(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

''Bu ülke, ki Netamiye derler adına, ulu bir ejderhanın mide fesadından doğdu. Biz oradaydık, gördük her şeyi. Kıyametin yarım boy küçüğü bir alamet gündü. Yalan elbet, ulu falan değildi ejderha. Kanatlarından irin saçan, pespaye bir yaratıktı aslında. Hastaydı, uçarken kusuyordu sürekli. Şöyle son bir kez titredi, süzülürken ağzını açtı ve macunumsu fokurdak bir sıvıyı, uzun ince kilimler misali, kadim suyun ortasına seriverdi. Ejderha olgun bir armut gibi yere düşerken, macunkilim de hızla katılaştı, kabarcıklarından dağlar vadiler denizler hasıl oldu, bu ülke böyle vücut buldu.

Üzerinden her daim ekşi kokulu dumanlar tütmesi ondandır.''

Murat Uyurkulak'ın ilk romanı Tol çok sevilmişti. Har'ı da seveceğinizden eminiz. Dumanı tüten bir kıyametin romanı Har. Gökte melekler, cinler, ''ben''ler, şeytanın ta kendisi, yerde Numune, Onüç, Otuzbeş ve bütün Yamuklar, tekmili birden aynı alametin üzerinde. Ne diyelim, Büyük A hepimizi korusun!

''Bu ülke, ki Netamiye derler adına, ulu bir ejderhanın mide fesadından doğdu. Biz oradaydık, gördük her şeyi. Kıyametin yarım boy küçüğü bir alamet gündü. Yalan elbet, ulu falan değildi ejderha. Kanatlarından irin saçan, pespaye bir yaratıktı aslında. Hastaydı, uçarken kusuyordu sürekli. Şöyle son bir kez titredi, süzülürken ağzını açtı ve macunumsu fokurdak bir sıvıyı, uzun ince kilimler misali, kadim suyun ortasına seriverdi. Ejderha olgun bir armut gibi yere düşerken, macunkilim de... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

249 sayfa

İletişim Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9753425503
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.7 puan (83 kişi)
184 okumuş, 97 okumak istiyor, 2 okuyor

8.5 puan (190 kişi)
376 okumuş, 252 okumak istiyor, 8 okuyor

7.8 puan (41 kişi)
105 okumuş, 77 okumak istiyor, 0 okuyor

7.3 puan (140 kişi)
347 okumuş, 150 okumak istiyor, 4 okuyor

8.0 puan (255 kişi)
538 okumuş, 193 okumak istiyor, 9 okuyor

8.5 puan (204 kişi)
413 okumuş, 245 okumak istiyor, 12 okuyor

8.7 puan (61 kişi)
117 okumuş, 127 okumak istiyor, 3 okuyor

7.9 puan (134 kişi)
316 okumuş, 198 okumak istiyor, 2 okuyor

Tol
7.7 puan (192 kişi)
419 okumuş, 279 okumak istiyor, 9 okuyor

7.4 puan (93 kişi)
200 okumuş, 71 okumak istiyor, 2 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Homongolos purple braces
2 kişi
turgut özben Özlem Orhann casnuuu derya gükten özdensöze yelizsavas tuna80 efendi zibidi basak gzddrk Omer seher28 giovanni_drogo eliiff_ PisMoruk mhmtsydn Sunako Gizem Kara istinaden mustafaertin KitapDelisiGizem viesra yoldas pançuni safakonder bfmermer velvetbride gayrimumeyyiz slvalacahan candgny Siyam aysimgs WishesWines Horrorpheliac pisuvar rendekar pineras PulpFiction quents Şahika
174 kişi
spancibab consequenc ebemkusagi coffeeisbliss muharremozdemir eliferen KozmikKedi özgea Giskard Bardes rare seda karataş prog_obs0 Rebecca seda nkilic Oholey tiyu air23 Sons of Anarchy dozuarap imtezcan Semihozsoy Xyra lacibeeacelya herseysinirsel Aks teşrinievvel İremE. Tankut elma kurdu betü üftirik marisolino ipekTo M.Saltan MssMcCutcheon elifpotok mum aleviyle oynayan kedi
115 kişi
lalijin
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

http://oklapkutuphanesi.blogspot.de/2012/02/murat-uyurkulak-har-bir-kiyamet-romani.html

7 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Yazım dili olarak oldukça akıcı ve kıvrak. Tersten başlayan bölüm numaralarının ağıtların ait olduğu yörelerin plakalarına denk düşmesi ince düşünülmüş. Metaforların bu kadar belirgin kullanılması cesur bir iş. Fakat eserin genelinde birlikte bir kopukluk hissediliyor. Bağlanamamış yerler var. Öpüşün de barışın tadındaki finali de zayıf buldum. Bir de dolu yağsa askeriyeden bilecek kadar taraflı yaklaşım abartılı geldi. Bununla birlikte yer yer hüzünlendiren bazı yerlerde de sağlam güldüren zekice bir eser. Özellikle diğer alemdekilerin bölümlerini çok keyifle okudum.

6 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

inanılmaz bir üslup kullanılan güzel roman. Harika diyaloglar, akıcı bir dil, müthiş göndermeler ve ince espriler. 200 küsür sayfalık romanın tamamı sanki bir manzum eser gibi okunuyor ve hemen de bitiyor.

Kitabın son 2 3 cümlesi metrelerce yüksekten kafanıza düşen bir tuğla etkisi yapıyor. Aslında ilk defa duyduğumuz şeyler yazmıyor kitabın sonunda ama Murat Uyurkulak nasıl yapmışsa yapmış işte. Hala anlayamadım nasıl bu kadar etkili olduğunu ama tuğlayı yedim kafama.

5 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

İlk bölümüyle üzerinizde idman yapıp ikinci bölümüyle sizi maça çıkaran, ardından da yumruk manyağı yaparak ringden aldıran bir kitap olmuş bana göre. İsimlerin ve mekanların değil, 'olan biten'in doğruluğundan dem vuruyor. Murat Uyurkulak güzel bir yazar ve okunmayı kesinlikle hak ediyor.

4 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

sonu zayıf bitse de genel olarak güzel kitap

6 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Murat Uyurkulak okumak çok büyük keyif veriyor. Tol'dan sonra Har da şahaneydi.

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Okuduğum her kitabında bu ne çeşit, nası bi zeka diye soruyorum kendime. Yine "vay be!" deyip kapattım kitabı.

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Romanı az önce bitirdim ve tam olarak ne anlattı diye düşündürüyor beni. Bir kürt-türk kardeşliği mesajı olduğu kesin. Hakikatin görünmeyende olduğunu anlattığı da kesin. Bunun dışında net bir mesaj algılayamadım. Ayrıca akıcı bir kitap. Eksi yönüyse kopuk, tamamlanmamış bir tarafı olması ve hakikatin kitabının yazıldığı bölümdeki saçmalıklar. Hiç de insani ve doğruyu anlatan dörtlükler-beşlikler yer almamış bu bölümde.

2 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Murat Menteş'le beraber afilli filintalar topluluğuyla tanıştım.Murat Uyurkulak'a da bu yüzden bir şans verdim.Kitap çok güzel başladı ama sonlara doğru ne amaçladığını anlayamadım.Bir daha Murat Uyurkulak okumayı düşünmüyorum

4 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bi tane kitap ne yapabilir ki?
Devasa camiler inşa eder Numune kardeşim, muazzam kiliseler diker, okyanuslar dolusu kan döker, kan dindirir, milyarlarca hayatı karartır, milyarlarcasını aydınlatır...

3 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Tol'den sonra okuduğum ikinci Murat Uyurkulak kitabı. Değişik bir anlatım tarzı var ve ben kitabı Tol' e göre çok daha fazla beğendim.

2 yıl, 10 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski