İnce Memed 4

Türkiye'nin evrensel yazarı Yaşar Kemal YKY'de... Yaşar Kemal Anadolu'nun binlerce yıllık kültüründen beslenerek yazdığı büyük ve modern romanlarla, ABD'den İngiltere'ye, İtalya'dan Tunus'a, Norveç'ten Kanada'ya, dünyanın dört bir yanında tanındı. Yazdıkları Doğu ile Batı arasında köklü bir kültürün ve verimli bir coğrafyanın yarattığı, çağlar ötesi gür ses olarak kabul edildi, sevilerek okundu; okunuyor. 15 Ocak'ta okurla buluşacak 40 olağanüstü kitabın tasarımında Abidin Dino'dan Avni Arbaş'a, Turan Erol'dan Bedri Rahmi Eyuboğlu'na kadar pek çok Türk ressamın resimleri ve Ara Güler'in fotoğrafları kullanıldı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal tüm Yapıtlarıyla karşınızda. TADIMLIK Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü, düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsü. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle içinde başkaldırma kurduyla doğmuş bir insanın, mecbur adamın romanı. Eşkıyalığı bırakarak evlendiği Seyran ile bir Akdeniz kasabasına yerleşen Memed, burada milli mücadele kahramanlarından muallim Zeki Nejad'la dostluk kurar. Memed, köylüye zulmeden çeltikçilerle mücadele eden Zeki Nejad'ı öldürten Şakir Bey'i öldürerek yeniden dağa çıkar. Kendini yakalamak için köyleri boşaltarak köylüleri Çukurova'ya süren milletvekili Arif Saim Bey'i de öldürür. Bu olaydan sonra İnce Memed'in imi timi belirsiz olur. Türk halkının 1950 yılında, çeyrek yüzyıllık bir siyasal iktidarı niçin değiştirdiğini anlamak için bence İnce Memed 4'ü, bu, resmi tarihin dışında yazılmış romanı okumak yeter. Fethi Naci, Bir Romancı: Yaşar Kemal. İnce Memed hem Homeros şiiri, hem ortaçağ türküleri, hem de bir proleter destanı ya da bir serüven romanı, hatta toplumsal bir belge niteliği taşıyor. Jacqueline Piatier, Le Monde, (Fransa) İnce Memed serisinin 1987 tarihli dördüncü ve son kitabı, Robin Hoodvari bir serüven hikayesi olmakla kalmıyor, aynı zamanda müthiş bir şiirsellik taşıyor. Regina Karachouli, Sächsische Zeitung (Almanya) Çağdaş Türkiye'de yaşayan bir efsaneye dönüşen asi gencin yabanıl, hüzünlü ve unutulmaz destanı. The Bookseller, (İngiltere)

Türkiye'nin evrensel yazarı Yaşar Kemal YKY'de... Yaşar Kemal Anadolu'nun binlerce yıllık kültüründen beslenerek yazdığı büyük ve modern romanlarla, ABD'den İngiltere'ye, İtalya'dan Tunus'a, Norveç'ten Kanada'ya, dünyanın dört bir yanında tanındı. Yazdıkları Doğu ile Batı arasında köklü bir kültürün ve verimli bir coğrafyanın yarattığı, çağlar ötesi gür ses olarak kabul edildi, sevilerek okundu; okunuyor. 15 Ocak'ta okurla buluşacak 40 olağanüstü kitabın tasarımında Abidin Dino'dan Avni Arbaş'a, Turan Erol'dan Bedri Rahmi Eyuboğlu'na kadar pek çok Türk ressamın resimleri ve Ara Güler'in fotoğrafları kullanıldı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal tüm Yapıtlarıyla karşınızda. TADIMLIK Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü, düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsü. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle içinde başkaldırma kurduyla doğmuş bir insanın, mecbur adamın romanı. Eşkıyalığı bırakarak evlendiği Seyran ile bir Akdeniz kasabasına yerleşen Memed, burada milli mücadele kahramanlarından muallim Zeki Nejad'la dostluk kurar. Memed, köylüye zulmeden çeltikçilerle mücadele eden Zeki Nejad'ı öldürten Şakir Bey'i öldürerek yeniden dağa çıkar. Kendini yakalamak için köyleri boşaltarak köylüleri Çukurova'ya süren milletvekili Arif Saim Bey'i de öldürür. Bu olaydan sonra İnce Memed'in imi ... tümünü göster


Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

hani bu kitaba yorum yapmak ayıp olur şimdi yaşar kemal in 4 ciltlik bu kitabı muhakkak okunmalı her ne kadar ben geç tanışmış olsamda siz bu hataya düşmeyin hemen alıp okuyun derim

9 yıl, 8 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Serinin tüm kitaplarının ayrı bir tadı var ama karakter, yöre ve insan çeşitliliği açısından bu cilt oldukça farklıydı. Çakırcalı Efe'nin etkisi inceden inceye kendini hissettiriyor, portakal bahçeleri arasında kendine yeni bir yaşam kuran mecbur insan Memed, düzde kalamayarak tekrar dağların yolunu tutuyor. Çukurova ekseninde başlayan hikaye tüm Anadolu'ya yayılıyor, Kürdünü,Türkünü, Çerkezini, Lazını, Alevisini, Sünnisini de içine alıyor, insanımızı anlatıyor. Mitoloji ile gerçeklik içiçe; yağız at ölüyor, diriliyor, kırkgöz ocağının tılsımıyla kutsanıyor Memed. Cumhuriyet öğretmeni aydın insan Zeki Nejat'la anlamasa da aydınlanmaya çalışıyor, okuma öğreneceğine seviniyor, Zeki Nejat'la sıtmadan kırılan halka umut oluyor...

Anacık Sultan'ın ölümünün ardından düzenlenen tüm itibarsızlaştırma çabalarına rağmen umudun adıdır Memed. Kızılgedik'te Mestan'ın ardından yakılan ağıtlar sadece ölüyü anma, yas tutma değildir artık, umuda haykırıştır, İnce Memed'den beklenendir.. Her iki dörtlükten biri İnce Memed'e yönelir.

"Kurşun yemiş, uçmuş canın, Kalbur gibi her bir yanın,
İnce Memed derler buna, Öcünü alacak senin... "

"Kızılgedik'in yolunu, koparma cennet gülünü,
İnce Memedime verdim, Senin kanlı mendilini"

"Fırtına Karafırtına, kargışlar ederim sana,
Buna İnce Memed derler, bunu koyar mı yanına
Gökten yıldızlar düşüyor, yavrum toprakta üşüyor
uyan da gör Mestan oğlum, İnce Memed dövüşüyor"

Daha iyi nasıl anlatılabilirdi ki...

6 yıl, 2 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Herkes okusun. Bir kez okuyan bir daha okusun. Ben öyle yaptım, ortaokulda okumuş unutmuştum. Tazelemek iyi geldi.

10 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

http://kitapeylemi.blogspot.com/2013/06/49-ince-memed-4-yasar-kemal.html

9 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Çok güzeldi! :)

8 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

İnce Memed serüvenimin de sonuna gelmiş bulunuyorum. bitince boşluğa düşeceğimi biliyordum ki öyle oldu.. İnce Memedin çok güzel bir hayat sürdüğünü hayal edeceğim.

5 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Serinin en hareketli ve hop oturup hop kaldiran, her sayfasi heyecan olan kitabi...

6 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Yaşar Kemal'in usta anlatımı ve Toroslar ve Çukurova halkının o dönemdeki yaşayışlarını, çekilen sıkıntılarını, İstiklal Harbiden sonra sahte kahramanların yöre halkına davranışlarını ustalıkla anlattığı muazzam bir eser. 32 senelik bir zaman diliminde Yaşar Kemal ilmik ilmik Anadolu'nun halini, yöre insanının bir kurtarıcıya olan ihtiyacını ve o kurtarıcıyı bulduktan sonra ona olan inançlarını ve bağlılığını ustaca işlemiştir. Yapılan bütün övgüleri ve güzel yorumları hak ediyor. Mutlak okunması gereken büyük bir eser.

5 yıl, 9 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

İNCE MEMED 4: Kimine göre, zenginden alıp fakire veren bir robin hood... Kimine göre, kırklara,ermişlere karışan bir efsane. Köylüye umut olup ağalara,beylere ve onların düzenine savaş açan bir kahraman!..

Bu muhteşem eser için ne yazsam yeterli olmaz. Bir kitap bittiğinde boşlukta hissedersin ama bu farklı bişey. 4 seri her serisi yaklaşık 600-650 sayfadan oluşan dev bir eser..Düştüğüm boşluğun tarifi yok.

İNCE MEMEDE, HÜRÜ ANAYA, SEYRANA, FERHAT HOCAYA, TOPAL ALİYE ve serinin en renkli ismi MURTAZA AĞAYA veda. Aktardan PÜREN OTU alıp kitaplığıma koymam lazım.

Ömrüm ve sağlığım elverdiğince 5 yılda bir bu seriyi yeniden okumak istiyorum. Henüz İNCE MEMED serisini okumayanlara şiddetle tavsiye ederim.

3 yıl, 9 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Eşkıyalığı bırakıp, inzivaya cekilen , Seyran ile kendilerine bir hayat kuran Ince Memed çeltik eken köylüye zulum eden, haklarını yiyen Şakir Bey'i öldürür. Ve yine kendisine dağ yolu görünür.
Zulme karşı, zalime karşı mazlumum yaninda olmaktan ödün vermeyen , dağlara yoldaş olan Ince Memed dağdan kopamamaktadir, sistem onu dağa suruklemektedir.
Ağalar, kaymakam, Vali, komutanlarin diline pelesenk olmuş, köy köy, dağ, bayir nam salmış Ince Memed.. Mübalağa ile nami dilden dile , koyden koye dolasmakta , butun imkanlar seferber edilmekte ama yine de Ince Memed ele gecirilememekte ve nerde bir zulume ugrayan topluluk var hemen yanlarinda yesermektedir.
Bir sistem karşıtı roman, sistem karşıtı insan.. Ince Memed Cukurova'ya adini yazdirmis , her daim yureklerde anilan , kurtarici, ermiş, kahraman ne derseniz kisaca her şeydir halk nezdinde... Yaşar Kemal in bu serisi kendini okutan, sürükleyici, kesinlikle sikmayan, yoresel ozellikleri ziyadesiyle barindiran bir halk romani, sisteme , duzene ciddi bir eleştiri niteliğinde...

3 yıl, 8 ay

Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski