Tatlı Bela (Beautiful, #1)

Abby Abernathy karanlık geçmişiyle arasına mesafe koymuş olan, alkol kullanmayan, küfür bile etmeyen kendi halinde bir kız, fakat hayatını dövüşerek kazanan ve vücudu dövmelerle kaplı yakışıklı Travis Maddox onun hayatını değiştireceğe benziyor.

İyi kız ve kötü çocuk… Bu birliktelik bir aşkın mı habercisi yoksa bir felaketin mi?

Tatlı Bela sadece bir “bestseller” değil, uluslararası bir fenomen. Yayımlandığı günden beri tüm dünyada büyük yankı uyandıran bu kitabı okumayan kalmayacak.

Abby Abernathy karanlık geçmişiyle arasına mesafe koymuş olan, alkol kullanmayan, küfür bile etmeyen kendi halinde bir kız, fakat hayatını dövüşerek kazanan ve vücudu dövmelerle kaplı yakışıklı Travis Maddox onun hayatını değiştireceğe benziyor.

İyi kız ve kötü çocuk… Bu birliktelik bir aşkın mı habercisi yoksa bir felaketin mi?

Tatlı Bela sadece bir “bestseller” değil, uluslararası bir fenomen. Yayımlandığı günden beri tüm dünyada büyük yankı uyandıran bu kitabı okumayan kalmayacak.


Değerlendirmeler

değerlendirme
14 kişiden, 14 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Travis Maddox'la ciddi düşünüyorum.

9 yıl, 4 ay
7 kişiden, 7 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Facebook üzerinden yapılan tanıtımları ve övgüleri görüp merak ederek aldığım bir kitaptı Tatlı Bela... Kitabı biraz önce bitirdim ve tepkim bu muydu yani oldu. Fazlasıyla abartılmış bir kitap... İki karakteri de yer yer pataklamak istedim.Eğlendiğim yerler de oldu ama okumasaydım da olurdu.

9 yıl, 4 ay
5 kişiden, 5 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Travix için okudum kabul ediyorum. Abby karakteri kitaplarda ve reelde görmeyi en son istediğim tip. Sevmediği halde ya da başkasını severken sırf çıkmış olmak için başkasıyla birlikte olan, başkasına ümit veren, sevişen ya da öpüşüp koklaşan tabiri caizse benim gözümde "hafif meşrep " bir karakterdi. Ne istediğini, ne yaptığını hiçbir şeyi bilmiyor, kararsız dengesiz, ben okurken resmen onun bölümlerini atladım. Okudukça ağzına takunya hamam terlikleriyle geçiresim geliyordu. Serinin 2. ve 3. kitapları Travix'in ağzından olduğu için daha güzeldir muhakkak ama ben daha fazla Abby ve abukluklarını okumaya dayanamayacağım için malesef devamlarını okumayacağım.
Jamie hanım Abby karakterini yazarken çok mu düşündün merak ediyorum -_-

7 yıl, 1 ay
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

http://www.kitabisevda.com/2013/04/9-ukg-blog-turu-tatl-bela-jamie-mcguire.html

Yorum çok daha süslü blogu ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum :))

ÖNCE


Bu kitabı blog tur için seçmeden önce bir çok yerde gördüm. Sonuçta goodreads'ı can damarım olarak tanımlıyorum ve Tatlı Bela yaklaşık 100.000'den fazla okundu olarak işaretlenmiş. Yani kaçırmak imkânsız. İşin içinde aşk olduğu kesin ama ya ben size bu kitabı paranormal ve YA sandığımı ve böyle başladığımı söylesem. Hayır, hayır yüzüme tükürmeyin!
Okuyorum okuyorum bir türlü doğaüstü olaylar olmuyor.

Ama ilk şoku çabuk atlattım.

O An


Okurken çıldırdım desem? kitabın başı biraz hızlı gelişti bunu söylemek istiyorum önce. Her şey sanki asıl olaya gelmek için formalite olarak ardı ardına dizilmişti. Asıl konuya yani Kuduz it Travis ve Abby'nin tanışıp yakınlaşmasına, aşık olmasına gelince iki karakteri de parçalamak istedim.

Karakterlerin görünüşünün pek tarif edilmediğini düşünüyorum. Kitabı okurken Abby'nin tam olarak nasıl saçı var ya da gözleri hangi renkti pek hatırlayamadım. Tabii Travis biraz daha fazla tanımlansa da diğer karakterler gibi oda eksikti.

Kitabı okurken o kadar çok sinir oldum ki, o kadar çok Travis'in korumacı doğasına hayran kaldım ki... Abby'nin geçmişinin mükemmel olmaması, şu an ki halinin aksine geçmişinde o kadar sorunun yatması kitabı sevme nedenlerimdendi.

Temposu sürekli değişen bir kitap.
Kimin eli kimin cebinde azıcık kaybettiğiniz de bir kitap.
Bazen karakterlerin cinsel kimliklerinden bile emin olamıyorsunuz. Bu gerçekten dedikoduya açık bir konu. :D

Peki ya dövmeler? Kötü çocuğun vaz geçilmezleridir onlar. Motorsiklet? Beni de kap götür beni de sev Travis demek geliyor bazen insanın içinden. Aynı zamanda o kadar da kötü birisi ki. Tam bir playboy, onu sevmek Abby için aslında biraz kalp kırıklığına davet vermek gibiydi... Sanki Abby'i de sevmek kolaymış gibi...

SONRASIBitirdiğim de yüzümle bir gülümseme vardı. İçimde çok şiddetli duygular uyandırdı. Bu her kitapta olmuyor. Bu yüzden Tatlı Bela'yi önerilebilecek kitaplar listeme ekledim. Şuan yorumu yazarken bile gülüyorum.

9 yıl, 6 ay
5 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
2 puan

İki mi yoksa daha mı düşük versem bilemedim.
Bu bir kitap mı?
Artık böyle şeylere kitap mı diyoruz.
Yazık.
Ne oda var ne gönül, ne ev var ne duygu.
Sadece konuşma.
Cıvık ve saçma karakterler.
Bu kitap için iyi bir yan düşündüm ve bulamadım.
Jane Eyre okumak için kollarımı tekrar sıvadım, bu olur mu?

9 yıl, 1 ay
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

ben çok sevdim bu kitabı,kesinlikle eksiklikler vardı.Ancak sıradan bir hikaye yazarın anlatımı ile çok güzel olmuş...ben çok sevmiştim tatlı belayı tavsiye ediyorum...

7 yıl, 6 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

çoook tatlı bir belaydı kitap... ne aşktır kardeşim onlar aşık oldu ama benim başım belaya girecekti neredeyse... bir ayrıl bir barış ... bir öyle bir böyle ne yaptılar ne ettiler derken soluk soluğa okudum... Travis nasıl bir karaktersin sen... vayyyy!! diyorum sadece ...biraz da arabesk bir havası vardı Travis'in aşkının... fazla sahiplenici ve kıskanç bir adamdı.... tam da kızların hoşlanacağı bir tipti kısaca ;) Abby ise beni delirtecekti ne kararsız bir hatundu ... ikisine de acı çektirdi boş yere (pehh!) ... sonun da durumu anladı .. az daha anlamasa ben saçını başını yolup kafasına zorla sokacaktım... yan karakterler de çok sevimliydi bence... özellikle Shep çok rahat ve aklı başında bir karakterdi ben pek sevdim kendisini :) son olarak çoook akıcı bir anlatımı vardı... çeviri güzeldi.. sayfalar akıp gitti... ben tavsiye ederim şöyle gel gitli.. çekişmeli aşkları sevenlere tavsiyemdir :)

9 yıl, 5 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

http://buyulukitaplik.blogspot.com/2013/04/okutan-gunler-blog-tur-1-tatl-bela_23.html


Tamam, tamam. Kitabı gerçekten sevdim (Hehehehe, yüzümde sırıtmaya kaçan aptal bir gülümseme ile bitirdim bu kitabı. Başladığımda da aynı haldeydim gerçi.) Ama mükemmel diyemem. Pekiyi de değil. Sadece iyi... İyi.
Yazar kendini tekrarlamış gibi geldi bana. Aynı şey Hush Hush serisinde de olmuştu; Nora kaçırılıp kaçırılıp duruyordu. Burada da Abby aynı davranışları-tepkileri-kararları sergiliyordu. (Travis'e söz yok tabii ^.^) Bir yönden kitap beni hayal kırıklığına uğrattı. Her kitaba/seriye başlamadan önce tek beklentim olan "çetin ceviz kadın karakter" noksandı. Abby "saf-aptal küçük kız" olmayabilir ama bir Katniss, bir Anita da değildi.

Olayların başlangıcı (veya aşık kahramanlarımızın tanışması da denilebilir) 1. bölümde, hemen kitabın başında Travis'in dövüştüğü Çember dövüşü sırasında oluyor. Aslında söylemek gerekirse; Abby (nam-ı diğer Güvercin) ve Travis çok kanlı bir şekilde tanışıyorlar. Travis, Çember'deki rakibinin ağzını burnunu dağıtıyor ve olan Abby'e oluyor; SURATI kanlar içinde kalıyor. (O sahnede psikopatça sırıtan tek kişi ben değilimdir diye umuyorum.)
Böylece Güvercin ve Kuduz İt tanışıyorlar (heheheh ^.^). Ne sanıyorsunuz? Travis, rakibinden fışkıran kanın en yakındaki izleyiciye sıçramasından sonra o izleyici ile dalga geçecek kadar kibar bir arkadaş. Ayrıca Abby bu tanışmada "Güvercin" lakabını da kazanıyor. Hep merak ettim, ediyorum; bu "Güvercin" nedir yahu? Tüm kalbimle umuyorum ki bu lakabın altında yatan anlamı 2. kitapta öğreneceğiz. (2. kitap demişken: İkinci kitabı daha çok seveceğim diye tahmin ediyorum. Sonuçta Walking Disaster, Travis "Kuduz İt" Maddox'un ağzından yazılma! Erkek karakterlerin görüşünden kitapları çok çok seviyorum ve Travis'in gözünden olayları -onun gözünden okumak istediğim belirli sahneleri- okumaya da aşırı hevesliyim. Zaten erkek anlatıcılı kitaplar sevilmez mi? Harry Potter olsun, Percy Jackson ve Olimposlular olsun,Yeraltı Günlükleri olsun...)

Nerede kalmıştım? Tanışmalarında, evet. Travis, Abby'nin en yakın arkadaşı ve benim bağrıma basmak istediğim America'nın sevgilisinin kuzeni (huuu cümleye bak, dıdısının dıdısının dıdısı). Shepley (kendisi Trav'in kuzeni ve America'nın sevgilisidir) ve Travis, "Kuduz İt"in dövüşlerinden kazandıkları paralarla çok rahat geçiniyorlar. Aralarında bir bağlantı var yani.
Bu şekilde tanışıyorlar, kaynaşıyorlar. Ve sonrasında, tahmin ettiğiniz gibi her şey çorap söküğü gibi geliyor. Kıskanmalar mı desem, kızdırmalar mı desem, evli çift gibi kavga etmeler mi desem, İDDİALAR mı desem, eksik olmuyor hayatlarından.Karakterleri de tanıtayım da, içimde biriktirdiklerimi boşaltayım artık.

Abby: Güvercin. Arka kapakta yazdığı gibi "alkol kullanmayan, küfür bile etmeyen kendi halinde bir kız" değil. Bildiğin kızın içinden on yıllık serseri çıktı. Pokerde gözü kapalı yenmek (tabii ki gözünü kapatmadı), 15 tane şatı götürmek kızın marifetleri arasında. (Ayrıca kendisi en sinir olduğum karakterdir. Al ağzına kürekle vur, dökülen dişleri ona yedir.)

Travis: Kuduz İt. Maddox. "Yerler seni yerler, seni ham yapar bu zilliler..." Kötü çocuğumuz, dövme aşığı ben için potansiyel manzara. Dövüşçü. Ve benim gibi "kötü çocuktan kuzuya dönen bir erkek seksi olamaz ki" diyenlerin yargısını kırıp geçen 2. karakter (1. Jace'dir.). Al bunu evde besle. Tipini yediğimin.

America: Abby'nin en yakın arkadaşı. Örnek arkadaş. Sarışın. Bana sürekli "Yürü be kaplan!" dedirten karakter. Shepley ile kendisinin arasından geçen ilişki böğrüme oturdu, kıskançlıktan kızardım. Bu kadar tatlı olamaz bir çift. Ayrıca America (ben Mer demeyi tercih ederim) Abby'nin çoook eski bir arkadaşı, onun geçmişinden gelme.

Shepley: Travis'in kuzeni ve ev arkadaşı. America'nın sevgilisi. Oy dağlar dağlar... Çocuğu nasıl bir şey hayal ettiğimi tahmin bile edemezsiniz, benim için neredeyse Travis'e eş değer. Shep ile ilgili bazı sahneler vardı ki "işte aşk bu!" dedim. America'yı gerçekten seviyor çocuk :') . Daha önce sevgililerinin en yakın arkadaşları Travis ile çıkıp (çıkmak denemez, Travis için tek gecelik) daha sonra "gururu ayaklar altında olan Travis'in eskileri" grubuna katılınca sevgilileri de onu terk ettiği için hiç bir zaman Abby ve Travis yakınlaşsın istemedi.

9 yıl, 5 ay
4 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

http://illekitap.blogspot.com/2013/08/jamie-mcguire-tatl-bela.html

Sonunda Travis Maddox ile tanıştım. Ve itiraf ediyorum bu kadar geç kalmış olmama da.. bu kadar geç okumuş olmama da inanamadım. Nasıl oldu da böyle bir kitabı böyle bir adamı es geçebildim dedim.

Neyse, Tatlı Bela 'Beautiful' serisinin ilk kitabıydı ve yazarın ülkemizde yayınlanan ilk kitabıydı aynı zamanda.Kitap genç yetişkin ve aşk romanı türünde... Ahh kesinlikle çok da eğlenceli :))

Jamie Mcguire... yazarımızın kalemi oldukça iyi. Ben sevdim. Okuyucuyu sıkmayan, akıcı, farkında olmadan sayfaları çevirdiğiniz, kendinizi kaptırdığınız bir kalemi var. Zaman zaman eğlendiğiniz bazen de sinir bozucu olan konuşmalara ve olaylara tanık olduğunuz, karakterlerin hissettiklerini okurken hissedebileceğiniz bir üslupla yazılmış bir aşk romanı.

Kitabın konusunu kısaca anlatmak gerekirse, okulun kötü çocuğu olan Travis Maddox dövüşlerinden birinde kuzeninin sevgilisinin arkadaşı ile karşılaşıyor. Ardından onunla bir arkadaşlık kurma çabasına giriyor.Sadece arkadaş olacaklarını söylerlerken aralarında alevlenen aşkın kapanına düşüyorlar. Birbirlerinden kaçmalar, kavgalar gürültüler, komik-eğlenceli sohbetler, atışmalar laf sokma, kıskançlıklar, tutku, terk etmeler, korkular ve aşkla dolu hatta dopdolu bir kitap. :))

Cidden dopdolu bir kitaptı, her türlü duyguyu, yaşantıyı görebiliyordunuz ve daha da güzeli neydi biliyor musunuz? Bütün bunları okurken kitabın bitmesini istemiyorsunuz ve okurken hiçbir sayfayı sıkıntıyla çevirmiyorsunuz. Her daim bir olay, bir vukuat var ve heyecanla okutuyor kendini kitap.

