Kullanıcı Araçları

jerzy kosinski düzenleme geçmişi

Profil Resmi
darqfly, jerzy kosinski isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 14
Doğum Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 6
Doğum Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1933
Ölüm Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 3
Ölüm Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 5
Ölüm Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1991
Doğum Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Łódź - Polonya
Ölüm Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Manhattan - New York - A.B.D.
Cinsiyet düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Erkek
11 yıl, 3 ay
Profil Resmi
darqfly, jerzy kosinski isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

Musevi ve Polonya asıllı, Amerikalı yazar Polonya'nın ikinci büyük şehri Łódź'da doğdu. II. Dünya Savaşı sırasındaki bir çocukken, Doğu Polonya'da Katolik bir Polonyalı ailenin yanına sahte bir kimlikle sığındı. Bir Katolik rahibi sahte bir vaftiz sertifikası çıkarmıştı, savaş sırasında Polonya Katolik Kilisesi'nin yaptığı olağan bir uygulamaydı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra, Kosiński ailesine kavuştu ve tarihle siyaset dalında 1957'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmeden önce Polonya'da derece kazandı. 1962'de Amerikalı çelik imparatoriçesi Mary Hayward Weir ile evlendi.
1955-1957 yılları arasında Varşova Bilimler Akademisi'nde asistan olarak görev yapan Kosinski, Ford bursuyla ABD'ye gitti. Psikoloji doktorasını yaptıktan sonra, Wesleyan ve Princeton üniversitelerinde ve Yale Üniversitesi'nde öğretim üyeliklerinde bulundu.
İlk yazılarını 1960 yılında Joseph Novak takma adıyla yayımladı. Kosiński'nin en bilinen romanları arasında 1965 tarihli Boyalı Kuş ve 1971 tarihli Orada Olmak sayılabilir. Baş rolde Peter Sellers'ın ve filmin yönetmeni Hal Ashby 1979 yılında Orada Olmak romanından bir film çevirdi. Senaryosu Kosiński tarafından yazılmış ve 1980 yılında British Academy of Film and Television Arts (İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi) tarafından en iyi senaryo ödülüne layık görülüp, Amerika Yazarlar Derneği tarafından en iyi Another Medium'dan uyarlanmış komedi ödülünü de aldı.
Kosiński 3 Mayıs 1991 günü intihar etti. İntihar öncesi yazdığı ayrılma notunda "Her zamankinden daha uzun bir süre uyuyacağım. Buna sonsuzluk deyin." (Newsweek, 13 Mayıs 1991)
11 yıl, 3 ay