Martı Jonathan Livingston

Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı. Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu.

Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı. Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu.


Değerlendirmeler

değerlendirme
9 kişiden, 8 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Bağıra bağıra mesaj vermese güzel olabilirdi. Bıraksaydı da o mesajları biz anlasaydık.

9 yıl, 6 ay
5 kişiden, 5 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Küçücük bir kitap ama bir o kadar da yerin altında var.

9 yıl, 3 ay
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Gidişatı güzeldi ama sonlara doğru sapıttı. Yada martı olmadığım için ben anlamadım.

6 yıl, 9 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Nicesine sınav kazandırmışlığı vardır mesela.Bu ayrı ama küçük bir martının artık sadece küçük bir martı olamayışıdır belki de..

10 yıl, 6 ay
4 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Çocuklar için kişisel gelişim kitablarından biri sayılabilir bu fabl türündeki eser. Her zaman aykırı olmak hoşuna gidenler için ideal bir öykü. Kitap -çocuklar için- alttan alta -din dahil- her türlü öğretiyi insanı sınırlandıran dogmalar olarak kabul etmesi gibi bazı sakıncalar içerse de kitap bize sadece sınırları zorlamayı değil, aykırı olmayı da öğütlüyor olması en özgün mesajı oluşturuyor. Ayrıca kitabı özümseyerek okuyan büyükler şunu fark edeceklerdir ki Martı Jonathan bize bilginin (özgürlüğün) 3 halini anlatıyor: Herkesin ulaşabileceği bilgi, sadece bilginlerin ulaşabileceği bilgi ve sadece ermişlerin (bilge) ulaşabileceği bilgi... Bilgiden -dar anlamıyla özgürlükten- kasıt özgür düşünceye, gerçeğe 'Asıl'a, 'O'na, tek ideye ulaşmaktır.... Kişisel gelişim kitaplarının "kitabı okudum, hayatım değişti" gibi klişeleşmiş cümlelere pek inanmayın. "Martı Jonathan'ı okudum, içimdeki potansiyeli kefeştim" gibi sadece fikir olsun diye söylenmiş cümlelere de inanmayın. Zira bu kitabı okumakla kimsenin hayatı filan değişmez. "Bir kitap okudum ve tık diye hayatım değişiverdi" gibi cümleler kuranlardansanız, hala -zihinsel olarak- (bence) özgür olamamışsınız demektir.

"... Martı Maynard, sen sen olma hürriyetine sahipsin, bunu da şu andan itibaren kimse engelleyemez. Özgür olmak her martının hakkıdır. Özgürlük varolamanın özüdür. Unutma! Sen zaten özgür olarak doğmuştun. Senin şu anda yaptığın tek şey doğuştan var olan ancak daha sonra .... tarafından değiştirilen, özgürlüğünü kısıtlayan, boş inançları, gelenekleri, özgürlüğü kısıtlayan ne varsa kaldırıp attığın için özgürsün Martı Maynard. (Martı Jonathan Livingston)"

9 yıl, 4 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

"Umudunu kaybetme" kitabı. :)

8 yıl, 11 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Yine fazlasıyla abartıldığını düşündüğüm kitaplardan biridir. Kötü mü? Asla, ama bu kadar övülecek, herkese tavsiye edilecek bir tarafı da yok, daha doğrusu bu kitaba kıyasla çok daha iyi kitaplar var bundan önce okunması, tavsiye edilmesi gereken. Şahsen bana benim bilmediğim, fark edemediğim hiçbir şeyi söylememiştir bu kitap; ama tekrar belirtiyorum iyi kitaptır. Sadece bu kadar abartıldığı için benim gözümde biraz değersizleşti.

8 yıl, 2 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Hikaye kisvesi altında bir kişisel gelişim kitabı gibi geldi bana. Oldum olası sevmem gelişim kitabı.
Dil olarak güzel akıcıydı. Gerisi mesaj, mesaj, mesaj...

7 yıl, 2 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Hediye olarak verilmesiyle, lise yıllarımda okumuştum ve sanırım o zamana kadar okuduğum ilk felsefi hikayeydi. Beni gerçek manada etkilemişdi.

10 yıl, 7 ay
3 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
1 puan

Çok da güzel bir kitap değil

9 yıl, 6 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
4 puan

Cocuklara hitap ettigi soylenen fakat buyuklerin de yuregine isleyen kitaplari her zaman sevmisimdir (kucuk prens, seker portakali hatta cocuk kalbi vs.) ama ne yazik ki marti jonathan livingston onlardan biri olamadi. Bir kere dili cok yavandi ve mesaj kaygisi o kadar kuvvetliydi ki herhangi bir konu anlatimli ders kitabi kadar sikiciydi. Kisinin yapabileceklerinin sinirsizligi, calismanin onemi vs. verilen mesajlar onemli fakat bunlari elde etmek kitaptaki kadar kolay olmadigi icin fazlasiyla yuzeyseldi, marti jonathan bende ozgurluge ulasmis, tum sinirlarini asmis, zincirlerini kirmis, farkli bilinc duzeylerine erismis harika bir martidan ziyade kibirli ve hirs kupu bir marti izlenimi birakti ve gercek hayatta da jonathan'in turevi insanlardan nefret ederim. En azindan sevgi konusu biraz daha derin islenebilse oykuye sicak ve sevimli bir hava katilabilirdi.

Marti jonathan livingstan'a dair sevdigim tek sey-kitaptaki tek sevimli unsur- bir martinin isme hatta soyisme sahip olmasiydi. Gulumsedim. O kadar.

Bunun ve gorsellerin hatrina 4 puan.

8 yıl, 6 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Özgürüz, ne olursak olalım.
Kalıpları yıkın, ne olursa olsun.
Kaç kere gelip, kaç kere oynayacaksınız ki bu kumarı?
Hayalleriniz hayal kalmasın...

OKUYUN!

5 yıl, 9 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Hayatın her döneminde 1 defa okunmalı...

10 yıl, 11 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Durum ve şartlar ne olursa olsun,kendimizi hiçbir zaman sınırlamamalıyız.İstediğimizde herşeyin üstesinden gelebililecek kapasiteye sahip olduğumuzu bilmeliyiz.

10 yıl, 1 ay
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
1 puan

Dıştan masum gibi gözükse de alttan çok mesaj veren bir kitap. Pek çok düşünce aşılıyor içten içe 25. kare gibi. Mücadeleden çok daha farklı şeyleri anlatmaya çalışıyor aslında. Etkilenmedim.

10 yıl, 1 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Zevkle okunan sade bir hikaye. Mesajını biraz fazla doğrudan vermiş denebilir ama hayatla ilgili bu kadar temel mesajları vermeyi amaçlayan bir kitabın yanında bir de edebi açıklama gerektirmemesi yerinde olmuş bence. Gençlikte okunduğunda hayata bakışa katkısı da olabilir. Ben sadece mutluluğun, özgürlüğün, kendini gerçekleştirmenin (her neyse) yarışvari bir "bir şey olmak" şeklinde sunulması ne kadar doğru diye bir durup düşündüm.

Biraz daha yorum ve benzer kitaplar için:

http://kitapnot.blogspot.com/2012/05/hayatn-anlamn-anlatanlar.html

10 yıl, 1 ay
5 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
1 puan

öleceğini unutan, anasına babasına asilik yapan, kibirli, bülent akyürek gibi tanımlayacak olursak kişisel gelişimini tamamlamamış yunan tanrısı martı.çığlık atan gerzek kuş.OKUMAYIN.

7 yıl, 6 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

‘Neden Jon, söylesene neden?’ diye inleyerek sordu annesi. ‘Diğerleri gibi olmak bu kadar mı zor? Alçaktan uçmak pelikanların ve albatrosların işi, bunu onlara bırakmalısın. Hem niçin avlanmıyorsun oğlum? Artık bir kemik bir tüy kaldın.’
‘Bir kemik bir tüy kalmam umurumda bile değil anne. Ben sadece havada ne yapıp ne yapamayacağımı öğrenmek istiyorum, hepsi bu. Sadece öğrenmek istiyorum.’

Jon Livingston öğrenmeye susamış, akıllı, çalışkan ve ısrarcı bir martıdır. Richard Bach’in eseri kitabın baş kahramanı olan Jon Livingston uçuş denemeleriyle başlar. Jon sürekli kendisini geliştirmek için sabah akşam çalışır. Normal martılar gibi uçmak istemez ve beslenmeyi büyük derecede ihmal eder. Martı halkı Jon’ın yaptıklarından yakınır ve utanır çünkü o sürüyü temsil etmez. Farklı birisidir. Kişiliği, uçuşu ve yaşama olan tavrı sürüyle uyuşmaz. Yaşamak için sadece yemek peşinde koşan martı halkı Jon’ı yaşam tarzlarına bir tehdit olarak görür ve onu en sonunda sürüden dışlarlar. Onlar bireyselliği ve özelleşmeyi değil itaakarlığı ve kalıcılığı ister.

Sürüden dışlanan Jon kendisini geliştirmeye devam eder ve dünyadaki en çevik ve hızlı martısı olur. Ama bunları elde etmek onun için yeterli miydi? Kesinlikle hayır. Jon için hiçbir sınır yoktu. Sahip olduklarının üstüne sürekli bir şeyler eklemeyi arzulayan Jon belli bir zamandan sonra eski öğrenme isteğini kaybetmeye başlar. Yaşlanmaya başlayan Jon yanlız olarak hayatını sürdürmeye devam eder.

Bir gün Jon’ı almaya gelen iki martı onu ‘cennete’ götürür. Cennette olduğunu düşünen Jon geldiği yerde kendisine benzeyen birçok kişi görür. Hepsi öğrenmeye istekli, güçlü martılardır. Buraya geldiğinde eski yorgunluğunu kaybeder. Genç olduğunu zamanlardaki sahip olduğun gücünün çok daha fazlasına burda elde eder. Burada Chiang isimli bilge bir martıyla tanışır. Jon’a hayal edemeyeceği beceriler öğretir.

Jon Chiang’dan cennette olmadığını ama farklı bir yaşamda bulunduğunu öğrenir. Jon’ın geldiği yer onun gibi öğrenmeye çalışan, azimli martıların ulaştığı bir hayattır. Martılar önceki hayatlarında öğrenmeye, değişmeye başlamadıkları takdirde önceki yaşamlarının aynısı olan bir hayat sürdürürler. Buraya gelen kuşların çoğu birçok yaşantıyı tamamladıktan sonra hayat tarzlarını değiştirmeye çalışmış ve mükemmelliği aramıştır. Jon ise birinci hayatını tamamlamadan yaşamını değiştirmeye başarmış.

Cennet diye bir yer yok. Cennet bir mekan, zaman değil öğrenmek ve mükemmelliktir. Bu gerçeği anlayan Jon mükemmelliğe en sonunda nasıl ulaşacağını öğrenir: Eski hayatına dönüp onu dışlayan martı halkının gözlerini açacaktı. Jon en sonunda geri döner ve öğrenmeye meraklı olan martılara yardım eder. Onların mükemmelliğe ulaşabilmeleri için çabalar. Gelecek nesillerin Jonathanlarını yetiştirir. Kitabın sonunda burada arkadaş edindiği Fletcher’a liderlik ve hocalık yetkilerini devreder. Şeffaflaşıp sonra da yok olur.

Richard Bach bu eserinde öğrenme isteğinin, özgürlüğün ve bireyselliğin önemini vurgular. Hiçbir kural veya yasa bir bireyin öğrenmesini engelleyemez ve kimsenin mükemmelliğe, başarıya ulaşmasını durduramaz. Yazar insanların aynı düzeni devam ettirmekte zorunda olmadığını anlatır; değişimin güzelliğini göstermeye çalışır. Jon burada değişimi temsil eder. Kıt kafalı bir toplumdan çıkan bir elmas olan Jon hayatın avlanmaktan ve uyumaktan ibaret olmadığını iddia etmesi halkın değişim sürecine başlamasını sağlar.

Eserde önemli olan başka bir nokta Jonathan, Fletcher ve Chaing gibi iradeli ve azimli bireylerin aslında özel olmadığıdır. Bunları martı halkından ayıran tek şeyin bu kuşların hayatta olan bakış açılarıdır. Hayatın bir önem taşıdığının farkındalardır. Onlara sunulan yaşam tarzlarını kabul etmemiş ve kendi inançları doğrultusunda yaşamlarını sürdürecek bireylerdir.

Richard Bach’in bu eserini okurken ben Jon yerine kendimi gördüm. Ben de hayatım boyunca olan düzeni ve başımdan geçen olayları eleştirme ve düzeltme ihtiyacı duymuşumdur.Türkiye’deki eğitim sistemini ve liselerde olan eğitim anlayışını kabul etmekte çok zorluk çektim. Devamsızlık sınırlarını olmasının öğrenci başarısını artıracağına hiç katılmadım. Devamsızlık sınırının artmasının çalışan öğrenciyi destekleyeceğini ve ödüllendireceğine inandım. Öğrencilerin hocaları tarafından zorlanmasının yerine onların öğrencileri öğrenmeye teşvik ettiği bir okul sisteminin olması gerektiğine inandım. Ayrıca üniversite kabullerinde sırf merkezi sınav ve okul başarısının değil okul dışı faaliyetlerinin de değerlendirilmesi gerektiğini hep düşündüm. Düşündüğüm bu şeyler günümüzde uygulanmamaktadır. Beni Jon’dan ayıran en belirgin özellikse benim inançlarım çerçevesinde olan düzeni değiştirememdir.

Eserdeki dil öz, duru ve akıcıdır. Yazılar görsellerle desteklenir. Kitabın çok kısa olması karakter gelişimini engeller. Eserde Jon, Chaing ve Fletcher’in daha detaylı anlatılması gerektiğini düşündüm. Onların karakteristik özelliklerinin çok iyi anlatılmaması okuyucuların eserdeki kahramanlarla ilgili yüzeysel bilgilere sahip olmasına yol açar. Bu da aynı zamanda karakterlerin niye bir şey yaptıklarının farklı yorumlanmasına yol açar. Kitabı kesinlikle kötü kılan bir özellik olmasa da ben eserde Jon’ı daha iyi tanımak isterdim. Belki de richard Bach yarattığı karakterlerinin farklı yorumlanmasının bir kişinin bireyselliğini geliştireceğini düşündüğü için eserini kısa tuttmuştur

En yüksekten uçan martı, en uzağı görendir. Hayallerinin peşinden koşmayan kişi hayatı tam zevkiye yaşayamaz. Çabalayan, öğrenenler ise yüksekten uçan martıdır. Hayatta mutlaka başarıya ulaşır. Bu kişiler ise mükemmelliğe en yakın olanlarıdır.

9 yıl, 8 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
4 puan

Ben bu kitaba yıllar sonra 2. bir şans daha vermeme karşın yine etkilenmedim yine sevemedim.

9 yıl, 4 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Kısa zamanda olsa özgürlüğe inandıran bir kitap.

9 yıl, 3 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Defalarca okudum. Özellikle 20'li yaşlarımda epey etkilemişti beni

8 yıl, 8 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

kişisel gelişim kitaplarına benzettiğim , hoş ve anlamlı bir kitap. anlatmaya çalıştığı şeyleri satır aralarına gizlemeyip doğrudan size ulaştıran ufuk açıcı bir öykü

1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Bir martının özgürlük hikayesini anlatan kitap bana göre güzel bir gönderme yapmıştır. Şöyle ki farklı olmak isteyen, biraz kendini farklı yönlere doğrultmak isteyen insanları, farklı düşünen insanları dışlayan toplumlara bir eleştiri var burada.
Herkesi tek tip yapıp robot gibi yaşatan ve onun dışına çıkanları küçük gören sisteme bir eleştiri var. Sizi siz yapan özelliklerinizi, özgürlüğünüzü kısıtlamalarına izin vermeyin diyor. Toplumun ne dediği önemli değil, sizin nasıl hissettiğiniz önemli diyor. En azından ben böyle anladım.

6 yıl, 9 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

Kişisel gelişim ambalajlı ağır antiteist çocuk kitabı.Protest antiteist bir adamın yanlış,yanlı bir çocuk kitabı için çok ağır din eleştirisi!cennet yoktur vs.dir cümleleri kanıtdır bence. Çocuklara okutulurken,her kitaptan ne anladığı sorulmalıdır,çünkü kitaplardan bazıları çocuklarda çok daha kolay karaktere yerleşebilir ve hayatları boyunca zarar verebilir.Haricindeki motivasyon tarafıyla çok erdemsel kasnak,vurucu,kısa ve dolu öyküsü; toplumun insanları yapamazsınlarla mahvettiği ve kendine inanıp sınırlarına mahkum olamamayı öğreten ve düşünmeyi öğütleme anlamında güzel ilham verdi.Verdiği öğütlerde bir sınırlamadır bi yandan ama iyi yanları eklemek gerekir ruha.

İş olsun diye; “Hikayeler komiteler ve dilbilgisi ile oluşturulmaz,kendi sessiz hayal gücümüzü etkileyen bir gizemden çıkarlar” (noktalama karşıtıyım). “ Sen kendini bulmaya ,her geçen gün daha bir gerçek ,daha bir sınırsız olan Martı Fletcher’ı bulmak için çalışmaya ihtiyacın var .Senin gerçek öğretmenin bu.Onu anlamaya ve öğrenmeye çalış.”

7 yıl, 2 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Okuyunca damakta hoş bir tat bırakan hikaye :) Martı Jonathan'ın hayatından gelişiminden diğer martılardan farklı olmasına sebep olan nedenlerden örneklerle insanlara mesaj veriyor yazar. Bunlar; vizyon, ileri görüşlülük, toplumun gelişememesinin sebepleri, kalıplara sıkışıp kalmak, yeni şeyler denememek, korgular, kaygılar vb. konular hakkında. Yalın ve sade bir dille bu mesajları vermiş yazar. Hoş bir hikaye olmuş. Kalıplarınızdan sıyrılmanız yeni şeyleri denemekten korkmamanız dileği ile. Okunmasını öneririm.

6 yıl, 2 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Martı Jonathan Livingston, ortaokuldan beri senede ortalama 4-5 kere okuduğum beni rahatlatan kitap ötesi bir yapıttır.

5 yıl, 5 ay
2 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

herkese tavsiye ederim
çok güzel bir kitapbu kitapı okumayan çocuk mutsuzdur
bu kitabı çocuklarına okutmaya anne baba ve öğretmenler sorumludur
bu kitabın girmediği okul okul değildir

10 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

ikinci yada ucuncu okuyusum. cok begendigim kitap olmasina ragmen Hayat felsefesi ve ilke acisindan bana daha iyi gelen "siddharta " oldu.

4 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

ilham verici.
sürükleyici minik öykü.
martı jonathan ile yaşam savaşınız güzelleşecek.
**çünkü rakamlar sınırları belirler;iyinin, mükemmelin sınırları yoktur.

7 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

İnsanı alıp götüren bir kitap

10 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Tamam bizlere mücadele azmi, diğerlerinden farklı da olsa isteklerimiz çabalamayı öğretiyordu sözde ama çok erken mi okudum çok geç mi bilmiyorum, sıkılmıştım...

9 yıl, 10 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitaptan alıntı çok güzel bir cümle. " Düşüncelerinizin zincirlerinden kurtulun , bedenlerinizin zincirlerini kırın..."

10 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Martı ve mücadele, insan ve mücadele özetle böyle. Arada bir okumak lazım bu kitabı.

10 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

kütüphanem de var ve her zaman var olmaya devam edecek...

1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

2008'de okudum, hatırlamıyorum. kendime not: tekrar oku. (puanı salladım.)

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Martı Jonathanın azmi ve hırsı insanlara örnek olmalı.

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

herkesin kişisel kütüphanesinde bulunmalı...

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Asla unutamayacağınız etkili bir kitap.. Ben unutamadım..

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Cesareti, vazgeçmemeyi, toplumsal baskı ve yıldırma çalışmalarına dayanmayı öğütleyen kitaptı. Okumayanlara kesinlikle öneriyorum.

9 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Hem fabl, hem de kısa olmasına rağmen gayet etkileyici bir üslupla pek çok ders veren, herkesin okumasının gerektiğini düşündüğüm güzel bir öykü.

9 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Kesinlikle başucu kitaplarından ve en iyi klasiklerden biri kanımca. Bir kitap ancak bu kadar incecik ve kısacık bir öyküyle hayatın inceliklerini anlatabilir. Richard Bach'ın en iyi ve en kısa romanı. Jonathan Livingston ise her göğe bakıldığında görülen bir martıyla hatırlanan...

9 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bana önerilen en güzel kitaplardan tavsiye ederim

9 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

tek kelimeyle BA-YIL-DIM.

9 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

büyüleyici...özgürlüğün güzel kapılarını çocuk zinimde açmış kitap ! tbu kitap için en doğru yorumum : TEŞEKKÜRLER

9 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

ne denilebir ki.sınır tanımayan martı jonathan livingston harikaydın.okuyun okutun tekrar tekrar okuyun hemde hayatınızın her döneminde :)

9 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

İmkansızın varlığına inanmak imkansız.

9 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Güzel bir öykü. Bir martının dilinden hayat ve kişisel gelişim dersi verilmeye çalışılmış denilebilir.

9 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

kesinlikle bir idol
"Yaşamın anlamı arayan, bulmaya çalışan bir martıdan daha sorumluluk sahibi biri olabilir mi ? Bin yıldır yaptıgımız tek şey balık peşinde koşmak. Artık yaşamak için bir nedenimiz olmalı; öğrenmek, keşfetmek, özgür olmak gibi. Bana bir şans verin, öğrendiklerimi size göstereyim."

9 yıl, 9 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

hayatımın dönüm noktasıdır. bir nefeste okumuştum

9 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Az kelime çok düşünce. gerçekten müthiş bir kitap.

9 yıl, 8 ay

Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski