leylisram

5 takip ettiği ve 4 takip edeni var. 2 değerlendirme yapmış.

Son Aktiviteler

leylisram bir yazarı favorilerine ekledi.
3 ay
leylisram bir değerlendirme yaptı.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 ay
leylisram bir değerlendirme yaptı.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 yıl, 6 ay
leylisram, ilkeryus adlı üyeyi takibe aldı.
ilkeryus


Bir kitabı 5 puan üzerinden şöyle değerlendirsek?
5 - Mutlaka okunmalı
4 - Okunsa iyi olur
3 - Okunsa da olur
2 - Okunmasa da olur
1 - Mutlaka okunmamalı :))

Şunu anlamıyorum, bir kitaba yorumunda harika, mükemmel, mutlaka okunmalı, müthiş keyif aldım vs. yazanlar sonra o kitaba neden 8, 6 hatta 5 puan veriyorlar? 10 puanı hangi kitaba verip nasıl yorumlayacaklar. Mesela: "öldüm abi" mi diyecekler?
Bir de, düşük puan verip açıklama yapmayanların neyi kötü bulduklarını nasıl anlayacağız?


Bir kitabı 5 puan üzerinden şöyle değerlendirsek?
5 - Mutlaka okunmalı
4 - Okunsa iyi olur
3 - Okunsa da olur
2 - Okunmasa da olur
1 - Mutlaka okunmamalı :))

Şunu anlamıyorum, bir kitaba yorumunda harika, mükemmel, mutlaka okunmalı, mü... tümünü göster

4 yıl, 4 ay
leylisram okumuş bitirmiş.
Kanatsız Kuşlar

'Louis de Bernieres'in son kitabı Kanatsız Kuşlar büyük yankılar yarattı.' Richard Russo

‘Her sayfanın sonunda, yazarın zekasını, anlayışını, kalbini, hayal gücünü ve bilgeliğini duyumsuyorsunuz. Bu harika bir kitap... diyor. A.S. Byatt, yazarı, Dickens ve Evelyn Waugh ile aynı çizgiye oturtuyor. Bernieres uzun zamandır özlemle beklediğimiz yeni eseriyle karşımızda: Kanatsız Kuşlar, mizah ve kederin çın çın yankılandığı lirik bir yapıt... Karşı cins arasındaki aşkı, dostlukları ve dostların birbirlerine düşman olmak zorunda kaldıkları savaşın nasıl kişisel bedeller ödettiğini dile getiren politik bir roman. Kanatsız Kuşlar, Osmanlı İmparatorluğunun son günlerinde Güney Batı Anadolunun küçük bir sahil kasabasında yaşayan kuşaklar boyunca o topraklarda kök salmış -Müslüman Türkler, Hıristiyan Yunanlı ve Ermeni azınlıklar- zengin ve farklı kültürlerin öyküsü... Yerel özdeyişler üreten halk bilgesi çömlekçi İskender, çocukluklarından beri arkadaş olan Karatavuk; İskender'in oğlu ve Mehmetçik; birbirlerine ‘Kafir Efendi diye hitap eden iki farklı din mensubu Peder Kristoforos ve Abdulhamid Hoca; karısı zina suçu ile recm edilen toprak ağası ve kentin koruyucusu Rüstem Bey; Likya mezarlıklarında yaşayan ve korkunç görünümü nedeniyle ‘Köpek lakaplı bir adam; tüm dinlerin temsilcilerine ve Tanrıya lanetler savurarak ortalıkta dolanan ‘Gavur denilen bir diğer adam... De Bernieres'in kahramanlarıdır. Koşup oynayarak vakit geçirdikleri tepelerde Mehmetçik, okuma yazma bilmeyen Karatavuk'a Yunan harfleriyle Türkçe yazı yazmasını öğretmektedir. Çocukluğundan beri yanından hiç ayrılamayan keçi çobanı İbrahim'in, güzelliği dillere destan Hıristiyan kızı Philothei'e duyduğu tutkulu aşk, genç adamın korkunç bir trajediye ve deliliğe sürüklemesine neden olacaktır. Bir süre sonra başlayan savaş kasabanın gençlerinin zorunlu askere gitmelerine neden olur. Gelibolu cephesinde savaşan Karatavuk, bu acımasızlığa yakından tanık oldukça masumiyetini yitirir. Genç askerlerin geride bıraktığı kasaba da savaştan payına düşeni alır. Savaş hiç vakit yitirmeden fanatik dindarlık ve milliyetçilik duygularını kamçılayarak su yüzüne çıkarır ve yüzyıllardır süregelen barış ve ahenkli yaşamı yerle bir eder. Kanatsız Kuşlar ayrıca Kurtuluş Savaşında ülkeyi istila eden Batılı güçleri askeri dehası ile perişan ederek büyük zafer kazanan ve ülkeye yeni bir düzen getiren Mustafa Kemal'in de öyküsüdür. Tarihi gerçeklere dayanan, ama destansı anlatımıyla fazlasıyla insancıl, duygusal ve tensel ayrıntılarda büyüleyici çağrışımlar ifade eden Kanatsız Kuşlar tam bir zafer abidesidir.

'Louis de Bernieres'in son kitabı Kanatsız Kuşlar büyük yankılar yarattı.' Richard Russo

‘Her sayfanın sonunda, yazarın zekasını, anlayışını, kalbini, hayal gücünü ve bilgeliğini duyumsuyorsunuz. Bu harika bir kitap... diyor. A.S. ... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 yıl, 9 ay
leylisram, EBRU OZDEMIR adlı üyeyi takibe aldı.
5 yıl
Daha Fazla Göster

leylisram şu an ne okuyor?

leylisram şu anda kitap okumuyor.

Favori Yazarları (1 yazar)

Favori yazarı yok.