Kuralsız Okuma Grubu

Birlikte seçelim, birlikte okuyalım, isteyen ve okuyanla birlikte tartışalım📖📚📒


Tür: Genel | Açılış, 26 Temmuz 2018
<< tüm tartışmalar

Her ay/ Bir ülke/ Bir Yazar/ Bir Eser-2019

Tartışma Cevapları
« geri 1 2 3

1 ile 50 arası cevap gösteriliyor, toplam 106 cevap.
5 kişiden 5 kişi beğenmiş.

Aceleye gelmiş gibi dursa da amacımızın genel özeti oldu bu başlık:)))

düşüncemizi geliştirici, farklı öneriler dahil bir çok fikre açık bir başlık olsun bu:) tabi ki konumuz bilgi/kitap...

8 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Bence çok şahane bir başlık olmuş :)

8 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Beğenmene sevindim:))

benden konuya ilişkin bir örnek gelsin o zaman...Joseph Frank Dostoyevski: Çağının Bir Yazarı adlı Dosto'yu derinlemesine inceleyen, ansiklopedik bir kaynak... benimde içinde olduğum ama hala karar veremediğim bir okumaya başlayacaklar 2019'da. Joseph Frank'ın eserini okurken Dostoyevski'nin eserlerini de alt okuma olarak kronolojik sırada okuyacaklar.

8 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Merhabalar bizim önerimize benzer bir öneri #kitapağacı platformunda bir klüp olarak başlıyor, sizde inceleyin:)
Nasıl bir tesadüf oldu şaşırdım valla:))

https://www.instagram.com/p/BpmoQl6Fe_y/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=13puykhpbdk3

8 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Merhabalar.

Kitapağacı da aynı şeyi düşünmüş evet:) Kitap listelerini incelemek de keyifli oluyor, teşekkürler Özlem:)

Yalnız bu listeyi oturup bir kişi yapmış, diğerleri de uymuş olabilir diye düşünüyorum, yoksa bir anda 20 ülke edebiyatından bir sürü öneri alıp tek tek oylayıp seçmek zor olurdu, hele bizim için:)

Biz nasıl yapsak acaba? Liste fikri benim hoşuma gidiyor ama burada galiba "tüm kitapları önceden belirlemeyelim, her ayın sonunda bir sonraki ayın kitabını belirleyelim" denmişti. Hala bu fikir geçerliyse, sadece ülkeleri ya da belli konuları belirleyip bu kritere göre öneriler arasından okuyacağımız kitabı seçebiliriz.

8 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Merhabalar

Asterion valla kitap ağacı bu kitapları nasıl seçti çok emin olmamakla birlikte, moderatörlere soracağım:)) bende izmir kitap ağacındanım, moderatör arkadaşımızda zaman zaman aramıza katılır ordan tanıyorum:) benim bu paylaşımımın amacı tesadüf bizde böyle bir fikir gelişirken bizim dışımızda da böyle bir düşüncesi olanlar oluşmuş ve tesadüf ki zamanlaması örtüştü.

Bende senin gibi kitap listesi hazırlamamızın burada çok da mümkün olamayacağını düşünüyorum, o yüzden aylık olarak belirleyelim derim ülke/yazar/eser:)

8 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Merhabalar..

Ben de listeyi yeni inceleyebildim, farklı olmuş :) Asterion'a katılıyorum; ocak ayından itibaren 12 ülke edebiyatı belirleyelim, her ayın sonunda da bu başlık altında, okuyacağımız yazar ve kitabı önerileri yapıp, önerileri oylayarak karar verirsek daha iyi olur diye düşünüyorum. En azından yılın başında hedefimizi daraltmış oluyoruz zaten ülke edebiyatına karar vererek, her ay da yazar ve kitabını önererek beyin fırtınası yapmış oluruz.

Diye düşündüm, diğer arkadaşlar da fikirlerini önerebilirler :)

8 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Seher28 fikir zaten senden çıkmıştı ve bence gayet uygun. Ülkeleri seçme işi kalıyor o zaman:)

Kitap Ağacı'ndaki ülkelerden yararlanabiliriz sanırım.

8 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Benden mi çıkmış o fikir, bana da zaten tanıdık gelmişti :D

Biraz araştıralım bakalım Ocak ayına kadar bir liste yapabiliriz bence, Kitap Ağacı listesinde de 3-4 kitap vardı adını duyup bir yerlere not aldığım ama çoğunu ilk defa duydum :)) O ülkelerden de listelerimize alabiliriz tabi.

8 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Merhaba herkese iyi haftalar:)

Öncelikle fikir alışverişi yapıyor olmak bile keyif verici bu grupta:)

bilge cetin'in önerisini burda da paylaşmak istiyorum .

"Her ay bir ülke bir kitap başlığı da hoş. Orası için şöyle bir öneri sunabilirim: Alfa yayınlarından çıkmış ve oldukça kalın olan "Dünya edebiyatından Öykü Antolojisi" kitabını edinip, oradan her ay bir öykü okuyabiliriz. Kitabı daha önce bu tarz bir gurup edinmiştim ama içinde farklı farklı onlarca öykü olduğundan disiplinli bir biçimde okumak pek mümkün olmuyor. Kopabiliyorsunuz. Ancak hep beraber bu tarz bir okuma eylemi gerçekleştirebilirsek , hem başlığa sadık kalmış hem yazarları tanmış oluruz. Üstelik öyküler kısa olduğundan ay içerisinde okunacak diğer okumaları olumsuz etkilemez; diye düşünüyorum. Ne dersiniz? "
önerisi de bizim ana fikrimize uygun ve aslında daha işlevsel... kısa oluşları hem daha fazla okumamıza hem de daha genel coğrafyaya daha hızlı erişebiliriz:))

8 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Merhaba.

Bu öykü okuma kulübü için ben varım:) Sadece yabancı öyküler olabilir, ya da katılım olabilecek gibi olursa ayda bir yerli bir yabancı öykü de olabilir. İkisi de uyar bana.

Kaç kişi olacağız bir bakalım:)

8 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Asterion (bu arada isminle mi nickinle mi ifade edeyim bilemedim, bana yalnız Bilge diyebilirisiniz) ne yazık bende yalnız "pandora" diye bir sitede buldum ama oradan hiç alışveriş yapmadığımdan güvenilir olup olmadığı hakkında hiç fikrim yok. Üzüldüm şimdi :(((

Arama yaparken, Cumhuriyet dönemi edebiyatçılarımızın birer öyküsü bulunan "Türk Edebiyatından Öyküler -1- " isimli kitabı buldum. Derleyicileri aynı isimler. (İdil Önemli-Enver Ercan )Türk edebiyatı öykü seçimi için bir tercih olabilir. Kütüphanemizde bulunması da faydalı olacaktır.

8 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

günaydın

öykü okuma kulübü gerçekten hoş:)

benim öykü okumalarım çok azdır. öykü sever arkadaşlarla konuşuyorum bazen, başka bir tat olduğunu, romanlara göre daha keyifli olduğunu vs söylerler. bende pek ekstra ilgi duymadım bugüne kadar ama özellikle Türk Edebiyatı açısından kendimi eksik hissederim. O yüzden bu kulüp tam bana göre olacak.:)

Kitabı bende araştırdım ama dediğin gibi 2-4 iş günü içinde pandoradan temin edilebiliyor görülüyor. e kitap şeklinde arayacağım bir de.
Türk Edebiyatından Öyküler -1 ve 2 şeklinde yayınlanmış.
güzel bir okuma olacak:)

8 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Merhaba.

Yerli antoloji de bulduk öyleyse:) Aslında günümüz yazarlarını da konuşalım isterdim ama kitaptaki eski öykülerin de çoğunu okumadım, o yüzden güzel olacak, bunları bitirince günümüz öykülerini de birlikte okuruz belki ileride.

Dünya Öyküleri antoloji kitabı için Pandora'ya ve Alfa Yayınları'na email gönderip stok bilgisi soralım en iyisi, ben yazıyorum hemen. Eğer baskısı yoksa Pandora'nın da temin edebileceğini sanmam.

Bu arada Bilge; isim olarak Asterion da olur, Hülya da olur tabii ki, hiç farketmez benim için. Burada çoğunluğun sahici ismi olunca Asterion garip görünüyor ama galiba:)

Özlem; öykülerle ilgili seninle aynı durumdayım, öykü okuma fikri benim de çok hoşuma gitti o yüzden.

8 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Hikayeleri tek tek tarattığımda nette bulması daha kolay oluyor. Örneğin "Guy De Mauppasant"ın ziynet hikayesini bulabildim. Zaten 5 sayfa.isterseniz bu şekilde bir yöntem de uygulayabiliriz. ben sıradaki hikayeyi söylerim, sizler onu taratıp bulursunuz. böylece birlikte okumuş oluruz.

8 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Hülya'nın stok sorgulama sonucuna göre , Bilge senin tarama yöntemini kullanabiliriz.:)

2019 Ocak itibari ile yol haritamız aşağı yukarı belli oldu bu durumda:)

8 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Merhaba herkese,

Pek iştirak edemedim size bu aralar çok yoğunum, siz karar verin ben uygularım arkadaşlar.. :)

8 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Merhabalar.

Pandora'dan cevap geldi, yayınevi ile irtibat kurmuşlar, baskısı yokmuş. O siteden kitabı alsak bile siparişi iptal edeceklerdi mecburen.

Bilge'nin dediği gibi hikayeleri tek tek bulup okuyabiliriz bu durumda. İnternette bulunmazsa kütüphanelerden de yararlanabiliriz, antolojide hep ünlü yazarlar olduğu için kütüphanede o öykü kitaplarının orijinalini buluruz hatta bence:)

Sevgili Seher ile öykü işine ses verenler bir kişi daha arttı ama çok azız yine de, başka katılımlar da olur umarım.

8 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Merhabalar;

Grupta yeniyim.Bende bu oluşum içinde yer almak isterim.Şahsen bende çok öykü(hikaye) okuyan biri değilim.Genel olarak roman tarzında okuyorum.Ama Sait Faik Abasıyanık'tan bu hafta Alemdağda Var Bir Yılan eserini okudum.Onu grup içinde önere bilirim.Kitapları da temin olarak kütüphanelerden elde ediyorum belki bu şekilde bulmanız daha kolay olabilir.

Herkeze selamlar...

8 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Hülya öykülerin pek çoğu oldukça kısa. O yüzden nette bulmak hiç de zor olmayacak. Kitaptan okumanın yerini tutmaz ama hiç okumamktan iyidir değil mi? : ))

8 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

özgür gelecek hoş geldin : ))

Haftasonu oğlumla edebiyat yazılısına çalışırken Sait Faik'in hikayeleri dikkatimi çekmişti. Durum hikayesinin Türkiye'deki öncülerindenmiş kendisi. Kitapta İsmini şuan hatırlayamayacağım kısa bir öyküsüne yer vermişlerdi, semaver ya da mahalle kahvesi, çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Umarım grupta da okuma fırsatımız olur.
tekrar hoşgeldin

8 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Özgür gelecek hoşgeldin😊

Sait Faik’ in iki öykü kitabını bende iki ay önce okudum, Alemdağ’da Var Bir Yılan ve Sarnıç... tabi okurken de biraz araştırma yapmıştım. Kendi edebiyatımız ve bilmediğimiz neler var neler gerçekten.... kendi değerlerimizi bilmemize katkı sağlayacak böyle bir okuma kulübü öncelikle bu açıdan çok mutluyum;))

Son durum olarak, grubumuz 2019 ocak ayı itibaren her ay 1 yabancı 1 yerli yazar ve öyküsünü belirleyip okuyacak diyebiliriz o zaman:)

Aktif katılan şuan için beş kişiyiz.
Bilge, Hülya, Seher, Özgür ( adını özgür olarak düşündüm nedense ) ve ben:)

8 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Ben de katılmak isterim

8 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Süper😊 artık altı kişiyiz, hoşgeldin simurganka77👍🏻

8 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Selamlar çok katılamadım yazışmalara ama bende öykü kulübümüze katılmayı çok isterim

8 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Harika melike😊

8 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Merhaba herkese:)

ocak ayına artık sayılı günler var. öykü kulübümüz hazır ama okuma planımızı netleştirmedik hala... öykülerimizi listelemeye başlasak ne dersiniz?

7 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Merhaba, sessizliğin sesi oldun yine Özlem :)

Öyküler için Bilge'nin önerdiği antolojilerden sırayla gideceğiz diye düşünmüştüm ben ama seçerek de olabilir, nasıl isterseniz.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/turk-edebiyatindan-oykuler-1-yeni-bir-yuzyil-icin-genclere/51790.html&filter_name=türk%20edebiyatından%20öyküler%20idil

https://www.kitapyurdu.com/kitap/dunya-edebiyatindan-oyku-antolojisi/52929.html

Not: Kitapyurdu'nda içindeki sayfalara bakıldığında öykü isimleri görülüyor sırasıyla.

7 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Bende öyle hatırladım Hülya ama gene de netleştirmek istedim.:)

Bu durumda Ocak 2019 ilk öykülerimiz;

Türk Edebiyatı
Dünyanın Yuvarlaklığına İnanmıyor / Hüseyin Rahmi Gürpınar

Dünya Edebiyatı
Ziynet / Guy de Mauppasant ( Fransa 1850-1893)

7 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Her ay bir yerli bir yabancı öykü okuyacaksak biraz daha seçici davransak daha iyi olmaz mı?

7 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

simurganka77 aslında bu öyküleri belirleme ve bu aşamaya gelme bile yaklaşık 2-3 ay aldı:)) iki kitaptaki sırayı takip etme, en azından ne zaman ne okunacak bilinmesini sağladı.. istenilen birçok öykü zaten bu antolojilerde olacaktır. ama senin önerini de merak ediyorum. nasıl seçici olalım? neye göre seçelim?

7 ay önce     
4 kişiden 4 kişi beğenmiş.

Merhaba Arkadaşlar

Öykü Antolojisindeki öyküler aşağıdaki gibi,

1-Guy de Maupasant (fransa-1850-1893)-Ziynet

2-Oscar Wilde (İngiltere-1854-1900)-Mıknatıs

3-Knut Hamsun (Norveç 1859-1952)-Orta Boy Bir sinek

4-Anton Çeheov (Rusya 1860-1904)-Memurun Ölümü

5-Rabindarth Tagore (Hindistan 1861-1941)- Aç Duvarlar

6-O.Henry (ABD.1862,1910)-Gece Kuşu

7-H.G.Wells (İngiltere, 1866-1946)- Merhum Bay Elvesham'ın Hikayesi

8-Lugi Prandello (İtalya 1867-1936)-Karımın Kocası

9-Maksim Gorki (Rusya 1868-1936) Yirmialtı Kişi ve Bir Kız

10- Saki (İngiltere 1870,1916)-Dinlenme Kürü

11-Colette (Fransa 1873-1954)-Şafak

12-Jack London (ABD 1876-1916) Hayat Kavunu

13-Herman Hesse (almanya 1877-1962)-Cüce

14-Giovinni Papini (İtalya 1881-1956)-Ödenmeyen Gün

15-James Joyce (İngiltere 1882-1923)- Eveline

16-Virgina Woolf-(İngiltere 1882-1941)-Miras

17-Halil Cibran (Lübnan 1883-1991)

18-Franz Kafka (Çekoslavakya 1883-1924)-Çiftlik Kapısına Vuruş

19-Katerina Mansfield (ingiltere 1888-1923)Hizmetçi

20-F.Scott Fitzgerald (ABD 1886-1940)

21- Tibor Dery (Macaristan, 1894-1977)- Portekizli Kral Kızı

22-William Faulkner (ABD 1897-1962)-Elly

23-Jorge Luis Borges (Arjantin 1899-1986) Döngüsel Yıkıntılar

24-Sadık Hidayet (İran 1902-1951)-Aylak Köpek

25-Ernest Hemingway (ABD 1899-1961) Katiller

26-John Steinbeck (ABD 1902-1970)- Bir numaralı Evde Olanlar

27-Marguerite Yourcenar (Fransa 1903-1987)-Prens Genci'nin Son Aşkı

28-Dino Buzatti (İtalya 1906-1972)-Boşuna Çağrı

29-Alberto Moravia (İtalya 1907-1990)

30-William Saroyan (ABD 1908-1981)-Yaz Ayları ve Güzelim Beyaz At

31-Albert Camus (Fransa 1912-1960) Dönek ya da Kafası Karışığın Biri

32-Julio Cortazar (Arjantin 1914-1979)-Paris'te Bir Genç Hanıma Mektuplar

33-Arnı Shcmidt (Almanya 1914-1979)-Ne Yapmalıyım?

34-Heinrich Böll (Almanya 1917-1985)-Köprü Başına

35-Doris Lessing (İngiltere 1919)-Ivır Zıvır Kutusu

36-Andonis Samarakis (Yunanistan 1919-1990) Umut Aranıyor

37-Charles Bukowski (ABD 1920-1994)-15 cm

38-Muhammed Dib (Cezayir 1920) Mensuriye

39-Wolfgang Brochert (Almanya 1921-1947)-Üzgün Sardunyalar

40-Jose Saramago (Portekiz 1922-2010)-Kısırdöngü

41-İtalio calvino (İtalya 1923-1985)-Monte Cristo Kontu

42-Michel Tournek (Fransa 1924)-Parfümün Efsanesi

43-Truman Capote (ABD 1925-1984) Miriam

44-Yukio Mişima (Japonya 1925-1984)-Kundak Bezi

45-İngeborg Bachmann (Avusturya 1926-1973)-Bir Avusturya Kentinde Çocukluk

46-Gabrie Garcia Marquez (Kolombiya 1928-2014)-Mucizeler Satıcısı İyi Kalpli Şarlatan

47-Usrula K.LeGuin (Abd 1929-2018)-Schrödinger'in Kedisi

48-Mario Vargas Llosa (Peru-1946)-Bir Ziyaretçi

49-Rafif Schami (Suriye 1946) -Sinek sağan

50-Mazhar-ul İslam (Pakistan 1949)-Atlar Şehrinde Yalnız Adam

7 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Görüldüğü gibi oldukça zengin bir kaynak.Bazı Öyküler çok kısa. yarım satte bitirebileceğimiz kadar :)) Bu gibi durumlarda ayda iki ya da 3 öykü okuyup kitabı en kısa sürede bitirebiliriz. Listede Türkiye yok. O yüzden benim teklifim listenin en sonunda belirleyeceğimiz bir ya da bir kaç Türk yazarı okuyabiliriz.

7 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Özlem Senin teklifini mesajı yazdıktan sonra gördüm. O şekilde de bana uyar

7 ay önce     
4 kişiden 4 kişi beğenmiş.

Seçme şu şekilde olabilir . Listede aynı ülkeden art arda olan isimler var. Biz o araya farklı bir ülke katarız. Mesela 14-15 art arda ingiltere , Lübnanı yukarı çekip, abd yide çekoslavayka arasına yerleştirisek farklı okumuş oluruz ama liste karışır. Bir de aynı dönemin yazarlarını bir arada okumak o dönem öykü yazınını daha iyi anlayıp, karşılaştırma olanağı sağlar diye düşünüyorum ve listeyi sırasına göre okumayı öneriyorum .

7 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Merhabalar.

Antolojiden devam etmek benim için uygun demiştim, hala da uygun, özellikle yabancı öyküler için iyi bir sıralama olacak gibi geliyor. Ama Simurganka'nın önerisini de değerlendirmeliyiz diye düşünüyorum. Esasen yerli edebiyat için antolojiye bağlı kalmayıp günümüz öykücülerinden öyküler konuşmamızı tercih ederdim ben de. Malum her şey değişiyor, öykü de değişti, bunu yakalamak için yeni yazarları okumamız iyi olur gibi geliyor.

Öneri sezonumuz devam ediyorsa hepimizin yazdıklarına bakarak şöyle bir toparlayıcı öneri listesi yapacağım, kararı yine birlikte verelim:

1- Her hafta bir öykü konuşalım. Ayda iki yerli, iki yabancı öykümüz olsun.

2- Yabancı öyküleri antolojiden takip edelim (ülkeye göre gruplandırma yapabiliriz)

3- Yerli öyküleri, her hafta farklı bir kişi önersin. Örneğin sıra bendeyse; okuyup beğendiğim, bunu mutlaka konuşmalıyız dediğim bir öyküyü tarayıp (ya da fotoğrafını çekip) mail grubuna atayım, sonraki yerli öykü haftasında sıra kimdeyse o seçtiği bir öyküyü paylaşsın. Böylece herkes sırayla bir öykü seçmiş ve paylaşmış olsun.

4- Bir mail grubu oluşturalım, hem yerli hem yabancı öyküler için haftanın öyküsünü pdf olarak herkese mail atalım, böylece öyküyü bulamadım, karıştırdım, unuttum vs diyen olmaz.

Hayalimdeki öykü kulübü bu:)) Siz ne dersiniz? Neleri değiştirebilir ya da ekleyebiliriz?


7 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Antolojide 50 öykü var. Her hafta bir yabancı öykü okuyabiliriz.

7 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Yerli öyküleri de asterionun söylediği gibi seçebiliriz

7 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

merhaba
Hülya önerilen hem çok sistemli hem de gayet makul bence:)

sadece aklıma her hafta bir öyküyü tartışabilir miyiz acaba düşüncesi karıştırıyor. Malum burada fazla aktif değil kimse, bazen üç-beş gün yazılan bir yazıya yanıt bekleniyor. o yüzden böyle bir yoğun okuma yapıp yorumlama yapmayı da başarırsak gerçekten çok keyifli olacak.

7 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Hülya planını bir takvim doğrultusunda mı uygulayacağız, rastgele mi?


Örneğin ocak ayı için ;

2019 Ocak ilk hafta (atıyorum) bilge, öykü adları,
ikinci hafta hülya, öykü adları,

gibi

yoksa bu hafta kim almak ister diye mi soracağız grup üyelerine,

----------

7 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Bilge, eğer o yöntemi uygulayacaksak isimleri önceden belirlersek daha iyi olabilir gibi geliyor bana. Ama bakabiliriz duruma, hatta sanırım başka bir değişiklik daha yapmak gerekecek.

Bilge ve Simurganka, her hafta bir yerli bir yabancı öykü konuşacakmışız gibi düşündünüz sanırım, dünya antolojisinden her hafta bir öykü okumak çok mantıklı, çünkü ancak öyle yaparsak bir yılda bitiyor. Yoksa iki yıl sürecek.

Acaba şöyle mi yapsak;

- Her hafta dünya antolojisinden bir öyküyü okuyup konuşsak, 50 öykü, 50 hafta.

- Ayda bir tane yerli öyküyü önerilerle seçerek belirlesek ve konuşsak (yerli öykü uzun da olabilir çünkü)

Yani hem roman hem öykü kulübüne katılanlar için ayda "dört kısa antoloji öyküsü", "bir yerli öykü" ve "bir roman" olacak konuşmak için. Buradaki çoğu kişiden daha az okuyabilen biri olmama rağmen bence çok değil:)

Özlem, acaba yapabilir miyiz diyorsun, bence mesele çok olmasında değil, kitap kulübü şevkinin henüz yayılmamış olmasına, sohbetin tartışmanın tadına varamamış olmamıza bağlı. Yoksa Gogol'ün öyküsü kısacıktı ve koca bir ay vardı, sadece üç kişi yazdık hakkında, herhangi bir fikir alışverişi tartışma da olamadı. Zamanla daha çok katılım olup daha keyifli hale gelebilir diye umuyorum şimdilik sadece.7 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Hülya bence kitap kulüpleri bence çevremizde reelde var çok uzak değiliz ama bu sitede sanırım çok aktif değil. evet sohbet havasında şöyle keyifle yorumlayamadık kitapları.

ben kendi fikrimi son kez şu şekilde verip karar ne çıkarsa uyacağımı belirtmek isterim.

aylık okunacak öykü ve yazarını önceden belirleriz ve hafta hafta okur her cuma burda yorumlarız. Böylelikle her hafta bir/iki öykü okunmuş olur, her cuma da konuşulup tartışılmış olur. ama tabi ki 20 kişilik bir grup aşağı yukarı ne kadar çok kişi o kadar keyifli yorumlar ve sohbetler diye de bitireyim:))

7 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Özlem, ay başlamadan o ay içinde okunacak öykülerin hepsini belirleyip liste yapalım diyorsun. Yabancı öyküler için zaten antolojiden gidiyoruz dedik. Ocak için ilk dört öykü okunup konuşulacak diyebiliriz yani. Yerli öyküleri nasıl yapacağız peki? O da mı antoloji yoksa seçilecek mi?

Nasıl karar verirsek verelim uyum sağlarım ben de.

7 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Her hafta bir dünya edebiyatından, ayda bir de türk edebiyatından yazmışsın Astreion , bence en mantıklısı bu.

Cumaları da kitap yorumlarımızı yapabiliriz. Bu arada artık evden de bağlanabilceğim için zaman kısıtlaması kalkıyor üstümden çok şükür.

7 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Tamam o zaman. Yabancı öyküde antolojide ilk dört öykü. Türk edebiyatından okunacak öyküyü belirleyelim o zaman.
Önerilerim
1) Aziz Nesin “Orjinal Mikrop” 1930-1940 dönemi
2) Yaşar Kemal “Kalemler” 1950 dönemi

Türk edebiyatı öyküsünü de belirledikten sonra planlamamız tamamlanıyor.

7 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Merhabalar Arkadaşlar, kusura bakmayın biraz uzak kaldım :)

Şimdi anladığım kadarıyla öykü antolojisinden her hafta bir öykü yapacağız burada tamamız. Ayda bir de Türk Edebiyatından öykü okuyacaksak, tek öykü şeklinde değil de Öykü Kitabı şeklinde okusak daha iyi olmaz mı? Genel olarak ben de pek öykü okuyan biri değilimdir de, araştırınca çokça, ödüllü öykü kitapları olduğunu gördüm;

- Onat Kutlar (1936 – 1995) – İshak // 1960 Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü
- Füruzan (1932 – ) – Parasız Yatılı // 1982 Sait Faik Hikaye Armağanı
- Orhan Kemal (1914 – 1970) – Önce Ekmek // 1969 yılında hem Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü hem de Sait Faik Hikaye Armağanı

bunlardan bazıları, Çağdaş Türk Edebiyatından da;

- Türker Ayyıldız - Vapurlara Küsmek // 2011 Orhan Kemal Öykü Ödülü
- Gamze Arslan - Çerçialan // 2016 Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü
- Ömür İklim Demir - Muhtelif Evhamlar Kitabı // 29. Haldun Taner Öykü Ödülü

gibi kitaplarımız varmış..

Kitap olarak okuyacak olursak bunları önerebilirim, tek öykü şeklinde okuyalım derseniz ortak karara uyarım tabi ki :)

Hepinize bol okumalı günler diliyorum..

6 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

İlk dört öyküyü nasıl okuyacağız?

6 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Her hafta bir öykü okuyacağız ve cuma günleri o öykü üzerine konusacağız.

6 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Kitabın basımı olmadığı için okuyacak kaynak yok elimde. İnternette de yok bazı öyküler

6 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Ya da ben bulamadım

6 ay önce     
« geri 1 2 3
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar