Osmanlı Kapısında Büyümek (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Toplumunun tüm kesimlerine ve meselelerine duyarlı olan Ahmet Mithat Efendi, eserlerinde Osmanlının çok milletli yapısını yansıtmıştır. Osmanlı Devletinin pek çok sorunla yüz yüze kaldığı, reformlarla Batı karşısında siyasî bütünlüğünü ve varlığını sürdürmeye çalıştığı bir dönemde yazmış, bu sorunlara cevap aramıştır. Gayrimüslim nüfusun da önemli bir mesele olarak ortaya çıktığı süreçte, sorunu Osmanlılık üst kimliği içinde çözmek gerektiğini savunmuştur.Fazıl Gökçek, Osmanlı Kapısında Büyümekte yazarın hikâye ve romanlarındaki gayrimüslim Osmanlıların temsil biçimleri üzerinde duruyor. Modern Türk roman ve hikâyesinin ilk ve en önemli temsilcilerinden biri olan Ahmet Mithat Efendinin eserlerinde gayrimüslim Osmanlıların hikâye/roman kişileri olarak nasıl yer aldıklarını inceleyerek, bu çok milletli yapının ve yazarın ideolojisinin eserlerine nasıl yansıdığını göstermeye çalışıyor.Ahmet Mithat Efendiyi çağdaşlarıyla ve Cumhuriyet dönemi yazarlarıyla söz konusu mesele ekseninde karşılaştıran, edebiyatımızdaki yerini ve özgünlüğünü vurgulayan titiz bir çalışma.

Toplumunun tüm kesimlerine ve meselelerine duyarlı olan Ahmet Mithat Efendi, eserlerinde Osmanlının çok milletli yapısını yansıtmıştır. Osmanlı Devletinin pek çok sorunla yüz yüze kaldığı, reformlarla Batı karşısında siyasî bütünlüğünü ve varlığını sürdürmeye çalıştığı bir dönemde yazmış, bu sorunlara cevap aramıştır. Gayrimüslim nüfusun da önemli bir mesele olarak ortaya çıktığı süreçte, sorunu Osmanlılık üst kimliği içinde çözmek gerektiğini savunmuştur.Fazıl Gökçek, Osmanlı Kapısında Büyümekt... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

213 sayfa


ISBN
İstanbul

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

9.0 puan (1 kişi)
1 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

10.0 puan (1 kişi)
1 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

7.0 puan (1 kişi)
2 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

7.3 puan (3 kişi)
2 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

9.0 puan (1 kişi)
1 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

10.0 puan (1 kişi)
2 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
Asterion ykcsuryoyo
2 kişi
Burda insan yok
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Bu eser akademik bir çalışmanın ürünü sanıyorum, fazlasıyla bilgi ve karşılaştırma içeriyor. Eseri sıkılmadan okumak ve daha iyi anlamak için Ahmet Mithat Efendi başta olmak üzere Nabizade Nazım'dan Mizancı Murat'a, Ömer Seyfettin'den Halide Edip'e, Yakup Kadri'ye kadar pek çok yazarın eserlerine hakim olmak gerekiyor gibi görünüyor. Benim için eksik bir okuma oldu o yüzden. Yine de edebiyatımızda Rumların, Ermenilerin ve Yahudilerin nasıl yer aldıklarına, hangi meslekleri yaptıklarına, yazarlarımız tarafından olumlu mu olumsuz mu değerlendirildiklerine dair derli toplu bir çalışma okumak güzeldi.

10 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski