Kullanıcı Araçları

milan kundera düzenleme geçmişi

Hypatia, milan kundera isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1
Doğum Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 4
Doğum Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1929
Doğum Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Brünn, Çekoslovakya
Cinsiyet düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Erkek
8 yıl, 10 ay önce
Hypatia, milan kundera isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

1 Nisan 1929'da Çekoslovakya'nın Brünn şehrinde doğdu.
Lise eğitimini 1948 yılında Brünn'de bitirdikten sonra, Charles Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde, edebiyat ve estetik üzerine eğitim gördü. İki dönem sonra Film Akademisine geçti ve yönetmenlik konusunda ilk makalelerini yazdı fakat daha sonra çalışmalarını politik baskı yüzünden durdurmak zorunda kaldı.

II. Dünya Savaşı'nın sonunda Komünist Parti'ye üye oldu. Ancak 1948'in şubat ayında partiden çıkarıldı. O günlerde başına gelenleri bir şaka olarak görmüş olacak ki, partiden çıkarılma sürecinde başına gelenleri anlattığı kitabının ismini Zert (Şaka) koydu. 1956 yılında Komünist Parti'ye tekrar giren Milan Kundera, 1976 yılında ikinci kez, Václav Havel gibi ünlü yazarlar ve sanatçılarla birlikte partiden ihraç edildi.

1968'deki Rus istilasından sonra, Prag Müzik ve Sanatlar Akademisindeki görevinden uzaklaştırılan Kundera, politik baskılara dayanamayarak Fransa'ya göç etti ve 1981 yılında Fransa vatandaşı oldu.1979 yılında yazdığı Gülüşün ve Unutuşun kitabından sonra Çekoslovak Hükümeti, vatandaşlık hakkını geri verdi.

1980 yılında Gabriel Garcia Marquez'in aldığı Commonwealth Ödülü'nü, 1981 yılında Tenesse Williams'la paylaştı. En bilinen romanı Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği 1988 yılında Philip Kaufman tarafından sinemaya uyarlandı. 1983 yılında Michigan Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilen Kundera 1985 yılında da Kudüs Ödülüne layık görüldü.

Çağımızın en başarılı düşünsel roman yazarı ve varoluşçuların sonuncusu olarak nitelendirilen Kundera'nın son kitabı Perde, 2005 yılında yayınlandı.

Siyasi kimliği, onun büyük sanatçılık özelliğini perdelemeye yetmedi. Çek ulusunun 20. yüzyıldaki tarihini romanlarına harika bir biçimde arka fon olarak kullandı. Ülkesine ve kendisine yapılanlardan dolayı duyduğu öfke ve buna bağlı olarak yoğun hüzün, eserlerinde kolaylıkla göze çarpan ifadelerdir. Aynı zamanda romanın yapısında dramatik gerilim yaratmak için başvurulan olayların belirli bir sırayla anlatılması yöntemine karşı çıkmıştır.
8 yıl, 10 ay önce