donnakişot

Detayları:  istanbul, 24 yaşında,
73 takip ettiği ve 47 takip edeni var. 72 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

donnakişot okumuş bitirmiş.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 yıl, 2 ay önce
donnakişot, 2016 Okuma Hedefi için kendine 12 kitap hedef koydu.

Hedefe doğru 3 kitap okumuş. okuduğu kitaplar

%25
2016 Okuma Hedefi

2016'da kac kitap okumayi hedefliyorsunuz?

2016'da kac kitap okumayi hedefliyorsunuz?

3 yıl, 5 ay önce
donnakişot bir kitabı yarıda bıraktı.
Kurtlarla Koşan Kadınlar

İnsanlık tarihi boyunca bastırılmış ve örselenmiş kadınların durumunu sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan ele alan çok sayıda inceleme yapıldı. Her inceleme, kadınları "tanımlama ve çözme" açısından farklı yöntemler önerdi. Bu önermelerin ne ölçüde kadının doğasına ilişkin isabetli ve farklı alternatifler olduğu ise tartışmalı...

Clarissa P. Estés, Kurtlarla Koşan Kadınlar'da gerçekten farklı bir önermede bulunuyor; kadınlar için yalın, uygulanabilir ve doğal çözümler öneriyor. XIX. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist bir endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor. Kadınların çoğu zaman farkında olmadan içselleştirmek zorunda bırakıldıkları eziklik ve yetersizlik duygusuna, bastırılmış cinsel güdülerine çok değişik bir malzemeden yaklaşıyor: Masallar! İnsanlığın ortak bilinçaltının aynaları olduğunu düşündüğü masallar aracılığıyla kadın psişesinin derinliklerine iniyor ve birçok açmazdan kurtulmalarına yardımcı olacak masal tadında terapiler uyguluyor.

Estés'e göre, kurtlarla kadınlar arasında, vahşilikleri, zarafetleri ve içinde yaşadıkları topluluğun üyelerine duydukları bağ açısından psişik bir benzerlik vardır. Kurtlar ve kadınlar arasındaki bu benzerlik, Vahşi Kadın arketipinde ortaya çıkar. Estés'in ilginç örneklerle betimlediği bu arketip, doğayla bağlarını kopartmamış ve seçim-erini yaparken duygularını temel alan kadınları içeriyor.

Kitaptaki farklı kültürlerden derlenen masallar, kadınların ilişkileri, kişisel imgeleri ve hatta bağımlılık gibi temalar çevresinde gelişiyor. Örneğin Afrika kökenli bir öykü, kadının ikili doğasını yansıtıyor; Ortadoğu'ya ait bir masal, sıradan bir kilim gibi görünen büyülü bir halının toplumun önyargılarını ve görünüşe ne kadar kolay aldandığını ortaya koyuyor.

Yayımlandığında büyük övgüler almış bu sıradışı kitap, kadınları vahşi derinliklerine doğru heyecanlı bir yolculuğa çağırırken, kadın psişesinin bugüne dek hazırlanmış en büyük sözlüğü olarak da okunabilir. Kurtlarla Koşan Kadınlar, kadınlarla vahşi bir noktada buluşmak isteyen erkekler için de vazgeçilmez bir rehber özelliği taşıyor.

"Gülme, kadın cinselliğinin gizli tarafıdır; fizikseldir, temeldir, tutkuludur, hayat vericidir ve bu yüzden uyarıcıdır. Jenital uyarılma gibi bir hedefi olmayan bir cinsellik türüdür. Sadece o an için, bir sevincin cinselliğidir; özgürce uçan, yaşayıp ölen ve kendi enerjisiyle yeniden yaşayan hakiki ve şehevi bir sevgidir. Kutsaldır çünkü fazlasıyla iyileştiricidir. Şehevidir çünkü bedeni ve onun duygularını uyandırır. Cinseldir çünkü heyecan vericidir ve haz dalgalarına neden olur. Tek boyutlu değildir; çünkü gülme, insanın kendisi kadar başkalarıyla da paylaştığı bir şeydir. Bir kadının en vahşi cinselliğidir."
-Clarissa P. Estés-

"İnsanlar binlerce yıldan bu yana, zor öğrenilen bilgileri edinmek ve sınırsız olasılıklar içeren düşler kurmak için büyük ateşlerin çevresinde oturmuşlardır. Günümüz dünyasında bu bilgelik yalnızca 'gerçekler'le sınırlanmıştır. Estés, kitabında bu bilgelik ateşini yeniden yakıyor, hepimiz için."
-Gloria Steinem-

İnsanlık tarihi boyunca bastırılmış ve örselenmiş kadınların durumunu sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan ele alan çok sayıda inceleme yapıldı. Her inceleme, kadınları "tanımlama ve çözme" açısından farklı yöntemler önerdi. Bu önermelerin n... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 yıl, 7 ay önce
donnakişot okuma durumunu güncelledi.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 yıl, 7 ay önce
donnakişot bir kitabı yarıda bıraktı.
Huzursuzluğun Kitabı

Fernando Pessoa, 1935'te öldüğünde, sandığında bıraktığı yapıtlarının sayısını kimse tahmin edemezdi. Onun elinden çıkmış şiirlerin, yazıların altında genellikle başka imzalar vardı. Ama bunlar yalnızca birer takma ad değil, öyküsü, geçmişi, yazgısı, dünya görüşü olan farklı kişiliklerdi. Pessoa'nın ölümünden sonra elyazmaları derlenmeye başladığında, bitmemiş yapıtlar da bulundu içlerinde. Bernardo Soares imzalı Huzursuzluğun Kitabı da bunlardan biriydi. Tarihten, mitolojiden, edebiyattan, ruhbilimden haberdar bir 20. yüzyıl insanının gerçekliği yadsıyışının, kendini hayallere hapsedişinin güncesiydi bu. Gündüzleri bir kumaş mağazasında çalışan, geceleri yağmurun sesinde, ayak seslerinde yalnızlığını duyumsayan bir Lizbonluydu Bernardo Soares ya da Fernando Pessoa. Bugün Portekiz edebiyatının en önemli yapıtı sayılan Huzursuzluğun Kitabı'ndaki her metin, kırık bir aynanın, gerçekliğin bir yanını yansıtan ve sonsuzca çoğaltan bir parçası.

Fernando Pessoa, 1935'te öldüğünde, sandığında bıraktığı yapıtlarının sayısını kimse tahmin edemezdi. Onun elinden çıkmış şiirlerin, yazıların altında genellikle başka imzalar vardı. Ama bunlar yalnızca birer takma ad değil, öyküsü, geçmişi, yaz... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 yıl, 7 ay önce
donnakişot okuma durumunu güncelledi.
Gen Bencildir

Sayfa: 160/352
%45

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 yıl, 7 ay önce
Daha Fazla Göster

donnakişot şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

Kütüphanesinden Seçmeler

Benim Üniversitelerim
Günaydın Geceyarısı
Bulantı
Kurtlarla Koşan Kadınlar
Rüya Roman
Mülksüzler
Benim Adım Kırmızı
Yabancı
Ecinniler
Genç Werther'in Acıları
Kadınlar Rüyalar Ejderhalar
Rüyalar, Masallar, Mitoslar
Yazıcı Bartleby
Fahrenheit 451
Eroin
Faust
Einstein Ahçısına Ne Dedi?
Kafamda Bir Tuhaflık
Ekin Sapı Devrimi
Parfümün Dansı
Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm
Kırmızı Pazartesi
Sesler (Batı Sahili Yıllıkları, #2)
Saatleri Ayarlama Enstitüsü
1001 Gece Masalları
Yaşamın Ucuna Yolculuk
Şeyler
Güçler (Batı Sahili Yıllıkları #3)
Korku ve Titreme
Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği
Bozkırkurdu
Dr. Jekyll ve Mr. Hyde'ın Tuhaf Hikayesi
Rüzgar Gibi Geçti
İntihar
Kendine Ait Bir Oda

Favori Yazarları (0 yazar)

Favori yazarı yok.

Çözdüğü Testler (18 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (9 liste)

Takip Ettikleri (73 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (47 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

donnakişot, hiç bir gruba katılmamış.

Okuma Güncesi (tümü)

Biz Osmanlıyız
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Balık İzlerinin Sesi
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Bulantı
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kolera Günlerinde Aşk
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kızıl Nehirler
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Sinek Isırıklarının Müellifi
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Mahur Beste
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz