Üçüncü Kız

Her şey, Hercule Poirotun kahvaltı masasının başında otururken başladı. Poirot, kahvaltı masasının başında oturuyordu. Elinde, dumanı tüten bir fincan kakao vardı. Tatlı şeyleri çok severdi. Doğrusu elindeki çörek de kakao ile iyi gidiyordu. Hercule Poirot, Büyük Eserini yeni bitirmişti; ünlü dedektif romanı yazarlarının bir analiziydi bu. Belçikalı dedektif, Edgar Allen Poedan sert bir dille söz etmek cesaretini göstermiş, Wilkie Collinsin o fazla romantik eserlerinde metot ve düzen olmadığından yakınmıştı. Üstelik hemen hemen tanınmamış iki Amerikalı yazarı öve öve göklere çıkarmıştı. Fakat her şey sonunda bitmiş, Poirot, uzun bir çalışma döneminin ardından dinlenmeye çekilmişti. İşte tam da bu sabah, artık yeterince dinlendiğini düşünüyordu. Başını sallayarak, kakaosundan bir yudum daha aldı. Bir saniye sonra kapı açıldı ve içeriye George girdi.Agatha Christie, Üçüncü Kıza, Poirota yazdırdığı bir ‘polisiye roman incelemesi ile başlasa da, Üçüncü Kızın konusu oldukça farklıdır. Üstelik Üçüncü Kız romanında karşımıza bir başka polisiye roman yazarı çıkarmaktan da kaçınmaz: Ariadne Oliver. Yaşlı ve meraklı Ariadne, Poirotun bulmacayı çözmesine yardımcı olacaktır.Restaricklerin kızı Norma Restarick etrafında dönen olaylar Güney Afrikaya kadar uzanır. İlginç bir ‘dolandırıcılık hikayesi ile karşı karşıya kalan Poirot, olayları, keskin zekası ile çözmeyi başaracaktır.Londrada üç genç kızLondrada bir apartman katında yaşayan üç genç kızın birbirinden farklı meslekleri vardır. Kızlardan biri sanat galerisi yöneticisi diğeri yetenekli bir özel sekreterdir. Üçüncü kız ise Norma Restarickden başkası değildir.

Her şey, Hercule Poirotun kahvaltı masasının başında otururken başladı. Poirot, kahvaltı masasının başında oturuyordu. Elinde, dumanı tüten bir fincan kakao vardı. Tatlı şeyleri çok severdi. Doğrusu elindeki çörek de kakao ile iyi gidiyordu. Hercule Poirot, Büyük Eserini yeni bitirmişti; ünlü dedektif romanı yazarlarının bir analiziydi bu. Belçikalı dedektif, Edgar Allen Poedan sert bir dille söz etmek cesaretini göstermiş, Wilkie Collinsin o fazla romantik eserlerinde metot ve düzen olmadığından yakınmıştı. Üstelik hemen hemen tanınmamış iki Amerikalı yazarı öve öve göklere çıkarmıştı. Fakat her şey sonunda bitmiş, Poirot, uzun bir çalışma döneminin ardından dinlenmeye çekilmişti. İşte tam da bu sabah, artık yeterince dinlendiğini düşünüyordu. Başını sallayarak, kakaosundan bir yudum daha aldı. Bir saniye sonra kapı açıldı ve içeriye George girdi.Agatha Christie, Üçüncü Kıza, Poirota yazdırdığı bir ‘polisiye roman incelemesi ile başlasa da, Üçüncü Kızın konusu oldukça farklıdır. Üstelik Üçüncü Kız romanında karşımıza bir başka polisiye roman yazarı çıkarmaktan da kaçınmaz: Ariadne Oliver. Yaşlı ve meraklı Ariadne, Poirotun bulmacayı çözmesine yardımcı olacaktır.Restaricklerin kızı Norma Restarick etrafında dönen olaylar Güney Afrikaya kadar uzanır. İlginç bir ‘dolandırıcılık hikayesi ile karşı karşıya kalan Poirot, olayları, keskin zekası ile çözmeyi başaracaktır.Londrada üç genç kızLondrada bir apartman katında yaşayan üç genç kızın birbirinden farklı meslekleri vardır. Kız... tümünü göster


Değerlendirmeler

değerlendirme
8 puan

Beklenildiği gibi Agatha Christie'den beklenmedik şekilde biten bir roman. Ayrıca oldukça sürükleyici.

Profil Resmi
9 puan

hercule poirotun zekası, norma nın hikayesi...
okumayan arkadaşlar kesinlikle bu polisiyeyi denemeli

10 puan

Bir gün Hercule Poirot'un ofisine bir genç kız gelir ve bir cinayet işlediğini söyleyerek ortadan kaybolur. Poirot ve yazar bir arkadaşı ile işin sırrını çözmeye çalışır. Sürekleyici ve akıcıydı. Finali sizi çok şaşırtacak. Klasik süpriz finali BİR Agatha Christie romanları. Okumanızı tavsiye ederim. Ben okurken çok keyif aldım.


Baskı Bilgileri

224 sayfa


ISBN
9789752105942

Benzer Kitaplar

Şu An Okuyanlar

Şu anda kimse okumuyor.

Okumuşlar

sağbeyin Şehzade Berre elroy dreamberry
110 kişi

Okumak İsteyenler

bridella dudu ehlifasil SCelestine ezgicik
23 kişi

Takas Verenler

Takas veren bulunamadı.
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski