"mustafa kutlu" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Mustafa Kutlu ve Uzun Hikayeleri

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile değiştirilmesi kendi hikâyemizi yazamayışımızın da nedeni olan bir zihniyetin tezahürü olmuştur. Öykü öykünmekten gelen köksüz bir kelime olarak Türkçemizde yer etmiştir. Yine bize Tanzimat’la geçen bir tür olarak Kutlu romanı değil, hikâyeyi tercih eder. Kutlu hikâyede ısrar edişinin sebebini bir zanaat erbabının kendi çöplüğünde eşinmesi olarak görür. Çünkü romanın ucu bucağı belirsiz olduğu için ona korkutucu geldiğini ifade eder..." (Alıntı)

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile de... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

8 puan üstü alan kitaplar (1) kumral ada mavi tuna (1) cocuk (1) islam (3) ingiliz edebiyatı-klasikler (1) eşitlik (1) felsefe tarihi (2) gezikitabı (1) dizi (1) tilavet (1) tarihsel materyalizm (1) beni aşka inandır (1) evrim (1) hedef (1) böğürtlen kışı (1) kapıda ödemeli kitap (1) museology (1) kürk mantolu madonna. (1) aranan (1) insan-toplum (1) faruk ulay (1) oyun (1) kürk mantolu madonna (6) tiyatro (1) müze (1) semerkant (1) edebiyat > polisiye (1) miss marple (1) en iyi roman (3) en (4) gülün adı (1) metis (1) bilim felsefesi (1) sevgi (2) şimdi benimsin (1) alışkanlığı (2) okudum (1) çevirmen (1) küçük mucizeler dükkanı ve daha kutuphanemde yer alan diğer kitaplar (1) odysseia (1) küçük mucizeler dükkanı (1) mustafa kutlu (1) kaybolmuş (1) hgdr (1) 100 temel eser (1) fantastik roman (4) yolculukta okunması gereken kitaplar (1) ölmeden önce (1) din (1) fadime uslu (1)