Burak Uzun

113 takip ettiği ve 206 takip edeni var. 306 değerlendirme yapmış.

Son Aktiviteler

Burak Uzun okumuş bitirmiş.
Yıldız Hikayeleri - Dünya Kültürlerinde Takımyıldızlar

“Akıllı telefonlardan önce kitaplar vardı. Kitaplardan önce ise mağara duvarlarına veya kutsal tapınaklara yapılmış resimler vardı ve bu resimlerin iletmek istediği mesaj, günümüze ulaşmayan sözlü kelimelerle pekiştiriliyordu. Gökyüzü de yaşamın anlamı hakkında hikâyeler anlatmak için öteden beri bir tuval vazifesi görmüştür. Erken dönemlerde insanlar gökyüzü ile yeryüzü arasında gizli benzerlikler aramış, yarattıkları göksel imgeler yoluyla da yukarıdaki bilinmezi aşağıdaki günlük yaşamlarıyla birleştirme umudu taşımışlardır. Gökyüzüyle temasımız bizi insanlaştırmış, kim olduğumuza dair hikâyeler anlatmak için hayal gücümüzü kullanmaya teşvik etmiştir.”

Gökyüzünün farklı çağlarda ve farklı kültürlerde hayatın anlamı, kader ve gelecekle ilgili hikâyelerle birlikte anılması insanların ilgisini çekmeyi hep başarmıştır: Yunan ve Roma mitlerinden Çin mitolojisine, kadim kâhinlerden modern falcılara varıncaya dek, bilinmezi bilmenin başrolü olmuştur gökyüzü ve yıldızlar.
Kozmoloji üzerine kültürel çalışmalarıyla tanınan Anthony Aveni, nesillerden beri sevilerek anlatılan hikâyeleri bir araya getirerek yıldızlarla dolu gökyüzünün sıra dışı bir haritasını çıkarıyor: Orion, Pleiadlar, Samanyolu’nun karanlık bulut takımyıldızları, Kutup takımyıldızları vb.
Yıldız Hikâyeleri hayat karşısında yaşadığımız deneyimlerin gökyüzündeki yansı­ması üzerine olağanüstü bir çalışma.(Tanıtım Bülteninden)

“Akıllı telefonlardan önce kitaplar vardı. Kitaplardan önce ise mağara duvarlarına veya kutsal tapınaklara yapılmış resimler vardı ve bu resimlerin iletmek istediği mesaj, günümüze ulaşmayan sözlü kelimelerle pekiştiriliyordu. Gökyüzü de yaşamın anla... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 gün
Burak Uzun okumuş bitirmiş.
Kırılgan Temas

Günümüz solunun, varolan sosyalizm denilen şeyin sona ermesinden beri aralıksız ve saplantılı bir biçimde sürdürdüğü arayışın en iyi ifadelerinden biri Slavoj Zizek. Onun, Marksizmin Aydınlanma düşüncesindeki ve Hegeldeki felsefi temellerinden kalkarak psikanalize ve 20. Yüzyıl sosyalizminin sorunlarına uzanan arayışlarının belli başlı köşe taşlarını biraraya getirmeye çalıştık bu seçkide. Kaybolduğu iddia edilen öznenin maceralarından ulus-devletin kaderine, günümüzde ideolojilerin işleme biçiminden siberuzaya, şövalye aşkından11 Eylül saldırısına kadar uzanan çetrefil siyasi ve kültürel sorunlarla, kendine özgü meraklı ve alaycı diliyle hesaplaşıyor Zizek.Kitabın çevirisi, böyle zor bir işin altından kalkabilecek az sayıda çevirmenden biri olan Tuncay Birkana ait.

Günümüz solunun, varolan sosyalizm denilen şeyin sona ermesinden beri aralıksız ve saplantılı bir biçimde sürdürdüğü arayışın en iyi ifadelerinden biri Slavoj Zizek. Onun, Marksizmin Aydınlanma düşüncesindeki ve Hegeldeki felsefi temellerinden kalkar... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 gün
Burak Uzun okumuş bitirmiş.
Hikâyeler 3

Ömer Seyfettin Türk Edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. Tarihimizin en sıkıntılı ve dönüm noktasında yaşayan, otuzaltı yıl gibi kısa bir ömre çok sayıda eser sığdıran Ömer Seyfettin fikir ve edebiyat alanımıza silinmez izler bırakmıştır.

Yayınevimiz yazarın bütün eserlerini bir bütün halinde yeniden yayınlamaktadır. seriyi titiz bir çalışma ile hazırlayan Dr. Hülya Argunşah değerli bir ilim adamıdır. Zaman içinde aslından uzaklaşmış hikaye ve diğer eserleri, serinin ilk yayın metinlerine gidilerek hazırlandı, sıralama ilk yayın tarihleri esas alınarak, kronolojik düzenlendi.

Bugüne kadar farklı yayınevleri, Ömer Seyfettin`in "ünlü" hikayelerinin adları esas alınarak, değişik okuyucu kitleleri hedeflenerek yayınlandı. Zamanla asıllarından uzaklaşan, yanlış okuma ve hatalarla dolu hikayeler okuyucuya sunuldu.

Ömer Seyfettin Türk Edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. Tarihimizin en sıkıntılı ve dönüm noktasında yaşayan, otuzaltı yıl gibi kısa bir ömre çok sayıda eser sığdıran Ömer Seyfettin fikir ve edebiyat alanımıza silinmez izler bırakmıştır.

... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 5 gün
Burak Uzun okumuş bitirmiş.
Post Öykü 44. Sayı

Dergi yeni sayısında Handan Acar Yıldız, Mustafa Aplay, İsmail Özen ve Aleksandr Tsıpkin’in öyküleri ile okura merhaba diyor. İlerleyen sayfalarda Alkan Kılıç, Şeyda Başer Eroğlu, Ali Işık, Saki, Isabella Mellado ile Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın öyküleri yer alıyor.
“Bir Şey Hakkında Üç Şey”de Mustada Aplay, Büyük Argo Sözlüğü’nü anlamak için üç şey sunuyor. “Anlaşırsak Ben Yokum”da Mahmut Sami Yıldız, M. Fatih Kutlubay’ı misafir ediyor ve Márquez’i konuşuyorlar. Cemal Şakar, Mustafa Aplay ve Abdullah Harmancı yazılarıyla bu sayıya katkıda bulunan isimlerden. Milorad Paviç, “Otobiyografi” ve “Borges’in Gidişi” metinleriyle okurla buluşuyor.
“Hikâyesi”nde Baran Güzel, Holden Kitap’ın kuruluşundan bahsediyor. “Dipnotlar/Moğolluklar”da Aykut Ertuğrul, Sezai Karakoç’u selamlıyor. “Hikâyenin Kalbi”nde Gülşen Funda, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Kırço” adlı öyküsüne odaklanıyor.
“1’e 10’da”, “Yazar kimin için yazar peki?” sorusuna; Tomris Uyar, Tarık Tufan, Çilem Dilber, Erhan Genç, Çiyil Kurtuluş, Betül Nurata, İbrahim Aslaner, Ertuğrul Emin Akgün, Hasan Harmancı, Selim Bektaş cevap vererek dergiye katkıda bulunuyorlar. “İmgeler Sûretler” bölümünde Ahmet Sarı, kurmaca dünyasında en çok tekrar eden kent imgesinden bahsediyor. Binazir Hâşimzade, Kayahan Yükseler ile söyleşiyor.
Tabii ki Post Kitap!
“Çevirmen Diyor ki”nin bu sayı konuğu Ece Dillioğlu; çeviri hayatını, mesai geçirdiği metinler ve yazarlardan kısaca bahsediyor. “Çapraz Okumalar”da Gülşen Funda ve Mustafa Aplay, Mustafa Çevikdoğan’ın Geçecek Zaman adlı kitabını değerlendiriyorlar. Yelda Özdemir, Esra Özdemir Demirci ile söyleşiyor. Betül Sezgin, Ayşenur Önler, Merve Uygun, Mürüvvet Özpehlivan, Mustafa Aplay yeni çıkan kitaplar hakkında yazdıkları değerlendirmeleriyle sayıya katkıda bulunuyorlar. Dükkan ise yeni çıkmış diğer kitapları okuyucuyla buluşturuyor.
Keyifli okumalar!
İçindekiler:
Rölyefteki Aslan ■ Handan Acar Yıldız
Bir Parça Yaşam ■ Mustafa Aplay
Kar ■ Aleksandr Tsıpkin
Karlı Bir Gece Vakti’nden ■ İsmail Özen
*
Bir Şey Hakkında Üç Şey ■ Mustafa Aplay
Anlaşırsak Ben Yokum 2 ■ Mahmut Sami Yıldız, M. Fatih Kutlubay
Her Kahramanın Dili Kendincedir ■ Cemal Şakar
İyi Tweet Atan Kötü Yazarlar vs Kötü Tweet Atan İyi Yazarlar ■ Mustafa Aplay
Öykücüler Neden Öykücü Eleştirisi Yazar? ■ Abdullah Harmancı
Otobiyografi ■ Milorad Paviç
Borges’in Gidişi ■ Milorad Paviç
Hikayesi Holden ■ Baran Güzel
Dipnotlar / Moğolluklar ■ Aykut Ertuğrul
*
Hermas’ın Kulesi ■ Alkan Kılıç
Bozkırda Bir Obruk ■ Şeyda Başer Eroğlu
Yarım Yazarlar Mezarlığı ■ Ali Işık
Kalemleri Bırak ■ Saki
Sessizliği Yiyen Köpek ■ Isabel Mellado
Kırço ■ Hüseyin Rahmi Gürpınar
*
Hikâyenin Kalbi: Atlara ve Uzaklara ■ Gülşen Funda
1’e 10 ■ Tomris Uyar, Tarık Tufan, Çilem Dilber, Erhan Genç, Çiyil Kurtuluş, Betül Nurata, İbrahim Aslaner, Ertuğrul Emin Akgün, Hasan Harmancı, Selim Bektaş.
İmgeler Sûretler ■ Ahmet Sarı
Kayahan Yükseler ile Söyleşi ■ Binazir Haşimzâde
*
Post Kitap
Çevirmen Diyor ki ■ Ece Dillioğlu
Çapraz Okumalar ■ Geçecek Zaman Mustafa Çevikdoğan
Esra Özdemir Demirci ■ Söyleşi: Yelda Sözdemir
Asıl Anlatmak İstediği ■ Betül Sezgin
Evvel Zaman ■ Ayşenur Önler
Derinlerin Hikâyesi ■ Merve Uygun
Kayını Ben Öldürmedim ■ Mürüvvet Özpehlivan
Öykünün de Bir Matematiği Var ■ Mustafa Aplay

Dergi yeni sayısında Handan Acar Yıldız, Mustafa Aplay, İsmail Özen ve Aleksandr Tsıpkin’in öyküleri ile okura merhaba diyor. İlerleyen sayfalarda Alkan Kılıç, Şeyda Başer Eroğlu, Ali Işık, Saki, Isabella Mellado ile Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın öyküler... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 5 gün
Burak Uzun okumuş bitirmiş.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta
Burak Uzun okumuş bitirmiş.
İzmir Postası`nın Adamları

"Yüz gün oldu babam öleli. Ölümün bana bu kadar yaklaşabileceğine inanmazdım. O hep küçük bahçemde dolaşır, duvarları yoklar, oradan çatıya akıp tahta nalınlarıyla üzerimizde gezerdi. Ama kapıyı zorlayıp içeriye kadar girebileceğini ve bunca yılın Nalbant Asım'ını soluksuz bırakacağını düşünmemiştim. Gece herkes uyurken koyduğum gözlerin tam yüz gündür aynı kavanozun içinde Nalbant Asım! Hâlâ mavilikleri durulaşmadı."
İzmir Postası'nın Adamları, öyküleriyle son yıllarda adından söz ettiren Ahmet Büke'nin ilk öykü kitabı. Yayımlandığında kendine özgü sesi ve biçimiyle hemen dikkatleri üzerine çeken bu öykülerde günlük yaşamın alçak sesli ama etkileyici esintisi var. Ahmet Büke, yalnızca yaşadığı kentin değil, Türk öykücülüğünün de ara sokaklarını iyi tanıdığını, iyi okuduğunu ortaya koyuyor İzmir Postası'nın Adamları'nda.

"Yüz gün oldu babam öleli. Ölümün bana bu kadar yaklaşabileceğine inanmazdım. O hep küçük bahçemde dolaşır, duvarları yoklar, oradan çatıya akıp tahta nalınlarıyla üzerimizde gezerdi. Ama kapıyı zorlayıp içeriye kadar girebileceğini ve bunca yıl... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta
Daha Fazla Göster

Burak Uzun şu an ne okuyor?

Burak Uzun şu anda kitap okumuyor.

Favori Yazarları (9 yazar)

Favori yazarı yok.