İyi Bilimkurgu İyi Edebiyattır (15 Soru)

38 kere çözülmüş, 5.9 ortalama doğru cevap.

Bilimkurgu , Ütopya , Distopya

Etiketler: distopya, bilimkurgu, ütopya

Quiz Yorumları
« geri ileri »

1 ile 4 arası yorum gösteriliyor, toplam 4 yorum.
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.
Profil Resmi

Soruları çözenlere bir büyük hizmet ! Çözümlü cevap kağıdı hediye!!!

8 yıl, 6 ay     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.
Profil Resmi

eksik veya yanlış olduğunu düşündüğünüz veya bilmek istediğiniz birşey varsa lütfen iletiniz. Teşekkürler!

8 yıl, 6 ay     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

filmler de dahil olunca nasıl da yapamadım! birkaç kitabın adında ufak yazım hataları var ama pek güzel olmuş. =)

8 yıl, 6 ay     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.
Profil Resmi

Teşekkürler öncelikle quiz için. Yalnız belirtmem lazım ki çok fazla muğlakta kalan, yoruma açık soru ve cevap var. Birincisi Timothy Archer hangi kriterlere göre bilimkurgu değildir? İçinde dünya dışı varlıklar, gezegenler ya da doğaüstü olaylar olmayınca bilimkurgu olmuyor mu? O zaman Ballard'ı hiç bu sınıfa almayacaz. Bence biraz daha üstünde düşünmek gerek bu sorunun.

Demişsiniz ki "Aşağıdaki filmlerden hangisinin direk hedefi bürokrasi eleştirisidir?" Ben de sorayım hangisi değil? Yani "direk" diyince ne demek istenmiş anlamadım. Demek istenen "hangisinin ana meselesi bürokrasi eleştirisidir" ise yine çok göreceli. Bence Metropolis ve hatta Thx 1138 çok daha net ve keskin bir şekilde bürokrasi ve egemen devlet eleştirisi yapar. Brazil, kişisel özgürlükler ve kısıtlanma tarafıyla da çok öne çıkan bir eserdir. Demek istediğim hepsi de olabilir. Fazla yoruma açık.

Bir diğer soruda "Hangisi Ütopya örneği içinde sayılabilir?" denmiş. Brave New World distopik ve totaliter bir gelecek tasviri sunsa da bir yanıyla ütopik de olan ve ütopya düşüncesini Thomas More'un eserleri kapsamında ele alan ve ideal olması düşünülen toplumu da eleştiren bir eserdir. Bence şıklarda olmaması gerekiyor. Hiçbir Yerden Haberler'i okumadım ne yazık ki.

Son olarak "Aşağıdakiler hangisi diğerlerinden farklıdır?" denilmiş. Yine fazlaca subjektif yaklaşımların olacağı ve netliğin kaybolduğu bir soru bu da. Biz romanı direk olarak 1984'ü ve Cesur Yeni Dünya'yı etkilemiştir. Mülksüzlerle bağı da vardır. Bence daha spesifik bir tanımla sorunun formu değiştirilebilir. Bu haliyle dört eser de birbirine birçok noktada benziyor. Soru fazla genel.

Quiz biraz gözden geçirilir ve zenginleştirilirse bence faydalı olur. En azından ben böyle düşünüyorum.

7 yıl, 8 ay     
« geri ileri »