Kullanıcı Araçları

bertrand russell düzenleme geçmişi

silentvoice, bertrand russell isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

Bertrand Arthur William Russell, 3. Earl Russell Britanyalı filozof, matematikçi, tarihçi ve toplumsal eleştirmendir.

Hayatının çeşitli dönemlerinde kendisini liberal, sosyalist ve barışsever olarak tanıtmış ayrıca hiçbirine derinden bağlı olmadığını itiraf etmiştir. Monmouthshire'de İngiltere’nin önde gelen aristokrat ailelerinden birinin ferdi olarak dünyaya gelmiştir.

Russell 1900 lerin başında İnglizlerin “idealizme karşı isyanı” na öncülük etmiştir. Gottlob Frege ve Ludwig Wittgenstein ile birlikte analitlik felsefenin kurucusu kabul edilir. A. N. Whitehead ile birlikte Principia Mathematica adlı kitabı yayınlamıştır. Felsefi denemesi ''On Denoting'' (İfade Üzerine) adlı eseri felsefinin paradigması olarak kabul görür. Aynı zamanda geniş bir çevrece 20. Yüzyılın önde gelen mantıkçılarından biri olarak kabul görür. Çalışmaları mantık, matematik, dilbilim, bilgisayar teknolojisi ve filozofiyi, özelliklede dil felsefesi, epistemoloji ve metafiziği önemli ölçüde etkilemiştir.

Russell önde gelen savaş karşıtlarındandır. Serbest ticareti ve anti emperyalizmi desteklemiştir ve barışsever tutumundan dolayı Birinci Dünya Savaşı sırasında hapishanede yatmıştır. Daha sonra Adolf Hitler’e karşı kampanyalar düzenlemiş, Stalinci totalitarizm’i eleştirmiş, Vietnam Savaşı’ındaki tutumu nedeniyle Amerikan hükümetini suçlamıştır. Aynı zamanda nükleer silahsızlanmanın dobra savunucularındandır. Son eylemlerinden bir tanesi İsrail’in Orta Doğu’daki ülkelere karşı izlediği tutumu eleştirdiği bir bildiri yayınlamasıdır.

İnsan Haklarını ve düşünce özgürlüğünü savunduğu yazıları dolayısıyla 1950 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştür.
9 yıl, 5 ay
silentvoice, bertrand russell isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 18
Doğum Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 5
Doğum Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1872
Ölüm Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 2
Ölüm Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 2
Ölüm Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1970
Doğum Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Trellech, Monmouthshire, İngiltere
Ölüm Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Penrhyndeudraeth, Galler, İngiltere
Cinsiyet düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Erkek
9 yıl, 5 ay