Kullanıcı Araçları

Günter Grass

1 kişi favori yazarlarına eklemiş

günter grass düzenleme geçmişi

Ilginn, günter grass isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

Günter Grass (d. 16 Ekim 1927; Özgür Şehir Danzig Freie Stadt Danzig: bugünkü Gdansk, Polonya) Alman yazar. 1959 1927 tarihinde Almanya Danzig’de doğdu. Çocukluğu ve ilk gençliği Danzig’de geçti. Genç yaşta asker oldu ve esir düştü. 1946 yılından sonra Düsseldorf’a gelerek resim ve heykel çalıştı. Bir süre İtalya’da da bulundu. 1956-60 yıllarında Paris’te yaşadı. Bu dönemde şiir ve oyunlar yazmaya başladı. Paris’te yazdığı Teneke Trampet(Die Blechtrommel,1959) adlı romanıyla dünya edebiyat kamuoyunun dikkatini çekti. Bundan sonra romancı olarak ünlenmesine rağmen şiir yazmaya da devam etti. Resim ve heykel konusunda da çalışmaları olan çok yönlü bir sanatçıdır. 1960’lı yıllarda sosyal demokratların saflarında politikaya aktif olarak katıldı. Barış hareketlerinde ve insan hakları mücadelesinde de entelektüel tavrın simgesi oldu.

Günter Grass son olarak biten yüzyılın bir muhasebesi niteliğindeki ‘Yüzyılım’ isimli anlatı kitabını yayımladı. Yüzyılım kitabından önce Berlin duvarının yapılmasından Almanya’nın birleşmesine kadar olan süreci ‘Uzak Tarla’ isimli romanında anlattı. Bir çok ödülün sahibidir. Birçok kez aday gösterildiği Nobel Edebiyat Ödülü’nü 1999
yılında yayımlanan Teneke Trampet adlı romanı sinemaya da uyarlanmış önemli yapıtlarından biridir. aldı.
7 yıl, 11 ay
Profil Resmi
dozuarap, günter grass isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

Günter Grass (d. 16 Ekim 1927; Özgür Şehir Danzig Freie Stadt Danzig: bugünkü Gdansk, Polonya) Alman yazar. 1959 yılında yayımlanan Teneke Trampet adlı romanı sinemaya da uyarlanmış önemli yapıtlarından biridir.
11 yıl, 2 ay