Yavaşlık (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Yavaşlıkın kıssasından çıkan hisse şu: Yavaşlığın düzeyi anının yoğunluğuyla doğru orantılıdır; hızın düzeyi unutmanın yoğunluğuyla doğru orantılıdır. Yavaşlık ile anımsama, hız ile unutma arasında gizli bir ilişki vardır. Bir şey anımsamak isteyen kimse yürüyüşünü yavaşlatır. Buna karşılık, az önce yaşadığı kötü bir olayı unutmaya çalışan insan elinde olmadan yürüyüşünü hızlandırır. Kundera, gerçek libertinliğin gücünü görüntünün zorba güçsüzlüğünün karşısına, Epikurosun hazlarını otomobilin karşısına çıkartıyor. (Jean-Pierre Tison, LIRE) Varoluşun dayanılabilir hafifliğinin savunusu. Diderot ile Gogol yüzümüze ayna tutuyorlar: Sanıldığı kadar çirkin değiliz... (Alain Bosquet, MAGAZINE LITTERAIRE) Yavaşlık, ciddi bir roman değil, bir şaka: Gevezeliğin can sıkıcı ciddiliğinde yitmekte olan hazzın gizini, haz aracılığıyla ve haz için yeniden bulmaya çalışan bir kitap. Don Kişot da bir şakaydı. (Pierre Lepape, LE MONDE) Milan Kundera, Roman Sanatından bu yana, kurmaca (fiction) ile denemeyi, deneyim ile imgelemi birleştiren bir roman biçimini ileri sürüyor. Ona göre roman sanatı bütün olanaklarını tüketmiş değil, keşfedilmeyi bekleyen daha bir yığın yol var. (Antoine de Gaudemar, LIBERATION)

Yavaşlıkın kıssasından çıkan hisse şu: Yavaşlığın düzeyi anının yoğunluğuyla doğru orantılıdır; hızın düzeyi unutmanın yoğunluğuyla doğru orantılıdır. Yavaşlık ile anımsama, hız ile unutma arasında gizli bir ilişki vardır. Bir şey anımsamak isteyen kimse yürüyüşünü yavaşlatır. Buna karşılık, az önce yaşadığı kötü bir olayı unutmaya çalışan insan elinde olmadan yürüyüşünü hızlandırır. Kundera, gerçek libertinliğin gücünü görüntünün zorba güçsüzlüğünün karşısına, Epikurosun hazlarını otomobilin ka... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

143 sayfa


ISBN
975-510-627-8

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.4 puan (40 kişi)
140 okumuş, 50 okumak istiyor, 1 okuyor

7.9 puan (21 kişi)
52 okumuş, 57 okumak istiyor, 2 okuyor

8.4 puan (15 kişi)
42 okumuş, 33 okumak istiyor, 2 okuyor

8.0 puan (30 kişi)
89 okumuş, 33 okumak istiyor, 0 okuyor

7.1 puan (15 kişi)
47 okumuş, 22 okumak istiyor, 1 okuyor

8.0 puan (22 kişi)
70 okumuş, 36 okumak istiyor, -1 okuyor

7.5 puan (37 kişi)
136 okumuş, 149 okumak istiyor, 3 okuyor

8.3 puan (12 kişi)
41 okumuş, 42 okumak istiyor, 2 okuyor

8.3 puan (15 kişi)
54 okumuş, 36 okumak istiyor, 0 okuyor

7.7 puan (43 kişi)
127 okumuş, 54 okumak istiyor, 2 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

vikitap17022013 annasophia
2 kişi
Nejla Güldalı Burak Uzun mtyvz Serginho behcetdyb eristgce İrem Sarıkaya Sea Wolf Omer Cehovundamadı onurg nebula filim_adam bilalante gayrimumeyyiz Eburdem kezibans sevda Mentat rencideruhlar elistopcu serhat erol özcan avva Oza Günyüzü üyesiz Dt consequenc sakizcevizdeniz.blogspot.com nurss madein leuhrall skyozlem HilalErdogan emmastepan alltheclocksinthecity x files rabiacanan bandini
90 kişi
teomaninan01 lisbeth karaboga eliferen karagozozlem Sumeyra Ted2xmen Mustafa Aziz Temiz kitaplarla beslenmek Versatilpen elifpotok bademce17 Levninin Kızı duyce demian beyzaaa kanserkedi sayınokur dilsizmütercim AKA dendenn zeynep. ozlemkaraca özlem karaca lakritze gergin lütfiye yazar pabucumunsindrellasi giizemss Eleanor Rigby ogoznuguruguslugu Aranel Beatnikyan someone eylulberna
34 kişi
seymayldrm
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Kitap karmaşık bir dille yazılmış, okunması zor. Dikkatlice ve çok yavaş okumanızı tavsiye ederim. Kitapla ilgili etkilendiğim bir kavramı, aşağıdaki paragrafta okuyabilirsiniz.

"Yavaşlık ve anımsama, hız ile unutma arasında gizli bir ilişki vardır. Gözümüzün önüne en sıradan bir durum getirelim; Bir adam sokakta yürüyor. Birden bir şey anımsamak istiyor, ama anı uzaklaşıyor. O anda, kendiliğinden yürüyüşünü yavaşlatıyor. Buna karşılık; az önce yaşadığı kötü bir olayı unutmaya çalışan insan, hala çok yakınında olan zamanda, sanki bulunduğu yerden hemen uzaklaşmak istiyormuş gibi elinde olmadan yürüyüşünü hızlandırır.
Varoluşun matematiğinde bu deneyim iki temel denklem biçimine girer: Yavaşlığın derecesi anının yoğunluğuyla doğru orantılıdır; hızın derecesi unutmanın yoğunluğuyla doğru orantılıdır.
(....)
Çağımızda unutma arzusu bir saplantı haline gelmiştir, bu nedenle, bu arzuyu tatmin etmek için hız iblisine teslim olmuştur çağımız; kendi anımsamak istemediğini bize anlatmak için hızını artırır; çünkü kendinden bırakmıştır; kendinden tiksinmektedir; belleğinin küçük titrek alevini söndürmek istemektedir.

4 yıl, 3 ay önce
2 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
3 puan

Çox yavaş bir kitabdı:)

6 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

"Yapacağımız tek şey,seçmediğimiz insanlık durumuna karşı başkaldırıdır."

"Canlı varlığın eline geçen her olanak,en az olası olanı bile,varlığı tepeden tırnağa değiştirir."

3 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kundera muhteşem bir şekilde 18ci ve 20ci y.y.a ait olayları bir potada eritmiş. İhtiras üzerine bina olunan ilişkilerdeki aşağılayan ve aşağılanan, aşağılamaktan ve aşağılanmaktan zevk alan hedonizm taraftarlarının yaşamının perde arkasını aralamış resmen. Süper bir şey..

3 yıl, 7 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski