Küçük Prens

Hiç kimsenin kitabımı özensizce okumasını istemem doğrusu. Bu anılarımı yazarken çok üzüntülü anlar yaşadım. Arkadaşım koyunu ile birlikte beni bırakıp gideli tam altı yıl oldu. Onu burada anlatmaya çabalıyorsam, bu biraz da onu unutmamak için. Arkadaşı unutmak çok üzücü bir şey. Herkesin arkadaşı olmamıştır. Arkadaşımı unutursam, kendimi o, sayılardan başka bir şeye değer vermeyen büyükler gibi hissederim sonra.
Çölde uçağı düşen pilotun başına dikilip "Bana bir kuzu resmi çiz." diye tutturan, gezegeninde tek başına bıraktığı gül için de acı çeken, büyük insanları anlamakta zorlanan Küçük Prens... Buğday saçlı, gizemli küçük çocuk... Yaratıcı pilot-yazar Antoine de Saint Exupery ile arasındaki benzerlikler çarpıcı. Küçük Prens'in gün batımlarında hüzünlenip düşündüğü dört dikenli gülü varsa, Saint-Exupery'nin de Arjantin Postaları için çalışırken tanıştığı, Salvadorlu Consuelo adında bir sevgilisi var. Ve onunla evlenmiş. 1944 yılı Temmuz ayında Korsika'dan havalanan uçağı, Akdeniz'de kayıplara karışmadan dört gün önce Consuelo'ya: Sizi seviyorum, sizi hep koruyacağım. diye yazmış. Ama Küçük Prens'in gülünü fanus ile kapatıp korurken, o deli dolu, başına buyruk Consuelo'ya esasında pek söz geçirememiş, onu kanatları altına alamamış. Uçağın kalıntıları, 60 yıl sonra Nisan 2004'ün başlarında Marsilya açıklarında bulundu. Kaza mı, intihar mı bilinmiyor. "Gerçeği sadece yüreğinle görebilirsin." diyen yazar, bu dünyaya veda edip giden Küçük Prens gibi yok olup gitmiş. Sırlarını bilen yok. Cevdet Yalçın
Küçük Prens'i tanıyan-tanımayan, yeniden keşfetmek isteyen, ya da çizgi roman meraklısı olan her yaştaki çocuklar için, Joann Sfar'ın muhteşem çizgileriyle.

Hiç kimsenin kitabımı özensizce okumasını istemem doğrusu. Bu anılarımı yazarken çok üzüntülü anlar yaşadım. Arkadaşım koyunu ile birlikte beni bırakıp gideli tam altı yıl oldu. Onu burada anlatmaya çabalıyorsam, bu biraz da onu unutmamak için. Arkadaşı unutmak çok üzücü bir şey. Herkesin arkadaşı olmamıştır. Arkadaşımı unutursam, kendimi o, sayılardan başka bir şeye değer vermeyen büyükler gibi hissederim sonra.
Çölde uçağı düşen pilotun başına dikilip "Bana bir kuzu resmi çiz." diye tutturan, gezegeninde tek başına bıraktığı gül için de acı çeken, büyük insanları anlamakta zorlanan Küçük Prens... Buğday saçlı, gizemli küçük çocuk... Yaratıcı pilot-yazar Antoine de Saint Exupery ile arasındaki benzerlikler çarpıcı. Küçük Prens'in gün batımlarında hüzünlenip düşündüğü dört dikenli gülü varsa, Saint-Exupery'nin de Arjantin Postaları için çalışırken tanıştığı, Salvadorlu Consuelo adında bir sevgilisi var. Ve onunla evlenmiş. 1944 yılı Temmuz ayında Korsika'dan havalanan uçağı, Akdeniz'de kayıplara karışmadan dört gün önce Consuelo'ya: Sizi seviyorum, sizi hep koruyacağım. diye yazmış. Ama Küçük Prens'in gülünü fanus ile kapatıp korurken, o deli dolu, başına buyruk Consuelo'ya esasında pek söz geçirememiş, onu kanatları altına alamamış. Uçağın kalıntıları, 60 yıl sonra Nisan 2004'ün başlarında Marsilya açıklarında bulundu. Kaza mı, intihar mı bilinmiyor. "Gerçeği sadece yüreğinle görebilirsin." diyen yazar, bu dünya... tümünü göster


Değerlendirmeler

değerlendirme
15 kişiden, 14 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Çocuk kitabı mı? Kesinlikle katılmıyorum. Öyle bir kitap ki okudukça şaşırıyorsunuz. İşte bu nedenle hem 10 yaşındaki hem de 30 yaşındaki bir insan okuyabilir. Çünkü her yaşta o cümlelerden çıkaracağınız şeyler çok başka oluyor. Hayata bakış açınız değişiyor,siz değişiyorsunuz...

10 yıl, 3 ay
9 kişiden, 9 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Küçük prens… Sanırım hayatım da beni gerçekten değiştirdiğine inandığım az sayıda kitaptan bir tanesi. Filmi de izlemişken yorum yapayım dedim. Aslında ne yazmam gerektiğini bilmiyorum. Okurken önce geç kaldım dedim sonra da hala geç değil yapacağın, unutmayacağın, hatırladığın çok şey var dedim. Ders çıkardığım o kadar şey oldu ki o kısacık sayfalarda. Benimde bir küçük prensim oldu artık. Bir gerçekte var ki yaşım biraz daha küçük olsaydı o ince eleştirileri ve dersleri alabilir miydim emin değilim. O yüzden geç kalınmış değil. Hala okuyabilirsiniz. Hatta neden bir çocuk kitabı gibi görüldüğüne bile anlam veremiyorum...
Prensimiz, gezegenleri dolaşıp, o gezegende ki büyükleri eleştiriyor. Eleştirdiği noktalar aslında tüm bu düzen diyebilirim. İnsanların birçok şeyi yok sayması, bakarken ‘gerçek onu’ görememeleri, sürekli bir memnuniyetsizlik halinde olmaları, kibirleri… Kitap bitti ve keşke büyümeseydim dedim. Büyüyüp unuttuğumuz o kadar şey var ki bunların hatırlatması gibiydi. Bizlerde çocuktuk bir zamanlar. Masum desek daha yerinde olur belki. Büyük bir kabulleniş içine de girdim. Çocukken olduğum kadar hayallerim geniş değil, her şey olabilir gözüyle bakamıyorum artık dünyaya. İmkânsız yoktu o zamanlar şimdi ise çoğu şey ulaşılamazmış gibi görünüyor. Çelişkidir ki işte bunlar aynı zaman da bir ders oldu benim için. Kabullenişin altında bunları yapmamam lazım da diyorum.
Ne kadar büyürsek büyüyelim bir tarafımızı çocuk bırakalım hep. Sanırım söyleyebileceklerimin tümünü bu cümleyle anlatabilirim.

En iyisi Alıntılarla baş başa bırakayım sizleri mutlaka oyun diyorum ve susuyorum.


Ne de olsa kendini beğenmişlerin gözünde diğer insanlar birer “hayran”dır.

“Eğer kelebekleri tanımak istiyorsam iki-üç tırtıla katlanmam gerekir…”


“İnsanların artık hiçbir şeyi almaya zamanları yok. Onlar her şeyi tüccarlardan satın alıyor. Ama dost satan tüccarlar olmadığı için, artık insanların dostları yok. Eğer sen bir dost istiyorsan beni evcilleştir.”


"Unutma,” dedi tilki, “gülün için harcadığın zamandır, gülünü bu kadar önemli yapan. - gülüm için harcadığım zaman... Dedi küçük prens, hatırlamak için...


http://satellitebook.blogspot.com.tr/2016/04/yorum-kucuk-prens-antoine-de-saint.html

6 yıl, 5 ay
8 kişiden, 8 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Beğendiğim ancak tıpkı Kürk Mantolu Madonna gibi fazlasıyla abartıldığını düşündüğüm kitaplardan biridir. Elimde özel bir baskısı var üstelik. (Cem Yay. Çev: Cemal Süreya)

yani tamam biri çıkar Küçük Prens hayatımın kitabı der anlarım, bir başkası çıkar Kürk Mantolu Madonna hayatımın kitabı der anlarım ama herkes mi yahu? Şimdi bana sakın çünkü güzel kitap bir okuyup da gel demeyin. Kitaplarla aram baya baya iyidir ve ikisi de benim için overrated kitaptır.
Başka bir örnekle açıklayayım: Pek Çok kişi de Tutunamayanlar' a hayatının kitabı der. Tutunamayanlar kitabı ilk çıktığında büyük eleştiriler almıştır. Sonrasında değeri anlaşılan bir eser olmuştur lakin dönemin eleştirmenleri bile bu kitabı anlamazken sen ilk okuyuşta mı anlayıp hayatının kitabı yaptın Tutunamayanları? Altı çizilen ve twitterda paylaşılan cümle sayısının fazlalığı bir kitabı iyi yapmaz.
Ben kimin ne beğeneceğine karışamam. İsterse bu ülkedeki tüm kızlar Küçük Prens, tüm erkekler Tutunamayanlar fetişisti olsun ilgilenmem hatta mutlu olurum bu kadar okuyan insan var diye, ama ben çıkıp Küçük Prens kitabını eleştirdiğimde yani abartıldığını söylediğimde bana kitaptan anlamıyormuşum muamelesi yapılırsa şalterlerim atar. istisnaları vardır, gerçekten edebiyatla ilgilenen, iyi kitaptan anlayan biri de Küçük Prens hayranı olabilir. O kitapta kendinden bir şeyler bulmuştur, herkes için sıradan olan detay onun için çok özeldir filan dolayısıyla anlarım bunu ama her kız Küçük Prens diyor, Kürk Mantolu Madonna diyor, her erkek Tutunamayanlar diyor. Abartıyorsunuz dediğimde de ben kitabı anlamamış ilan ediliyorum. Kimse kusura bakmasın da Tutunamayanlar' ı anlayabilecek bu kadar insan olsa bu ülkede şu an çok başka yerlerde olurduk.
O fetişizm boyutlarında sevdiğiniz Küçük Prens' i kaç farklı çeviriden okudunuz bunu bir sorun kendinize? İçinde geçen ve çok tartışılan ''astığı astık kestiği kestik türk lider'', ''atatürk'', ''otoriter bir lider'', ''bir diktatör'', ''devrimci bir lider'' tanımlamalarından hangisine denk geldiniz mesela siz? Yani bir kitabın hayranı öyle kolay olunmuyor sevgili kitap severler. Okuduğunuz kitapları hele ki Küçük Prens gibi, Kürk Mantolu Madonna gibi, Tutunamayanlar gibi, Yeni Hayat gibi kitapları okuduktan sonra da bir araştırın önce, sonra anlayıp anlamadığınızda karar verin, hayran olun.
Yok siz 'ben bir kitaptan ne anlıyorsam odur, kim ne karışır?'' diyenlerdenseniz o zaman Dostoyevski, Suç ve Ceza' da herkesin anlamasını istediği neleri anlatmış ki bu kitap hukuk fakültelerinde ders kitaplarından önce okutulur? diye sorarım size.

8 yıl, 4 ay
6 kişiden, 6 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

“Senin yaşadığın yerdeki insanlar,” dedi küçük prens, “bir bahçenin içinde binlerce gül yetiştiriyorlar ve yine de aradıklarını bulamıyorlar.”
“Doğru, bulamıyorlar” dedim.
“Ve aslında aradıkları şeyi tek bir gülde, ya da bir avuç suda bulabilirlerdi.”
“Evet, haklısın” dedim.
“Ama gözler göremez. İnsanın kalbiyle bakması gerekir.”

kalbimle baktıran baktıkça da üzen çocukluğumun ve büyüklüğümün kitabı.

10 yıl, 6 ay
7 kişiden, 6 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Başucu kitabım, yol göstericim. Her okuyuşumda ayrı bir şey keşfederim. Asla sıradan bir kitap değildir, nefes alan ve nefes verdiren kitaptır.

10 yıl, 1 ay
5 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

"Küçük Prens'in geldiği gezegenin Asteroid B-612 olduğu konusunda yabana atılmayacak kanıtlarım var.

Bu asteroid bir tek defa 1909 yılında teleskopla görülmüş, gören de bir Türk bilgini imiş.Bu gökbilimci Uluslararası Gökbilim Kongresi'nde buluşunu uzun uzadıya açıklamış; ama şalvar, cepken ve fesli kılığından ötürü kimse değer vermemiş sözüne.

Büyükler böyledir işte.

Mutlu bir rastlantıyla, Asteorid B-612'nin ünü kurtuldu. Çünkü dediği dedik bir Türk önderi halkını, ölüm cezasıyla korkutarak, Avrupalılar gibi giyinmeye zorladı. Bunun üzerine aynı gökbilimci 1920'de açıklamasını batılı bir kılıkla yaptı. Ve bu sefer herkes onun görüşüne katıldı.

Asteroid B-612 üstüne bütün bunları anlatmam, size numarasını bildirmem, büyükleri hoşnut etmek içindir. Büyükler sayılardan hoşlanır. Onlara yeni bir dostunuzdan söz açtınız mı, hiçbir zaman size önemli şeyler sormazlar. Hiçbir zaman: " Sesi nasıl? Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?" diye sormazlar. "Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kaç kilodur? Babası kaç para kazanır?" diye sorarlar. Ancak o zaman tanıdıklarını sanırlar onu. Büyüklere: "Pembe kiremitten bir ev gördüm, pencerelerinden sardunyalar, damında güvercinler vardı" derseniz, o evi bir türlü gözlerinin önüne getiremezler. Onlara: "Yüz bin franklık bir ev gördüm" demeniz gerek. O zaman: "Aman ne güzel!" diye bağırırlar."

1920'de henüz kıyafet devrimi gerçekleşmemişti. Eğer böyle bir hatası olmasa gözüm kapalı 10 puan verirdim. Güzel kitap...

11 yıl, 6 ay
10 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Atatürk'e diktdatör yakıştırmasında bulunduğu için 8 puan

11 yıl, 2 ay
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk.

'' Gök gürlemesini andıran bir sesle geçen ışıklı bir ekspres treni makasçının kulübesini sarstı. "Ne kadar da hızlı gidiyorlar?" dedi küçük prens. "Neyin peşindeler?" ''

Herkesin durup bi nefes alıp, hayatı sorgulamaya başlamak için bi küçük prense ihtiyacı var sanırım... ki, belki başka da bir şeye ihtiyacı yoktur kim bilir..

9 yıl, 6 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Çocuk değil büyük kitabı ;)
Özellikle Cemal Süreya çevirisini bulursanız hemen alın ;)

10 yıl, 5 ay
4 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Benim gibi iş arasında online okumak isteyen olursa tavsiye ederim http://www.kucukprens.org/

10 yıl, 4 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Ders kitabı olarak okutulması gereken bir kitap.

10 yıl, 2 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Yoksa siz Küçük Prens'i çocuk kitabı sanıp okumayanlardan mısınız? O zaman çok şey kaçırıyorsunuz. Küçük Prens her okunuşta insanı farklı şekilde etkiliyor. Keşke biz de dünyayı Küçük Prens'in gördüğü gibi görebilsek. Üniversite'de İktisat Hocamız bu kitabın başucu kitabımız olması gerektiğini söylemişti. O zamandan beri başucumdaki kitapların arasında durur. Canım sıkılınca açıp okurum. Harika bir kitap.

10 yıl, 2 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi... Altında barındırdığı anlamın derinliği, dilin de o derece sade olması çok yakışmış...

10 yıl, 1 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bir hikaye kitabına göre fazla iyi. :)

9 yıl, 1 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bu kitap gerçekten bir çocuk kitabı değil. Öylesine ordan burdan çıkan çeşitli hayvanlar bitkiler yok. Hepsinin temsil ettiği bir şey var ve söyledikleri bize ders niteliğinde. Okumadıysanız bir göz atın derim :) Kitabın sonundaki sorulardan sonra benim verdiğim cevaplara göre kitap çok yıldızlı olanları şöyle tarif etmiş yani beni;

"Siz bir kuzusunuz. Nazik, arabulucu, biraz çekingensiniz. Başkalarıyla aynı fikirde olunca rahat hissediyorsunuz.
Ah! Kendi sıcak kabuğunuza çekilip sürekli orada yaşamanız mümkün olsaydı! Sizler taze renkleri, hoş manzaraları, sorunsuz bir hayatı seviyorsunuz. Siz 'iyi huylu' bir insansınız fakat dikkat edin dünya kurtlarla dolu."

7 yıl, 4 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Bu kitap için bir değerlendirme yapmaya gerek var mı bilmiyorum. Küçük Prens belki de gelmiş geçmiş en iyi yazılı eserlerden biridir. Prensle, onun şımarık gülüyle ve çöldeki bahtsız pilotumuzla hâlâ tanışmadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

11 yıl, 3 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

tüm zamanlarımın sevgili dostu..

11 yıl, 1 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu kitaptan çok daha karmaşık kelimelerin, derin psikolojik tahlillerin olduğu ve mükemmel üsluba sahip kitaplar da olabilir ama onlar ilk okuduğum ilk satın aldığım ve ilk içinde yaşadığım dünyanın kahramanı Küçük Prens kadar etkileyici gelemez artık. Bu sebeple Küçük Prens her daim baş tacı edilir.

11 yıl, 1 ay
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Okuması çok zevkli bir kitap.

10 yıl, 8 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kelebeklerle tanışmak istiyorsam, bir iki tırtıla katlanmayı öğrenmek zorundayım.

9 yıl, 11 ay
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
3 puan

Bende mi bir sorun var bilmiyorum ama hiç beğenmemiştim...

10 yıl, 3 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

çocuk kitabı olarak adlandıramam.. tam bir başucu kitabı..

10 yıl, 3 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Herkes gibi benim de muhteşem kitaplar arasına koyduğum bir kitap..

10 yıl, 2 ay
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

bu kitaba ölünüüüüürrr

10 yıl, 1 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Hatırlarsınız kitapta bir çizim vardı bao yılanının içinde fil vardı hani herkes şapka diyordu okuduktan sonra çoğu insana ben de sordum epey etkilenmişsem demek ki :D

1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

defalarca okudum, yine okurum.

1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

İnceliklerle yoksun, küçücük bir dünyaya yeniden bakma şansı tanıyan; aslında görmek için uğraş verdiğiniz de kendi hayatınızın dip notunu görebileceğiniz oldukça önemli bir eser. Tıpkı gerçek dünyada ki gibi. Mutlaka okunmalı!

9 yıl, 11 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Büyüklerin şapka olarak gördüğünü yorgan altında kalmış fil olarak gördüğüm an anladım ki bir Küçük Prens benim içimde var..

9 yıl, 10 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Çocuk kitabı gibi görünse de çok anlamlı ve güzel bir kitaptı.

9 yıl, 9 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

insan dönüp dolaşıp okumalı bu kitabı

9 yıl, 9 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Defalarca okudum, defalarca daha okuyacağım.

9 yıl, 2 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Çok iyi bir kitaptı, kısa ve öz.

1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

"İnsanlar nerde?"diye sessizliğini bozdu sonunda Küçük Prens. "Çölde insan yalnız hissediyor kendini."

"İnsanlar arasında da yalnızdır insan." dedi yılan

7 yıl, 9 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Tekrar tekrar okuduğum, her okuduğumda yeniden anlamlandırdığım kitap. Her yaşta tekrar tekrar okumak gerek.

7 yıl, 8 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Yazarın çocuk okurlarından özür dileyerek büyüklere ithaf ettiği kendin olmak, özgür olmak, insan olmak, büyürken yitirdiğimiz özgürlüğümüz, sevgi ve sevgiyi değerli kılan şeyin emek olduğu gibi bir çok gerçeğin farkına varmamızı sağlayan düşündüren kitabı..

Kitapta dev kitapların anlatmaya çalıştığını uzun uzadıya değil net olarak sade bir dille anlatmasını çok beğendim ancak yazarın Atatürk'e diktatör yakıştırması yapması tartışılır...

Küçük prensin her uğradığı gezegen bir metafor olarak insanı temsil ediyor ki;

- insanların nitelikten ziyade niceliklerle ilgili olduğunu vurgulaması

- İnsanların ancak yüreğiyle gerçeği gördüğünü, gözün hiçbir şeyin özünü göstermediğini

- İnsanların arasında da yalnızlık duyulduğunu

- İnsanların ilk önce kendilerini yargılaması gerektiğini

- İnsanların hayal güçlerinin kısıtlı olduğunu vurgulaması benim açımdan kitapta vurucu noktalar arasında yerini aldı.

-“Geceleri gökyüzüne baktığında, yıldızlardan birinde benim yaşadığımı ve orada gülüyor olduğumu bileceksin“...“Ve
üzüntün geçtiğinde – çünkü zaman bütün acıları iyileştirir- beni tanıdığına memnun olacaksın. Daima benim dostum olarak kalacaksın. Benimle birlikte gülmek isteyeceksin. Ve zaman zaman, sadece bunun için gidip pencereyi açacaksın... Gökyüzüne bakarken güldüğünü gören arkadaşların buna çok şaşıracaklar. Sen de onlara: “Ah, evet, yıldızlar beni hap güldürürler” diyeceksin." söylemi ise tam bir ütopya :)


Yazarın hayatı kitabın öyküsü kadar etkileyici. Şöyle ki ;

Yazar 12 yaşında pilot olmak istiyor ama annesinin ısrarıyla denizci oluyor mimarlık okuyor ama kamyon satıcısı olarak görev yapıyor ticarette başarılı olamayınca pilot eğitimi alıyor ve orduya katılıp uçmaya başlıyor.Yani bir savaş pilotu. 35 yaşındayken uçağı arıza yapıyor ve Tunus'ta çöle zorunlu iniş sonrasında kayboluyor. Dört günlük zorlu çöl macerası ardından bir Bedevi tarafından bulunuyor. II. Dünya Savaşı başladığında Fransa, Almanya'nın işgaline uğradığında ülkesinin işgal altındaki durumu onu çok üzmedüğü için doktorların uçmasının tehlikeli olabileceğini söylemesine rağmen olaylar karşında sessiz kalamayacağına karar vererek ABD ordusuna katılarak
yüzbaşı rütbesiyle Kuzey Afrika'ya gidiyor. Görevi Alman ordularının hareketini havadan izlemekti. Yazar Küçük Prens kitabını bu sırada yazıyor.31 Temmuz 1944'te uçağı vuruluyor ve Marsilya açıklarında denize düşüyor. Uçağının enkazı 2000 yılında balıkçılar tarafından bulunuyor..

7 yıl, 6 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Tam olarak anlayamadım. her yıl tekrar okumayı düşündüğüm bir kitap. Her yıl hangi anlamları çıkardığımı tekrar öğrenmek isterim. yeterli bir kitap bilgisine sahip olduktan sonra okunmasını tavsiye ederim, daha iyi anlarsınız.

6 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

kakna sana puanım 9

11 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

ilk olarak çok uzun zaman önce okumuştum şmdilerde tekrar okudum. harika bir kitap :)

11 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Çocuklara yönelik bir kitap olarak lanse etmek oldukça yanlış. Küçük Prens birden fazla kez her yaştan insanın okuyabileceği ve her seferinde başka noktalar ve güzellikler bulabileceği bir kitap

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

ilerde çocuğum olursa okutacağım ilk kitap olacak :)

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Çocukluğumun vazgeçilmezlerinden...

10 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

kesinlikle çocuk kitabı olmaktan öte küçük prensimiz bize biz yetişkinlerin ne hale gediğini gösteriyor.
bu yetişkinleri anlamak gerçekten zor içimizdeki küçük prens ya da prensesler hiç ölmesin dilerim.=)

**“geceleri gökyüzüne baktığında, yıldızlardan birinde benim yaşadığımı ve orada gülüyor olduğumu bileceksin. bu yüzden sana sanki bütün yıldızlar gülüyormuş gibi gelecek. bütün dünyada yalnızca senin gülen yıldızların olacak.“

7 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Okurken kendimle bağlantı kurabildiğim etkileyici, espirili bir kitap gözlerim satırlarda dolanırken çoğunlukla gülümsediğimi fark ettim..

10 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Ne kadar da değersiz şeylere baglaniyoruz hemen herşeyin sahibiyiz ... Ama koyunun taşmasının ipi var mi yok mu bize ne ki

7 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

çocukluğumun kitabı

10 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

çok güzel

10 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan


Okumayan varsa...Ve eşek kadar olmuşsa...
Geçmiş olsun : )

10 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Hacminden çok çok fazlası olan kitaplardan biri. Yalnızlığa, sevgiye ve dostluğa dair acayip laflar ediyor.

7 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Dünyaya birde onun gözünden bakın derim, küçük kara balıktan sonra en sevdiğim çocuk öyküsü.

7 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Nasil anlatilir? Ne soylenir? Kelimeler yeter mi?

9 yıl, 6 ay

Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski