silarsln

Detayları:  Sıla Arslan 23 yaşında, Kadın
0 takip ettiği ve 23 takip edeni var. 83 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

silarsln okuma durumunu güncelledi.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 ay önce
silarsln bir değerlendirme yaptı.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 ay önce
silarsln okumuş bitirmiş.
Mutlu Prens

Sırf o dinlemiyor diye onunla konuşmaktan vazgeçecek değilim. Ben kendi konuşmamı dinlemekten hoşlanırım. En büyük zevklerimden biridir. Çoğu kez kendi kendimle uzun uzun sohbet ederim; o kadar akıllıyımdır ki, bazen kendi söylediklerimin tek kelimesini bile anlamam dedi Havalı Fişek.

Havai fişeklerin böyle çokbilmiştik yaptığı, bülbüllerin, güllerin dile geldiği, devlerin çocuklarla oyun oynadığı, sevgi uğruna inanılmaz fedakarlıkların yapıldığı büyülü bir dünyada heyecanlı bir maceraya hazır olun.

Oscar Wilde'ın masalsı hikâyelerinde, diğer masallarda olduğu gibi, insanlarla hayvanlar, canlılarla cansızlar bir arada yaşıyor. Bir bülbül gül ağacı ile konuşuyor, su sıçanı yavrularına yüzme öğreten bir ördeğe sesleniyor, yeşil keten kuşu bir hikâye anlatıyor orman sakinlerine... Bir çatapat, bir yıldızlı donanma fişeği, bir çarkıfelek, bir roket ve bir maytap, hep birlikte bir hikâyenin kahramanları haline geliyor. Ya da bencil de olsa bir dev, insanların arasında, ama kimseler tarafından yadırganmaksızın sürdürüyor hayatını... Mutlu Prens: Hayatın hüzünlü yüzü.

Büyük yazar Oscar Wilde'in zengin düş gücünün ürünü olan masallar her ne kadar masal aleminde geçse de temellerini gerçek dünyadan alırlar. Toplumsal çarpıklıklar ve adaletsizlikleri çok güzel bir dille anlatan Ocsar Wilde, insanın yaşamını iyilik ve kötülüğün, bencillik ve paylaşımcılığın bir savaşı olarak görmüştür.

Millî Eğitim Bakanlığınca Türk ve dünya edebiyatında 100 Temel Eserin önce ortaöğretimde ardından ilköğretimde belirlenmiş olmasını, ülkemizdeki okuma oranını artırmaya yönelik bir çaba olarak görüyoruz. Bir başlangıç olarak ilköğretimde 100 Temel Eser ümit vericidir; ilköğretim seviyesindeki çocuklarımıza bu eserleri okutmayı başarabilirsek, okuyan toplum olma yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır. İlköğretimde 100 Temel Eserin bir başka olumlu yönü de; aynı eserleri okumuş, o eserlerdeki dil varlığı ile duygu ve düşünce zenginliğini fark etmiş bireylerin oluşturacağı bir toplumun daha hoşgörülü, daha paylaşımcı olmasını sağlamasıdır.

Oscar Wilde'ın en çok tanınan bu hikâyeleri, anlatım bakımından, çocuklar için yazıldığını düşündürüyor insana. Halbuki konu örgüsü, anlatım derinliği, hikâye kahramanlarının sıradışılığı, hiç beklenmedik ve çarpıcı sonları gözönüne alındığında, bu hikâyelerde, büyüklerin dahi kavramakta güçlük çektiği gizli noktaların olduğu görülüyor. Bu hikâyeler, ilk bakışta, yaşamın hiç de farkedilemeyen yüzünü, bazen güldürerek bazen ağlatarak bazen de hayretler içinde bırakarak gösteriyor.

Mutlu Prens 19. yüzyılın yenilikçi, dahi yazarı Oscar Wilde'ın çocuklar için yazdığı sarsıcı bir sevgi öyküsüdür. Yazar bu öyküyle büyüklere seslenmektedir.   Ülkesinin ahlak örneği Prens ile bir kırlangıç aralarındaki büyük sevgi kalplerimizi ısıtacak.  Ahlak, sevgi ve fedakarlık örneği bu öyküleri okuyalım....

Bu çok bencilce bir neden. dedi Roket öfkeyle. Mutlu olmaya ne hakkın var? Diğerlerini de düşünmelisin. Aslında beni düşünmelisin. Ben her zaman kendimi düşünürüm ve başkalarından da aynı şeyi yapmalarını beklerim. Sempati denen şey budur.

Oscar Wilde, hemşerisi ve dostu Yeats gibi, parlak bir hikâye anlatıcısı, zamanın eşsiz şairlerindendi. Sanat sanat içindirin temsilcisi sayıldı. Eşcinsellikle suçlandı. İki yıl cezaevinde yattı. Fransa'ya sürgün gitti. Öldüğünde 44 yaşındaydı. Wilde, aristokrasi ile burjuvaziyi alaya aldığı salon komedyalarıyla üne kavuştu. Lady Windermere'in Yelpazesi adlı oyunu, Dorian Gray'in Portresi adlı romanı en beğenilen eserleri arasında yer aldı. Ancak Mutlu Prens, daima diğerlerinden hep bir basamak üstte kaldı. Mutlu Prens... Aykırı bir yazarın dünyasını ele veren öyküler...

Sırf o dinlemiyor diye onunla konuşmaktan vazgeçecek değilim. Ben kendi konuşmamı dinlemekten hoşlanırım. En büyük zevklerimden biridir. Çoğu kez kendi kendimle uzun uzun sohbet ederim; o kadar akıllıyımdır ki, bazen kendi söylediklerimin tek kelimes... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 ay önce
silarsln bir değerlendirme yaptı.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 ay önce
silarsln okumuş bitirmiş.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 ay önce
silarsln okumuş bitirmiş.
Babaya Mektup

Çok sevgili baba, geçenlerde bir kez, senden korktuğumu öne sürmemin nedenini sormuştun. Genellikle olduğu gibi, verecek hiçbir cevap bulamadım, kısmen tam da sana karşı duyduğum bu korku yüzünden, kısmen de bu korkuyu gerekçelendirmek üzere, konuşurken toparlayabileceğimden çok daha fazla ayrıntı gerektiği için...Franz Kafka, 1919da dinlenmek üzere gittiği Schelesende Julie Wohryzek adında bir kızla tanışıp nişanlandı. Aynı yıl kaleme aldığı Babaya Mektup, yazarın bu nişana karşı çıkan babası Hermann Kafkaya yanıtıdır. Kafkanın yayınlamak amacıyla değil, babasıyla ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirmek için yazdığı, ama hiç göndermediği bu mektup, hem Kafkanın yaşamöyküsüne açıklıklar getirmesi, hem de kimi izleklerinin ipuçlarını barındırması açısından büyük önem taşır. Kafkanın tüm yapıtlarının günümüze ulaşmasını sağlayan Max Brodun gün ışığına çıkardığı ve yazarın toplu yapıtları arasında yer açtığı Babaya Mektupu, okuru bilgilendiren ayrıntılı notlar eşliğinde, Cemal Enerin çevirisiyle yayınlıyoruz.

Çok sevgili baba, geçenlerde bir kez, senden korktuğumu öne sürmemin nedenini sormuştun. Genellikle olduğu gibi, verecek hiçbir cevap bulamadım, kısmen tam da sana karşı duyduğum bu korku yüzünden, kısmen de bu korkuyu gerekçelendirmek üzere, konuşur... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 ay önce
Daha Fazla Göster

silarsln şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

Düşünce Gücüyle Tedavi

%0

Doktor Ox'un Deneyi

%52
Sayfa 50.

2019 Okuma Hedefi - silarsln

%68
silarsln 25 kitap hedefinden 17 kitap okumuş.

Kütüphanesinden Seçmeler

Yüzyıllık Yalnızlık
Yeraltından Notlar
Bilinmeyen Adanın Öyküsü
Satranç
Kırmızı Zambak
Melekler ve Şeytanlar (Robert Langdon, #1)
Yıldız Rüyası
Doğmamış Çocuğa Mektup
Yeraltından Notlar
Eskici ve Oğulları
Romantik Bir Viyana Yazı
Mihr
Ay Işığı Sokağı
Sönmeyen Aşk
Daha
Oda, Poster ve Şeylerin Kederi
Babaya Mektup
Kadıncık
Kolera Günlerinde Aşk
Hayata Yön Veren Sözler
Solak Kadın
Mavi Gözler Siyah Saçlar
Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
Eski Fotoğraflar
Atlantis'in Yükselişi (Poseidon Savaşçıları #1)
Aşk ve Öbür Cinler
İtiraflarım
Üç Yıl
Yalnızlığın Özel Tarihi
Çiçeklerin Düğünü
Ölü Ozanlar Derneği
Fallus'un Anlamı
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz
Vişne Bahçesi
Hayvan Çiftliği

Favori Yazarları (8 yazar)

stefan zweig
zülfü livaneli
josé saramago
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (27 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (7 liste)

Takip Ettikleri (0 kişi)

silarsln kimseyi takibe almamış.

Takip Edenler (23 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

silarsln, hiç bir gruba katılmamış.

Okuma Güncesi (tümü)

Robinson Crusoe
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Savaş Sanatı
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Düşünce Gücüyle Tedavi
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Doktor Ox'un Deneyi
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Ferrari'sini Satan Bilge
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Dövüş Kulübü
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
İhanet (Gece Evi, #2)
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz