Kullanıcı Araçları

iskender pala düzenleme geçmişi

mustafasahin, iskender pala isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

İlkokul’u İlkokulu Uşak Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda Okulu'nda bitirdi. Lise’yi Liseyi Kütahya Lisesi’nde Lisesi'nde bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Bölümü'nde okumaya hak kazandı. Aynı okulda yaptığı lisans tez çalışması Câmiu'n-Nezâir’dir. Câmiu'n-Nezâir'dir. Doktora çalışmasını ise "Aşkî, 'Aşkî, Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Divânı" Divânı' başlığı altında yine İstanbul Üniversitesi’nde Üniversitesi'nde yaptı. Divan edebiyatı dalında 1983 yılında doktor, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Üniversitesi'nde doçent, 1998 yılında da Kültür Üniversitesi’nde Üniversitesi'nde profesör oldu.[1] oldu. Divan edebiyatı alanındaki çalışmalarıyla dikkat çeken yazarın çeşitli ansiklopedi ve dergilerde edebiyat araştırmacısı sıfatıyla yayımladığı bilimsel ve edebi makalelerinin yanında ortaokul ve liseler için yazdığı ders kitapları da bulunmaktadır. Ayrıca, Osmanlı deniz tarihiyle ilgili araştırmalarda bulunmuş ve bir kısmını kitaplaştırmıştır.[2]

Okuma
kitaplaştırmıştır.

Okuma
hayatına Peyami Safa’nın Safa'nın eserleri ile başladığını belirten yazar, ilk okuduğu kitapların 9. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu ve Yalnızız olduğunu söylüyor. Ömer Seyfeddin, Refik Hâlid, Reşat Ekrem okunduktan sonra, Osmanlı tarihi ve edebiyatla tanışması Erzurum ve İstanbul’daki İstanbul'daki üniversite yıllarına denk gelmiş.

Bir ara Hilmi Yavuz ile TRT’de TRT'de Şairane adlı programı sunan yazar, TRT 2'de Divançe adlı programı hazırladı. Şu anda Zaman gazetesinde Kültür-Sanat sayfasında köşe yazıları yayınlanmaktadır.

Düzenli olarak Altunizade ve Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezlerinde Divan Şiiri Saati adı ile etkinlikleri olup sık sık okur günleri de düzenlemektedir. Halen
yayınlanmaktadır.

Halen
Uşak Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir.
10 yıl, 3 ay
mustafasahin, iskender pala isimli yazarın detaylarını düzenledi

WebSitesi düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali http://www.iskenderpala.net
10 yıl, 4 ay
Ying Yang, iskender pala isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 8
Doğum Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 6
Doğum Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1958
Doğum Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Uşak
Cinsiyet düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Erkek
10 yıl, 6 ay
redline, iskender pala isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

İlkokul’u Uşak Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda bitirdi. Lise’yi Kütahya Lisesi’nde bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumaya hak kazandı. Aynı okulda yaptığı lisans tez çalışması Câmiu'n-Nezâir’dir. Doktora çalışmasını ise "Aşkî, Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Divânı" başlığı altında yine İstanbul Üniversitesi’nde yaptı. Divan edebiyatı dalında 1983 yılında doktor, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde doçent, 1998 yılında da Kültür Üniversitesi’nde profesör oldu.[1] Divan edebiyatı alanındaki çalışmalarıyla dikkat çeken yazarın çeşitli ansiklopedi ve dergilerde edebiyat araştırmacısı sıfatıyla yayımladığı bilimsel ve edebi makalelerinin yanında ortaokul ve liseler için yazdığı ders kitapları da bulunmaktadır. Ayrıca, Osmanlı deniz tarihiyle ilgili araştırmalarda bulunmuş ve bir kısmını kitaplaştırmıştır.[2]

Okuma hayatına Peyami Safa’nın eserleri ile başladığını belirten yazar, ilk okuduğu kitapların 9. Hariciye Koğuşu ve Yalnızız olduğunu söylüyor. Ömer Seyfeddin, Refik Hâlid, Reşat Ekrem okunduktan sonra, Osmanlı tarihi ve edebiyatla tanışması Erzurum ve İstanbul’daki üniversite yıllarına denk gelmiş.

Bir ara Hilmi Yavuz ile TRT’de Şairane adlı programı sunan yazar, TRT 2'de Divançe adlı programı hazırladı. Şu anda Zaman gazetesinde Kültür-Sanat sayfasında köşe yazıları yayınlanmaktadır.

Düzenli olarak Altunizade ve Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezlerinde Divan Şiiri Saati adı ile etkinlikleri olup sık sık okur günleri de düzenlemektedir. Halen Uşak Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir.
10 yıl, 11 ay