Özellikle söylemek istiyorum "I LOVE YOU, TRAVİS!" ahh.... okuyan kızların neden Travis'e ölüm bittiğini okuyunca daha iyi adam. Bu adama ölünmez de ne olunur! Sevdiği kız için değişen, onunla vakit geçirmek için her şeyi yapan, duygularını saklamayan her daim söyleyen, ilgisini belli eden bazen aşırı kıskançlıklarıyla bile sevimli görünen gamzelerine öldüğüm adam...Ölürüm leyn sana diyesim var :))

Neyse ortalığı dağıtmayayım ben en iyisi :)

Tek tek bahsetmek istediğim o kadar satır var ki hangisinden bahsetsem bilemiyorum, bir yandan da kitap içeriğine girmeden sizleri meraklandırmak ve kitabı okumanıza sebep de olmak istiyorum. Nasıl yapacağım karıştırmış durumdayım. İlk defa bir kitaba yorum yaparken bu kadar zorlanıyorum. Anlatmak isteyip de anlatamadığım bir kitap oldu :)

Çok uzatmadan özellikle kenara not aldığım alıntıları sizlerle paylaşacağım :)) Ancak uyarıyorum kitap içeriğine girebilirim. Ne kadar istemesem de alıntılarda giriyorum :)

Abby'nin Travis'in evinde kaldığı gecelerden birinde Travis'in içip eve kızlarla gelmesi ve Abby'de odada onları dinlemek zorunda kalması... sonrasında gelişen olayların sonunda Abby ile Travis arasında bir konuşma geçiyor.

"Travis?"
"Efendim?"
"Bir daha içkiliyken motoruna binme olur mu?"

İşte bu sözler... okuduğumda dediğim tek şey 'aşıksın sen kızım' oldu. Düşünesenize, her ne kadar inkar etsen de arkadaşız desen de yanında mutlu olduğun, huzurlu olduğun bir adamın başka kızlarla yattığını dinlemek zorunda kalıyorsun... ve sonunda seni en çok endişelendiren şey onun alkollü motor kullanması... Abby'nin aşık değilim inkarlarından sonra bu satırlarda sırıtmıştım :)

"Berbat bir halde olduğumuzu biliyorum tamam mı? Ben dürtüsel davranıyorum ve çok fevriyim ve senin için daha önce kimse için hissetmediğim şeyleri hissediyorum. Sen bir an benden nefret ediyormuş gibi davranıyorsun bir sonraki an beni istiyorsun. Ben hiçbir şeyi doğru düzgün yapamıyorum ve seni hak etmiyorum... ama seni köpek gibi seviyorum Abby. Seni daha önce hiç kimseyi ya da hiçbir şeyi sevmediğim gibi seviyorum. Sen yanımdayken içki ya da para ya da dövüş ya da tek gecelik ilişkilerin bir değeri kalmıyor... tek ihtiyacım olan sensin. Tek düşündüğüm sensin. Tek hayal ettiğim sensin. Tek istediğim sensin."

Söyleyin lütfen böyle bir ilanı aşka insan nasıl hayır der... Gerçi Abby'de hayır diyemedi ama neyse :)) Romantik erkek'im Travis'im :)) Hele ki bu konuşmanın ardından Travis'in dairesine gittiklerinde Shep'in tepkisinde kahkaha attım :) Shep'te pek sevimliydi :)) Ama Travis ile Abby'nin beraber olmalarından sonra Travis'in yataktaki uyumadan önceki sözleri cidden çok... ımmm nasıl tarif edilir bilemedim şimdi.

"Seni seviyorum ulan. Sen ayılana ve biz oturup bu mevzuyu çözene kadar bir yere gitmek yok!"

Travis'in sevgililer günü partisinden sonraki davranışları, Abby'i kaçırması çok eğlenceliydi. Hele ki yukarıda paylaştığım sözleri... sonundaki 'ulan' kelimesi sanırım İngilizce değil de çevirmenin kitaba bir katkısı.. Gerçi orijinalini bilmiyorum belki buna eş değer bir kelime vardır ama bu kelimeyi okumak harikaydı. Hoşuma gitti :)

Kitabın sonundaki yangın... cidden en heyecanlı okuduğum yer oldu kitapta. Hele ki Travis'in Abby'nin içeride yangının arasında kaldığını düşündüğü zaman aklından geçenleri itiraf ettiği yer...

Sevgili okur arkadaşlarım cidden söylüyorum bu kötü çocuk Travis aşık olunası bir karakter. Bir adet Travis sipariş veresim var :))

Tamam çok uzattım yine ve kitap içeriğine fazlasıyla girdim bu yüzden yorumumu bitiriyorum artık. Ancak atlamadan söylemek istediğim bir şey var. Kitapta imla hataları vardı. Bazı kelimelerin harfleri eksikti falan... bunu yardırgamadım elbette böyle güzel kitapların bir nazar boncuğuna ihtiyacı vardır ama olmamasını tercih ederdim. Ama itiraf edeyim tek bir kelime beni fazlasıyla rahatsız etti. 'ağbi' yazılmıştı... bu kelimenin asıl doğru yazılışının 'ağabey' olduğunu herkes bilir bizler konuşma dilinde kısaltma olarak ağbi deriz bunu bir kitapta görmek beni rahatsız etti. Olmamasını dilerdim. Dilerim yayınevi bu konuda birazcık daha özenli oldu :)

Kitabı çok beğendim ve 5 üzerinden 5 veririm :) sizlere de tavsiye ederim mutlaka okuyun pişman olmayacaksınız, ama Travis benim sulanmayın :)

9 yıl, 1 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Bu kitap için ilk olarak söyleyeceğim şey fazlasıyla "abartılmış" olacak. Aslında güzel başladı. Özellikle ilk yüz sayfası filan hoşuma gitti. Bu tarz okul, ders, kafeterya olaylarını severim. Karakterleri güzel oluşturmuş, yan karakterler de öyle... Ama an geldi bunlar ilişkiyi dört kişi mi yaşıyorlar dedim. O birine kötü laf söylerse diğerinin kız arkadaşı alınıp gidiyor filan bir sürü garip garip şeyler.

Dövüş olayı iyi akıl edilmiş, hoş bir ayrıntıydı. Ayrıntı diyorum çünkü üstten tutmaydı.

Yazar sanırım yazacak olay bulamadıkça hadi bari ben sizi bir daha ayırıp barıştırayım da aksiyon olsun dedi... Hem ilişkilerindeki, hem de hayatlarındaki bitmek bilmeyen aksiyon içimi daralttı. O kadar olaydan sonra bitecek diye düşünürken bir de son dövüşte olanlar filan. O kadar çok olayla boğmuş ki kitabı... Hele Las Vegas kısmında çok sıkılarak okudum.

Ne bileyim ben öyle abartıldığı kadar da bayılmadım.

Çeviri ve kullanılan dili için yorum yapamayacağım çünkü Türkçe okumadım.

Judith ve Julie'mi düşündükçe buna on puan verirsem kendimi asla affedemem :)

9 yıl, 5 ay
4 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

Bence de bu kitap biraz fazla abartılmış.
Öncelikle kitap açıklamasının aksine Abby alkol kullanan, kumar oynayan, küfür eden bir kız. Açıklama tamamen yanlış bir izlenim bırakmış. Ayrıca Travis karakteri de aşık olunca kılıbıklığa doğru yol alan bir karakter bence. Kötü çocuk olduğu konusunda şüpheliyim :D

6 yıl, 9 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Bayan Maddox :D

8 yıl, 9 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

» Tatlı Bela «

❃ Kitapla ilgili okuduğum bir kaç olumsuz yorumdan kaynaklı beklentimi fazlasıyla aşağıda tutarak okumaya başladım.
➥ Okudum. Kitap iyiydi yani. Keyif alarak okudum. Kötü çocuk & İyi kız konusunu ele alınmıştı ve bazı farklı şeyler de vardı. Sıkmadı. Sevdirdi ∩﹏∩

✧ Kitapta gıcık olduğum ve beni sinirlendiren bir tek karakter vardı. Heleki son kısımlara doğru onu boğmak istedim.
×_× Kim mi? → Abby.

➥ İlk kısımlarda kızı seviyordum. Olması gereken karakter gibiydi ancak şöyle ki mmm.. kitabın yarısını geçip sonlara doğru, kendince doğru zannettiği gereksiz düşüncelerden kaynaklı yaptığı davranışlardan ve kararlardan ötürü kendisinden nefret ettirdi/ettim. Neyse ki son 10 sayfa kala o nefretim gitti. Düzeldi, kendine gelebildi Abby  ●﹏●

❈ Kitaptaki olaylar iyi ilerledi ancak birazcık uzatıldığını düşünüyorum. Karakterler arası diyaloglar sevimli, komik ve keyifliydi. Tüm karakterleri sevdim → Ana karakterleriyle de yan karakterleriyle de...

♕ Hele ki Travis Maddox...
➲ Gerçekten kitabı okurken "ahh Travis..." diye diye okudum. Mükemmel bir erkek karakter. Aşık olmamak elde değil, karakter yapısıyla, kişiliğiyle, diyaloglarıyla ve tabisi de fiziksel görünüşüyle... ღ _ ღ

♥ Kitabın sonu çok sevimli bir finaldi ya :) Kitabı bitirdiğimde yüzümde tatlı bir tebessüm vardı. Son diyaloglar ayrı bir tatlı ve hoştu. ♡

✯ Yazarı daha önce okumamıştım. Ama fazlasıyla adını duydum. Şu sıralar 10 tane eseri var galiba Türkiye'de. ∩﹏∩
↬ Yazarı tanımak amaçlı Tatlı Bela serisiyle başlangıç yaptım ve kalemini sevdim. Sıkmayan, keyif veren ve okutturan bir anlatımı vardı. Zamanla diğer eserlerini de alıp okurum herhelde ✎ ✎

✦ Bundan sonra hemen Ayaklı Bela'yı okumayı düşünmüyorum. Ardarda iyi gitmez herhalde, araya bir kitap koyarım.
➩ Aslında Tatlı Bela'dan çok Ayaklı Bela'yı daha çok sevinceğimi düşünüyorum. Hem erkek karakter ağzından olmasından hem de Travis'i daha çok sevmemden kaynaklı. (Cidden sevilecek bir erkek). O yüzden bir kitap ardından başlarım. Severim

♔ Tavsiye ederim. Öyle kafa dağıtmalık, hızlı okuyup bitirmelik bir kitap. 
⇨ Keyif alarak okuma dileğiyle...

❣ İyi Okumalar ∩▂∩

2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

travis gibi bir erkeğin olması dünya üstüne pek mümkün görünmüyor. bu yüzden kitabın bazı yerleri beni sıktı abartı vardı.
bazı sayfalarda resmen çırpındım. çok sıkıldım.
en kötü şey ise bu kitapta; çevirisini hiç beğenmedim.editör uyuyor muydu acaba?
tek ben miyim böyle düşünen acaba diye düşündüm ama başkaları da varmış. tamam kitap ergenlik çağındakilere hitap ediyor ama çevirmen de herhalde ergen.
hoş vakit geçirebiliriniz ama öyle aman aman okuyun diyemiyorum.
ayrıca yüksek puan verip diğer yazarlara haksızlık etmek istemedim.
yazarın dili zaten çok basit. çok yerde hadi oradan dedim. çok sıkıcı yerleri olduğu gibi abartı mıç mıç bir aşk vardı.
ha bir de erkekler bu kitabı kız tavlamak için kullansınlar. bir sürü kadını etkileyecek abartılık vardı traviste.
bu arada ne çektin be travis şu abby den.ama sen kaşındın.

9 yıl, 2 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Öncelikle blogumdaki giflerle Travisi anlattım bakmanızı tavsiye ederim :)
http://vemutluson.blogspot.com/2013/04/tatli-bela-kitabini-okudum-simdi-sira.html

Şuan acım gerçekten çok büyük ve sanırım umutsuz bir haldeyim .Çünkü artık Travis'im yok kitabın son sayfasıyla ona veda ettim. Onca kitap okudum ben böyle harika bir adam gör-me-dim . Şimdi hiç bir kitaptaki erkek karakterleri sevemeyeceğim. Sanırım haremimin , kalbimin , platonik aşkı Travis ♥
Öyle çok okumak istediğim ama böyle bir aşk kitabının yazılmayacağını anlayıp pes ettiğim tarzdan bir kitaptı. Her kitapta ana erkek karakterlerimiz alıngan, tripli , çekilmez , şımarık tipteydiler ve hep kız karakterlere üzülürdüm. Ama Tatlı Bela'da tam tersi Travis'i sarıp sarmalamak herkesten korumak gibi acayip kurgular geçti aklımdan hele o Abby var ya saçını başını yolabilirdim yemin ederim :) Hayır Travis gibi adamı buldu bir de hala üzüyor . Ama onunda haklı nedenleri varmış sonlara doğru anladım kabul ediyorum :)Travis yasa dışı dövüşler yaparak para kazanan tüm okulun korkulu rüyası ve tüm kızların ise hatası bir adamdır. Çünkü Travis bir kadınla sadece günlük ilişkiler yaşayan geceden sonra bir daha yüzüne bakmayan bir adam. Yine bir dövüş zamanı karşısına çıkan Abby'e kadar.. Gördüğü anda sevmeye başladığı Abby aslında onun için olmaz bir duayken Travis ve Abby 'nin aşkının gücü tüm kitapta soluksuz hissedilecek cinsten.

Sırf Abby'e yakın olabilmek için girdiği iddealar ve herkesten Abby'i koruyup kollaması , bir adamın Abby'e baktığındaki çığrından çıkmış halleri ise sizi kitabı okurken daha fazla aşık olma isteğine bırakacak.
Travis böyle serseri bir tip ama kendisi Ceza Hukuku eğitimi hukuku görüyor ve tam bir inek aynı zamanda . Abby'e biyoloji çalıştıracak kadar zeki tabi ki bu biyoloji derslerini de aşık etmek için harika kullandığını söylemeliyim :)

Yanyana yattıklarında bakmaya kıyamayan , uyurken Abby'i izleyen , kıskanc, romantik, sürprizlerle dolu bir adamı her sayfada okuyup sadece Abby'i kıskanıyorsunuz :)
Açıkçası konular , aile ilişkileri ve Amerika - Abby arasındaki dostluk , aşk, sadakat , kıskançlık öyle güzel birleşmişti ki bir ara hiç bitmesin diye ağlamayı düşündüm ..Kitabın son 30 sayfasında öyle bir olay oldu ki tansiyonum fırladı ve cidden ağlamak istedim . Soluksuz nefes almadan okuyabileceğiniz harika bir kitap diyebilirim. Tavsiye Ederim ve Edeceğim de:)


Keyifle okuyun :)

9 yıl, 5 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu kitabı okumak isteyenler; Dikkat!! Evin içerisinde ve bulunduğunuz ortamlarda, "Ahhh Travis......" diye dolanmaya başlayabilirsiniz :D

8 yıl, 11 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

TRAVİS MADDOX 'tan bende bir tane alabilir miyim acaba ;)))

1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Shep ve Amerika için okunmaya değerdi.

Abby katledilesi, Trav ise tam bir Grey çakması!

1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kızlar Travis Maddox ile tanışmaya hazır mısınız? ;)

Travis Maddox'un kitap bittikten sonra kişilerde gözlemlenebilen yan etkileri;

Kalp krizi, taşikardi, libido zıplması, olası sevgili kavgaları (Bak Travis böyle yapıyor sen bana hiç yapmıyorsun gibi olanlarından), en yakın kız arkadaşınız ile Travis için kavga etme, kitaba Yüzüklerin Efendisinde ki "kıymetlimissss" sendromunu göstermeniz, olası davranış bozuklukları, halk arasından tecrit edilmenize sebep olabilecek davranışlar sergilemeniz, ailenizden sürekli içinizi çekip bırakmanız ötürü astım hastası muamelesi görmeniz, sevgilinize Travis diye seslenmeniz, Güvercinlere bakış açınızın değişmesi,dövme sanatına aniden gelişen merak, dövme yaptırmaya kalkma, sevgilinize dövme yaptırmaya kalkışma, motorsiklet sürme merakı, dövüş sporlarına aniden gelişen olası ilgli, kafası traşlı erkeklere olan bakış açının saniyelik hızla değişmesi, "fuck" kelimesinin kullanışının alsında çok romantik olduğunu düşünmeye başlama!

Korunmanız, önleminizi almanız, ilaçlarını kullanmanız, sevgilinize haksızlık etmeyip, bunca yıllık kız arkadaşınızdan olmamanız, dövme yaptırmadan önce çok kere düşünmeniz, kasksız motora binmemeniz, şiddet içeren sporlara eğiliminizin yaşı küçük kardeşlerimizin yanında paylaşmamanız ve daha nicesi için sizleri hazırlıyorum (:

Şimdiden birşey değil (:

Devamı için tıklayınız efenim çok eğleneceğiniz bir post hazırlandı sizler için(:

http://tarihiaskromani.blogspot.com/2013/04/i-love-bad-boys-my-book-boyfriends-part.html

9 yıl, 5 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kitap guzeldi, adı gibi bela bir kitaptı. Elimden bırakamadıgım için degil gercekten kızarak okudugum için boyle soyluyorum.
Öncelikle yazım yanlışları gözüme çok takıldı, çevirisi ve dili fena değildi, akıcıydı.
Uzun süredir günümüz tarzı, böyle gençlik hikayeleri okumuyordum, kitabı begenmemdeki etkenlerden biri de buydu sanırım, bu tarzı özlemişim.
Hikaye tam olarak bir Amerikan Gençlik Hikayesiydi :))
Nerde akşam orda sabah, partiler, dövüşler, seks ve iki sevgilinin tahammül edilmez tatlılığı.
Okunması gerektigini düşünüyorum, kendi türü içinde farklı bir soluk oldugu açık.

9 yıl, 4 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

kesinlikle favori kitabım oldu. :)

9 yıl, 5 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Bu kitabı tesadüfen indirimden almıştım.Pek bir beklentim yoktu ancak kitabı çok sevdim.Çok akıcıydı ve bir an bile sıkılmadım.Hiç bitmesin istedim..Her ne kadar klasik bir hikayesi olsa da ve sonunu tahmin etseniz bile kitap sizi öyle bir içine alıyor ki hiç bitmesin istiyorsunuz.Bayanların zevkle okuyabileceği kitaplardan.kesinlikle herkese tavsiye ederim.

9 yıl, 1 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu kitaba resmen vuruldum ve 1 gunde bitirmemek icin elimden geleni yaptim ama travis ve abby nin askina oyle kaptirdim ki kendimi en fazla 2 gun dayanabildim...

8 yıl, 9 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Basit ama eglenceli ve surukleyici bi kitapti..cerez niyetine okunabilir.

8 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

süperrr

9 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Uzun zamandır okuduğum en güzel kitaplardan biriydi.Kuşkusuz Travis insanı anında kendisine aşık edebilecek cinsten.Bayıldım.Kesinlikle tavsiye ederim. :)

9 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Travisssssssssssssssssssssssss ölüremmmm sağaaaa <3

9 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Tatlı Bela Orjinal Adı: Beautiful Disaster olan Jamie McGuire kitabını nasıl buldum?..

Bu kitap bir bomba gibi düştü piyasalara normal olarak çok daha iyi bir kurgu ve daha da duygusal bir roman bekliyordum..Çünkü öyle yorumlar okudum ki o yüzden beklentim çok yükseldi..Fakat araştırdıktan sonra anladım ki bu roman New Adault kategorisinde yani Genç yetişkin dilimize çevirirsek..Bu benim sevdiğim bir tür değil....Ama yine de okurken büyük keyif alsam da benim beklentilerimi karşılayan bir kitap olmasa da bu romanı okurken büyük bir zevk ile okudum birincil ağızdan yani kahramanın tarafından anlatılan bir hikaye idi..Ben şahsen birincil ağızdan yazılan hikayeleri okumayı sevmiyorum belki o yüzden istediğim gibi ısınamadım.....

Bu kitap liseli gençlerin aşkını liseli gençlerin beklentilerini,hayallerini anlatan bir hikaye idi..Eh aşkların en güzelleri de o çağlarda yaşanmaz mı zaten..En güzel şiirleri o yaşlarda yazar,en coşkulu aşkları o yaşlarda yaşarsınız..

Bu hikayede yazarı biraz Stephenie Meyer biraz E L. James'den etkilenmiş olduğunu gördüm..Fakat daha çok Stephenie Meyer'den etkilenmiş gibi geldi bana..Kitabın çevirisi ve editini de vasat buldum.Roman çok akıcı da olsa bazı yerlerde hatalar sırıtıyordu..

Bazı yerlerde kullanılan tuhaf kelimeler okuma keyfimi bozdu..

Hikayedeki aşk biraz fazlaca saplantılı gibi geldi..Travis kitabın en başından beri Abby'ye kafayı inanılmaz bir şekilde taktı..O yüzden bu saplantıya kadar varan aşk beni biraz huzursuz etse de güzel bir hikaye idi..Erkek karakter kötü çocuk kadın karakter ise iyi kızı oynuyorsa da ondan etkilenen iki erkeğe de tam açık olmadı..Böyle insanları oldum olası pek sevmemişimdir..Bir ara tam olarak olmasa da kısmen iki erkeği idare etti bence..Çünkü arkadaş olarak nitelendirdiği erkeğin evinde kalırken ve aynı yatakta uyurken başka erkek ile çıkması bana çok ters geldi..Tamam kendinden emin değildi vs.vs. ama sevmedim bu durumu..Bence insanlar gerek özel yaşantısı,iş,sosyal yaşantısında bir takım duruşları vardır Abby'de o duruşu ben göremedim...İşte en çok bu belki durum yüzünden belki de mıymıntı kendinden emin olmayan geçmişi dolasıyla ikili ilişkilerinde güvensiz Abernathy karakterini pek sevemedim ..Karar verdiği zaman direkt söyleyebilen bir karakter değildi..Hikayenin çoğu yerinde beni sinir etti diyebilirim...Zoru görünce kaçan bir tip olarak gördüm..Bu belki de geçmişi ile de alakalı idi..Belki de ailesi ile ilgili bir durumdu...

Romanın bir sahnesinde Travis'in başka hatunlarla oynaşması vs..bu sahne mesela beni çok rahatsız etti..Kısaca iki tarafta birbirlerini deli etmeyi bayağı iyi başardı...Okurken de ben saçımı başımı yoldum bazı sahnelerde Bundan etken sanırım iki tarafında çok genç,tecrübesiz karakterlerinin özellikle Tavis'in baskın olmasının rolü büyüktü.....Kadın karakterin bir türlü ne istediğini bilememesi ve kendini ifade edememesi beni kitabı okurken oldukça gerdi...

Travis Maddox karakteri ne kadar saplantılı olursa olsun aşkına sahip çıkışı sevdiği kadın için kendini düzeltme çabaları çok güzeldi..

Travis Maddox'un ailesini çok sevdim o birbirlerine sahip çıkmaları Maddox erkeklerinin çılgınlığı delişmenliğini,Abby'yi aralarına almaları aile sıcaklığı nedir pek bilmeyen Abby'ye o sıcaklığı hissetirmeleri çok güzeldi..
Yazarın kurgusunda yan karakterlerin de hikayeye katılımı çok güzeldi Abby'nin arkadaşı America ve Shepleyîn aşkları,arkadaşlıkları,dostluklarını okumayı sevdim..Özellikle kriz zamanlarında bu çift de çok etkileniyordu bu iki deli aşığın durumundan..


Yine de bazen bana ters gelen şeyler olsa da güzel bir hikaye idi..Son zamanlarda çok moda olan erotik aşk romanı adı altında neredeyse pornoya kaçan bir kitap değildi..En azından erkek karakter sahiplenici ve çok seven,aşkına sahip çıkan bir erkekti..Bir kaç sahnesinde çok etkilendim çok..Travisin aşkını Abby'nin aşkından daha çok hissettim..Ama bence aşkı saplantılı idi..İyi ve Kötünün aşkı,özellikle sevilmeye ihtiyacı olan iki sevgiye aç insanın sevme sevilme hikayesi idi..Belki sevgilerini ifade tarzları değişikti...Sevgiyi aramanın ifade etmenin değişik yolları vardır..Bu hikaye de öyle bir şeydi..

Kısaca özellikle gençlerin çok beğeneceği bir roman bence..Her yönü ile bana hitap etmezse de tavsiye ederim...

9 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bu kitapla ilgili ne yazsam bilemiyorum. Bir yanım hayran oldu bir yanım ikisine de çok kızdı.

Konusunu kısaca yazarsam; Abby Abernathy yaşadığı kasabadan ayrılıp en yakın arkadaşı America ile Eastern'e başlıyor. America Shepley ile çıkmaya başlayınca okulun kötü çocuğu Travis Maddox ile tanışıyor, ki kendisi Shepley'in kuzeni ve ev arkadaşı.

Başından sonuna kadar gençlik filmi izler gibi okudum. Bir grup üniversiteli, partiler, dövüşler ve aşk. Bu tarzı sevdiğim için kitabı okumak çok zevkliydi. Ve böyle kitapları nasıl beklediğimi de gördüm. Çünkü artık yeni moda olan sırf gizem yaratılmak için yazılan karanlık geçmişler, sert olmaya çalışan kişilikler yoktu. Doğru Abby'nin geçmişinde bazı sıkıntıları olmuş ve o yüzden kaçmış ama çok olağan geldi bana. Hani derler ya bizden biri diye, bu kitapta herkes bizden biri gibi geldi.

Abby'ye de Travis'e de kızdığım oldu ama çoğunlukla hatalısın diyemedim. Geçmişini, geleceğinin fragmanı gibi karşısında gören bir kıza nasıl kızabilirim ki. Ya da bu kız ısrarla artık istemediğini söylerken sonunda pes etmeye çalışan bir erkeğe. Yine de itiraf edeyim Travis'e bir parça fazla kızdım, özellikle Abby yan odada uyurken yaptığından ve söylediklerinin arkasında durmayıp Abby'nin onu yakaladığı durumdan. Travis ne kadar tatlı olsa da yaptığı bir eksi kazandırdı gözümde.

Ve evet gerçekten tatlı. Bir erkek her fırsatta ben sana aidim derken nasıl olmasın ki? Gerek sözleri gerekse çoğu davranışı ile bir çok erkek karakterden ayrılıyor. Her zaman derim kırıp dökmeyen kişileri ve kitapları severim ve bu kitapta öyleydi. Çoğu yerde Abby'nin davranışlarına içerleyip hala ısrar eden Travis'e şaşırsam da, belki bir çok kişi böyle düşünmeyecek ama kıza da hak vermeden edemedim. Yine de Travis arkasından gözü yaşlı bağırınca içim acıdı mı acıdı.

Ve şunu da söylemek istiyorum, bu Bad Boy teriminin tarifi Travis ise bende bir tane istiyorum. Kötü çocukluk nerede Travis nerede Allah aşkına. Çoğu yerde yanımda olsa da bir sarılıp teselli etsem diye fena düşüncelerim bile oldu. Tamamen iyi niyet, gerçekten :P

Kitabın diğer yıldızları da America ile shepley idi kesinlikle. America benim gözümde mükemmel arkadaş tahtını devraldı. Ve ikisinin arasındaki ilişki gerçekten çok güzeldi. Hem de ummadığım kadar.

Gençlik filmleri izlemeyi seviyor ve bol aksiyon aramıyorsanız bu kitap tam size göre. Hafif hafif ayar veren, her şeyi dozajında tutan, bitince vakit kaybı olarak görmediğiniz bir kitap olarak göreceğinize inanıyorum. Ve yeni çıkmasına rağmen 2. kitabı çok merak ediyorum. Travis'in bakış açısından okumayı çok isterim. Eğer tek taraflı gönle taht kuran biriyse ondan dinlediğimde durumum çok daha vahim olacaktır (:

9 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Yorumun aslı: http://kordugumhayaller.blogspot.com/2013/04/tatli-bela-beautiful-disaster-by-jamie.html

Okuma hızımı uzun bir aradan sonra tavan yaptıran ve okurken bana saatlerin nasıl geçtiğini farkettirmeyen çok güzel bir kitaptı. Ayrıca bana iki konuda bir ilki yaşattı. Birincisi, bu türde yani New Adult türünde okuduğum ilk kitaptı. İkincisi ise, şey ona daha sonra döneriz ;) Ve kızlar, abartmıyorum, okuduktan sonra kesinlikle siz de bir Travis isteyeceksiniz. Çünkü o tanıdığınız en aşık olunası nadir gerçek Bad Boys'lardan :D

Kitabı ilk okurken olayların hızı ve her şeyin çok çabuk bir şekilde olması beni çok afallaştı başta. Hatta alışana kadar sevmek ve sevmemek arasında yalapalım uzun süre. Ama temposuna alıştıktan sonra -ki alışmasanız bile- kitap sizi içine çekiyor. Hele 200-250 sayfası neydi öyle! O.O
Resmen soluksuz okuyorsunuz. Çünkü olaylar hem keyif verici hem hızlı hem de oldukça meraklandırıcı bir şekilde geçiyor :) Ki ben de bir elime aldım gece, hani biraz bakayım devamını yarın okurum dedim. Sonra bir ara saate baktım, sabah 5 olmuş :D Zaman nasıl aktı, ne zaman o kadar oldu, ben ne zaman bu kadar okudum?? diye bir afalladım. Daha sonra da yarın da geç kalkmayayım diye hemen olduğum yerde bıraktım. Bıraktım ama uyuyana kadar aklım kitapta kaldı kesinlikle!

Kitabımız bizi şaşırtıcı bir şekilde karşılıyor. Ve yine aynı şaşırtıcılıkla uzun süre devam ediyor. Şaşırtıcı çünkü, olaya pat! diye dalmaları anlarım ama bu tip, sanki seriymiş de bizi 2.-3. kitabın başından karşılıyormuş havaları biraz farklı bir hava veriyor. Ama dediğim gibi alışınca seviyorsunuz. Ve de okudukça artık YA dünyasındaki gibi çocuksu ve yavaşlıkların olmadığını hem de yetişkin serilerde olan o ağırbaşlılığın olmadığını görüyorsunuz. Yani karşınızda cidden şu Amerikan Gençliği olarak bahsedilen ve dizilerde sıkça izlediğimiz gençliği ve bence asıl gerçekliği görüyoruz. Ki ben bu gençliği oldukça sevdiğimi söylebilirim ;)

Kızımız bazı nedenlerden dolayı evi Las Vegas'tan -ahh, yeri hep ayrıdır buranın bende <3 - ayrılıp uzaklara Eastern Üniversitesi'ne gelmiştir. Neyse ki yalnız değildir. En iyi arkadaşı America da onunla beraberdir. Ve birbirirlerine verdikleri söz sayesinde genelde birlikte takılırlar. Yine böyle bir takılma sonucu, America'nın erkek arkadaşı Shepley ile birlikte bir bodrumda yasal olmayan bir dövüşü izlemeye gelirler. Kızımız gibi biri için orada bulunması gariptir. Çünkü kendisi sıradan, derslerine çalışan ve kimseye bulaşmayan ortalama bir tip olarak gözükmektedir. Ki bu gerçek hali midir acaba?? Okuyun görün ;) Daha sonra ise yaşananlarla birden kızımız ilk defa bu dövüşte gördüğü, Shepley'nin kuzeni, Travis -"Kuduz İt"- Maddox'la tanışır. Ve bundan sonra hiçbir şey aynı olmaz :D

Tanışmalarının hızlı olması kadar ondan sonra yaşananlar da bizim için hem çok hızlı hem de çok olaylı bir şekilde geçer. Kızımız bazı nedenlerden America'yla Travis ve Shepley'in yanına taşınır. Daha sonra yine okuduğunuz da öğreneceğiniz bazı nedenlerden 1 ay boyunca Travis'lerde yaşamak zorunda kalır. Ahhh, hem de nasıl yaşar. O kişi ben olmalıydım ya.... *.* Neyse, devam edersek, salyalarımı silip ve kalp erimemi düzelttikten sonra tabi ki ;) Bundan sonrasında, yani 1 ay geçip de kızımız yurda geri döndükten ve daha sonra sabırsızlandığımız şeyler gerçekleştikten sonra kitabımızın temposu düşmüyor ama verdiği hissiyattan mi desem olayların farklı bir akışta olmasından mı desem bir süre okuma hızınızı düşürüyor. Böyle ortalarda bir yer ve beni geren ama olsa mı olmasa mı bir türlü karar veremediğim bir yer. Ama ondan sonra kitabımız kendini toparlıyor ve alışkın olduğumuz temposuna geri dönüyor. En sonunda da sizi kalbiniz de bir sonraki kitabı bir an önce okumak için bir sızı ile bırakıyor. Yani benim gibi "nerde bunun devamı yazar?? Burada kesme, yooo, yapma bunu bana. Ben bir bu kadar daha okurum, hatta iki katı da okurum. Yeter ki beni böyle bırakmasın Travisss" tarzında söylemlerle kalıyorsunuz :D Bir de kitabın sonunda bir olay beni neredeyse kalpten götürecekti! Tüm olaylar içinde hiçbir şeyde bu kadar üzülmemiş ve korkmamıştım :(

Kitapta beni rahatsız eden, yazarın bazı yerlere tekrar geri dönüp açıklamaması ya da aslında affedilmeyecek bazı olayları en azından hafifletici bir neden bile vermeden, lafını etmeden kapaması oldu. Tamam, ikinci kitapta bunların birçoğunun nedenini Travis'in gözünden okurken görüyormuşuz da bazı şeyler Abby ile alakalıydı. Yani bu kitapta halledilecek şeylerdi. Yine de sanmayın ki bu sizi etkiliyor. Hayır, zira kitabı okurken aklınıza bile gelmiyor bu kısımlar. Ancak kitap bittikten sonra, her şeyin üzerine düşünürken aklınıza gelen bir kısım oluyor ve aslında oralar da hallolsa daha iyi olurmuş kitap diyorsunuz :) Bir de takıldığım diğer şey -neden takıldım bilinmez- keşke, kitabın kaçıncı bölüm olduğunu belirten yazı stili ile bölüm adının yazı stili birbirleriyle değişseydi. O şekilde daha göze hitap eder ve daha hoş dururdu sanki :D

Kitabı her sayfasında bir atak bekleyerek, korkuyla ve çoğunlukla Travis'e lanet ederek okudum. Tabi, kikirik kızlar gibi sırıtmaktan da geri kalmadım ;) Yani okurken binbir ruh haline büründüm. İçindeki en kötü karakteri bile bir şekilde sevdim. Çünkü yazarımız karakterleri bence oldukça güzel ve baş rolleri de dolu dolu bir şekilde yazmış :) Üstelik kitabı benim gözümde ayıran bir nokta ve bana bir ilki yaşatan nokta: Travis'in -sonlara yaklaşırken- affetmeyeceğim bir hata yapması, ki ben bu hatadan sonra o karakteri silerim. Ne yaparsa yapsın daha benim için bitmiştir normalde o karakter. Ama kitap o kadar iyiydi ki bir süre sonra yaptığı şeyi unuttum hem de bitirdiğimde Travis... diye diye aşkımdan öldüm. Üstelik yaptığı hatayı düzeltmeyi bırak bir özür bile dilemeden yaptı bunu! O.O Waaauuuvv *.*

Biliyorum siz şimdi merak ettiniz tüm bu anlattıklarımı :) Ama emin olun bu kadar uzun bir yazı bile yetersiz kitap için. Çünkü o kadar dolu ki, ne anlatsam boş. Siz en iyisi en yakın kitabevine gidin, bu kitabı edinin. Yalnız baştan anlaşalım, kitap bittikten sonra Traviissss... diye gezmek yok! Zira çok talibi var, dahasına kıskançlıktan çatlatmayın beni ya XD

9 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Bu türden kitaplara ısınamadım bir türlü. Elimde süründü durdu. Tatlı Bela, benim için Çin işkencesi modunda bir kitaptı.

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kötü ve sorunlu bir adam sizi ne kadar etkileybilir ? Ya da bir adam maddiyatı ile değil sadece kendisiyle nasıl çekebilir ? Travis Maddox bende bunu başardı. Sadece kendisine odakladı .Daha çok sebep de var . Belki birçok kitapta gördük bunu ama Tatlı Bela kesinlikle başkaydı bana göre. Duygusal açıdan büyüledi ve kalbimi kazandı :)

Not : Hani bizim okula da bir Travis düşse ne olurdu sanki

9 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Tipik bir Alacakaranlık furyasındaki kitap daha... 2 erkek arasında kalmış kadın senaryosu... Klasik Hollywood replikleri, bol miktarda aşk sahnesi, asi erkek arkadaş, ilişki gel gitleri. Kitabın tek iyi yönü inanılmaz sürükleyici olması.

Erkek okurlara tavsiye etmiyorum. Ama kadın okurların duygusal boşluğuna hitap edeceğini söyleyebilirim.

9 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

kelimelere dökülemeyecek kadar güzeldi. imkanınız varsa ve kitabı aldıysanız eğer bir an önce başlayın derim! <3

9 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Yabancı Yayınları’ndan çıkmış olan “ Jamie Mcguire’nin Tatlı Bela kitabını”, okumuş ve bitirmiş bulunmaktayım , bitireli iki gün oluyor ama bugünlerde biraz yoğun olduğumdan yorum yazmaya ancak fırsat bulabildim .

Öncelikle şunu söyleyebilirim kitabın adı gibi kendisi de çok tatlı bir kitap .Çevirisi akıcı lakin bazı yerlerde kelime hataları fazla idi .Ve bazı yerlerde bu hatalar göze batabiliyordu, ne yazık ki .Gene de kitabın geneline baktığımda nazar boncuğu olarak , o yazım hatalarını varsayıyorum.

Kitabın konusuna kısaca değinecek olursam ; Abby adlı bir kızın( ki bu kız kendi halinde ,dersleriyle ilgilenen , küfür bile etmeyen ve alkol kullanmayan bir kız ) bir gün arkadaşlarıyla bir dövüşü izlemeye gitmesiyle, evet yanlış duymadınız, bir dövüşe gitmesiyle, ora da deli dolu ,sempatik ama aynı zaman da bela biri( tatlı bela ) olan Travis♥ ile tanışacaktır .Ve hayatı ,bu tanışmayla birlikte yavaş yavaş değişime uğrayacaktır . Kitapta ; aşkı , arkadaşlık ve dostluk ilişkilerini ,aile bağlarını , fedakarlığı vb . okuyacaksınız .
Kitabı okurken , çoğu yer de olayların gidişatını da tahmin edebilmeme rağmen ,çoğu yer de beni şaşırtan olaylar da yok değildi .Süprizler de vardı .Okursanız göreceksiniz .:)
Aynı zamanda , Abby ile Travis ikilisinin ve arkadaşlarının arasında geçen diyalogları okurken çoğu yerde güldüm ve bazı yerlerde duygulandım .Bazı yerler de de sinir oldum :)
Buna rağmen ben , bu kitabı çok sevdim. Kısacası , okumayan herkese, özellikle genç yetişkin kitaplarını seven herkese, tavsiye ederim .

Ve serinin ikinci kitabını da merakla bekliyor olacağım .Yabancı Yayınları’na da bu kitabı çıkardıkları ve bizlerle buluşturdukları için , teşekkür ederim .Saygılarımla …9 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Travis'le tanışmalısınız!

9 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Travis'e bayıldım, Abby'e gıcık oldum.

9 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Okunabilir eğlenceli kitap fakat biraz basit düzeyde.

9 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

ilk sayfasından son sayfasına kadar sürükleyici harika bir kitap.

9 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Tatlı Bela bitti.

Kitap güzeldi, fakat bende kitabın fazla abartıldığını düşünenlerdenim.

Travis ve Abby.Bu tatlı ikili neler yaşadı öyle.Ne çektirdi Abby bizim yakışıklıya.

Kitaptaki dövüş ayrıntısı çok iyi akıl edilmiş. D&R'de kitabı elime alıp arka kapağı okuduğumda Travis'in bu kadar ılımlı bir karakter olacağını hiç tahmin etmemiş, heralde oğlan kendi kendine benim hayatım iğrenç bi hayat diye triplere girecek kızı bırakacak diye düşünmüştüm.Oysa bu sefer zorlu karakterimiz Abby'di.

Kitabın beni ve eminim birçok arkadaşı da tatmin etmeyen tarafları var. Öncelikle Abby'nin geçmişi, yazar öyle bi havaya soktuki beni Abby'nin geçmişinin çok daha dramatik olduğunu düşünmüştüm.Ama öyle değilmiş ya da yazar bunu dramatikliği bize veremedi.

Abby'nin babasının ortaya çıkışıyla kitap beni sıkmaya başladı.Las Vegas bölümü falan gereksizdi diye düşünüyorum.

Bence yazar kitabı boş yere uzatarak romanın tadını kaçırmış biraz. Tam sanırım son bölüme geldim diyorum hop başka bişey oluyor.

Romanda sevdiğim ayrıntılarda vardı tabi, öncelikle Travis'in ailesine bayıldım ve Shep'e.Travis'i söylememe bile gerek yok bence. Finch de çok renkli bir karakterdi.

Parker kitaba hareket katması açısından iyide Las Vegas'ta birdenbire ortaya çıkan eski sevgili çok gereksizdi bence.Yani bişey olmadı, bi yemek yediler tamam.

Abby kadar America'nın tripleri de öldürdü beni, Abby ve Travis'in arasında sorun için Shep'i terketmeler falan, kanlı canlı bir karakter olsa önce Abby'nin ardından da America'nın saçını başını yolardım sanırım.

Her şeye rağmen iyiydi ya, güzel vakit geçirdim okurken.
Sevdim ben kitabı ama bayıldığımı söyleyemeyeceğim, çok daha güzel kurgulu kitaplar okuduğum olmuştu.

Ne okusam diye kitap arayan arkadaşlara Tatlı Bela'yı önerebilirim, hoş vakit geçirebilirsiniz.

Sevgiler :)

9 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Abby ve Travis'in dünyası insanı o kadar içine çekiyor ki :)
Edebi bir değer yok kitapta fakat sıkılmadan okunacak bir kitap, çok beğendim :)

8 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Gyet güzel :)

9 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

gerçek bir aşk hikayesi..hiç bu kadar etkileyici olanını okumamıştım.

9 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Buradan Travis Maddox evine dön diye bağırmak istiyorum arkadaşlar.

9 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

O cidden 'Tatlı Bela ' Travis Maddox ... Abby sini bir erkeğin bir kıza duyabileceği aşktan fazla seviyor : ) Ve bu da bazen sorunlara yol açıyor .;)

9 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

fena değil...

9 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Kitabı eline alan annem arka kapağı okuyup, pembe dizi kıvamında olduğunu söylesede okumaya başladım ve ilerledikçe insanı yormayan, çoğu zamanda bizim hayat akışımıza paralel giden bir anlatımı olduğunu farkettim.Sonrasında sonu nasıl bitecek diye meraklandım doğrusu ve kitap bittiğinde gerçekten böyle bi adam var mıdır diye düşündüm.Var mı?Cevapsız...

9 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

http://kitapsarayii.blogspot.com/2013/08/tatl-bela-jamie-mcguire-yorum.html
Kitap beni çok ağlatma raddesine getirdi.Çok sinirlendim,Abby ve Travis'i çok pataklamak istemedim.Ama onları çokta sevdim.Gelin sarılalım eşşek sıpaları sizi seviyorum ben dediğim zamanlar ve Abby ve sen orada kalın şimdi sizi boğazlayacağım dediğim zamanlar...

Olaylar o kadar çok o kadar doyurucuydu ki kitap bittiğinde keşke bitmeseydi.Amann Allah'ım ben şimdi ne yapacağım ? Durumuna düşmedim tadındaydı.Ve kesinlikle ben şimdi keşke 3-5 bölüm daha olsa okurdum Hey hasret kaldım! Hadi ama burada da bitirilmez denilecek türden değildi.Mare ve Shepley bu çifti ve fitch'i ve Parker'a bile sevgi sempati duydum.Harikasın Mcguire .

9 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

çok eğlenceli , akıcı ve son derece romantik bir hikaye..

8 yıl, 11 ay
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Bu kitap benim genelde okuduğum tarzın(Young edult) dışında bir kitaptı. Yani bir 'New edult' kitabıydı, bu nedenle bana göre oldukça aşırılıklar içeriyordu. Fakat eğer bu tarzda kitaplar okumayı seviyorsanız 'Tatlı Bela' yı da okumanızı tavsiye ederim...

8 yıl, 11 ay

Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski