Ölü Zaman Gezginleri (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Kaldı ki, kendi kendime bir açıklama yapsam bile, hangi kendime yapacaktım?
Masanın birinde genç, birindeyse yaşlı ve yorgundum. Ben bana, ben bana bakıyordum. Daha sonra, bu bakışım sırasında, ayrı zamanların çakışmasından apayrı bir zaman mı doğdu pek bilemiyorum ama, birdenbire kendimle göz göze geldim.
Yüzyılın son çeyreğindeki Türk edebiyatının birkaç kilometre taşından biri Hasan Ali Toptaş. O bir kurgu-dil sanatçısı; ödün vermez bir biçim ustası; yirminci yüzyıl edebiyatının vardığı çizginin en uç noktası.

Kaldı ki, kendi kendime bir açıklama yapsam bile, hangi kendime yapacaktım?
Masanın birinde genç, birindeyse yaşlı ve yorgundum. Ben bana, ben bana bakıyordum. Daha sonra, bu bakışım sırasında, ayrı zamanların çakışmasından apayrı bir zaman mı doğdu pek bilemiyorum ama, birdenbire kendimle göz göze geldim.
Yüzyılın son çeyreğindeki Türk edebiyatının birkaç kilometre taşından biri Hasan Ali Toptaş. O bir kurgu-dil sanatçısı; ödün vermez bir biçim ustası; yirminci yüzyıl edebiyatının vardığı çiz... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

138 sayfa


ISBN
9789750507151

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.8 puan (23 kişi)
63 okumuş, 25 okumak istiyor, 1 okuyor

8.5 puan (199 kişi)
395 okumuş, 239 okumak istiyor, 13 okuyor

9.3 puan (57 kişi)
112 okumuş, 148 okumak istiyor, 13 okuyor

8.8 puan (33 kişi)
83 okumuş, 34 okumak istiyor, 0 okuyor

8.8 puan (60 kişi)
111 okumuş, 127 okumak istiyor, 3 okuyor

8.3 puan (38 kişi)
83 okumuş, 76 okumak istiyor, 2 okuyor

7.9 puan (23 kişi)
69 okumuş, 54 okumak istiyor, 5 okuyor

7.6 puan (66 kişi)
171 okumuş, 80 okumak istiyor, 3 okuyor

8.3 puan (54 kişi)
105 okumuş, 60 okumak istiyor, 3 okuyor

8.5 puan (77 kişi)
137 okumuş, 70 okumak istiyor, 9 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

63 kitap, 113 oy
36 kitap, 214 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

wertten sesahin
2 kişi
F&Y Semih D. Kurşun Geçirmez Panda GeCe_KuSu efendi zibidi m3ustn özlem tezcan ceviz sartre inci burunkaya holstein deryas esrakoral ipeklik KeremKtp10 Sarı Helikopter evrenerarslan servetcan asyz Nevzat UYAR İlay C. mustafasahin anagram Zedka tulin cosgun pegese Penpen gokceeek fatoniko Nihan meursault samsa ayşe gülşen monochrome9 orugax ıslakçeltik vikitap10022013 wertheimer ealturk
140 kişi
bakifani Muadip zeze sophiee Atlas gizemke Metafor seroglu bilalakyuz rare seda melanie can bikahvebikitap paradis12 buggie handanY ikrahan ehlimana Selin Esen Ayça Sel eliferen setenayk demian beyzaaa dilankaya renklerimiz nazimveli dilsizmütercim kedofili missred zeynep. ledddd ayvalikkedisi summeroverture EdaNaamah Tuba Akar elifpotok Bonheour kutamela
91 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

yazarin okudugum ilk kitabi.cok begendim cok etkilendim kaleminden .sanirim butun kitaplarini okuyacagim :)

3 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

İmler okumayı zorlaştırabiliyor, sakin kafayla, yavaş, rüzgarlı takalarda.

5 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

İki kitap bir arada aslında. Yoklar Fısıltısı Hasan Ali Toptaş' ın 2. öykü kitabı. İlkini bulmak biraz zor zaten. Kitapla ilgili tek bir eleştirim var. Yoklar Fısıltısı ile değil de Ölü Zaman Gezginleri ile başlıyor kitap, keşke yazılma tarihlerine göre sıralansaydı. Evet tek eleştirim bu. Onun dışında sayfalarca överim bu kitabı ve son cümlem de ''şimdi öykülerin içeriğine geçebilirim'' olur. Deli-dahi bir yazar benim için Hasan Ali Toptaş ve muazzam bir birikimi var. Öyle çekmiş şarabı yazmış kitabı değil Hasan Ali Toptaş kitapları. Evet kurgular manyakça ve bu bir zekanın ürünü ama o cümleler; onlar birikim, onlar emek. 13 yaşında Orhan Kemal, Yaşar Kemal gibi isimleri çoktan yemiş yutmuş bir adamdan bahsediyoruz, salt yetenek deyip geçemeyiz yani.
İki kitap da 8 öyküden oluşuyor. Yoklar Fısıltısı' nın öyküleri biraz daha kolay. Hatta yakın bir arkadaşımın benden daha objektif olan yorumu üzerine biraz amatörce, tabii ki Hasan Ali Toptaş kriterine göre. Ölü Zaman Gezginleri ise hayli yorucu. Sakin kafayla, sindire sindire ve neredeyse her cümleye hayranlık duya duya okunuyor Ölü Zaman Gezginleri. Hasan Ali Toptaş tek bir cümleyi bile öylesine yazmıyor. Sanki boşluğu yazdığı cümlelerle özenle dolduruyor ve cümleler değil, boşluğu doldurduğu cümlelerden artakalan boşluk öykü oluyor bir bakıma. Konunun etrafından dolaşan bir örnek olacak ama Schumacher' i anmak istediğimden vereceğim yine de bu örneği; Schumacher havaalanına yetişmek zorunda ve taksiye biniyor. Taksiciden arabayı kendisinin kullanmasına izin vermesini istiyor. Taksici de kabul ediyor. Sonunda 100 dolar bahşiş veriyor hatta. Bu olay haber oluyor ve haberin içinde taksicinin Schumacher ile ilgili şu yorumu yer alıyor; ''o kadar yumuşak kullanıyor ki sanki hiçbir viraj yokmuş da düz yolda gidiyormuşuz gibi hissettim.'' İşte Hasan Ali Toptaş da tıpkı Schumacher oluyor bu öykülerde, sizse onun yanında oturan adam. O kadar yumuşak dönüyor ki virajları siz daha nasıl olduğunu anlamadan bambaşka yollarda buluyorsunuz kendiniz. Hayal-gerçek, gerçek-rüya, rüya-hayal kenarlarından oluşan bir üçgenin içinde dolanıp duruyorsunuz sanki ama bir kenardan diğer kenara geçerken o keskin virajları nasıl döndüğünüzü anlamıyorsunuz. Hasan Ali Toptaş çok büyük bir yazar benim için. Hatta bundan sonra yazmasın da mümkünse çünkü ben üzerine çıkabileceğini sanmıyorum. Aksine, tekrara düşüp eleştiriler almaya başlayacağını düşünüyorum. Çıtayı çok yukarılara çekmiş durumda çünkü. Heba, Gölgesizler' in yanında biraz zayıf duruyor mesela ya da Yoklar Fısıltısı enfes bir öykü kitabı ama Ölü Zamanın Gezginleri ile kıyaslandığında o kadar da iyi görünmüyor. Yani ben Yoklar Fısıltısı' nı yazsam hayatımın en güzel işini yaptım derim, Hasan Ali Toptaş yazınca ise sıradan bir iş oluyor o kitap benim gözümde. Bir efsaneyi daha anarak bitireyim. Majesteleri der ki; ''herkes bir gün Michael Jordan olmak istiyor oysaki ben her gün Michael Jordan olmak zorundayım'' Evet sayın Toptaş, siz de her kitabınızda Hasan Ali Toptaş olmak zorundasınız artık. Saygılar.

(Yazanın kişisel notu) Schumacher! Eski günlerdeki gibi yine; her turda hep daha iyiye... Bir tur daha şampiyon!

3 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

İçi dışı, gerçeği düşü, geçmişi şimdisi geleceği karışmış karakterleri... Kelimelerle dalga geçen bir adam Hasan Ali Toptaş. Adeta tutmuş hepsini, sıkıştırmış, top yapıp oynamış. Sakin kafayla okumak lazım.

2 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Bilinmezlikler, düşündürücü sonlar, havada kalmış hikayeler... Hasan Ali Toptaş örneği olmayan bir yazar. Müstesnalığı ise kurduğu dil atmosferinde yatıyor. Zevkle okudum yine.

4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

ilk hikayeler beni gerçekten çok etkiledi, ancak 5-6 hikayeden sonra o kadar benzemeye başladı ki hissettirdikleri, her birinin sonunda mutlaka olan o küçük sürpriz tahmin edilebilir oldu.
Hasan Ali Toptaş kelimeleri birbirine o kadar yakıştırıyor ki sıradan bir durumu anlatan bir cümle bile sadece beyninize değil kalbinize de dokunuyor. sırf bunun için o güzelim cümlelerin altı çizile çizile, sindire sindire okunmalı.

8 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski