Kullanıcı Araçları

maeve binchy düzenleme geçmişi

demian, maeve binchy isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 28
Doğum Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 5
Ölüm Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 30
Ölüm Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 7
Ölüm Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 2012
Ölüm Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Dublin/Irland
8 yıl, 10 ay
Hypatia, maeve binchy isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1940
Doğum Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Dublin/İrlanda
Cinsiyet düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Kadın
9 yıl, 9 ay
Hypatia, maeve binchy isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

İrlanda’nın başkenti Dublin’in dışında küçük bir köy olan Dalkey’de, 1940 yılında doğdu. Killiney’deki Holy Child Convent adlı, Katolik kız çocuklarının gittiği bir okulu bitirdikten sonra University College’dan mezun oldu ve öğretmen olarak çalışmaya başladı.

Yirmi üç yaşındayken, Kudüs’te İsa’nın son yemeğini yediği söylenen mağarayı ziyareti sırasında, dinsel inancını yitirdi. Daha sonra bir kibbutzda çalışmak üzere İsrail’e gitti. Yurtdışında bulunduğu sırada her hafta babasına, bulunduğu yerdeki hayatı ve savaş altındaki toprakları tasvir eden mektuplar yazdı. Babası, bu mektuplardan birini, Dublin’de yayımlanan "Irish Times" gazetesine 18 pound’a sattığında Binchy’nin öğretmen maaşı, 16 sterlindi.

Öykü tarzında kaleme alınmış bu mektup, Binchy’ye 1969 yılında "Irish Times"ın da kapılarını açtı. Böylece, haftada iki kez yazan ünlü bir köşe yazarı ve İrlanda feminist hareketinin ilk kadın editörü oldu. Londra’ya taşınan Binchy burada, daha sonra çocuk öyküleri de yazacak olan, BBC’nin sunucularından Gordon Snell’le tanıştı.

Eşinin teşvik ve desteğiyle yazarlık yapmaya karar veren Binchy, çok sayıda öykünün yanı sıra, iki oyun ve kendisine Prag Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülü kazandıran bir de TV oyunu yazdı. Maeve Binchy, "Evening Class" (İtalyanca Aşk Başkadır) adlı romanıyla uluslararası şöhret oldu.

Maeve Binchy, eşi Gordon Snell’le birlikte Dublin’de yaşıyor.
9 yıl, 9 ay