Book Crossing Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? Nasıl Yaparız? :)

Arkadaşlar,
Book Crossing uygulamasını duymuşsunuzdur. Aslında bu bir okuma ve okutma kampanyası. Yurt dışında başlayan, Türkiye' de denendiğini duyduğum ancak pek başarıya ulaşamayan bir uygulama... Bu kadar kitap severin bir arada olduğu bu toplulukta bu konuda fikir alışverişi yapabilmemiz, uygulamaya geçebilmemiz harika olurdu :)

Öncelikle Book Crossing, (kitap dolaştırma, kitap gezdirme vs. diyebiliriz) hakkında bulduğum bilgileri paylaşıyorum;

Amerika'da yeni bir moda çıkmış: Birtakım meçhul kişiler, kamuya açık yerlere bir takım kitaplar bırakıyorlarmış.

Diyelim bir parka gidip bir banka oturuyorsun, bankta bir kitapla karşılaşıyorsun.

Mahallede yasayan birçok kadının ortaklasa kullandığı 'çamaşır yıkama merkezine' gidiyorsun, makinelerden birinin üstünde bir kitap. Trene biniyorsun, koltuğunda bir kitap bulunuyor. 'Marketten' alışveriş ederken elini atıyorsun, birisi bisküvi paketleriyle cips paketlerinin arasına bir kitap yerleştirmiş.

Telefon kulübesine giriyorsun, telefonun yanında bir kitap... Define bulmak gibi!

Roman, şiir, öykü, deneme, artik bahtına ne çıkarsa...

Bu moda İtalya’da ve Fransa'da da yayılmakta.

Kitabi bırakan kişi kimliğini gizli tutuyor, kitabin parasını da helal ediyor. Tek ricası var, siz de okuduktan sonra buna benzer bir yere bırakın da başkaları da yararlansınlar. Fakat bunu başlatan kişi belli: Ron Hornbaker adında, Missouri eyaletinden bir bilgisayarcı.

Bu olaya 'Book Crossing' deniyormuş. Kitap gezdirme' diye tercüme edelim.... Fransa' da böyle 'crossing' yapan dokuz bin kişi varmış daha şimdiden, ortalıkta dolasan serseri kitap sayısı da on bini geçmiş...

Bu nedir biliyor musunuz arkadaşlar? Bu bir çesit 'okuma ve okutma kampanyasıdır' . Paylaşmaktır Ve baslı başına bir projedir.

Londra'daki Uygulama Türkbükü'nde de Başlamış...

Türk bükü'nde plajdayım. Bir baktım, yattığım yerde bir kitap var.. Adı,'Yıldızlı, yağmurlu geceler'.. Aa, biri unutmuş' derken, kapağını açıp içine bakmak istedim ve beni şaşırtan bir yazı gördüm;

'Ben bu kitabi severek okudum. Ve bitirdiğim yerde bırakıyorum. Sizin de seveceğinize eminim. Severseniz okuyun, sevmezseniz aynen bulduğunuz yerde bırakın. Okursanız, numara verdikten sonra sizde olduğunuz yerde bırakın lütfen...'

03… Üçüncü kişinin bu kitabı bıraktığını belirtiyormuş. .

Diğer iki kişiden biri İstanbul'da bırakmış, diğeri ise Bodrum'da bırakmış... Ben aldım kitabı İstanbul’a geldim ve hala okuyorum. Bitirince ben de '04' ve nerede okumuşsam yazıp bırakacağım…

Meğerse bu yeni adetmiş…

Özellikle Londra'da çok yaygınmış. Parklarda bırakıyorlarmış okudukları kitapları insanlar. Londra'da bırakılan bir kitap Kuzey İrlanda’dan çıkmış.. Bakalım benim bırakacağım kitap nereden çıkacak? Elinizdeki kitabı bulduğunuz ilk noktaya bırakmadan önce http://www.bookcrosing.com/sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Siteye girince 2,5 milyon kitabın hala dolaşmakta olduğunu göreceksiniz. Amaçları tüm dünyayı bir kütüphaneye çevirmek!

Kitaba bir etiket alınıyor, sisteme kitapla ilgili bir takim giriliyor, bu etiket üzerinde ise bulana kitabın Book Crossing eylemi içersinde bırakıldığı, eğer ulaşım imkanı var ise sisteme bulunma ile ilgili ve eğer el değiştirecekse bir sonra bırakılacağı durak vs. ile ilgili bilgiler veriliyor.

Bu sayede kitabınızı takip edebiliyorsunuz. http://www.bookcrossing.com

Cafe'de, otel lobisinde, sinema'da kitap bulursanız, şaşırmayın hemen içine bakın, book crossing olabilir…

Lütfen bu iletiyi yayalım…

Bir yerden biz de başlayalım…
(Alıntıdır).

--------------------------------------------

YENİ MODA; ARTIK OKUNULAN KİTAPLAR, BİTTİĞİ YERDE ÜZERLERİNE NOT YAZILARAK BIRAKILIYOR..
LONDRA'DAKİ UYGULAMA TÜRKBÜKÜ'NDE DE BAŞLAMIS

Türkbükü'nde plajdayım. Bir baktım, yattığım yerde bir kitap var.. Adı,"Yıldızlı, yağmurlu gecceler"..
"Ah, biri unutmuş" derken, kapağını açıp içine bakmak istedim ve beni şaşırtan bir yazı gördüm;
"Ben bu kitabı severek okudum. Ve bitirdiğim yerde bırakıyorum. Sizinde seveceğinize eminim. Severseniz okuyun, sevmezseniz aynen bulduğunuz yerde bırakın. Okursanız, numara verdikten sonra sizde olduğunuz yerde bırakın lütfen.. 03 / 2005 Türkbükü.."
03.. Üçüncü kisinin bu kitabı bıraktığını belirtiyormus.. Diğer iki kisiden biri İstanbul'da bırakmıs, diğeri ise Bodrum'da bırakmıs..
Ben aldım kitabı İstanbul'a geldim ve hala okuyorum. Bitirince ben de "04"ve nerede okumuşsam yazıp bırakacağım.. Meğerse bu yeni adetmis.. Özellikle Londra'da çok yaygınmıs. Parklarda bırakıyorlarmıs okudukları kitapları insanlar. Londra'da bırakılan bir kitap Kuzey İrlanda'dan çıkmıs.. Bakalım benim bırakacağım kitap nereden çıkacak?
Çok sevdim bu kitap muhabbetini.. Güzel bir uygulama.. Vallahi Londra'dan ne zaman Türkbükü'ne geldi ve uygulanmaya basladı anlamadım ama bizimkiler de hayli hızlı bu konularda.
--------------------------
Selam,
Elinizdeki kitabı bulduğunuz ilk noktaya bırakmadan önce http://www.bookcrossing.com/ sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Kitaba bir etiket alınıyor, sisteme kitapla ilgili bir takım giriliyor, bu etiket üzerinde ise bulana kitabın bookcrossing eylemi içersinde bırakıldığı, eğer ulaşım imkanı var ise sisteme bulunma ile ilgili ve eğer el değiştirecekse bir sonra bırakılacağı durak.. vs ile ilgili bilgiler veriliyor. Bu sayede kitabınızı takip edebiliyorsunuz.

(Alıntıdır).


Tür: Genel | Açılış, 13 Haziran 2012
yeni tartışma

TÜM TARTIŞMALAR

TORPİLLİ MEMUR ALIMLARINA DUR DİYELİM

Maskeli Adam başlattı.
Son mesaj: 7 yıl önce. 1 mesaj 1 yeni

Uygulama Hakkında Fikir Alışverişini Burada Yapalım :)

Meltem başlattı.
Son mesaj: 8 yıl, 2 ay önce. 35 mesaj 35 yeni

Sayfa 1/1, toplam 2 kayıttan 2 adet gösteriliyor, şu an 1 ile 2 arasını görüntülemektesiniz.

<< Önceki | | Sonraki >>
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar

Grup Sahibi

Meltem

Son Aktif Üyeler (tümü)

aynur aslanova environmentalist 1000kitap Maskeli Adam neverlandin ruhu inci16 Weasleyhead YoonAlara drwilldone karagozozlem

En Yeni Üyeler (tümü)

aynur aslanova environmentalist 1000kitap Maskeli Adam neverlandin ruhu inci16 Weasleyhead YoonAlara drwilldone karagozozlem