TeukieBusra

16 takip ettiği ve 19 takip edeni var. 251 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

TeukieBusra bir değerlendirme yaptı.
Ağaçlar

10

Kitabı okurken Henry'nin (Henry David Thoreau) yabani elmalarını okuyormuşum gibi hissettim. Farklı olarak Herman'ın üslubu, anlatışı daha çok şiirseldi ve okurken hoşuma giden tarafı da buydu. Kitaptaki çizimler müthiş. Basit bir o kadar da karmaşık? Nasıl atsam o kelimelerin üzerinden çizilenlere baktığınız zaman dalıyorsunuz...Bu his harikaydı. Okurken bitmesin istiyorsunuz. Daha ilk sayfadaki ağaçlar yazısı ile ilk darbeyi yedim. Kaç kez okuduğumu hatırlamıyorum. Bir harf bile fazla değil her cümle dolu dolu. Ah bende çiçek olmak istiyorum Herman. 'Siste' şiirini çok sevdim. Teşekkürler Herman kestaneleri, meşeleri, ıhlamur ağaçlarını anlattığın için...

"sevincin en güzel tarafı, tesadüfi ve bedava olmasıdır; özgürdür sevinç ve Tanrı'nın armağanıdır herkese, ıhlamur çiçeğinin esip gelen kokusu gibi"

"orası yada şurası değildir yurdun. Yurt ya içindedir ya da hiçbir yerde."

Kitabı okurken Henry'nin (Henry David Thoreau) yabani elmalarını okuyormuşum gibi hissettim. Farklı olarak Herman'ın üslubu, anlatışı daha çok şiirseldi ve okurken hoşuma giden tarafı da buydu. Kitaptaki çizimler müthiş. Basit bir o kadar da karmaşık... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
TeukieBusra, 2020 Okuma Hedefi için kendine 50 kitap hedef koydu.

Hedefe doğru 1 kitap okumuş. okuduğu kitaplar

%2
2020 Okuma Hedefi

2020'de kaç kitap okumayı hedefliyorsunuz?

2020'de kaç kitap okumayı hedefliyorsunuz?

2 hafta önce
TeukieBusra bir kitabın resmini değiştirdi.
Su Hakkı

“Maude Barlow, doğanın güçlerinden biridir. Su Hakkı, dünya su krizi ile ilgili olan ileri görüşlü üçlemesinin en ilham verici olanı. Dünya tam da çok yıkıcı etkileri olabilecek bir su krizinin eşiğindeyken, insanlığın acilen onun vizyonuna, bilgisine ve bu kitabında yer alan çözümlerine ihtiyacı var.” David R. Boyd, The Environmental Rights Revolution’ın yazarı.

“Maude Barlow öncelikle suyun bir insan hakkı olduğunu savunuyor ve herkesin bu hakka sahip olması için ülkeden ülkeye verdiği bu devasa mücadeleye bizleri de tanık ediyor. Sarsıcı, zorlayıcı, inanılmaz kapsamlı ve çok güzel düzenlenmiş. Maude’dan başkası bu dahice hareketi anlatamazdı.” Stephen Lewis, Race Against Time’ın yazarı.

“Biz suyuz, hücrelerimiz suyla doludur; besinleri o parçalar, gerekli maddeleri o taşır ve metabolizmanın çalışmasını sağlar. Maude Barlow, bu paha biçilmez sıvıya olan sağlıksız, haksız, tüketmeye yönelik ve adeta intihara teşebbüs olan tutumumuzla ilgili bir kez daha bizleri çok acil olarak uyarıyor.” David Suzuki; bilim insanı, çevreci ve yayıncı.

“Maude Barlow, yaşamın kaynağı olarak nitelendirdiği suyun katliamını nasıl engelleyebileceğimize dair, ilham verici ve oldukça pratik bir bakış açısını, el değmemiş ırmaklar kadar berrak bir şekilde ifade etmiş. O, uzun yıllardır bu amansız savaşın ön cephelerinde yer almaktadır ve onun bilgisi ve tecrübesi, suyun önderliğinde daha adil ve sürdürülebilir bir dünyaya kavuşma yolunda hepimize birer hediye niteliği taşıyor.” Naomi Klein, The Shock Doctrine’in yazarı.

“Su Hakkı; dünyanın azalan tatlısu kaynaklarına yönelik tehditleri anlatan açık ara en güncel yapıttır. Barlow’un ortaya koyduğu senaryo oldukça korkutucu… Neyse ki suyun işletmeler tarafından kontrol edilmesini önlemek için yapılması gerekenleri de anlatıyor. Son derece güçlü bir kitap.” David Schindler, Alberta Üniversitesi’nde Ekoloji Profesörü.

“Tutkulu, ansiklopedik, kahince ve umut dolu. Kimse bu gezegenin suyunu Maude Barlow’dan iyi bilemez. O da, Su Hakkı kitabından başka hiçbir yerde dünya su krizinden bu kadar haşin bir dille bahsetmedi.” Alanna Mitchell, Sea Sick: The global Ocean in Crisis’in yazarı.

“Maude Barlow, doğanın güçlerinden biridir. Su Hakkı, dünya su krizi ile ilgili olan ileri görüşlü üçlemesinin en ilham verici olanı. Dünya tam da çok yıkıcı etkileri olabilecek bir su krizinin eşiğindeyken, insanlığın acilen onun vizyonuna, bilgisin... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 hafta önce
TeukieBusra bir değerlendirme yaptı.
Tespih Ağacının Gölgesinde

9

Atticus... Seviyorum bu adamı... Sonlarda amcası ile konuşurken çok duygulandım ya. Çok beğendim. Hayatın içinden...Konu olarak yaşadığımız kültüre uzak olsa da benzer konular bizim ülkemizde de var. Okurken en çok Scout'un gidip babasıyla konuşmasını istedim ki oldu. Amcası gerçekten babasını idolize etme şekline çok iyi ifade etti ve sondaki itirafı şaşırttı. Anlamadığım yer Calpurnia ve Scout'un karşılaşması.. Yani Scout ne anlam çıkardı da kızgınlıkla, üzüntüyle oradan çıktı? Bir şey mi kaçırdım? Bu arada amcası o kadar konuştu ki bir yerlerde koptum. Çünkü anlamayınca kopuyorsun. Ama o adamın deli olması başka anlamda. Kafasında her şeyi oturtmuş belli mantıkla anlatıyor ama karşısındaki insan onun delilik seviyesinde olmayınca anlaşamıyorlar. O kafadan biraz bende de var :'I Bir kaç beğendiğim alıntıyla yorumumu sonlandıracağım. Bir daha okuyunca fikirlerimde değişiklik olursa eklerim. Adios.

"Sometimes we have to kill a little so we can live, when we don't--when women don't, they cry themselves to sleep and have their mothers wash out their hose everyday."

"It is always easy to look back and see what we were, yersterday,ten years ago. It is hard to see what we are. If you can master that trick, you'll get along."

Atticus... Seviyorum bu adamı... Sonlarda amcası ile konuşurken çok duygulandım ya. Çok beğendim. Hayatın içinden...Konu olarak yaşadığımız kültüre uzak olsa da benzer konular bizim ülkemizde de var. Okurken en çok Scout'un gidip babasıyla konuşmas... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 hafta önce
TeukieBusra okumuş bitirmiş.
Tespih Ağacının Gölgesinde

Harper Lee 'den 55 yıl sonra unutulmaz bir roman daha...

Amerikan edebiyatının başyapıtlarından biri olan, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek'in unutulmaz karakteri Jean-Louise "Scout" Finch, 20 yıl sonra New York'tan çocukluğunun geçtiği kasabaya, babası Atticus Finch'in yanına, yuvaya dönüyor. Çocukluğunda eşitlik, doğruluk ve adalet kavramlarıyla kişiliğinin yapı taşlarını oluşturan babası Atticus'un hayal kırıklığı yaratan değişimi, artık 26 yaşında genç bir kadın olan Scout'u derinden etkiliyor.

Harper Lee'nin bilge kaleminden çıkan ve daha yayınlanmadan son yılların en büyük edebiyat olayı haline gelen Tespih Ağacının Gölgesinde, bir tarihsel dönemi güçlü ve gerçekçi çağrışımlarla aktarmakla birlikte, güncelliğiyle de bir eserin kendi devrini aşabileceğinin en nadide kanıtlarından biri...

Harper Lee 'den 55 yıl sonra unutulmaz bir roman daha...

Amerikan edebiyatının başyapıtlarından biri olan, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek'in unutulmaz karakteri Jean-Louise "Scout" Finch, 20 yıl sonra New York'tan çocukl... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 hafta önce
TeukieBusra bir değerlendirme yaptı.
Sevme Sanatı

7

"Sevgi vermektir, almak değildir" diyor. Kardeşimizi nasıl seviyorsak aynı derecede yabancıları yani dışarıdaki her insanı seversek o zaman bu "sevgi" olur. Sevgi karşılıksızdır. Kendini seversen herkesi seversin. Genel olarak bu kitabın bizlere aktarmak istediği bilgiler bunlar. Ayrıca anne, baba,kardeş,tanrı sevgisi diye ayırarak sevginin ne olduğunu anlatmaya çalışmış. Okudukça anne sevgisinin önemini daha iyi anladım. Anne, küçükken çocuğu sevgiyle-doğru bir şekilde yetiştirirse artı baba sevgisi de olacak o zaman sağlıklı bireyler oluyor. Freud'un düşüncelerine bende Erich gibi katılmasam da yaşadığı döneme göre düşünceleri doğru kitabında söylediği gibi. Sevgiyi bu kitaptan öğrenemezsiniz diyor ama kitabı okuyarak insanlar farkındalıklarını artırabilir. Ben her zaman saygının, sevgiyi doğurduğunu düşünmüşümdür. Erich herkesi sevin demekle onu kastediyor. Sen karşındaki yabancı da olsa tanıdıkta olsa belli bir seviyede saygı duyuyorsun. Bundan sonrası zaten Sevgi. Bu arada bencillikle ilgili de güzel bilgilerde var. Benciller aslında kendilerine de sevmiyormuş. Çok acı bir durum. Aynı zamanda kendini sevmenin bencillik olmadığını toplumda oluşan ortak yargının doğru olmadığını düşünüyor. Mantıklı nedenleri var. Çok güzel bir kitap, okuyun.

"Sevgi vermektir, almak değildir" diyor. Kardeşimizi nasıl seviyorsak aynı derecede yabancıları yani dışarıdaki her insanı seversek o zaman bu "sevgi" olur. Sevgi karşılıksızdır. Kendini seversen herkesi seversin. Genel olarak bu kitabın bizlere akt... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 ay önce
Daha Fazla Göster

TeukieBusra şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

2020 Okuma Hedefi - TeukieBusra

%2
TeukieBusra 50 kitap hedefinden 1 kitap okumuş.

Kütüphanesinden Seçmeler

Oyun Dürtüsü
Amok Koşucusu
Hobbit Ve Felsefe (Cücelerinizi, Büyücünüzü ve Yolunuzu Kaybetmemeniz İçin)
Feminizm (Kadın Hakları Mücadelesini Anlamak İçin Çizgibilim)
Kadınlığımın Hikayesi
Kızıl Saçlılar Kulübü Sherlock Holmes
Unutmanın Genel Teorisi
Hurin'in Çocukları
Medea
Sarı Surat
Mahşerin Dört Atlısı
Yıldız Tozu
Yürüme
Yıldızlararası Bilimi
Olmayalı
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
Kızıl Nehirler
Death Note - Ölüm Defteri, #10
Nükleer Savaş ve Çevre Felaketi
Kon Tiki / Pasifik'te 100 Gün
Amerika'nın Yasak Hikayesi
Zamanda Kıvrılma
Alacakaranlık (Çizgi Roman)
Death Note - Ölüm Defteri, #8
Zaman Yolcuları
Genç Werther'in Acıları
Apollon'un Gözü
Pinokyo
Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi
Death Note - Ölüm Defteri, #6
Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur
İskandinav Mitleri
Su Hakkı
Slow Food Devrimi
İnsan Neyle Yaşar?

Favori Yazarları (12 yazar)

haruki murakami
kurt vonnegut
friedrich nietzsche
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (13 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (0 liste)

TeukieBusra, liste oylamamış.

Takip Ettikleri (16 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (19 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Kitaplardan En Sevdiğimiz Alıntılar

Kitaplardan En Sevdiğimiz Alıntılar

3 yıl, 6 ay önce üye olmuş.

Bazen öyle bir cümleye rastlarız ki kitapta, o tek cümleden koca bir...

Okuma Güncesi (tümü)

Yaşlanıyor muyum ne?
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Nükleer Savaş ve Çevre Felaketi
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Günaha Son Çağrı
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Su Hakkı
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Çöküş - Toplumlar Başarısızlığı ya da Başarıyı Nasıl Seçerler?
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Adınla Çağır Beni
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kongo'ya Ağıt (Lontano, #2)
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz