Veronika

Detayları:  Kadın
Hakkında: 
Hareket etmezsen acı üzerinde birikir. B.Bıçakçı
186 takip ettiği ve 151 takip edeni var. 124 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu

gezgin

gezgin: Merhaba nasilsiniz önereceginiz kitapları merakla bekliyorum şimdiden tsj ederim

5 yıl, 8 ay önce gönderildi
Sumimasen

Sumimasen: Merhaba, panodaki mesajı ancak görebildim, kusura bakmayın. Uyarı falan da vermiyor site işin tuhafı.
Çok sevindim böyle düşünmenize ve hemfikir olmamıza, iyi okumalar :)

5 yıl, 8 ay önce gönderildi
periyodik neşriyat

periyodik neşriyat: Teşekkür ederim. Sizin detaylı yorumlarınız dikkatimi çekti, emek verip yazmanız takdir edilesi.

6 yıl, 2 ay önce gönderildi
nilayyy

nilayyy: Insallah tatlim :) bende oyle düşünüyorum :)

6 yıl, 4 ay önce gönderildi
kitaplarla beslenmek

kitaplarla beslenmek: Merhabalar. Favori kitaplarımı boş bıraktım. Çünkü bu benim favori kitabım/kitaplarım demek istemiyorum. Okuduğumuz kitapları değerlendiriyoruz. Orada 10 ve 9, 8 verdiğim kitaplar bana göre çok iyi olanlar ve çok sevdiklerimdendir. Bütün 10 larımı, 9 ve 8 lerimi hak edenleri favorim diye düşünün. Olmaz mı? =)
Keyifli okumalar diliyorum.

6 yıl, 11 ay önce gönderildi
sanlorenzo

sanlorenzo: uygun bir zamanda eklemeyi düşünüyorum, o zaman inceleyebilirsin :)

7 yıl, 1 ay önce gönderildi

Son Haberler

Veronika bir kitabın resmini değiştirdi.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 ay önce
Veronika okuma durumunu güncelledi.
Emma

Sayfa: 345/480
%71

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 8 ay önce
Veronika bir kitabı yarıda bıraktı.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 9 ay önce
Veronika, edwardnorton tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Dorian Gray'in Portresi

10

Oscar Wilde, gerek yaşam tarzı ve cinsel tercihleriyle, gerek yapıtlarında ortaya koyduğu gözüpek yaklaşımla XIX. Yüzyıl İngiliz toplumunda tutucu çevrelerin şiddetli tepkisiyle karşılaşmış bir yazardır. Aydın bir aile ortamında yetişen, ülkesinin seçkin okullarında okuyan Wilde, İngiliz yazarlar John Ruskin ve Walter Pater’in sanatın insan yaşamında büyük önem taşıdığı yolundaki görüşlerinden derinliğine etkilenmiş ve bu görüşleri yapıtlarında sık sık yansıtmıştır. 1880’lerin başında estetikçiliğin Londra edebiyat çevrelerinde öfke ve düş kırıklığı yarattığı dönemde Wilde, zekası ve pırıltılı kişiliğiyle bu çevrelerde önemli bir yer edinmiştir.
Dorian Gray’in Portresi adlı tek romanı, 1891’de ilk basıldığında ahlaksızlık suçlamalarıyla karşılaşarak büyük tepki çekmiş, buna karşılık sanatın özünde ahlakdışı olduğunu vurgulayan Wilde, romanının üç ana karakteri için şöyle demiştir: “Basil Halward, ben olduğumu sandığım kişidir; Lord Henry dünyanın ben sandığı kişidir; Dorian ise benim olmak istediğim kişidir, belki başka bir çağda…” Wilde yaşamı boyunca baskı görmesine ve parasızlık çekmesine karşın, George Bernard Shaw’un deyişiyle “ruhunun yenilmez neşesi”ni her zaman koruyabilmiştir.
Romanın konusu, kısaca şöyledir: Ressam Basil Hallward, güzelliği karşısında büyülendiği genç Dorian Gray’in bir portresini yapar. Ressamın evinde Lord Henry Wotton’la tanışan Dorian, hayatta izlemeye değer tek şeyin güzellik olduğunu savunan Lord Henry’nin görüşlerine hayran kalır. Ama güzelliğinin bir gün solup gideceğinin farkına varınca kendisinin değil, portresinin yaşlanmasını diler. Dorian’ın büyük sırrını, portredeki değişimi sadece Basil fark edecektir…
Sizlerle kitaptan altını çizdiğim güzel sözlerin ve deyişlerin bazılarını paylaşmak istiyorum:
• Bütün bedensel ve beyinsel seçkinliklerde bir uğursuzluk vardır bence, tüm tarih boyunca kralların sarsak adımlarını izleyip duran türden bir uğursuzluk. Öbür insan kardeşlerimizden farklı olmamak daha iyidir. Bu dünyada en şanslı olanlar bence çirkinlerle aptallar. Yan gelip yayılarak yaşam denen oyunu ağzı açık seyredebilirler. Zafer denen şeyi bilmeseler bile hiç değilse yenilgiyi de tatmazlar. Aslında hepimizin yaşamamız gerektiği gibi yaşar onlar, kaygısız, kayıtsız, çalkantısız.
• Ben birisinden çok fazla hoşlandım mı onun adını hiç kimseye söylemem. Onun kimliğinden bir parçayı başkasına teslim etmek gibi gelir bu bana.
• Arkadaşlarımı güzelliklerini için seçerim, tanışlarımı karakterlerinin sağlamlığı için, düşmanlarımı da parlak zekaları yüzünden. Kişi düşmanını seçerken ne denli dikkatli olsa azdır. Benim bir tane bile aptal düşmanım yoktur.
• Şeytandan kurtulmanın tek yolu şeytana uymaktır. Karşı gelindi mi ruh kendi kendine yasakladığı şeyin özlemiyle hasta düşer; kendi ürkünç yasalarının korkunçlaştırdığı ve yasallıktan çıkardığı şeye karşı duyduğu arzuyla marazileşir.
• Bir kaprisle ebedi bir aşk arasındaki tek ayrım, kaprisin biraz daha uzun ömürlü olmasıdır.
• Gençler sadık kalmak isterler, kalamazlar; yaşlılar sadakatsizlik etmek isterler, edemezler.
• Samimi dürüstlük, gerçekten iyi olan bütün insanların düştüğü ve hiçbirinin tümüyle kurtulamadığı tek bağışlanmaz hatadır.
• Erkek, yorgun düştüğü için evlenir, kadın merak duyduğu için. İkisi de hayal kırıklığına uğrarlar.
• Ömürlerinde tek bir kez sevenlerdir asıl sığ olanlar. Onların vefa, sadakat diye adlandırdığı şeyi ben, ya alışkanlığın verdiği rahatlığa ya da hayal gücünün yokluğuna bağlarım. Zihinsel yaşam için tutarlılık neyse duygusal yaşam için de vefa odur: basit bir yenilgi itirafı.
• İnsan aşık olduğu zaman hep kendi kendini aldatmakla işe başlar, başkalarını aldatmakla sona erdirir.
• Kadınlar kendilerini saldırı yoluyla savunurlar, bazen de, ani, anlaşılmaz teslim oluşlarla da saldırıya geçerler.
• Ahlak konusundaki önyargılarımızı açıklamak için gelmiyoruz ya dünyaya. Ben sıradan, basmakalıp kişilerin dediklerine hiç kulak vermem; sevimli, seçkin kişilerin yapıp ettiklerine de hiç karışmam.
• Hepimiz başkalarına iyilik kondurmayı severiz, çünkü hepimiz de kendi kellemizden korkarız. İyilikseverliğin temeli katıksız korkudur. Bize yararı dokunabilecek erdemleri komşumuzda görebildiğimiz için kendimizi yüce gönüllü sanarız. Hesabımızdan daha çok para çekebilelim diye bankacıyı överiz, elini cebimize atmasın diye yol kesen haydutta iyi yönler buluruz.
• Mutlu olduğumuz zamanlarda hep iyi bir insan oluruz da iyi insan olduğumuz zamanlarda ille de mutlu olmayabiliriz.
• İyi insan olmak demek insanın kendi kendisiyle uyum içinde olması demektir. Uyumsuzluk da insanın başkalarıyla uyum içinde olmaya zorlanması demektir.
• Hem zaten kadınlar çile çekmeye erkeklerden daha yatkındılar. Duygularıyla beslenirdi onlar. Salt duygularıyla düşünürlerdi. El altında biri olsun, karşılıklı bir şeyler yaşayabilsinler diye sevgili edinirlerdi.
• Kişinin kendi kendini suçlaması doyum verici bir lükstür. Kendimizi suçladığımız zaman başka hiç kimsenin bizi suçlamaya hakkı yokmuş gibi gelir. Kişiyi günahtan arındıran itirafın kendisidir, yoksa günah çıkartan papaz değil.
• İnsan yaşamın rengini emmeli de ayrıntılarını asla hatırlamamalı. Ayrıntılar her zaman avam işidir.
• Geçmişin tek çekiciliği geçmiş olmasındadır. Oysa kadınlar perdenin ne zaman kapandığını asla bilemezler. İlle de bir altıncı perde isterler; oyunun hiçbir ilginçliği kalmadığı anda onlar sürdürmeyi önerirler. Onlara uysam her komedi trajik bir sona bağlanır, her trajediyse farsa dönüşürdü.
• Yaşı ne olursa olsun, eflatun giyen hiçbir kadına güvenme. Ne de otuzbeş yaşını aşmış, pembe kurdele düşkünü kadınlara. Mutlaka arkalarında bir tarihçe var, demektir.
• Yaşam konusundaki hiçbir kuram ona yaşamın kendisi kadar önemli gelmiyordu. Düşünsel kuramların, eylem ve deneyimden koptukları zaman ne denli çorak kaldıklarının iyice ayırdındaydı. Biliyordu ki duyuların da ortaya serebilecekleri, ruhunkilerden geri kalmayacak ayarda ruhsal olan gizemleri vardı.
• Kötü bir sofra açan, kalitesiz şarap sunan kişinin özel yaşantısında kusursuz bir insan olduğunu bilmek neye yarar? Baş yemeğin sofraya soğuk gelişinin günahını en üstün erdemler bile ödeyemez! Biçim, sosyete için kesinlikle vazgeçilmeyecek bir öğedir.
• Kadınların yeniden evlenmeleri ilk kocalarından nefret ettikleri içindir. Erkeklerin yeniden evlenmeleriyse ilk karılarına tapındıkları içindir. Kadınlar şanslarını denemek uğruna yaparlar bunu, erkeklerse şanslarını yitirmek pahasına.
• Kadınlar kusurlarımızdan ötürü severler bizi. Yeterince kusurumuz varsa her türlü aksaklığımızı bağışlarlar, zekamızı bile.
• Geleceği olan erkeklerle geçmişi olan kadınlardan hoşlanırım ben.
• Biz kadınlar kulağımızla severiz, nasıl ki siz erkekler de gözünüzle severseniz.
• Karmaşık ve gergin huylu kişiler hep böyledir. Çok güçlü olan duyguları ya incitir ya da eğilir. Ya öldürür ya da ölür. Sığ hüzünler, sığ aşklar uzun ömürlüdür. Büyük aşklar, büyük üzüntülerse kendi büyüklüklerinin kurbanı olurlar.
• Kişi ancak iki yoldan ulaşabilir uygarlığa. Biri kültürlü olmak, öbürü de ahlaksız olmak. Kent dışında yaşayanlar bunların ikisine de fırsat bulamadıkları için durgun sular gibi yosun tutup giderler.

Oscar Wilde, gerek yaşam tarzı ve cinsel tercihleriyle, gerek yapıtlarında ortaya koyduğu gözüpek yaklaşımla XIX. Yüzyıl İngiliz toplumunda tutucu çevrelerin şiddetli tepkisiyle karşılaşmış bir yazardır. Aydın bir aile ortamında yetişen, ülkesinin se... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 3 ay önce
Veronika, Kitap Tavsiyesi ve Fikir Alışverişi adlı grupta tartışılan konuya bir cevap yazdı.
Siteye Üye Olunamaması

mükemmel bir site ama çok uzun süredir hiç ilgilenen yok ve hiçbir ilerleme de. buraya girdiğimde kendimi hayalet bir şehirdeymişim gibi hissediyorum.

mükemmel bir site ama çok uzun süredir hiç ilgilenen yok ve hiçbir ilerleme de. buraya girdiğimde kendimi hayalet bir şehirdeymişim gibi hissediyorum.

1 yıl, 3 ay önce
Veronika bir değerlendirme yaptı.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 10 ay önce
Daha Fazla Göster

Veronika şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

Kütüphanesinden Seçmeler

Yaprak Fırtınası
Huzur
Akıl ve Tutku
İmkânsızın Şarkısı
Köpek Düşleri  (Wolfe Brothers #1)
Tanrının Unutulan Çocukları
Kuşlar Yasına Gider
Seviyor, Sevmiyor
Tanrıçanın Savaşı (Tanrıça, #2)
Hiç Kimse Sıradan Değildir
Dünya: Yeni Bir Başlangıç - After Earth
Gölgesizler
Beyinsiz
Dönüşüm
Grinin Elli Tonu (Fifty Shades, #1)
Dublin Caddesi (On Dublin Street, #1)
Tess
Özgürlüğün Elli Tonu (Fifty Shades, #3)
Fidye (Highlands' Lairds, #2)
Yalnızlıklar
Alexis ya da Beyhude Mücadelenin Kitabı
Ateşi Yakalamak (Açlık Oyunları #2)
Şahane Bir Kadının Gizli Günlüğü (Bevelstoke, #1)
Gün Olur Asra Bedel
Sahil Yolu
O Muhteşem Hayatınız
Gelin (Lairds' Fiancées, #1)
Seninim (The Brand Clan Serisi, #1)
Kır Evi
Fırtına Kokusu
Karartma Geceleri
Fırtınalı Yıllar
Beyaz Gemi
Sonsuza Kadar (Sequel, #1)
Hacı Murat

Favori Yazarları (19 yazar)

sophie jordan
hasan ali toptaş
zülfü livaneli
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (42 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (14 liste)

Takip Ettikleri (186 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (151 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Kitap Ayracı Koleksiyonerliği

Kitap Ayracı Koleksiyonerliği

7 yıl, 2 ay önce üye olmuş.

Kitapların en büyük aksesuarı elbetteki kitap ayraçlarıdır. Peki...

Kitaplardan En Sevdiğimiz Alıntılar

Kitaplardan En Sevdiğimiz Alıntılar

7 yıl, 2 ay önce üye olmuş.

Bazen öyle bir cümleye rastlarız ki kitapta, o tek cümleden koca bir...

Okuma Kulübü

Okuma Kulübü

7 yıl, 2 ay önce üye olmuş.

Her ay grup üyeleri olarak bir kitap seçiyoruz, topluca kitap...

Historical Romance Sevenler

Historical Romance Sevenler

7 yıl, 1 ay önce üye olmuş.

Tarihi aşk romanları hakkında herşey...

Amatör Yazarlar

Amatör Yazarlar

7 yıl, 2 ay önce üye olmuş.

Yazmayı sevdiğinizi ve ileride bir yazar olmak istediğinizi...

Kitap Tavsiyesi ve Fikir Alışverişi

Kitap Tavsiyesi ve Fikir Alışverişi

7 yıl, 1 ay önce üye olmuş.

Bazen elimizde birçok kitap oluyor ve hangisini okuyacağımıza karar...

Okuma Güncesi (tümü)

Sırça Köşk
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Albaya Mektup Yok
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Emma
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Sisler Bulvarı
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Taciz
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Yansıma
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
İt Dalaşı (Wolfe Brothers #2)
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz