"mustafa kutlu" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Mustafa Kutlu ve Uzun Hikayeleri

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile değiştirilmesi kendi hikâyemizi yazamayışımızın da nedeni olan bir zihniyetin tezahürü olmuştur. Öykü öykünmekten gelen köksüz bir kelime olarak Türkçemizde yer etmiştir. Yine bize Tanzimat’la geçen bir tür olarak Kutlu romanı değil, hikâyeyi tercih eder. Kutlu hikâyede ısrar edişinin sebebini bir zanaat erbabının kendi çöplüğünde eşinmesi olarak görür. Çünkü romanın ucu bucağı belirsiz olduğu için ona korkutucu geldiğini ifade eder..." (Alıntı)

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile de... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

psikoterapist (1) tıp (1) tiyatro (1) morel'in buluşu (1) mitoloji (1) aşkın sanal halleri (1) şah ve sultan (1) ricardo reis'in öldüğü yıl (1) en beğenilen kitaplar (1) fantastik öyküler (2) senden önce ben (1) hıristiyanlık (1) kralın dönüşü (1) vazgeçilmez (1) barbarları beklerken (1) türkçe edebiyat (1) kitaplar (1) dünya devrimler tarihi (1) çocuk (1) çocuk kitabı (1) ecinniler (1) kısa hikaye (3) stephen king (1) kadın sorunu-feminizm (1) sen ve ben (1) macera-gerilim-polisiye (3) kafka (1) gezi kitapları (1) beslenme (2) şeker portakalı (2) ürperici (1) kahraman (1) museum (1) küçük mucizeler dükkanı ve daha kutuphanemde yer alan diğer kitaplar (1) cehenneme övgü (1) açlık oyunları (2) medeniyet tarihi (1) sanat tarihi ve kuramı (1) en (4) iktisat tarihi (1) vampir (1) okumak (1) bakirenin aşığı (1) polisiye öyküler (1) böğürtlen kışı (1) ulysses (1) sanatçı biyografisi (2) göz ardı edilmiş (1) yanardağın altında (1) popüler (1)