"mustafa kutlu" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Mustafa Kutlu ve Uzun Hikayeleri

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile değiştirilmesi kendi hikâyemizi yazamayışımızın da nedeni olan bir zihniyetin tezahürü olmuştur. Öykü öykünmekten gelen köksüz bir kelime olarak Türkçemizde yer etmiştir. Yine bize Tanzimat’la geçen bir tür olarak Kutlu romanı değil, hikâyeyi tercih eder. Kutlu hikâyede ısrar edişinin sebebini bir zanaat erbabının kendi çöplüğünde eşinmesi olarak görür. Çünkü romanın ucu bucağı belirsiz olduğu için ona korkutucu geldiğini ifade eder..." (Alıntı)

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile de... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

bdt (1) roman - bilimkurgu - fantastik (1) akıcı (1) felsefeye giriş (1) edebiyat > polisiye (1) ıskender (1) ejderha dövmeli kız (1) kuantum teorisi (1) pala (1) yine (1) bütün şiirler (1) cocuk edebiyatı (1) yüreğinin götürdüğü yere git (1) fantastik roman (4) soru bankası (1) dght (1) hayvan çiftliği (1) sanat tarihi ve kuramı (1) ahmet coşkun (1) mit (1) kedili kitaplar (1) unutulmayanlar (1) kuğulu park cinayeti (1) favoriler (1) yarınki yüzün (1) göz ardı edilmiş (1) sıkıcı kitaplar (1) göçebe (1) fantastik edebiyat (3) ateş güneş ve ada (1) paul auster (1) mart menekşeleri (1) biyografi (4) trajedi (1) sanatçı biyografisi (2) beni aşka inandır (1) grange (1) hıristiyanlık (1) sıkmayan (1) en iyi (5) kitab-ül hiyel (1) kült (1) yol (1) percy jackson ve olimposlular (1) celil oker pınar kür (1) dünya (2) nobek (1) hedef (1) beni seç (1) bereketli topraklar üzerinde (1)