"mustafa kutlu" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Mustafa Kutlu ve Uzun Hikayeleri

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile değiştirilmesi kendi hikâyemizi yazamayışımızın da nedeni olan bir zihniyetin tezahürü olmuştur. Öykü öykünmekten gelen köksüz bir kelime olarak Türkçemizde yer etmiştir. Yine bize Tanzimat’la geçen bir tür olarak Kutlu romanı değil, hikâyeyi tercih eder. Kutlu hikâyede ısrar edişinin sebebini bir zanaat erbabının kendi çöplüğünde eşinmesi olarak görür. Çünkü romanın ucu bucağı belirsiz olduğu için ona korkutucu geldiğini ifade eder..." (Alıntı)

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile de... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

psikoloji (5) hahayt (1) sana gül bahçesi vadetmedim (1) batı felsefesi (1) felsefeye giriş (1) edebiyet ödülü (1) bir gün (2) ulu hakan (1) türk roman (1) böğürtlen kışı (1) yine (1) gemi (1) bağımsız çizgi roman (1) distopya (1) ut8ı y6g (1) felsefenin tesellisi (1) tutunamayanlar (1) gölgesizler (1) suç (3) klasikler (3) romantik (1) gülün adı (1) celil oker pınar kür (1) kayıp gül (1) fadime uslu (1) zaman yolcusunun karısı (2) 1001 (1) gizli anların yolcusu (1) boleyn mirası (1) aşk şarkısı (1) ile (1) şiirler (1) sürükleyici kitaplar (3) dram (3) fırtına (1) beyaz kraliçe (1) bir garip orhan veli (1) kuğunun son şarkısı (1) polisiye öyküler (1) motivasyon (1) semerkant (1) türk tarihi (1) orta asya türk tarihi (1) tjh (1) politik (1) şah ve sultan (1) kraliçenin soytarısı (1) dizi (1) korku (1) yaş (1)