"mustafa kutlu" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Mustafa Kutlu ve Uzun Hikayeleri

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile değiştirilmesi kendi hikâyemizi yazamayışımızın da nedeni olan bir zihniyetin tezahürü olmuştur. Öykü öykünmekten gelen köksüz bir kelime olarak Türkçemizde yer etmiştir. Yine bize Tanzimat’la geçen bir tür olarak Kutlu romanı değil, hikâyeyi tercih eder. Kutlu hikâyede ısrar edişinin sebebini bir zanaat erbabının kendi çöplüğünde eşinmesi olarak görür. Çünkü romanın ucu bucağı belirsiz olduğu için ona korkutucu geldiğini ifade eder..." (Alıntı)

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile de... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

insan ve toplum (1) fantastik seri (5) aşka bir şans daha (1) nobek (1) romanlar (1) kum kitabı (1) yenik düşmüş (1) müze (1) baskısı yok (1) güldüren (1) ateş böceği yolu (1) fantastik kurgu (3) ayşe kulin ve eserleri (1) babil (1) ahmet ümit (2) barbarları beklerken (1) liste (1) kuantum teorisi (1) macera-gerilim-polisiye (3) suç ve ceza (3) klasik dünya edebiyatı (1) küçük mucizeler dükkanı ve daha kutuphanemde yer alan diğer kitaplar (1) az (1) aranan (1) kralın dönüşü (1) ateşböceği yolu (2) bu yıl (1) sana gül bahçesi vadetmedim (1) seri (3) oyun (1) suskunlar (1) bir kadın ağlıyor (1) gazete ve dergi makaleleri derlemesi (1) ulysses (1) dünya devrimler tarihi (1) kıraat (1) mavi saçlı kız (1) soru bankası (1) mülksüzler (1) diyalektik (1) margret weis (1) yerli romanlar (1) efrasiyab'ın hikayeleri (1) popüler polisiye (1) bütün şiirler (1) tolkien (1) suhuf (1) korkutucu (1) medeniyet tarihi (1) cumhuriyet tarihi (1)