Fi

En Son Değerlendirmeler

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Sürükleyici ve akıcı olmayan, olayın daha çok cinsel obje ve öğelerle kurgulandığı vasat bir roman olmuş bence. Nasıl bu kadar popüler olabiliyor doğrusu anlamış değilim.

11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Fi, bir butunun parcalari arasinda, uyum acisindan en yetkin boyutlari verdigi dusunulen geometrik ve sayisal bir oran: 1, 618..... diye gidiyor. Yani goze guzel gelen orantiyi temsil ediyor. Tipki bir balerinin mukemmeligi gibi, onun dansindaki, hareketlerindeki muthis uyum, mukemmel oran gibi.
Fi, Ci ve Pi cok populer su sira...merak ettim, ve Fi yi 5 gunde bitirdim, tam 598 sayfa ! Bas kahramanlardan biri bir balerin!...Kitapda degisik karakterler birbirleri ile ic ice gecmis....Ve hepsi kendi potansiyelini kesfetme pesinde, ama gercekten catlama ve yeniden olusma cesaretini gosterebilmis olanlar cok az...Iste burada her bir tohumun (karakterin) catlama mucadelesi muthis anlatilmis..
Azra Kohen i hic tanimiyordum, inanilmaz bir kalem ve hayalgucu var. Simdi Ci ve Pi yi okuyacagim, ama once araya bir kitap koydum, ilerde once onu paylasacagim burada. Bu arada, su alt baslik ne hos degil mi:
"Bu hikayenin sadece inanilmaz taraflari gercektir" !!!!

2 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Türkiyenin modern edebiyatının çok üstünde bir konu psikanalizleri gayet güzel ama beni sarmadı kitap.Üslubu karakterleri her şeyi iyiydi ama konuyu beğenmedim.

2 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

Camus'un usta eseri Veba'yı okuduktan sonra rastlaşmış olmaktan kaynaklı bir iğreti duygusu mu, yoksa gerçekten kitapta var olan bir bayağılık mı beni bu kadar yazarından ve kitaptan soğuttu, bilemeyeceğim. Aslında yazmaya değer görmemiştim ancak son zamanlarda tüm dünyada filizlenen yeni bir akımın, basit ve sadelik adına , edebiyatın, sanatın, katledilmesi olarak gördüğüm ucuz ve basit bir akımın dalga dalga yayıldığını gördükçe yazmaya karar verdim.
Hoş benim burada dile getirdiğim üç-beş isyan cümlesi neye yarar ama en azından kendi adıma bu akıma teslim olmayacağımı ifade etmiş olurum o kadar.
Evet, maalesef, basit bir dilin sadelik, amiyane tabirlerin halk ağızı, pornonun aşk diye, ustaca pazarlandığı bu tür kitaplar hızlıca, parazit gibi yayılarak ele okurları ele geçiriyor. Özellikle genç okurlar klasiklerin ağır havasından bunalarak bu tür kitaplara yöneliyor ve ne yazık ki edebiyat bu sanılıyor.
Oysa bu çizgideki kitaplar edebiyatın; insanların içinde yaşatmaya çalıştığı güzel,çirkin, yalın,karışık ama eşsiz duyguları merak ve hayal ile fikrin kanallarına,onları zaman zaman ipek kumaşlara zaman zaman kaba abalara sararak kelimelerden sandallarla yollamaya çalıştığı o eşsiz duygulara saplanan kör bıçaktan başka bir şey değiller.
Pazarlamanın tüm olanaklarıyla süslü ve iddialı tümceleriyle, çok satanlar sıralamasında yer buluyor olmaları bu gerçeği hiç bir şekilde değiştirmez ve onlara tırnak kadar bir değer atfetmez. Edebiyat bu değil!

Grinin ucuz bir tonu olmaktan öteye gidemeyecek olan bu kitap , aslından da bayağı.

3 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitabı okuyunca diziyi izlemek istemedim. Sizde ya kitabı okuyun yada diziyi izleyin.

3 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Dillere dolanan Fi'yi tamamladım.. Karakterler arası geçişler, en azından kitap içinde sıkılıkla tanıtılan karakerlerin kendi içlerinde yoğunluğu mevcut.Kitaba başlarken karakter künyesi karşılıyor sizi.. Sonrasında meşhur Can Manay'la kafanız karışıyor ( şahsım adına )Kitap çok akıcı esasında.. Lakin bazı cinsellik içeren yerlerin çok fazla abartıldığını düşünüyorum fi için.. Deniz başlarda çok mantıklı bir adam halindeyken sonlara doğru bıraktı kendini.İlk kitap olduğu için olayların tam seyriyle ilgili bir şey diyemem son iki kitaba göre yorumlarımı kuvvetlendirmeyi düşünüyorum..

3 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Akıcılık yönünden gayet başarılı bir yapıt lakin içerisinde geçen psikolojik çözümlemeler bazen gereksiz uzun tutulmuş üslup ve sadelik yönünden gayet basarılı bir kitap cinsel içeriklerin fazlaca ön plana çıkarıldığı da bir gerçek bazen yerinde olsa da bazen çok gereksiz olmuş ama yine de okunur yani tavsiye ederim.

3 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Açıkçası başlangıçta popüler etkisi nedeniyle önyargılı başladım ama okudukça kişisel gelişim ağırlıklı felsefi var oluşu sorgulamalara kapı açan akıcın dilde yazılmış bir metin gördüm tek eleştirim bana kalırsa cinselliği bu kadar gözümüze sokmadan alt metinde geçebilirsiniz fakat bu şekilde de ana karakterlerden Can Manay'ı belki gereğince yansıtabilir miydi ruhsal yapısı açısından bilemiyorum ama günlük yaşamın akışı içinde ara ara sorgulamalara iten aklınızı köşesinde olan sorgulamalar bence hayat vermiş asıl kitaba, ben tavsiye ederim.

3 yıl, 11 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
3 puan

Kitapta farklı yaşamlar süren karakterlerin ilginç öyküleri kurgulanmış. Toplumun veya çevresindeki bireyler tarafından mükemmel algılanan, düşünülen veya öyle görülen bu insanların aslında nasıl acınası ve zavallı yaratıklar ya da tam tersi toplum tarafından görülmeyen silik tiplerin nasıl dolu insanlar olabileceğini, kurgusuna anlaşılır bir uslüpla felsefe ve psikoloji katılarak sürükleyici bir şekilde, insanda merak uyandırarak anlatılıyor. Ayrıca ünlüler dünyasının renkli görüntüsünün arkasına saklanan kokuşmuşluğundan da bahsedilen kitapta, benim düşüncelerime yakın hatta aynı olan bazı söylemler mevcut (özellikle Bilge'nin).
Yazarın sık sık kullandığı, geleceğe dair verdiği bazı ufak ve merak uyandıran bilgiler, ne olacağının ipucunu vermekle birlikte, nasıl olacağını düşündürüyor. Benim hoşuma gitti. Yazar kitapta malesef insanların söyledikleri ve inandıklarının, yaptıkları ile uymadığını bir çok örnekte karşımıza çıkarmış.
Beğendiğim bölümlerin yanı sıra hoşlanmadığım bazı kısımlar da mevcuttu kitapta. Özellikle insan tanımlamalarında sürekli Tanrı benzetmesi geçmesi benim açımdan çok rahatsız ediciydi.
Şimdiye kadar okuduğum kitapların bir çoğunda beğendiğim, yargıladığım, rahatsız olduğum karakterler olmuştur. Fakat bu kitaptaki Can Manay'a sinir olduğum kadar kimseye olmadım sanırım. Bir de Doğru'nun babası var. Beni asıl sarsan böyle iğrenç insanların toplum içinde, normal insan maskesi altında aramızda dolaşma ihtimali.
Genel olarak bakınca tam beğenme sınırındayım. Çi ve Pi'yi okuduktan sonra puanımı değiştirebilirim. Sanki,  farklı bir amaç güdülerek yazılmış, empoze edilmek istenen bir şeyler varmış gibi hissediyorum. Bakalım belki benim hüsnü kuruntumdur.

4 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Çok şükür sonunda bitirebildim kitabı. Kitap gerçektende çok sürükleyici başlamıştı, ki kitabı okuma listesinde en üst sıraya almamda okuduğum bir kaç sayfanın beni içine alması ve devam etme isteğimden kaynaklıydı. Fakat gel görki çok rahatsız olduğum karakterler bazı salak tavırlar vardı. Kitabın boşuna bu detaylarla uzatıldığını düşünüyorum. Arada elbette güzel cümlelwr ve farkındalık yaratan kısımlar vardı fakat %70 i çıkarılırsa bu kısım kalır geriye. O dans gösterisinin aşırı detaylandırılmasından tutun, kızın kendisini seven her haline kaylanan Deniz'i bırakıp tamamen salakça kendini can a teslim etmesine kadar olan her kısımda duru dan da can manaydan da nefret ettim. Seriye devam edeceğim ama Deniz'e çok üzüldüğüm için ileri bir tarihe erteledim. Okumazsanız birşey kaybetmezsiniz.

4 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

ilk önce şunu söylemeliyim ki çok hızlı bitti. Çöp bir kitap mıydı hayır ama çok büyük şeyler içeren bir kitap da değildi. Okunmalı mı kısmı değişebilir bu kitaptan bir şeyler alabilecek kişiler vardır mutlaka ama ben biraz boş buldum. Kitabın karakterleri çok yapaydı, herkes birbirine ders veriyordu konuşurken. Ayrıca spoiler olmaz umarım ama Özge karakterini çok gereksiz buldum, yani gerçekten onun kısımları ne alakaydı?

4 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Müthiş betimlemeler, ısrarla altını çizdiğim satırlar, paragraflar.
Kesinlikle diğer iki kitabı da okuyacağım. Bahsedildiği kadar var. Daha da olacağına eminim.. Yazara hayran kaldım.

4 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kitaba bu aralar hafif kitap okumaya ihtiyacım olduğundan ve serinin de popüler olmasına güvenerek beni yormayacağını düşündüğüm için başladım. Malesef yanıldım! :) İçsel sorgulamalarla başbaşa bırakıyor yazar. İlk bölümlerde bu sorgulama daha yoğun bir şekilde hissediliyor. Sık sık kitabı bırakıp kendinizi sorgularken bulabilirsiniz:)

Kitapta aslında birçok konu var ama "farkındalık" ve "deneyim" konuları diğerlerine göre daha baskın. Fazla karakterler olan kitapları okurken zorlandığım halde Fi'nin yerli roman olmasının avantajıyla zorluk çekmedim.

Fi'nin farklı bir tarzı var. Bu da sonuçları önceden söyleyerek olayları daha da merak ettiriyor yazar. Başlarda hoşlanmasamda ilerledikçe sevdim. :)

Kitapta hoşlanmadığım iki özellik var. Cinsellik ve insanlara "Tanrı" özelliklerinin yakıştırılması rahatsız ediciydi. Ama kitaba bütün olarak bakarsak beğendim.
İncelememe Can Manay karakterinden nefret ettiğimi söyleyerek bitirmek istiyorum okurken sinirlerimi oldukça bozdu. :)

4 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Sadece kitabın içerisindeki cinselliğe takılırsanız hiçbir şey anlamayacağınız bir kitap. Diğer yönlerden baktığınızda tam bir hayat dersi vermekte. İnsanların iç dünyası, arzular, bakış açısı, yaşam felsefesi ve psikolojik sorunlar.. Kitapta çok şey de bulabilirsiniz hiçbir şey de bakış açınıza bağlı. Ben kitabı okuduğumda 1 hafta etkisinden kurtulamamıştım gerçekten derinden etkiledi.. İyi okumalar..

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

müthiş

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

http://sibelinkitaplari.blogspot.com.tr/2015/12/18-fi-akillah-azra.html

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

http://www.beraberokuyalimmi.blogspot.com.tr/2015/11/fi-ci-pi.html

4 yıl, 10 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
3 puan

Fi' ye bir türlü adapte olamadim.
Ne ana karakterinden elektrik aldim ne de konudan.
Tamami ile sisirilmis ve bana göre gereksiz kitap. Cinsellik fazla ön planda. Seri' nin diger kitaplarindan medet ummadigim icin okumamayi tercih ediyorum.
Iyiki para ödemeyip PDF olarak indirdim yoksa harcadigima yanacaktim. Onun yerine daha degerli eserleri alirim,mersi...

4 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

Kapak tasarımının güzelliğine ve çok satanlar listesinde olmasına aldanarak okudum. Kesinlikle okunacak bir kitap değil. İnsana hiç bir şey katmayan bir roman. Ve ahlak seviyesi çok düşük olduğu için okunmaması gerektiğini düşünüyorum.

4 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Abartıldığı kadar olmasa da güzeldi bir çok yerini merakla okudum ama cinsellik çok ön planda

4 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Fena değil..

5 yıl, 1 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
3 puan

Kitabı almadan önce araştırdığımda övgü dolu yazılar okumuştum.Fakat ne yazık ki okuduktan sonra kitabın şişirilmiş olduğunu fark ettim. Bir de bi hata yapıp üçünü birden almıştım. Malesef pişman oldum. Benim için son zamanlarda çıkan, içi boş kitaplardan öteye geçemedi.

5 yıl, 1 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
3 puan

Kitap fazla abartılmış ve şişirilmiş bana göre.Karakterlerin kimisinin fazla ilahlaştırılması gerçeğe aykırı ve yapay duruyor.Vakit geçirmek okunur ama fazla beklenti içine girmemek lazım...

5 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Sıkılmadan, merakla okudum, eli yüzü düzgün bir kitap. Ama biraz da şişirilmişlik var gibi geldi bana, iyi pazarlama yapılmış.

5 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

' güçlü adamların fahişelerinin namusu her zaman korunur bu ülkede.'

5 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Kitap yazım yanlışlarının çokluğu ve zaman zaman gereksiz ayrıntılara yer vererek okuyucuda yarattığı kopukluk ve çok ağır akan olay örgüsüyle yarattığı sıkılma hissine rağmen tavsiye edilebilir şimdi serinin ikinci kitabı Çi'yi merak ediyorum

5 yıl, 3 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Herşeye sahip olanlarla hiçbir şeye sahip olmayanların dünyası burası. Ve aslında ne tuhaftır ki hiçbirşeye sahip olmayanlar, herşeye sahip olmayı hakederken herşeye sahip olanlar, ellerindeki hiçbirşeyi haketmiyor. Zaten haketmediklerini alma konusundaki cüretleri ve herşeye sahip olmayanların hakettikleri konusindaki bu acınası vazgeçişleri onları sahip kılıyor. Sevmek yetmiyor anlaşılan. İyi ve hatta dünyanın en iyi insanı olmak da. Biraz güç, tüm iyi hasletleri yerle yeksan ediveriyor. İyilikle gücün bir arada bulunmadığını ise herkes biliyor. Kitap, hem sistemi karakterleri aracılığıyla kusursuz bir şekilde resmederken zıt karakterle de yerden yere vurabilmeyi başarıyor.
Gercek bir okur olan @banu_kryl : ''Bir kitabın ve bir karakterin başarısı okuyanın içindeki duyguları ortaya çıkarabilirliği ile öçülür bana göre'' demisti. Gün içerisinde ne yaşıyorsak, hangi duyguya kapılıyorsak illaki bu kalın kitabın bir sayfasında rastlıyoruz ona. Kitap seni duygudan duyguya salıncak gibi sallarken adında olduğu gibi diliyle, üslubuyla, kurgusuyla size Fi'yi yaşatıyor.

Günümüzün sığ diliyle bu kadar etkileyici bir roman yazabilmesinin yanında bence yazarın en büyük başarısı, tek bir ana karaktere bile can verebilmek ve hatasız bir kurgu oturtmak yeterince zorken, 7 ana karaktere can verebilmesi ve her birine giydirdigi birbirinden uç noktalarda zıt kişiliklere rağmen hayatların kesişmelerini ustaca kurgulayabilmesi. İşte bu takdiri gercekten hakediyor.

5 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

kitabı yorumlar üzerine almıştım fakat beklentilerimi karşılayamadı açıkçası benim için vasat bir kitaptı diyebilirim...

5 yıl, 5 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Kişisel gelişimi romana uyarlayıp, okuyucuya vermek istemiş kitap. Cinsel içerik çok baskın olmasa da bazı noktalarda gereksiz ve eğreti duruyor. Yaklaşık ilk 300 sayfası ilgi uyandırıcı dururken sonu çok da bekleneni veremeyen bir eser oldu. Ucu açık kalan fazlaca olay göreceksiniz.

Bunların yanında, okumanızın size vakit kaybı gibi hissettirmeyeceği ve olaylardan bağımsız düşünüldüğünde, içerisinde altı çizilesi paragrafların sıkça bulunduğu bir roman olmuş. Beklenti düşük tutulursa, alınan haz da yüksek olur...

5 yıl, 6 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

10 puanı daima klasiklerin hak ettiği inancım olmasa kesinlikle Fi'ye de bu puanı verirdim.İnanılmazdı!..(Bu noktada o denli duraksadım ki.Halbuki yazacağım yorumu an be an planlamıştım.)Bu bir aşk romanı değil. Bu bir kişisel gelişim romanı da değil. Belki bir macera romanı diyebilirim okuyanı kendi içinde ve yaşadığı çevrede, canını acıtacak olsa bile, sorgulamaya iten bir içsel macera.Temelde 7 ana karakter üzerinden giden, ama diğer karakterlerin dahil oluşunun da en az ana karakterler kadar derinlemesine işlendiği ve irdelendiği bir roman. Psikolojinin romanın muhteşem kurgusunda dantel dantel örülüşü dahiyaneydi. Üç kitaplık bir seride yazarın zekasını aynı incelikle sergilemeyi başarması halinde kendisini ayakta alkışlayacağıma eminim. (Çi'ye bugün başlayacağım için ileriye dönük bir beklenti dile getirdim.)Hayatımda bir ktiabıma kıyarak ilk defa satırların altını kurşun kalemle çizme isteğimi gemleyemedim. Çünkü o denli düşündürücü, can alıcı tespit ve iddia vardı ki bir kenara not etmeyle başa çıkamayacağımı romanın daha ilk bölümünden anladım.Romanın içeriğine değinmem gerekli biliyorum ama yazarın birikimini, dünya görüşünü, kaleminin ustalığını aynı seçkinlik ve başarıda yansıtamayacağım kaygısıyla ne karakterlerinden ne de olaylardan bahsetmeye cesaret edemiyorum.Altını sadece kendim için çizdiğim bölümler dışında paylaşmak istediğim o kadar çok satır, paragraf var ki sık sık karşınıza Fi'den alıntılarla çıkarak bu değerlendirmemde ne demek istediğimi ancak böyle anlatabileceğim gibi hissediyorum.Sadece romanın bir bölümünde geçen bir gösteriden bahsetmezsem zaten romanın bende yarattığı etkiyi yeterince dile getirememişlik duygum iyice tavan yapacak. Konservatuar öğrencilerinin yıl sonu için hazırladıkları gösterinin anlatımının olduğu bölüm...Bir hayal bu denli nasıl canlı tasvir edilebilir bilmiyorum. Gözlerimi kapatmaya ihtiyaç duymadım orada o gösteriyi izleyenler arasında olmak için. Su gibi akan, akarken içmeye doyamayacağınız, doyamadıkça bitmesinden çekineceğiniz bir roman bence.Okudukça yaşama şeklinizi, ilişkilerinizin derinliğini, zamanı kullanış tarzınızı...kısaca var olma lütfunuzu değerlendirme biçiminizi sık sık sorgulayacağınız bir roman. Yazarın iddia ettiği gibi cesaretiniz varsa okuyun!

5 yıl, 7 ay önce
geri 1 | 2