historien

1 takip ettiği ve 1 takip edeni var. 0 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

historien okuma durumunu güncelledi.
Kuran-ı Kerim

Sayfa: 68/604
%11

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 yıl, 8 ay önce
historien okuma durumunu güncelledi.
Kavgam

Sayfa: 120/612
%19

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 yıl, 8 ay önce
historien bir yazarı favorilerine ekledi.

Avusturya'daki bir göçmen kampında 1947 senesinde doğdu. Kırım Tatarı kökenlidir. Stalin'in politikaları neticesinde 2 yaşında ailesiyle beraber Türkiye'ye geldi. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladı. 1965 yılında Ankara Atatürk Lisesi'nden mezun oldu.

1969 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni ve Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nin tarih bölümünü bitirdi. Viyana Üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümü'nde öğrenim gördü.

Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi'nde Prof. Dr. Halil İnalcık ile yaptı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde "Tanzimat Sonrası Mahallî İdareler" adlı tezi ile 1974 yılında doktor, "Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfûzu" adlı çalışmasıyla 1979'da doçent oldu. 1982 yılında devletin akademik politikalarına tepki olarak görevinden istifa etti. Bu dönemde Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yaptı, buralarda seminerler ve konferanslar verdi. 1989'da Türkiye'ye dönerek profesör oldu ve 1989-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı.Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde 16. ile 19. yüzyıllar arası Osmanlı tarihi ve Rus tarihi ile ilgili makaleleri yayınlandı. 2002 yılında Galatasaray Üniversitesi'ne, iki yıl sonra ise Bilkent Üniversitesi'ne konuk öğretim üyesi olarak geçti. Şu anda Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Türk Hukuk Tarihi derslerini vermektedir.Galatasaray Üniversitesi Senato üyesidir.Ayrıca İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı Kapadokya Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti üyesidir.

2005 yılından bu yana Topkapı Sarayı Müzesi başkanlığı görevini yürütmektedir.

Ortaylı, bilgisayar ve internet kullanmayı sevmemektedir. Twitter'da adına açılmış hesap, kendisinin değildir. Beşiktaşlıdır. İlber Ortaylı'nın ayrıca çocukluğundan beri büyük bir tutku ve özenle biriktirdiği minyatür otomobillerden oluşan büyük bir koleksiyonu vardır.

Avusturya'daki bir göçmen kampında 1947 senesinde doğdu. Kırım Tatarı kökenlidir. Stalin'in politikaları neticesinde 2 yaşında ailesiyle beraber Türkiye'ye geldi. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladı. 1965 yılında Ankara Atatürk Lisesi'nden mez... tümünü göster

2 yıl, 8 ay önce
historien bir yazarı favorilerine ekledi.

1949'da Beyrut, Lübnan'da doğdu. Ekonomi ve toplumbilim okuduktan sonra gazeteciliğe başladı. Lübnan'da iç savaşın çıktığı 1975'e kadar Lübnan'da gazetecilik yaptı. Bu tarihte Paris'e göç etti. Yazar halen Paris'te yaşamaktadır. Çeşitli yayın organlarında yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmış olan Maalouf, bugün vaktinin çoğunu kitaplarını yazmaya ayırmaktadır.

Yapıtlarında çok iyi bildiği Asya ve Akdeniz çevresi kültürlerinin söylencelerini başarıyla işleyen Maalouf, 1983 yılında yayımlanan ilk kitabı Arapların Gözüyle Haçlılar (Les Croisades vues par les Arabes) ile tanındı. Bu kitap, çevrildiği dillerde de büyük bir başarı kazandı. 1986'da yayımlanan ve aynı yıl Fransız - Arap Dostluk Ödülü'nü kazanan ikinci kitabı ve ilk romanı Afrikalı Leo (Léon l'Africain) bugün bir "klasik" olarak kabul edilmektedir.

Maalouf'un 1988'de yayımlanan ikinci romanı Semerkant (Samarcande) da coşkuyla karşılandı ve pek çok dile çevrildi. Maalouf'un sonraki kitapları da yine roman tarzındaydı: 1991'de yayımlanan Işık Bahçeleri (Les Jardins de Lumiére) ve 1992'de yayımlanan Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl (Le premier siècle après Béatrice).

Amin Maalouf, 1993'te yayımlanan romanı Tanios Kayası (Le Rocher de Tanios) ile Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü'nü kazandı. 1996'da Doğunun Limanları (Les Echelles du Levant) adlı romanı ve 1998'de ise Ölümcül Kimlikler (Les Identités Meurtrières) adlı deneme kitabı piyasaya çıktı. Maalouf 2000'de Yüzüncü Ad - "Baldassare'nin Yolculuğu" (Le Périple de Baldassare) adlı romanını yayımladı.

Ayrıca 2002'de opera için yazdığı ve Finlandiyalı müzisyen Kaija Saariaho'nun bestelediği Uzaktan Aşk (L'Amour de loin) Maalouf'un ilk librettosudur. 2004'de yayımlanan Yolların Başlangıcı (Origines) adlı romanından sonra, 2006 yılında Adriana Mater adlı ikinci librettosunu yayınladı.

Kitaplarında genellikle doğuya ait öğeleri çok iyi işlemektedir. Doğuya ait gelenek ve görenekleri kitaplarında mutlaka tanıtır. Bir çok kitabında Osmanlı-Türkiye üzerine yorumlara da rastlanmaktadır. Osmanlı ve Yavuz Sultan Selimin Kahire seferinde 8000 kişiyi katletme derecesinde öldürdüğünü Afrikalı Leo kitabında iddia etmiştir. Kitaplarında doğu halklarının neden geri kalmış olduğu konusunda sürekli analizler ve tespitler yapmaktadır. Doğu halkları ile ilgilenen kişilerin mutlaka okuması gereken kitaplardır bunlar. Kitapları roman tarzında yazılmış da olsa sosyolojik temalar kitaplarında sürekli olarak işlenir.

Kitaplarının Türkçe çevirileri YKY tarafından yayımlanmaktadır.

1949'da Beyrut, Lübnan'da doğdu. Ekonomi ve toplumbilim okuduktan sonra gazeteciliğe başladı. Lübnan'da iç savaşın çıktığı 1975'e kadar Lübnan'da gazetecilik yaptı. Bu tarihte Paris'e göç etti. Yazar halen Paris'te yaşamaktadır. Çeşitli yayın organla... tümünü göster

2 yıl, 8 ay önce
historien, sokakkedisi adlı üyeyi takibe aldı.
2 yıl, 8 ay önce
Daha Fazla Göster

historien şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

Kuran-ı Kerim

%11
Sayfa 68.

Kavgam

%19
Sayfa 120.

Kütüphanesinden Seçmeler

Tek Ülkede Sosyalist Devrim
Bizans Tarihi
Nutuk (Söylev)
Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi
Arapların Gözünden Haçlı Seferleri
İslam ve Batı
Kulleteyn
Aşk
Savaş ve Barış
Gül, Haç ve Hilal - Malta Kuşatması
Moğol Kurdu
Kuran-ı Kerim
Osmanlı Sarayında Hayat
Tarihin İzinde
İncil
Ferrari'sini Satan Bilge
Semerkant
Suç ve Ceza
Siyasi Vasiyetim
Anadolu Kültür Tarihi
Kızılderili Tarihi
Ruh Adam
Osmanlı Devlet Anlayışı
Stres ve Başaçıkma Yolları
Din Bu 4: Tabu Can Çekişiyor
Kırmızı ve Siyah
Türklerin Tarihi Pasifikten Akdeniz'e 2000 Yıl
Kavgam
Zaman Kaybolmaz /  İlber Ortaylı Kitabı
Tarihçilerin Kutbu / Halil İnalcık Kitabı

Favori Yazarları (2 yazar)

ilber ortaylı
amin maalouf
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (0 tane)

historien, quiz çözmemiş.

Liste Oyları (0 liste)

historien, liste oylamamış.

Takip Ettikleri (1 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (1 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

historien, hiç bir gruba katılmamış.

Okuma Güncesi (tümü)

Bilimsel Teknik Devrim ve Sosyalist Toplum
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Çivisi Çıkmış Dünya: Uygarlıklarımız Tükendiğinde
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kuran-ı Kerim
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kavgam
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Türklerin Tarihi Pasifikten Akdeniz'e 2000 Yıl
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Beyaz Diş
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Ruh Adam
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz