Cthulhu'nun Çağrısı (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

H.P. Lovecraft'ın tüm yaşamı boyunca yazdığı 51 öyküden sekizinin bir araya getirildiği Cthulhu'nun Çağrısı, gotik edebiyatın, öneminden hala bir şey kaybetmemiş, klasik örneklerinden. Kitabına adını veren Cthulhu'nun Çağrısı adlı öykü ile Innsmouth Üzerindeki Gölge Lovecraft'ın ana temalarından biri olan Cthulhu Mitosu üzerine yazdığı en kapsamlı öykülerden.

Korku ve hayretin kol gezdiği bu öykülerde H.P. Lovecraft, Poe'dan bu yana okuyucuyu en çok şaşırtan yazar olarak, gotik edebiyatın klasik temalarından, kendi hayal gücünün ürünü bir dizi temaya irkilten bir elle dokunuyor. ''İnsanoğlunun en eski ve en güçlü duygusu korkudur. En eski ve en güçlü korku da bilinmeyenin korkusudur.''

Not: Bu kitap 1994 yılında Mitos Boyut Yayınları'ndan Gotik Öyküler adıyla çıkmıştır.

H.P. Lovecraft'ın tüm yaşamı boyunca yazdığı 51 öyküden sekizinin bir araya getirildiği Cthulhu'nun Çağrısı, gotik edebiyatın, öneminden hala bir şey kaybetmemiş, klasik örneklerinden. Kitabına adını veren Cthulhu'nun Çağrısı adlı öykü ile Innsmouth Üzerindeki Gölge Lovecraft'ın ana temalarından biri olan Cthulhu Mitosu üzerine yazdığı en kapsamlı öykülerden.

Korku ve hayretin kol gezdiği bu öykülerde H.P. Lovecraft, Poe'dan bu yana okuyucuyu en çok şaşırtan yazar ola... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 360 sayfa

Şubat 2019 tarihinde , Ren Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9786057944344
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.5 puan (42 kişi)
86 okumuş, 26 okumak istiyor, 1 okuyor

7.5 puan (69 kişi)
169 okumuş, 17 okumak istiyor, 2 okuyor

8.0 puan (70 kişi)
162 okumuş, 16 okumak istiyor, 0 okuyor

8.4 puan (45 kişi)
122 okumuş, 26 okumak istiyor, 0 okuyor

8.4 puan (62 kişi)
190 okumuş, 27 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (25 kişi)
77 okumuş, 13 okumak istiyor, 0 okuyor

8.6 puan (31 kişi)
97 okumuş, 17 okumak istiyor, 0 okuyor

7.5 puan (33 kişi)
68 okumuş, 27 okumak istiyor, 0 okuyor

8.1 puan (13 kişi)
31 okumuş, 10 okumak istiyor, 3 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

162 kitap, 1905 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Devilkin karakalemcem Reyyan BlueRoses tnetennba
5 kişi
Kurşun Geçirmez Panda Big10Doss mit1980 rosemary09 Baradh PınarAtakan Lavin Rewend foumimka Saudalf Sleepingforest merve0zcan ichise miyavkedicik redline Celio Midkema musab kalender 10numarakubist Aviendha 3yanlis1bos utku mustafaaydingurkan Mashiara Vortex. meVin Son Of Moonshine Esienthes OZ alyans zerothh duskdiyebiri solsoledo babelfish koraysel iaira magicalbronze Canina Adramelech
80 kişi
kedideli ironmarvin Volverin34 TheWalkingIdeas teşrinievvel LuLu Evita K.Ozan Zane cyborg giizemss Jasdebitto renklerimiz Medea beorn502 setenayk oznurgormus Azra Eslem ilavinyu feredan Hatunkız Elisabetha belegost3501 imanimgevredi doganozmurat Rabiaberber snow_patrol tarçınportakal dozuarap Windom Earle gozdebayram Belegost Auralis Fjordstorm jazzdevil schrödinger's cat KayraVural
36 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitabın hakkını verebilmek için onu iki bölümde değerlendirmek gerek. Eğer sadece ilk hikayeleri okuyup bıraksaydım notum çok daha düşük olacaktı. Fakat kitapta ilerledikçe anlıyorsunuz ki açılış öyküleri sadece ısınma turları. Sizi yazarın üslubuna ve uzun cümleleriyle betimlemelerine alıştırmak için seçilmiş küçük maceralar. Kitapta ilerledikçe hem hikayelerin uzunluğu artıyor hem de üslupta gözle görülür bir gelişme oluyor ve asıl olay ''Pickman'ın Modeli'' isimli hikayeden sonra başlıyor. Özellikle son üç hikaye yani Pickman'ın Modeli, Cthulhu'nun Çağrısı ve Innsmouth Üzerindeki Gölge gerçekten de harika öyküler.

8 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Mükemmel! Gerçekten rüyalarını alt üst edecek hikayeler var bu kitapta. Artık efsane olmuş Cthulhu'nun Çağrısı ve adını hatırlamadığım ilk hikaye mükemmel diyebilirim.

Kitabın geri kalanı pek aklımda kalmamış olsa da sadece cthulhu için alıp okumaya değer!

Teşekkürler Lovecraft!

8 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Okulda Houses Under The Sea'yı okuyoruz o hikaye de Lovecraft'ın The Call of Cthulhu kısa hikayesi ile bağlantılı. Yani bir nevi mantığını anlamak için okuduğumu söyleyebilirim. Öncelikle dili çok ağırdı. Orjinal metni okudum. Çok gotik öğeler içeriyordu. sınıfta 2005'de çekilen filmini izlemesek hiçbir şey anlamayacaktım bunu itiraf etmeliyim.

Cthulhu bir kült, Eski olanlar diye adlandırılıyorlar. İnsanlıktan çok önce dünyaya gelmişler ve şimdi uyuyorlar. Yalnız hassas olanlar onları rüyalarında görüyor, deliriyor ve sonra gizemli bir biçimde ölüyorlar.Bir profesörün notları yeğeninin eline geçiyor ve biz hikayeyi onun gözünden okuyoruz.
Bu hikayeyi ilerde başka bir gözle okurum belki ama şimdilik rafa kaldıracağım. Yani hikaye kütüphane raflarımda tozlanmaya mahkum

7 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Kitap 4 kısa, 4 uzun olmak üzere 8 öyküden oluşuyor. Öykülerden bazılarını beğendim bazılarını ise pek beğenmedim. Korku türü diye geçiyor ama ben hiç korkmadım. Öykülerde karakterler gördüklerini tanımlarken: "Tarif edilemez bir görüntü" "Açıklanamaz bir yaratık" "Hiçbir şeyin tarif edemeyeceği bir ses" vs. tanımlamalarda bulunuyorlar. Açıkçası insanları hiçlik ile korkutmaya/ürkütmeye çalışmış yazar. 3-4 öyküde böyle şeyler yok olaylar, olgular her şey netti ben bunları daha çok beğendim.

4 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Derlemeye adını veren, kendi mitosunu oluşturmuş aşmış öykü Cthulhu'nun Çağrısı ile birlikte Lovecraft'ın birbirinden nefis gotik-korku öyküsünün yer aldığı müthiş bir kitap. Alfa Yayım gerek özenli çevirisi gerekse hikayelerin öncesinde yazılış ve yayınlanışlarına dair kısa bilgilendirmelerle çok güzel bir iş çıkartmış ortaya.

Aradan geçen zamana ve teknolojiye olan görece hakimiyetimize rağmen hikayeler insanı rahatlıkla etki altında bırakıp bilinçaltına sızabiliyor. Zira korkuyu polisiye tarzı kan, vahşet ya da kriminal detaylarda değil, insan psikolojisinde iz bırakan efsanelerde, farklı kültürlerin esrarengiz geleneklerinde, aile kökenlerinde yaratıyor. Kuvvetli betimlemeler zaten okuyucuyu direk hikayenin içine çekerken, hikayenin kahramanı ile birlikte ürpermekten kendinizi alamıyorsunuz. Yazarın birikimini ortaya koyan yüksek edebi dili de eseri birkaç basamak daha yükseltiyor. Hakkını sonuna kadar verdiği geleneksel gotik edebiyatı kadar mizahi öyküsündeki sivri tarzında Poe etkisi hissediliyor.

Hayalgücüyle hayranlık uyandıran yazarın bu derlemede yer alan hikayeleri:
Pusudaki Dehşet
Duvarların İçindeki Sıçanlar
Adlandırılamayan
Festival
Piramitlerin Altında
Lanetli Ev
Red Hook’ta Dehşet
O Adam
Yer Altı Mezarlığında
Serin Hava
Cthulhu’nun Çağrısı
Pickman’in Modeli
Gümüş Anahtar
Sisler İçinde Uçurumun Kıyısında Duran Tuhaf Ev
Uzaydan Düşen Renk
Torun
Necronomicon’un Tarihi
Kadim Halk
Ibid

3 yıl, 9 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski