Kullanıcı Araçları

Cahit Sıtkı Tarancı

21 kişi favori yazarlarına eklemiş

cahit sıtkı tarancı düzenleme geçmişi

mustafasahin, cahit sıtkı tarancı isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Yeri düzenlenmiş, eski hali Diyarbakır/Türkiye, yeni hali Diyarbakır, Türkiye
Ölüm Yeri düzenlenmiş, eski hali Viyana/Avusturya, yeni hali Viyana, Avusturya
9 yıl, 3 ay
mustafasahin, cahit sıtkı tarancı isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

Cahit Sıtkı Tarancı, Diyarbakır'ın soylu ailelerinden olan Pirinçcizadeler'dendir.2 Pirinçcizadeler'dendir. 2 Ekim 1910 yılında dünyaya gelen Tarancı'nın babası Bekir Sıtkı, annesi Arife Hanım'dır.Diyarbakır'da Hanım'dır. Diyarbakır'da ilk eğitimini tamamladı. Orta öğrenim için buradan İstanbul Kadıköy Fransız Saint Joseph Lisesi'ne gönderildi ve burada dört yıl eğitim aldıktan sonra 1931 yılında Galatasaray Lisesi'ne gitti. 1931-1935 yılları arasında Mülkiye Mektebi'nde ve Yüksek Ticaret Okulu'nda okudu.1938-1940 yılları arasında Paris'te Sciences Politiques'te yüksek öğrenimini tamamladı. Paris'teyken Paris Radyosu'nde Türkçe yayınlar spikerliği yaptı.Fransızcayı yaptı. Fransızcayı çok iyi öğrenerek Baudelaire, Rimbaud, Mallarme'yi özümsedi. İkinci Dünya Savaşının Savaşı'nın çıkması üzerine okulunu tamamlayamadan yurda döndü. Bisiklet ile kaçarak Lyon ve Cenevre yoluyla Türkiye'ye geri döndü.Askerliğini döndü. Askerliğini ise 1941-1943 yıllarında Ege'nin küçük kentlerinde yaptı.

1946'da CHP Şiir Ödülü'nde birincilik aldı. Anadolu Ajansı ve Çevirme Bakanlığı'nda tercüman olarak çalıştı. 1953 yılında, genç yaşta ağır bir hastalığa yakalandı. 1956 yılında tedavi için Avrupa'ya götürüldü; fakat iyileşemedi. Aynı yıl Viyana'da öldü.
9 yıl, 3 ay
Hypatia, cahit sıtkı tarancı isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 2
Doğum Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 10
Doğum Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1910
Ölüm Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 13
Ölüm Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 10
Ölüm Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1956
Doğum Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Diyarbakır/Türkiye
Ölüm Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Viyana/Avusturya
Cinsiyet düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Erkek
9 yıl, 11 ay
Hypatia, cahit sıtkı tarancı isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

Cahit Sıtkı Tarancı, Diyarbakır'ın soylu ailelerinden olan Pirinçcizadeler'dendir.2 Ekim 1910 yılında dünyaya gelen Tarancı'nın babası Bekir Sıtkı, annesi Arife Hanım'dır.Diyarbakır'da ilk eğitimini tamamladı. Orta öğrenim için buradan İstanbul Kadıköy Fransız Saint Joseph Lisesi'ne gönderildi ve burada dört yıl eğitim aldıktan sonra 1931 yılında Galatasaray Lisesi'ne gitti. 1931-1935 yılları arasında Mülkiye Mektebi'nde ve Yüksek Ticaret Okulu'nda okudu.1938-1940 yılları arasında Paris'te Sciences Politiques'te yüksek öğrenimini tamamladı. Paris'teyken Paris Radyosu'nde Türkçe yayınlar spikerliği yaptı.Fransızcayı çok iyi öğrenerek Baudelaire, Rimbaud, Mallarme'yi özümsedi. İkinci Dünya Savaşının çıkması üzerine okulunu tamamlayamadan yurda döndü. Bisiklet ile kaçarak Lyon ve Cenevre yoluyla Türkiye'ye geri döndü.Askerliğini ise 1941-1943 yıllarında Ege'nin küçük kentlerinde yaptı.

1946'da CHP Şiir Ödülü'nde birincilik aldı. Anadolu Ajansı ve Çevirme Bakanlığı'nda tercüman olarak çalıştı. 1953 yılında, genç yaşta ağır bir hastalığa yakalandı. 1956 yılında tedavi için Avrupa'ya götürüldü; fakat iyileşemedi. Aynı yıl Viyana'da öldü.
9 yıl, 11 ay