Elveda Gülsarı (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebî, askeri, yani bütün maddi, zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkının içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile tipik insanı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikâyelerinde milletinin temel mülkü olan millî hafızaya ait efsane, destan, masal, hikâye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikâyeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır. Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi millî gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın millî hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu millî olanın ötesine doğru genişletmek ve evrensel olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar tipik insan ortaya koyma ustalığına erişen yazardır.

Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebî, askeri, yani bütün maddi, zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkının içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile tipik insanı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikâyelerinde mille... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

238 sayfa


ISBN
9786054138357

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.3 puan (19 kişi)
47 okumuş, 19 okumak istiyor, 0 okuyor

8.2 puan (18 kişi)
30 okumuş, 12 okumak istiyor, 0 okuyor

7.0 puan (9 kişi)
18 okumuş, 10 okumak istiyor, 0 okuyor

8.2 puan (29 kişi)
53 okumuş, 48 okumak istiyor, 0 okuyor

8.7 puan (69 kişi)
165 okumuş, 80 okumak istiyor, 4 okuyor

8.2 puan (30 kişi)
51 okumuş, 20 okumak istiyor, 0 okuyor

6.3 puan (22 kişi)
44 okumuş, 25 okumak istiyor, 1 okuyor

7.1 puan (14 kişi)
19 okumuş, 24 okumak istiyor, 0 okuyor

7.3 puan (15 kişi)
34 okumuş, 33 okumak istiyor, 1 okuyor

7.2 puan (14 kişi)
15 okumuş, 15 okumak istiyor, 1 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

55 kitap, 241 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

buky kübra 1654 taro11 s1nan vikitapgirl sadıkcan susturuldu
7 kişi
ahmetnurhak Hawkstone irmakk7 Nejla Güldalı Akira Rao hindiba Berinoyib bilge çetin gzd kkn Semih D. Şah-Rû selika Rapsodik Sof! gozde {ATB} chance Cem Topaloğlu Kanemakane TayfunAydnn özelbil Geb8 Xuruw müntekimgıcırbey haticeA Deruni Kadim acayip adam pupa gramofonn outofcontrol Kebikeş Oguzhant mehmeterdem Kowalski mesuthayat şadenbüşra hasan duran sarevenüs ruhimucerret
284 kişi
demian Ophelia y_bulut cgdmtr herseysinirsel queenish firatergul melekasli zeynep korkmaz Fishy turkkahvesi umursamaz uykucu Samet okurmerv allegra Esma Aygn Ykn mevize ramseyy dozuarap inci16 EBK bahar tugce bayram Hülya Güvercin egosantrikrapsody ezgizz luzumsuzmadam kortac elifpotok buseacilar ilayke gzdkrc1 c_atay Kitaplığım keenur herneyse kırmızıpelerinlikent ali emir Doan PınarAtakan
89 kişi
sadıkcan
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

fazla söze gerek yok aslında aytmatov kitapları ile ilgili ben bu güne kadar hangi kitabını okuduysam en iyisi buymuş dedim elveda gülsarıyı okurkende gene böyle düşündüm en iyisi buymuş..

6 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Tek cümleyle özetlemek gerekirse Murat Uyarkulak' tan alıntı yaparak, "devrim vaktiyle bir ihtimaldi ve çok güzeldi" denilebilir. Tanabay’ ın bir zamanların ünlü yarış atı Gülsarı’ nın son anlarında kendi geçmişinin muhasebesini çıkarmasıyla ilerleyen kitap, bir devrim hayalinin Gülsarı misali hezeyana dönüşmesini fonda Kırgız kültürünün bozkır yaşamının ilgi çekici detaylarıyla ele alıyor. Kitabın sosyal izlenimleri bir yana bir atın duygularının böylesine ifade edilebilmesi takdire şayan. İnsanları böyle anlatamayanlar var yav.

6 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov bu romanında devrime inanmış, bütün hayatını ona adamış ve devrime tam bir bağlılık göstermiş Tanabay adlı bir Kırgız ile ünlü ve cins bir at olan Gülsarı'nın öyküsünü, ikisinin yaşlanmasına kadar geçen yaşamlarını, Gülsarı ölürken sahibi Tanabay'ın geçmişi hatırlamasıyla anlatmaya başlıyor. Bütün kitap Gülsarı etrafında dönüyor olsa da arka planda bir dönemin yani Sovyet devrimine gönülden inanmış Kırgız gençlerinin yaşadıkları zorlu hayatın ve hayal kırıklıklarının tanıklığı yapılıyor ve o dönemin kişi ruhunda bırakmış olduğu derin izleri ve değişimi yalın ve etkili bir şekilde anlatıyor.

5 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Cengiz Aytmatov'u okurken derin edebi hazzı her sayfasında hissedersiniz.
ALINTI: 'Evlendiği orak ağızlı gelin ise ukalanın tekiydi:)'
Hay yaşaaa...

1 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Acılarla geçen insanı gerçekten derinden etkileyen bir hayat. Bize ne kadar şanslı olduğumuzu hatırlatan bir kitap daha

6 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bayağı depresif olmakla birlikte, süper anlatımı ve betimlemeleriyle klasik bir Aytmatov kitabıydı. Dram severlere özellikle tavsiye edilir..

6 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Cengiz Aytmatov beni birkez daha büyüledi oldukça hüzünlü ve güzel kitap :)

6 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Bir atın ölüm anından koca bir hikaye çıkartabilecek yetkinlikte bir yazar Cengiz Aytmatov ve onun en iyi eserlerinden biri: Elveda Gülsarı.

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

firtina oncesi sessizlik..ve kopan firtina..aytmatov okurken tam olarak hissettigim bu.

5 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Tek kelime ile etkileyici bir kitap. Evet etkileyici. Tanabay ve Gülsarı'nın hayatını okurken onların sızısını ta iliklerinizde hissediyorsunuz. Aytmatov'un okuduğum ilk kitabı. Kitap boyunca kullandığı deyimler, atasözleri, deyişler kendinizi bir göçebe çadırında hissetmenizi sağlıyor. Öylesine içten, öylesine bizden, öylesine doğal ki....Türk yazarların çok azında gördüğünüz samimiyet ve "benlik", sahiplenmesi aidiyet duygusu kitabın tamamına hakim. Abartısız bir milliyetçilik. Aytmatov'u bu başarısından ötürü kutlamak istiyorum.

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Aytmatov'un en zayıf kitabı. Hikaye beni yeterince içine almadı. Kitapta pek bir olay da yok.

3 yıl, 2 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski