Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Bir şey sunulmuştu bana, bir hediye, bir meyve. Ama ben o meyveden tadamadım, gök erik gibi kaldı avcumda dünya. Şimdi ben uykusuzum, yalınayağım, kendimle meşgulüm. Kapımın önünde boş peynir tenekeleri, yağmur suyu biriktiriyorum. Kendi kendime, sanatçı tecrübe edinemeyen insandır, diyorum, bu dünyada hiçbir tecrübesi olmayan insandır ama şimdi sen karala bunun üstünü, yırt sen bunu, olmadı çünkü, olmadı işte. Nafile.Bir intiharın çevresinde, insanlar...O kızın intiharıyla birbirlerine yaklaşan... Kendi içlerine ve geçmişe dalan... Onu kaybetmenin acısıyla başka sevdiklerine eğilen... Nasıl da mühimdir aşk sakarlıkları, sevgi ihmalleri; nasıl hayat kurtarır eşin-dostun bakım, onarımı... Barış Bıçakçıdan, yine usul usul edebiyat.Barış Bıçakçının dingin, gösterişsiz, suskusundan güç alan öykülerinin son zamanlarda okuduğum en güzel öyküler arasında olduğunu söyleyebilirim. Ne anlattığı sanki önemli değilmiş, ama anlatım biçimi ve diliyle de sıradanmış gibi görünüyorsa size, okuma alışkanlıklarınızı adam akıllı gözden geçirmeniz gerekir.Semih Gümüş

Bir şey sunulmuştu bana, bir hediye, bir meyve. Ama ben o meyveden tadamadım, gök erik gibi kaldı avcumda dünya. Şimdi ben uykusuzum, yalınayağım, kendimle meşgulüm. Kapımın önünde boş peynir tenekeleri, yağmur suyu biriktiriyorum. Kendi kendime, sanatçı tecrübe edinemeyen insandır, diyorum, bu dünyada hiçbir tecrübesi olmayan insandır ama şimdi sen karala bunun üstünü, yırt sen bunu, olmadı çünkü, olmadı işte. Nafile.Bir intiharın çevresinde, insanlar...O kızın intiharıyla birbirlerine yaklaşan... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 136 sayfa

2008 tarihinde , İletişim Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9789750505850
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.7 puan (144 kişi)
366 okumuş, 170 okumak istiyor, 3 okuyor

7.6 puan (94 kişi)
246 okumuş, 122 okumak istiyor, 1 okuyor

8.4 puan (377 kişi)
806 okumuş, 392 okumak istiyor, 11 okuyor

8.7 puan (83 kişi)
184 okumuş, 97 okumak istiyor, 2 okuyor

8.2 puan (253 kişi)
599 okumuş, 225 okumak istiyor, 11 okuyor

8.0 puan (255 kişi)
538 okumuş, 193 okumak istiyor, 9 okuyor

8.0 puan (340 kişi)
882 okumuş, 295 okumak istiyor, 9 okuyor

7.7 puan (75 kişi)
211 okumuş, 105 okumak istiyor, 6 okuyor

8.0 puan (203 kişi)
490 okumuş, 213 okumak istiyor, 6 okuyor

8.6 puan (259 kişi)
523 okumuş, 197 okumak istiyor, 8 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

155 kitap, 606 oy
33 kitap, 76 oy
36 kitap, 214 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

ruhsuzkozmonot hitoha Şirvan
3 kişi
serkanokur gmzpnhns Büşra Fatma Kılıç casnuuu Jeliboni lütfiye yazar gamzenursongur rumeysayks basak ozlemelgunharputluoglu gserap periyodik neşriyat ErDil Nevzat UYAR Calamity Jane beytullah_95 yagmurkcr aysustun nurss PisMoruk Sof! eylemsizlik86 VusalDamn seridpr gokceeek gökyüzübenim Gizem Kara Sonsuzgeceler ceviz Ilginn aportosis merve yamaci jeanneret cvitamini Y pcaulfield eksilen ezgihoca rendekar
370 kişi
Elifito ozlemkaraca İremoz saykodelikdesik laynelovesme konusulacakseyler eliferen NeoNoir safakonder yaprak rare Cessie frozenyogurt incinckr basserboy neverlandin ruhu ekhobiaS donnakişot hamstergibiyasiyorum selcen anagram puzzleineksikparcasi inkisar mutlufosil sinatra kitapkokusu pazartesi Feyzullah Soy maria-puder entropia KARAMELA Kareli SCelestine dozuarap ehlimana pelindiyebiri üvercinka elifpotok john galt
188 kişi
ezgii çikolatalıkahkaha Sof!
3 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Çok güzel bir Barış Bıçakçı kitabı. Yine tertemiz bir anlatım, sadece kitabın içindeyken sarsıcı anlamlara bürünen güzel cümleler, alıntı yapılınca darmadağın olacak ifadeler var kitapta. Bıçakı'nın kitaplarında bu bütünlük hep var.

Bir çok okuyucunun yaşadığı sıkıntıyı ben de yaşadım. Kitabın bölümlere ayrılıp her bölümün anlatıcısının sürekli değişmesi, kafamı çok karıştırdı. Hangi bölüm kimin ağzından anlatılıyor bunu anlayıncaya dek kitabın içine giremedim.

Barış Bıçakçı'nın bunu bilerek yaptığını düşünüyorum: O okuyucusundan çok şey bekleyen bir yazar. Bu denli sade yazmasının sebebi de bu: Okuyucudan bekliyor yazılmayan bir çok şeyi düşünmeyi, boşlukları doldurmayı, hikayeyi kurgulamayı. Bu çoğu okuyucu için yeni ve yorucu bir deneyim.

Yine de bu karmaşık anlatım kitabın yoğunluğunu bir nebze seyreltiyor. Bunu söylemek lazım.

Aklımdan, okuyacaklara yardım etmek için her bölümün anlatıcısını buraya yazmak geçiyor aslında; ama bu Barış Bıçakçı'nın seçimine saygısızlık olur sanırım.

Yavaş yavaş, ususl usul okuyun, kitap kendini açacaktır size. O zaman karşınızda yetkin ve etkileyici bir roman göreceksiniz.

2 yıl, 4 ay önce
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Dün gece sıcaktan bunalıp balkonda devam ettim Barış Bıçakçı'nın Bir Süre Yere Paralel gittikten sonra kitabını okumaya.

'' Ve ben bir adım atarak korkuluğa yaklaşacağım, saçlarımı balkondan aşağı sarkıtacağım, kendimi boşluğa bırakacağım. yolda karşıma iyi niyetli biri çıkacak ve soracak olursa, aşağıdaki insanları gösterip, bir süre yere paralel gittikten sonra onlara anlamayacakları şeyler anlattım, diyeceğim. öyle olsun.''

Kısmını okurken balkon demirliklerine tutunduğumu farkettim. İstemsizce Başak'ın intiharını okurken balkon demirlerine ulaşabildiğim yere kadar tutunup, bırakıp, kitaba tutunup, demirliklerin biraz daha üst kısımlarına dokunmaya çalıştığımı farkettim. Bir de Şimdi bu duvar yazısını görünce ;
'' Balkon demirliklerine tutunmak yetiyor mu ? '' diye düşünmedim değil.

O kadar cesur değilim Başak, o kadar cesaretli değilim Barış Bıçakçı...

6 yıl, 4 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

çok çok çok güzel. buraları alıntıyla dolduracağım.

7 yıl, 3 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

"Usul usul edebiyat."

7 yıl, 1 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Barış Bıçakçı'nın her zamanki sade yalın duru anlatımından muhteşem bir kitap daha. Başak intihar eden ancak öldükten sonra geride bıraktıklarının hayatlarını baştan değiştiren bir karakter. Roman Başak'ın intihar sebebini(lerini) yavaşça irdelerken geride bıraktıklarının hayatlarına da usul usul sokuyor okuyucuyu ve bu karakterler üzerinden kendimizi yaşantımızı başarılı bir biçimde sorguya çekmemizi sağlıyor.

6 yıl, 4 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Gerek kitabın ismindeki kelimelerin dizilişi gerekse çok yönlü anlamıyla okunmayı gerçekten hak ediyor.Okuduktan sonra uzun uzun düşünmeniz gerektiğini de vurgulamalıyım.

6 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Üslubunu çok beğendim. Kelimeleri çok iyi kullanıyor gerçekten. Keşke daha uzun olsaydı. Tadı damağımda kaldı resmen.

6 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

İlginç bir kitap, ilk okuyuşumda ellinci sayfaya kadar okuduğumdan bir şey anlamadım, her şey karman çorman, olaylar alakasız gibi geldi; ama sonra her şey yerli yerine oturmaya başlayınca, okuduğumdan keyif almaya başladım, hatta kitap bitmesin istedim.

Kitabı bitirdikten sonra, ilk elli sayfayı tekrar okudum. Bu sefer karışıklık gelmedi doğal olarak, her parça yerine oturdu.

7 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Başlarda 7 falan vermeyi düşünüyordum da, sonlara doğru kitap uçtu.

6 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Muhteşem bir kitap. Çok etkileyiciydi.

6 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bir Barış Bıçakçı kitabından sonra hayatım hiçbir zaman eski haliyle devam etmez.
Bu kitabı okuduğumdan beri ''yere paralel gidiyor ve insanlara anlamayacakları şeyler anlatıyorum''.

5 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bir genç kızın intiharı öncesinde ve sonrasında olup bitenler üzerine bir kitap. Yazarın diğer kitabı Sinek Isırıklarının Müellifi'nde olduğu gibi bir toplu konut karşıtlığı da var. Toplu konutlar insanı intihara sürükleyerek daha çabuk öldürür ana fikri de çıkar biraz zorlarsak. Her ne olursa olsun intihar can alıcı bir konu bir yazarımızın dediği gibi.

6 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Barış Bıçakçının uslübu gene özgünlüğünü ortaya koymuş, fakat bu kitabın kurgusu pek beğenmedim fazla dağınık geldi bana, bizim büyük çaresizliğimizden ve sinek ısırıklarının müellifinden sonra okuduğum için yükselttiği çıtaya ulaşamadı gözümde belki de :)

6 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

İlk Barış Bıçakçı kitabımdı. Çok beğendim.
Bu kitaptaki öyküler bir puzzle'ın dağılmış parçaları gibi...

5 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

barış bıçakçı dinlendiren,sorgulatan bir yazar.Benim için barış bıçakçı'nın en sevdiğim romanı oldu.

5 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

"Isıtan bir şeyden değil yakan bir şeyden söz ediyoruz. Kusura bakma ama Selma, Umut gibi insanlar kimseyi mutlu edemez, kendileri de mutlu olamaz. Bu tür insanların en çok duymak istedikleri şey, 'Böyle bir dünyada yaşaman mümkün değil' cümlesidir. Bunu büyük bir övgü olarak görürler..."

Sabaha kadar yağan bir gece yağmuru kadar güzel olduğunu söyledi Başak'a.

Ağır bir ameliyattan çıkmış gibi, diye düşündü Abidin ya da uzun sürecek bir intihara ara vermiş gibi.

2 yıl önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

arkadaşlar barış bıçakçı beni çok üzüyor.

6 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Anlatım karmaşıklığı içinde boğuldum resmen.incecik olan kitabı elli bölümden oluşturmak ve bölümleri de birbirinden bağımsız film gibi sıraya dizmek olmamış..küçük bir olaydan büyük bir kitap yaratılabilir ama bunu başarmak da bu şekilde değil

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Sinek Isırıklarının Müellifi'nden sonra Barış Bıçakçı okumaya çok sıcak bakmıyordum açıkçası. Ön yargıdan ölmemişim iyi.
Bu kitabı çok beğendim, çok güzeldi. Altı çizilecek, üstünde tekrar tekrar düşünülecek çok yer vardı. Hüzün kokan buruk bir kitap.

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

İntihar eden bir kızın ardından zaman zaman anıların geçidi, zaman zaman aile fertlerinin ve yakın arkadaşların durumlarını anlatan değişik bir kitaptı. Üslubunu sevdiğim bir yazardır kendisi ama sonlara doğru her zaman bir bıkkınlık gelmiştir kitaplarından. Genel anlamda güzel bir kitaptı.

2 yıl, 11 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski