Ay Hırsızı (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Sunay Akın yeni kitabı Ay Hırsızı'nda gözünü Ay'a dikiyor ve bir arkeoloğun sabrıyla kazıyor insanlığın ortak birikiminin üzerine çöken tozu toprağı... Ortaya çıkardığı bilgiyi şair duyarlığıyla ilmek ilmek dokuyor ve okurunu hayrete düşürecek öyküler bir bir diziliyor karşımıza. Cervantes ve Mimar Sinan hangi caminin inşaatında buluştu?.. Enver Paşa'nın uçağı kaç kez düştü?.. Piri Reis'in haritası Topkapı Sarayı'nda nasıl bulundu?.. İstanbul Boğazı'nı yürüyerek geçen Attila Hülagü'nün sırrı neydi? 157 yıl yaşayan Zaro Ağa'nın Amerika seferi... Atatürk neden hiç uçağa binmedi?..

Sunay Akın yeni kitabı Ay Hırsızı'nda gözünü Ay'a dikiyor ve bir arkeoloğun sabrıyla kazıyor insanlığın ortak birikiminin üzerine çöken tozu toprağı... Ortaya çıkardığı bilgiyi şair duyarlığıyla ilmek ilmek dokuyor ve okurunu hayrete düşürecek öyküler bir bir diziliyor karşımıza. Cervantes ve Mimar Sinan hangi caminin inşaatında buluştu?.. Enver Paşa'nın uçağı kaç kez düştü?.. Piri Reis'in haritası Topkapı Sarayı'nda nasıl bulundu?.. İstanbul Boğazı'nı yürüyerek geç... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

235 sayfa

Ekim 2009 tarihinde , Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9 789944 887526
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.9 puan (40 kişi)
127 okumuş, 19 okumak istiyor, 3 okuyor

8.7 puan (48 kişi)
138 okumuş, 31 okumak istiyor, 4 okuyor

7.6 puan (34 kişi)
137 okumuş, 26 okumak istiyor, 2 okuyor

7.8 puan (39 kişi)
108 okumuş, 9 okumak istiyor, 0 okuyor

7.6 puan (56 kişi)
145 okumuş, 17 okumak istiyor, 1 okuyor

8.0 puan (41 kişi)
106 okumuş, 15 okumak istiyor, 2 okuyor

7.3 puan (36 kişi)
110 okumuş, 19 okumak istiyor, 1 okuyor

7.6 puan (35 kişi)
93 okumuş, 6 okumak istiyor, 2 okuyor

8.2 puan (28 kişi)
93 okumuş, 11 okumak istiyor, 0 okuyor

7.7 puan (101 kişi)
208 okumuş, 56 okumak istiyor, 6 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

1258 kitap, 6315 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

sevgiberker gzdctn kitaplikfetishi uykucu şirin
4 kişi
iremseskir34 delimavi volk semen2 gserap ElectronicArts ntennioglu Yunus Serdar Kızılaslan Kurşun Geçirmez Panda Sertac erdinc72 burcun kirmizikadin heycan yasminalan burçak Peloton IşılBulut elsanin_mecnunu nergis hayat canını senin kahraman SirEvo esma sevda cananb ofeLya nurcell hülyamutlu goezde oonur33 darqfly simdersin ebruli hülya Meltem kertenkelebek pusechemistry Kothbiro
238 kişi
Nilgün sorguc Jane damla -ixna- pmjude Charlotthy rabstein sonnefes didemmmm80 oogut fsalim54 incitanesi okurmerv Hanife Dikbıyık elifuzun zehra mehmet altunel gülser karataş basaku ddream Oprichnik ^^tubi^^ herseyseffaf beyzaaa xuanmu Uçuş Denemeleri DAMLA S. Furkan Akyelken eroltevfik gizemtasci bluetear demrude nâbohemsizlik Ayşe Nur Zünbül umudunrengikitap Seda Saygan eylemsizlik86 giizemss
50 kişi
fabuleux okurki asdee bellyjar erdinc72
5 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Sunay Akın'ın da engin bilgisinden faydalanmayı ve ondan herhangi bir şeyler öğrenmeyi çok seviyorum.

6 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Orijinal hikayelerle bezenmiş, sıkmayan bir kitap.

6 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Sunay Akın ın kendine öz araştırmacı yazarlığı bu kitapta tamamen kendini göstermekte. İlginç saptamalar var. Örneğin Gülen Gözler filmindeki Vecihi karakterinin pilot Vecihi Hürkuş'tan esinlenildiği gibi. Bence göz atmalısınız ;)

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Ay Hırsızı'nda Nazım Hikmet,Neil Armstrong,Van Gogh,Sultan Apdülmecid,Orhan Veli,Vecihi,Cervantes,Goethe,Mimar Sinan ..gibi bir sürü insanın hikayesi var.Konular birbirinden bağımsız.Sunay Akın birbirinden alakasız konuları birbirine bağlayarak okumayı daha da zevkli hale getirmiş

5 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Bana göre Sunay Akın, öykülerin usta yazarı. Okuyucuya bilgi, hayal dünyasında gezinti, hem de şair yönünü katması bir ayrıcalık. Merak ve hevesle okutuyor...
Kule Canbazı'nıda sevmiştim, Ay Hırsızı'nıda beğendim.

4 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan


Ay Hırsızı ; benim daha çok şiirlerinden ve “Yaşamdan Dakikalar” isimli kültür sanat programından tanıdığım Sunay Akın’ın öğretici, son derece eğlenceli ve merak uyandıran küçük hikayelerden oluşan kitabı..Akın o söyleşi havasındaki tatlı dilli anlatımını kitabında da sürdürmüş.
Kitapta ilk Türk pilotu Vecihi Hürkuş’tan Van Gogh’a, Goethe’den Orhan Veli'ye, Nazım Hikmet'ten Attila İlhan'a, Che Guevera'dan, Napolyon’a kadar önemli bir çok insanın her yerde ulaşılmayan titizlikle incelenmiş anıları anlatılmaktadır. Her bir hikaye birbirinden bağımsız ama hikaye sonunda gökyüzüne, ay'a ve yıldızlara ulaşma çabası ya da hayalleri bir şekilde birbirine bağlanıyor.
Kitapta beni etkileyen “ya gerçekten öylemi ki “ dediğim ve dönüp araştırdığım birçok hikaye oldu. Mesela; Van Gogh neden bunalıma girdi, bayrağımızın üzerindeki yıldızın 5 köşeli oluşunun anlamı nedir, Atatürk’ün neden hiç uçağa binmediği de anlatılıyor. Ayrıca kitabın kapağına bayıldım hikayelere ve hayallere uygun biçimde seçilmiş.
Kitaptan Altını Çizdiklerim:
- Acıdır ama, ülkemizin bağımsızlığı için canını veren onca güzel insanın kanı, tek doğru yol olan bilimin yolunu tıkamak için kullanıyorlar. Oysa bilim gerçek demektir, özgürlük demektir.
-Oyuncakları çocuklarına düşleri, hayalleri çoğalsın diye değil, oyalansın diye alan bir milleti oyalamak, ne kadar da kolay oluyor!
-Bilim ve sanat, toplumlar için bir kuşun iki kanadı gibidirler. Bu iki kanadı kullanan toplumlar uçarlar ve özgür olurlar. Kullanamayanlar ise tavuğa dönüşürler. Tavuk toplumlar birileri önüne yem atsın diye bekler.Uçamayan toplumlar önüne atılan yemleri kafaları önde gagalamak için uğraşırken, arkalarından yumurtaları alınır.."
-Gece, gökyüzünün kazanını dolduran Ay ve yıldızlar, insanın hayallerini ve yaratıcılığını kışkırtan altınlar gibidirler. Uygarlık tarihinde asıl zenginlik dünyadaki değil, gökyüzündeki altınları toplayabilmektir. Bir toplum, altınları için bankalar yapıyor ama hayallerini bir çatı altında toplayacak müzeler kuramıyorsa, siyasetçileri, ekonomistleri istediği kadar konuşsun, yoksullaşıyor demektir.”

2 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Yer yer içindeki anlatılar sizi öyle yerlere götürüyor ki, Sunay Akın'a bir kez daha saygı duyuyorsunuz bu kadar küçük bilgi kırıntılarını edebiyatın kaybolmuş köşelerinden bulup çıkardığı için. Akıcı diliyle çabucak bitirebileceğiniz bir kitap. Alın, okuyun, öğrenin ve şaşırın.

8 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski