Tüfek, Mikrop ve Çelik (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

"Neden Avrupalılar Amerika'yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa'yı keşfetmedi?" Basit bir sorunun ardında insanlığın MÖ 11.000'den günümüze tarihi gizli. Fizyoloji profesörü Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik'te, aklımıza gelmeyen, geldiğinde çocukça bulduğumuz soruların yanıtlarını araştırırken, tarımın başlamasından yazının bulunuşuna, dinlerin ortaya çıkışından imparatorlukların kuruluşuna, tarihin seyrini belirleyen pek çok önemli adımı ayrıntısıyla inceliyor. İnsan toplulukları arasındaki farklılıkların, eşitsizliklerin nedenlerini, temellerine inmeye çalışarak sorguluyor; günümüz dünyasını biçimlendiren etkenlerin izini sürüyor... Biyoloji, jeoloji, arkeoloji, coğrafya gibi değişik bilim dallarından beslenen, "Batılı" koşullanmalardan arınmış, geleceği gösteren bir tarih kitabı.

"Neden Avrupalılar Amerika'yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa'yı keşfetmedi?" Basit bir sorunun ardında insanlığın MÖ 11.000'den günümüze tarihi gizli. Fizyoloji profesörü Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik'te, aklımıza gelmeyen, geldiğinde çocukça bulduğumuz soruların yanıtlarını araştırırken, tarımın başlamasından yazının bulunuşuna, dinlerin ortaya çıkışından imparatorlukların kuruluşuna, tarihin seyrini belirleyen pek çok önemli adımı ayrıntısıyla inceliyor. ... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 19.Basım , 662 sayfa

Şubat 2008 tarihinde , TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları Yayın Kurulu tarafından yayınlandı


ISBN
978-975-403-271-0
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.0 puan (96 kişi)
225 okumuş, 277 okumak istiyor, 5 okuyor

8.9 puan (41 kişi)
77 okumuş, 92 okumak istiyor, 0 okuyor

7.3 puan (19 kişi)
47 okumuş, 19 okumak istiyor, 0 okuyor

7.9 puan (51 kişi)
97 okumuş, 58 okumak istiyor, 0 okuyor

8.2 puan (18 kişi)
30 okumuş, 12 okumak istiyor, 0 okuyor

7.0 puan (9 kişi)
18 okumuş, 10 okumak istiyor, 0 okuyor

8.2 puan (30 kişi)
51 okumuş, 20 okumak istiyor, 0 okuyor

8.7 puan (13 kişi)
41 okumuş, 41 okumak istiyor, 3 okuyor

6.3 puan (22 kişi)
44 okumuş, 25 okumak istiyor, 1 okuyor

7.3 puan (15 kişi)
34 okumuş, 33 okumak istiyor, 1 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

raycharles esrasozen cimicipilis bocka hasancebi meriç kaya outofcontrol otekiben ziyan mugber mavi detay Kvothee Jihazappo secocycle tempatina elone __giz__ debris lanetli rapunzel naçko
19 kişi
tranican kbaytar ahmetnurhak _derya_ Zuhalay megoer kompela82 seher28 bahardageliriz han777 frnz snnkpln TeukieBusra Yunus Serdar nebula Mashiara feredan erolecoskun Tasardur factorfiction felisdesignus bfmermer Kral Gencay hay74 bilalante barisim Tawannanna edwardnorton butterfly Harfler Senfonisi Sailor87 ezgidkyl bthn23 ddm11 arsemes emretheripper Antivenom gzdkrc1 outdoorminer
173 kişi
Gargoyle tarçınportakal handgrenade ykcsuryoyo Metafor mudhoney lilith neasneap Hypatia bogurtlen receli deethehobbit mahsunonur gunsuluk morlubayan kitapkelebegi burcud Nuyageva dincsal duyyguu artemisya queenish batuhantopbas wertheimer yesilzurafa emmastepan erdinç gümüş Ela Monster giizemss Nietzsche misterred gozde sheydas efla evren nuranertrk nessy giosue mesberado angela818
174 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Herkesin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri diye düşünüyorum. Tarihle ilgili, insanlığın varoluş serüveni, kıtalararası ekonomik dengesizliklere akla yatkın cevaplar ve açıklamalar veriyor. Kitabı bitirdikten sonra kafanızdaki bir takım sorulara daha yere basan cevaplar verebildiğinizi hissediyorsunuz. Aslında bazı soruların ve sorunların üç kelimeyle açıklanabilecek cevapları olduğunu görüyorsunuz. (tüfek,mikrop,çelik).

7 yıl, 4 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Bu kitap insanı bilgilendirerek rahatsız ediyor,''ben bunları bugüne kadar neden düşünmedim'' dedirtiyor,kesinlikle okunması gereken bir kitap,ama kolay kolay bulunabilen bir kitap değil.
Evet ''Top Sellers-Çok Satanlar'' standlarına ben de tüm gerçek kitap severler gibi pek sıcak bakmıyorumçoğu zaman bakmadan geçiyorum çünkü bir kitabın değeri çok satılmasıyla orantılı değildir,ama bu kitap sürekli orda kalmayı hakediyor...

2 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Ben okuduğum dönemde baskısı yoktu. Sahaftan fiyatının 4 katı fazlasını vererek alabildim. Şuanda sanırım pegasus yayınevi basıyor. Herkes mutlaka okumalı diye düşünüyorum.

4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Coğrafya çok ama çok şeydir.

İnsanlığın gelişim hikayesinin farkı boyutlarına mükemmel bir bakış. Bilmediğimiz coğrafyalara ait ilginç ve başka yerlerde kolayca bulunmayacak bilgiler. Okuması şiddetle tavsiye edilir.

(Sık sık tekrar düştüğü izlenimi bırakıyor. Nitekim sonda, teşekkür kısmında kitabın çeşitli bölümlerinin bazı dergilerde makale olarak yayınlandığını söylüyor. Yani her dergi makalesinde bazı şeyleri tekrar anlatıyor. Neyse ki bu durum sıkıcı değil. Hatta konuyu hatırlayıp pekiştirmek isteyenler için yararlı olabilir.

Ayrıca çevirmen genelde başarılı ve akıcı bir iş çıkarmış. Ancak bireyler yerine 'tekler', marul yerine 'kıvırcık salata', hatırı sayılır yerine 'hürmetlice' gibi tuhaf karşılıklar bulmuş.)

6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Mutlaka okunması gereken ansiklopedi ciddiyetinde bir eser.

6 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Toplumlar arasındaki farklılıkların neden kaynaklandığını/kaynaklanabileceğini oldukça somut bilimsel yollardan anlatmaya çalışan bir kitap. Kitabı okuduğunuz zaman, neden afrika insanlarının avrupad a yaşayanlara nazaran daha ilkel kaldıklarını anlıyorsunuz.

6 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Antropoloji konusuna meraklıysanız, böyle bir bilimsel konu ve konuları zevkle okuyacağınıza emin olabilirsiniz bu kitapta.

6 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

üniversitede zorla okutup sınav yaptıkları bir kitaptı ama bir kez daha okumayı düşünüyorum. ilk insanın ortaya çıkışı, bitkilerin ilk evcilleştirilmeleri ve mikroplar hakkında ilginç bilgiler var. genel kültürünüzü artıracak bir kitap okunmalı.

6 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Antropoloji, psikoloji, tarih gibi birçok bölümün öğrencilerinin ve ilgi duyanlarının okuması gereken bir kitap.

Jared Diamond bu kitap için yıllarca ilkel kabilelerin arasında yaşamıştır.

Diamond insanlık tarihini anlatıyor ve bununla bir soruya cevap arıyor: Neden beyaz adamın eşyası siyah adamınkinden daha fazla ?

Neden dünyanın kuzey yarım küresinin ve kuzey yarım kürenin batısının daha çok geliştiği üzerine en ayrıntılı ve bilimsel inceleme.

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Öncelikle kitabın kalınlığı sizi korkutmasın kitap kendi içinde size inanılmaz bilgiler sağlıyor.Yaşadığınız dünya ya ilginiz varsa birazda tarihi seviyorsanız kesinlikle okumalısınız.

5 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Hararinin kitabından sonra okumaya karar verdim bu kitabı.yalniz kitabın uzun uzun verdiği bilgiler beni konulardan soğuttu.bir ansiklopedi edası olarak değerlendirmek laİm.

1 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Çok ilginç bilgiler veren bir kitap. okunması gerekir.

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Ufuk açıcı bir kitap. Yazar bazı konuları tekrar etse de okumaya değer. Kitapta Avrupanın dünya tarihine 1400 lü yıllara kadar bilim ve teknoloji adına kayda değer bir katkı yapmadığını birçok yeniliği Çinden ve İslam dünyasından aldığını söyleyen yazar bir hakkı teslim ediyor. Ve diyor ki bundan 10. 000 yıl öncesinde Avrupanın gelişimine bakan bir tarihçi daha sonra dünyaya hakim olacağını en son aklına getirirdi. Medeniyetlerin oluşumunda yiyecek üretimi, coğrafi şartlar hayvanların evcilleştirilmesi, siyasi birlikler gibi pek çok şartın bir araya gelmesi gerektiğini ırklar arasında bir üstünlüğün olmadığını da söylüyor ayrıca. Tabi bunlar çok kısaltılmış halleri... Kitabın 600 küsür sayfa olduğunu söylemem lazım. :-)

2 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Ansiklopedi niteliğinde kitap derler ya işte bu da onlardan. Engin ve ayrıntılı bir bilgi dağarcığına sahip.O kadar çok şey öğrendim ki.. Ve bir o kadar da okuduğumu unuttum. Okuduklarımın hepsini aklıma tutmam imkansız. Ama birşey merak ettiğimde açıp bakabilirim artık.

İnsanların nasıl yerleşik hayat geçtiklerini, birbirleriyle savaşlarını, gelişmişliklerini geniş bir çerçevede anlatan kitap. Yali'nin başta sorduğu soruya 600 küsürlük bir ceva niteliğinde kitap. Sonunda Diamond ''bu cevap yeter mi bilmiyorum ama her geçen herşey değişiyor'' diyor. Çok doğru. Tartışmasız en sevdiğim bölüm Cajamarca Çatışması. Bir yerden bir yere gitmenin ya da yabani bir bitkinin evcilleştirilmesi konusu yada birbirine yakın kabilelerin her türlü imkana sahip birinin tamamen ilkel olması. Kesinlikle insanlık tarihi hakkında bir yolculuk. Kitabın son deyişinde yazar tüm bölümlerin özetini verir gibi bir cümle yazmış onunla yorumumu bitireceğim:

''Farklı kıtalardaki halkların uzun dönemli tarihleri arasındaki farklar, söz konusu halkların insanları arasında doğuştan gelen farklardan kaynaklanmaz, yaşadıkları çevrelerin koşulları arasıdaki farklardan kaynaklanır''.

2 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Müthiş.

10 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski