Obsidian (Lux, #1)

Starting over sucks.

When we moved to West Virginia right before my senior year, I'd pretty much resigned myself to thick accents, dodgy internet access, and a whole lot of boring.... until I spotted my hot neighbor, with his looming height and eerie green eyes. Things were looking up.

And then he opened his mouth.

Daemon is infuriating. Arrogant. Stab-worthy. We do not get along. At all. But when a stranger attacks me and Daemon literally freezes time with a wave of his hand, well, something...unexpected happens.

The hot alien living next door marks me.

You heard me. Alien. Turns out Daemon and his sister have a galaxy of enemies wanting to steal their abilities, and Daemon's touch has me lit up like the Vegas Strip. The only way I'm getting out of this alive is by sticking close to Daemon until my alien mojo fades.

If I don't kill him first, that is.

Starting over sucks.

When we moved to West Virginia right before my senior year, I'd pretty much resigned myself to thick accents, dodgy internet access, and a whole lot of boring.... until I spotted my hot neighbor, with his looming height and eerie green eyes. Things were looking up.

And then he opened his mouth.

Daemon is infuriating. Arrogant. Stab-worthy. We do not get along. At all. But when a stranger attacks me and Daemon literally freezes time with a wave of his hand, well, something...unexpected happens.

The hot alien living next door marks me.

You heard me. Alien. Turns out Daemon and his sister have a galaxy of enemies wanting to steal their abilities, and Daemon's touch has me lit up like the Vegas Strip. The only way I'm getting out of this alive is by sticking close to Daemon until my alien mojo fades.

If I don't kill him first, that is.


Değerlendirmeler

değerlendirme
9 kişiden, 9 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

http://kitabisevda.blogspot.com/2012/12/obsidiyen-jennifer-l-armentrout.html

Okuyucu testi için linki ziyarte edin :))

Uzun zamandır gerçekten bir kitaba bu kadar büyük bir beklentiyle başlamamıştım, gerek orjinalini okuyan bloglar olsun, gerek DEX'ten paylaşılan bilgiler olsun yaklaşık 1 aydır kitap için meraktan ölüyordum. Eh birde yayınevinin kendisi Deamon'a öküz diye girişince bu merak tavan yapmayı bırakın Nirvanaya kadar ulaştı!

Değdi mi peki? Cheshire kedisi gibi sırıtarak, tatmin olmuş bir şekilde evet diyorum. Size şöyle ifade edeyim; kitabı elime aldım ve bırakamadım, ertesi gün 5 de kalkacağımı bile bile saat 2'ye kadar okudum ve 3 saat uykuyla, bugün, benden daha mutlusu olamazdı.

O bir öküz!
O bir uzaylı!
O gizli bir kahraman!
O bir Adonis!

Kimden mi bahsediyorum? Gönülleri fet eden bir öküzden, Daemon'dan!

O bir Blogger!
O bir kitap kurdu!
O bir vahşi cazibe!
Onun adı Katy :D

Bu iki karakter beni gerçekten çok eğlendirdi. Aralarında geçen her sohbet çok eğlenceli, romantik ve bir şekilde Daemon'un öküzlük yapması ile son buluyordu.

Katy'nin blog bağımlısı olması çok hoş bir ayrıntıydı :D

Obsidiyen beni daha ilk sayfadan içine çeken bir kitap, Florida'dan küçük bir kasabaya taşınmış olan Katy, en yakın marketin yerini sormak için kapı komşusunun zilini çalıyor ve insana dilini yutturacak kadar yakışıklı, yarı çıplak ve bir o kadarda öküz Daemon açıyor kapıyı. Daha ilk karşılaşmada kıvılcımlar kopuyor ama işte Daemon ağzını açtığı an Adonis kılıklı bir canavara dönüşüyor. Ağzından her çıkan söz bir hakaret! Toplanıp dövsek mi, kaçırsak mı?

İşin garip yanı bu öküzün bir o kadar da sevimli bir ikizi var, adı Dee. Kız kardeşi ile Katy hemen arkadaş oluveriyorlar. Ama bu kasabada, ikizlerde garip bir şeyler var.

Bu gariplik Daemon'un Katy'nin hayatını kurtardığı bir gece ortaya çıkıyor. Aslında onlar uzaylılardır. Şok!

Bu Katy için hiçbir şeyi değiştirmiyor tabii. Bir kaç ufak güç gösterisi dışında :D

Kitap bana biraz Alacakanlığı hatırlattı, konu açısından değil, anlatımın ise alakası yok ama büyük şehirden küçük kasabaya taşınan, kendi güzelliğini bilmeyen bir kız; paranormal bir yakışıklıya aşık olur ve onun ailesi ile tanışır. Lise sahneleri, benden, bizden uzak dur sahneleri...

Bunlar dışında tamamiyle farklı, bana kahkaha attırıp umulmadık tepkiler çalan, tutkuyla diğer kitaplarını bekleyeceğim bir kitap.

Kitabı Daemon ile Katy okutuyor bu bir gerçek, aralarındaki çekim muhteşem. Karakterin üzerindeki tehlike geri planda, sonu ise biraz eksik ama boşverin bunu. Daemon! Bende bir uzaylı istiyorum!

Peki bizler bu uzaylı öküzden kendimizede istesek -ki istiyorum-işaretleri nasıl tanırız?

İşte burada devreye Uzaylı Öküz Tanıma Rehberi Giriyor :D

*Nutkunuzu tutturacak kadar yakışıklıysa,
*Yeşil Gözlüyse,
*Üçüz ise ve üçüzlerle geziyorsa,
*Kasları mükemmelse,
*Kapısını çaldığınızda size özürlü muamelesi yapıyorsa,
*Sizi öfkelendirmekten zevk alıyorsa,
*Matematik dersinde sizi kalemle dürtüyorsa,
*Karışık sinyaller veriyorsa,
*Arada sırada ışık topuna dönüşüp, zamanı durdarabiliyorsa,

karşınızda bir uzaylı öküz vardır, dikkat edin ya da üzerine atlayın.

Bu kitabı bir an önce edinip okumalısınız ki birlikte Daemon diye ayılıp bayılalım. Çok sevimli bir öküz, tabii odun ve ayrıca hıyarda.
Sen kızı öpüp sonra nasıl çekip gidersin be adam!

9 yıl, 11 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Alacakaranlığın uzaylı versiyonu. Ama oğlanın öküzlükleri güzeldi :)

9 yıl, 11 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kahkahalara boğan bir kitap! Mutlaka oku! Öküz'ümüzle sen de tanış :D

3 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kitabimiz uzaylilarla ile ilgili:)) Lux gezegeninde yuvalarinda bir yikim yasandigi icin dunyaya siginan bu mukemmel yaratikLar insan formunda yasamlarina devam ediyorlar. Varoluslarinin kaynaklari isik olan bu mukemmel seylerin yasadigi kasabaya tasinan ve herseyden habersi kizimiz Katy oyle muhtesem bır talıhe sahıpkı(kıskanclıgımdan onu oldurebılırım:)) uzaylı,yakısıklı ve seksı seytanımız Daemon'ın yan komsusu olma serefıne erısıyor:))

Daemon, kız kardesı Dee ıle yasamakta ve ınsanlar hıc hazetmemektedır. Onun ıcın ınsanlar kendı turunun öğrenilmesi için bir tehdit ve zayıf tipler. Güvenilmezler olan insan türüyle hiç iritabatı bulunmamakta (Bunun altında yatan sebepleri okudukca ogreneceksınız) Dee ıle Katy oldukca ıyı anlasıp sıkı fıkı olmaya baslayınca, kız kardesını koruma ıcgusudusu zırveye vurmus Daemon ıcın ısler gıttıkce cıkılmaz bır hal almaya baslıyor:)) Cunku bıtanecık Daemon'ım Katy den hoslanmaya baslıyor:))

Hersey bu kadar gulluk gulıstanlık degıl tabı Katy onların ne oldugunu bılmıyor ama suphelerı var. Bu muhtesem uzaylılarımızın pesınde Golgeler var ve yakında hem Daemon ve aılesı ıcın ozellıklede Katy ıcın oldukca buyuk tehlıke olacaklar:))

Kıtapla ılgılı daha cok sey yazabılırım:)) ama yazarın dılı dıyologlar ıtıraf edıyorum bu kadar keyıf alarak ve gülerek uzun zamandır kıtap okumamıstım:))

Kitaptaki muhteşem diyologları içeren yayını taşikardim bitince (Daemon'ı bır kabul etsin, alışşın önce bünyem:)) yapacagım :))

Kesinlikle okuyun arkadaslar, kesinlikle..! Serinin 2. kitabı için nasıl bekleyeceğimi kara kara düşünmeye basladım bıle:)

Sevgılerle...

9 yıl, 11 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

http://kitaphayvaniningunlugu.blogspot.com/2012/09/kitap-yorumu-obsidian-jennifer-l.html

Melez Sözleşmeleri serisinin yazarı Jennifer L. Armentrout yepyeni bir seriyle karşımıza geliyor. Lux serisi, son bilgilere göre 5 kitaptan oluşacak. İlk kitabı Obsidian, tarafımca iki günden daha az bir sürede bitirildi. Hemen söyleyeyim, kendini okutturan bir kitap. Öyle ki tüm gün boyunca okuma isteği içindeydim, dışarı çıkmasaydım büyük ihtimalle bitirene kadar okuyor olacaktım.

Obsidian'da "alien" yani "uzaylı"larla tanışıyoruz. Ama bunlar bizim bildiğimiz yeşil, tuhaf gözlü, bol uzuvlu yaratıklardan değiller.

Kitabın ana karakteri ve anlatıcısı Katy Swartz. Katy bir kitap blogu yazarı. Biraz asosyal ama fedakar bir kız. Örneğin, sırf annesi kanserden ölen babasının hatırasından uzaklaşsın diye yeni bir kasabaya taşınmayı kabul etmiş. Hem de çok sevdiği Florida'dan hiçliğin ortasındaki West Virgina'ya.

Yeni taşındıkları küçük şehirde, Katy, annesinin de tavsiyesiyle, marketin ve çiçek alabileceği bir yerin yol tarifini sormak için kendi yaşlarında bir kız bir de erkek çocukları olan yan komşuya gidiyor. Orada ilk gördüğü kişi kardeşlerden erkek olanı oluyor. Daemon Black. Daemon, Katy'le ilk konuşmasında, onunla bol bol alay ediyor, sinir bozucu tavırlarla kızcağızı çileden çıkarıyor.

Sonraki günlerde Katy, Daemon'un kız kardeşi ve ikizi Dee'yle de tanışıyor. Dee'yle giderek birbirlerine ısınıyorlar. Yalnız hem Dee, hem de Daemon'da tuhaf bir şeyler var. Bu tuhaflıkları fark etmek Katy'nin pek zamanını almıyor.

Katy, yazın geri kalan günleri boyunca bu iki kardeşle hayli çok zaman geçiriyor. Fakat biriyle geçirdiği bu zamanlardan o kadar keyif aldığı söylenemez. Daemon, açıkça söylemek gerekirse tam bir pislik gibi davranıyor. Katy'i Dee'den uzaklaştırmaya çalışıyor, kızı terslemeden durmuyor. Ancak bazen de Katy'le yakınlaştıkları oluyor.

Obsidian'daki Katy & Daemon diyalogları kitabın ilk yarısını götüren etkenlerdendi. Çünkü genel olarak bakıldığında kitabın klasik bir konusu var. İnsan kız ve doğaüstü çocuk. Çocuk kızı kendinden uzak tutmaya çalışıyor falan filan. Tabii Obsidian'ın farkı diğer kitapların aksine Daemon'un insanı sinir eden ama aynı zamanda benim gibi kötü çocuk meraklılarının içinin yağlarını eriten cinsten tavırlar takınması.

Katy'nin, Daemon ve ailesinin ne olduğunu anlaması kitabın yarısına kadar mümkün olmadı. Bundan sonrası ise çok daha eğlenceliydi.

Yukarıda da belirttiğim gibi Daemon, Dee ve diğerleri bizim dünyamızdan değiller. Onlar Lux gezegenindenler. Ve memleketlerinin onlara kazandırdıkları bazı güçlere sahipler. Luxenlar ışığın yaratıkları. Bir de düşmanları var bu uzaylılarımızın. Onlar da gölgenin yaratıkları. Kitabın kötü adamları elbette onlar oluyor.

Obsidian, ilk bakışta tipik bir genç yetişkin romanı gibi görünse de bu kitapta bir şeyler var. Ah, durun ne olduğunu biliyorum: DAEMON! Adı bile tüylerimi diken diken etmeye yetiyor. Daemon. Kibirli, sinir bozucu, ağzına geleni söyleyen, kendini beğenmiş, bir yaptığı bir yaptığını tutmayan, yakışıklı, seksi, Katy'nin deyimiyle "jerk" Daemon. Bu çocukta şeytan tüyü var. Belki de ailen tüyü. Tamam, fazla abartmayacağım. Ama sanırım âşık oldum. Bir kitap karakterine. Yine. Hele bir de kitabın sonunda Daemon'un perspektifiyle anlatılan bir bölüm var ki...

Pekâlâ, belirtmeden geçmeyeyim Katy'i de çok sevdim. Bir kere Melez Sözleşmeleri serisinin anlatıcısı Alex'in aksine beni çileden çıkarmıyor. Kız tam bir kitap müptelası. Aynı zamanda zeki ve cesur.

Evet, Obsidian'a bayıldım! Lanet olsun, Daemon, pisliğin tekisin ama seni seviyorum!

Ve ben de bir Daemon Black istiyorum.

10 yıl, 2 ay
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Alacakaranligin uzayli versiyonu gibiydi.akiciydi..daemon ve edwardin tek farki daemonin bir okuz olmasi idi... :)

9 yıl, 9 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

kitabı saatler içerisinde bitirdim eşlimden bırakamadım kitabı okurken çığlıklar atrarak kitabı yumruklayarak okudum resmen:)ve hemen diğer kitabı da sipariş ettim:)ilk başlarda alacakaranlıkı anımsattı bana ama yinede sonradan değişti çok çok güzeldi bayıldım bu yazarın diğper serisi olan melez sözleşmeleri de süperdi ilk kitabını okudum onunda çok heyecanlıydı bu tür paranormal kitaplar mesela alacakaranlık, vampir akademisi falan sevenler mutlaka bu iki seriyi severek elinden bırakamayarak okuyacaktır eminim:)))

9 yıl, 6 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

en sevdiğim uzaylı fantastik kitabı.ikinci kitabı onyx ve ben hala çevirisinin bitmesini bekliyorum dex yayınlarından :( çok yakışıklı uzaylı kahramanımız öküz deoman.ama bir okadar korumacı ve savaşçi.Kesinlikle okumaniz gereken bir kitap.Askdan cok ihtiras var.Atesli cekismeler,laf sokmalar hepsi o kadar zevk veriyor ki okurken. Katy'e yaptigi her hareket,soyledigi her soz beni bile etkiledi.Jennifer Armentrout inanilmaz bir kitap yazmis.Kitabi okurken hic bir sekilde canınız sıkılmıyor.Siz siz olun hemen bir kitapciya kosun ve obsidiyeni alin ve hemen okumaya baslayin.

9 yıl, 8 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

öküz deamon :)

9 yıl, 4 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Neden benimde arkamdan kalemle dürten bir uzaylım yok?

Şaka bi yana okunabilir bir kitap. Ahım şahım olmasada boş vakitler için.

8 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Ülkemizde Melez Sözleşmeleri serisiyle kalbimizi fetheden Jennifer L.Armentrout'tan muhteşem bir seri daha...
Bu serininde yayın hakları alındığını öğrendiğim zaman çok sevinmiştim ve vakit bulabildiğim an aldım ve 1 günde bitti 1. kitap...


Ne hikmetse bende 17 yaşımda olmama rağmen baş karakterlerin 16-17 yaşlarında olduğunu görünce 2 kez düşünürüm ama bu yazarın kitaplarını kaçırmam. hele ki bu kitaptan sonra asla.

Gerçekten diğer kitaplardan apayrı bir kurguya sahip olan ve deamonun öküzlükleriyle süslenmiş,heyecanı hep dorukta olan eğlenceli bir kitaptı...

Paranormal seviyorsanız bu kitabı kaçırmayın derim :)

şimdiden keyifli okumalar .....

9 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

http://illekitap.blogspot.com/2013/01/jennifer-l-armentrout-obsidiyen.html

Lux serisinin ilk kitabı ve ben çok beğendim. Başlarda biraz sanki Twilight havası sezinledim. Uzaylı bir çocuk uzak durması gereken insan bir kız... Hatta bazı sahneler anımsattı da ama genel anlamda özgünlük olan ilginç ve çok kolay okunacağı gibi zevkli okuma saatleri vaat eden bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Yazarın dili çok iyi... Cidden çok sade, anlaşılır, kolay okunan, akıcı ve sürükleyici bir dili var. Kurgusu da çok iyi kopukluklar yok ve tamamen oturtulmuş... Karakterleri olsun, yer betimlemeleri olsun tam okuyucunun kafasında canlandıracağı şekildeydi.

Yazar kitabın sonunda iki bölüm tam anlamıyla Daemon tarafından merak edeceğimiz sahneler onun dilinden yazılmıştı. Kitap hep Kat'in dilindendi ama en merak ettiğim -okuyan çoğu okuyucunun da merak edeceğini düşündüğüm- iki kısım Daemon'ın ağzından anlatılmıştı ki bunu çoook sevdim. En azından onun da tarafından okuduk ve içindekileri gördük :)

Daemon'a zaman zaman sinir olsam da sevdiğim bir karakterdi ve açıkçası bazen bazı sinir edici sözleri onda sevimli hale geliyordu. Dee ise tam bir şeker kızdı. Kat'in davranışlarını ise hep onayladım ki bu ilk defa bir kitapta oluyor. Hep öyle böyle şöyle yapmamalıydı dediğim bir ana kadın karakter olurdu ama Kat... Harikaydı. Hele ki Ash'in kafasına makarnaları indirmesi... Anlatılamaz...

Çok konuşup kitap içeriğine girmeyeceğim. Kitabı hatta seriyi tavsiye ederim eğer fantasik&aşk kitapları seviyorsanız. Ben çok sevdim... İlk DEX kitabımdı ve yayınevinin çevirideki kusursuzluğu çok hoştu. Gerçi küçük imla hataları gördüm ama önemsemiyorum şahsen. Umarım ikinci kitap kısa zamanda gelir.

Küçük bir dip not olsun :) Kapağa bayıldım :))

9 yıl, 10 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Daemon hakkında Kathy'nin" hıyar ve öküz" tanımlamalarına katılıyorum. İnsanı bu kadar sinir eden bir uzaylıya başka türlü hitap etmeyi ben de düşünemezdim. Tamam çocuk öküz ama niye öküz? Kathy'i ve kız kardeşini kötü uzaylı Arunlardan korumak için. Yani aslında "ben bir uzaylıyım- demeden bir insanı kendinden uzak tutmasının başka bir yolu yok. Bunı Daemon için iyi hal kabul etmek gerek. Bununla birlikte Dee'nin insan arkadaş edinmek için bu kadar çaba göstermesi ve diğer Luxen'lerin buna çare bulamayarak hem kendilerinin hem Kathy'nin başını belaya sokmalarının mantığını anlayamadım. Madem uzaylısın Arun'larla başın dertte ne diye daha çok belaya davetiye çıkarırsın..Daemon'i da anlayamadım. Madem sen artık Kat'i aileye soktun, birçok kereler üzerinde iz kalmasının müsebbibi oldun eee o halde derdin ne senin evladım diyesim geldi. Bu kadar kendini kasacağına ve Kat'i üzeceğine madem yol ver aşka..değil mi ama? :)

9 yıl, 10 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

saat 12 de okumaya başladım bir de baktım bitmiş :) konu, kurgu, karakterler, anlatım süper :) 2.kitabı nasıl bekleyeceğim bilmiyorum :)

9 yıl, 10 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Çok eğlenceli, uzaylılara bakış açınızı değiştiren bir kitaptı :D

9 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

konu çok orjinal herkes vampir, kurtadam, cadı vb fantastik karakterler seçerken bu kitapta uzaylılar kullanılmış. başarılı bir yapıt oldukça sürükleyici

9 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

bu kitaba bayıldım :) bilim kurgu kitaplarını zaten çok severim fakar damion un uzaklı olduğunu kitabın arkasındaki yorumlarda olmasaydı keşke daha bağımlılık yapardı ve heyecanlandırırdı :) (( kendime not: ilerde böyle bir şey yapma)) gerçekten de çok güzeldi diğer kitabını sabırsızlıkla bekliyorum bu seriye kesin aşık olacağımı tahmin ediyorum vampir ve kurtlardan sonra uzaylılıar vuuvvvv

9 yıl, 10 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Vampir, Kurt Adam, Zombi, Melek derken aramıza uzaylılar da katıldı, yer açın canlarım. Biz hep onları eciş bücüş, dünyayı ele geçirmeye çalışan yapışkan ve istilacı yaratıklar olarak tanırdık ama Deamon tüm ön yargıları kırdı... :)

Kat, annesiyle yeni bir kasabaya taşındığında tek yapmak istediği kitap blogunu yazmak ve bahçeye çiçek ekmekti. Kimseyle kaynaşma gibi bir niyeti yoktu... Zaten hiçbir zaman çok girişken biri olamamıştı... Ama annesi onu komşuları olan 2 kardeşle tanışmak konusunda cesaretlendirdi.

Kat "Market yolu" sorma bahanesine sığındı, kapıyı çaldı ve hiçbir şey eskisi gibi olmadı artık... (vay be ne dramatize ettim:)
Kapıyı açan asık suratlı ama yakışıklı mı yakışıklı; dağınık simsiyah saçlarına ve kopkoyu yemyeşil gözlerine bittiğim Daemon'du. Daemon daha ilk dakikadan Kat'i terslemeye ve aşağılamaya başladı. İkiz kardeşi Dee ise Daemon'un tüm engelleme çabalarına rağmen Kat'in en yakın arkadaşı oldu... Ama bu ikizler Lux adlı gezegenleri yok olunca Dünya'ya yerleşen Luxen adında ışık varlıklarıydılar.

Karakterler:
Kat'e sevdiklerim kısmında değineceğimden kendisini atlıyorum.

Daemon, seksi uzaylımız. Seksi olduğu kadar da bir ÖKÜZ kendisi. Kitabı okumadan önceki yorumlarda Öküz dendikçe, bu çocuk ne yapıyor da Öküz demiş kızımız buna diye merak ediyordum, şimdi bakıyorum da gerçekten Öküz!!! Kızımıza karşı sürekli kırıcı ve alaycı davranıyor ısrarla. En büyük öküzlüğüyse: "Artık neredeyse hiç parlamıyorsun." repliğini kullandığı kısımdı.

Dee, Daemon'un dünya tatlısı ikizi. Kat'den çok farklı olarak neşe dolu bir kız ve Kat'in en iyi arkadaşı. Sevilesi karakterlerden.

Ash, kardeşleri ve Matthew'u şimdilik sevemedim. Simon ise elleri dost canlısı arkadaş, başına gelenleri hak etti bence...

Sevdiklerim:
İkilinin her saniye atışmaları beni benden aldı. Kitap boyunca tebessüm etmenizi sağlayacak hoş didişmelerdi bunlar. Birbirlerinde hoşlanmadıklarını her dk söylemelerine rağmen sürekli birlikte olmalarıysa daha da hoştu.

Kat'in kitap blogger'ı olması tabi ki. Ki ilk sayfada beni yakalayan bir şeydi bu. Eminim çoğumuz onda kendimizi gördük. Blogunun başına geçip yorum yazılmadığı için insanlar berbat, takipçisi arttığı için insanlar harika diye değerlendirme yapması gibi... :) Sıradan esas kız gibi dursa da oldukça zeki ve eğlenceliydi. Daemon'un laf sokmalarına çok yerinde karşılıklar verebiliyordu ki bu Daemon'un bile hoşuna gidiyor :)

Daemon'un kızımızı arka sıradan sürekli kalemle dürtmesi... :) Öldüm bittim orada...

Karkuşu'nun hikayesi ve karakterlerimizin daha sonra bu hikaye üzerinden yaptıkları sohbet.

Daemon'un sırrı açığa çıkma tehlikesine rağmen kızımızı hep koruması, kurtarması...
Kitabın sonunda kısa bir olayların Damon'u gözünden verildiği bir bölüm bulunması...

Sevmediklerim:
Kat'in çok sık da olmasa dudağını ısırması. Son okuduğum bir kaç kitaptan sonra bu dudak ısırma işi aldı yürüdü, bir seksepalite simgesi oluverdi, bu da benim hoşuma gitmedi...

Luxenlerimizin kendilerini gizleme ve bahane bulma konusundaki acemilikleri. Başka gezegenden dünyamıza gelmişsiniz, kimliğiniz saklı kalmalı diyorsunuz ama çok ihtiyatsız davranıyorsunuz bu konuda. Suyun altında 10 dk kalmalar, hızlı hareket etmeler, zayıf bahaneler. Daha ilk dakikadan bizde bir tuhaflık var dedirttiniz resmen.

Daemon'un Kat'e Kedicik demesi hoştu ama bu aralar birkaç kitapta daha karşıma çıkan bir hitap olduğu için nedense biraz soğudum bu laftan.

Ash karakteri ve karanlık varlıklar olan Arumlar tabi ki. Arum'lar ışık varlıkları olan Luxen'lerin en büyük düşmanları... Buldukları yerlerde öldürmek istiyorlar Luxenciklerimizi.

Savunma Dairesi olayı. Bence bunun altından bir şeyler çıkabilir ilerleyen kitaplarda. http://benherneysemo.blogspot.com/2013/02/obsidiyen-jennifer-l-armentrout-lux-1.html

8 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Aslında üzerinde çok yazılıp çizilen kitapları okumaktan kaçınırım. Bu sebepten dolayı normalde Obsidiyen'i okumazdım ama Obsidiyen ile ilgili bir yorumla karşılaştığımda hep "Öküz" yazısını görüyordum. Yahu nedir bu öküz olayı? Yorumlar da abartı gelmişti . Herkes bu kitaba ayılıp bayılıyor. Bir beğenmeyen de çıkmaz mı ? Neyse ben bu merakla kitap fuarında gittim bu kitaba yapıştım . Ama fazla bir beklenti içine de girmedim. Çünkü herkes bu kitabı övdü ya bende kesin bir eksiği vardır diyerek okurken kusur arayacağım. Okurken beklediğim gibi bir kusur yakalamadım. Hatta evde öküz deyip sırıtan manyak bir insana dönüştüm. Anlayacağınız gibi bende Daemon aşkına tutulanlardan oldum.

Okurken sık sık kahkahalara boğuldum. Eğer otobüste falan okumaya başlasaydım kesin deli damgasını yerdim. Evde de annemin tuhaf bakışlarına maruz kaldım. O kadar eğlenceliydi ki kitabın nasıl ilerlediğin anlayamadım. Bir baktım ki kitabı yarılamışım. Sonra çabuk bitmesin diye yavaş okuma kararı aldım ama dayanamayıp bitirdim.

Katy ve Daemon arsındaki uyum mükemmeldi. Biraz Daemon'dan bahsetmek istiyorum (zaten bu kitabı okuyup Daemon hakkında bir şey söylememek için deli olmak lazım). Bir karakter nasıl hem mükemmel hemde bu kadar sinir bozucu olur anlamıyorum. Öküz sıfatı birine bu kadar mı yakışır!

Kesinlikle beklediğimden kat kat güzeldi. Kitabın sonundaki tanıtımda yazarın Melez Sözleşmesi adında başka bir serisinin daha bulunduğunu öğrendim. Lux serisinin ikinci kitabı çıkana kadar o seriyi de okumayı düşünüyorum.

Eğer hala okumadıysanız elinizdeki kitabı bırakın ve en yakındaki kitapçıya koşup Obsidiyen'i alın. Emin olun pişman olmayacaksınız.
http://kitapasigi.blogspot.com/2013/01/obsidiyen-lux-1.html

9 yıl, 9 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

http://kitaptutkum.blogspot.com/2013/02/lux-serisi-obsidiyen-jennifer-l.html

Ayrıntılı yorum ve alıntılar blogumdadır.

Kitabımız bir uzaylı fantastik romanı. Gezegenleri yok olan bir grup Luxen dünyamızda yaşamaya başlamıştır. Tabi bundan hükümet dışında kimsenin haberi yoktur. Luxenlerin değişik özellikleri vardır: Zamanı durdurmak, insanları iyileştirmek, başka birinin şekline bürünmek gibi. Hükümetin bu özelliklerden haberi yok. Onlara ışık-insan da diyebiliriz, çünkü insan formunda olmadıkları zaman saf ışık olarak görünmektedirler. Bir de Luxenlerin tam zıttı Arumlar vardır. Arumlar karanlıktan yapılmıştır ve son derece kötüdürler. Luxenlerin gezegenini yok eden düşmanlardır ve dünyada onları bulup, öldürmektedirler.
Bir de uzaylı izi vardır. Bir Luxen, bir insanın yanında uzaylı davranışlarından birini sergilediğinde insan üzerinde bir iz bırakır. Bunu insanlar göremez ama uzaylılar (Luxen ve Arum) görür. Daemon, Katy üzerinde bir iz bırakmıştır ve Arumları kendilerine çekebilecek konuma getirmiştir. İz zamanla yok olmaktadır ama bu zaman süresince Katy’e Daemon göz kulak olmak zorundadır. Kaba davranışları olan Daemon ve narin kız Katy arasında bir çekim vardır. Katy birbirlerini zıt kutup olarak adlandırsa da onlar aslında ateş ve barut gibidir.

Ben beğendim, güzel bir kitaptı. Her şeyden önce yazarın yazım tarzı çok akıcıydı. Kitaba ilk başladığımda 100 sayfa sonra ara verdim. Ne ara 100 sayfa okumuşum hiç anlamadım. Sayfalar su gibi aktı. Çeviri de çok başarılıydı.

9 yıl, 9 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bazı yerlerinde kopmalar var sanki.Bölümden bölüme geçerken zaman atlıyor gibi hissettim.Bazen hızlı bazen çok yavaş ilerliyor.İkinci kitap sanki daha akıcı.Ben yinede okunası buluyorum.Gençlik romanı hoş bence :)))

7 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Ahhh bir uzaylılarımız eksikti. :)

Böyle dediğime bakmayın obsidiyenden sonra çok pozitifim aslında uzaylılara karşı.Bir Daemon da ben alabilir miyim mümkünse?

Her neyse kitaba başlamadan adını o kadar çok duydum, obsidiyenin büyüsüne kapılanların -ya da Daemon ın mı demeliyim bilmiyorum- yorumlarını o kadar fazla okudum ki ister istemez büyük bir beklenti oluştu haliyle.İlk başladığımda hayal kırıklığı yaşayacağımı düşündüm, ilk karşılaşmalarının daha dolu olması gerektiğini düşündüm ama sonradan kitap beni içine alıverdi.Kitabın ikinci yarısı çok daha heyecanlı ve bir solukta okuyup bitirmeniz için sizi yerinize çiviliyor.Demem o ki ben de bir Daemonzede oldum çıktım obsidiyenden sonra.

Alacakaranlıkla benzediğine katılıyorum.Konunun iskeleti aynı.Kendi halinde sıradan güzel bir kız ve doğaüstü yakışıklı bir oğlan.Ama olaylar çok farklı şekilleniyor.

Neyse çok uzatmak istemiyorum.Bende Kat'in kitaptaki tüm davranışlarına hak verdim.

Kitaptaki favori bölümlerim ise kesinlikle Kat'in Ash ile Daemon'ın üstüne makarna döktüğü bölümle, Daemon'ın kıza enerji harcatmak için onunla öpüşüp sonrada çekip gittiği bölüm.

Kitabı okurken çok eğlendim, okumayanlara tavsiyemdir.

Ve son olarak şu kapaktaki çocuk her kimse biri bana onu bulsun lütfen :)

9 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

daemonnnn

9 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

http://buyulukitaplik.blogspot.com/2013/03/kitap-yorumu-obsidiyen-jennifer-l.html

Doctor Who ile başlayan uzaylı aşkım Obsidiyen ile devam ediyor. Daemon kadar öküzü de yok bu dünyada! (yoksa evrende mi demeliyim?)

Şimdi... Kitabımız Katy adında kaburgalarımda yaşatmak istediğim tatlı mı tatlı, isterse şirretiliğinin sınırlarını zorlayabilen bir kız tarafından anlatıyor.Biliyor musunuz, Katy'nin bir kitap blogu var!

Katy, babasının ölümünden sonra annesinin hayatında değişiklik istemesine boyun eğerek Batı Virginia'ya taşınıyor. Adres sormak amacıyla ve annesinin çabalamasını istemesiyle kendi yaşıtlarında iki çocuğun olduğunu bildiği yan eve gidip, kapıyı tıklatıyor. Ve karşısına... bir hıyar çıkıyor! Hem de acayip seksi bir hıyar!
Tam da dediğimiz gibi hıyar olan bu seksi şey, Katy'i çıldırtıyor. Ukalalık yapıyor, öküzlük yapıyor, insanı sinir ediyor. Ve tanıştıklarının birinci dakikasında aralarında bir savaş başlıyor. Ve kıyamet kopuyor...
Aslında Hıyar konuşmadan her şey çok güzel. Hadi ama! Düşünün, hiçliğin ortasında bir yere taşınıyorsunuz (ki postanızı almak için bil en yakındaki kasabaya gitmeniz gerekiyor), sonra marketin yerini sormak için yan evin kapısını çalıyorsunuz ve karşınızda tişörtsüz bir afet çıkıyor! Ve O sonra konuşuyor ve her şey bitiyor.

Sonra Katy (Kedicik!!!) bu hıyarın ikiz kız kardeşiyle tanışıyor; Dee. Hıyarımızın adının da Daemon olduğunu öğreniyor ondan. Dee ile kaynaşıyorlar, siyam kedisi gibi oluyorlar. Gülün bile dikeni vardır değil mi? Dee'nin dikeni de Daemon. Katy, Dee ile arkadaş kalmak istiyorsa, Daemon'a, öküzlüğüne ve seksiliğine katlanmak zorunda. (Bu benim için bir ödül olurdu aslında. :D )

Daemon kitabın bu bölümlerinde acayip öküzlük yapıyor, Katy'e kız kardeşi Dee ile arkadaş olmamasını söylüyor. Onlardan uzak durmasını söylüyor. O kısımlarda Daemon'ın suratını okkalı bir tane patlatmak isterdim de o surata yazık olurdu, kıyamammm.

Olaylar böyle gidiyor, Daemon ve Katy birbirleriyle savaşıyor, Dee ve Katy siyam kedisi gibi oluyorlar, Katy okuldan arkadaşlar ediniyor, dayak yiyor (hayır, bunun açıklamasını yapmayacağım! :D ) vs.
Bu sıralarda Daemon ve Katy engelleyemeden yakınlaşıyorlar. Sonra... Katy çok mühim bir şey öğreniyor....! Daemon Black hiç de tahmin ettiğiniz gibi, şu yeşil, fazla uzuvlu, yapışkan yaratık-uzaylılardan değil! Bundan daha açık spoiler veremezdim herhalde!

Daemon ve Dee uzaylıdır! Birer Luxen'dirler. Bilmem kaç bin ışık yılı uzaktaki Lux gezegeninden, düşmanları Arum'lar gezegenlerini yok edince Dünya'ya gelmişlerdir. Yine de Arum'lar tam anlamıyla kaçamamışlardır, çünkü Arumlar, Luxen'lerin yaşam enerjisini emmek için peşlerinden (bir kısmı) Dünya'ya gelmiştir.

Şimdi Katy, Luxen ve Arumların arasındaki savaşın ortasında kalmış durumda.

Kitabı topu topu üç günde okudum. Sayfalar kendiliğinden çevrildi diyebilirim. Okurken sırıtmaya, kalbimin hızlı atmasına engel olamadım. Aslında hep aklımdaydı bu kitap da, "uzaylılar en fazla ne olabilir ki" gibi bir ön yargıya sahiptim. Beyin yiyen dev böcekler? Yeşil, yapışkan, iğrenç yaratıklar? Fazla uzuvlu çekirgemsi varlıklar? ET? Olmadı Zaman Lordu?! Aklımdaki uzaylı anlayışı böyleydi açıkçası. Ve kitabı okumaya başladığımdan itibaren bir yerden Dalek'lerin gelmesini bekledim, bilinçaltım iğrenç çalışıyor.

Ama kitap beklediğimden fazlasını verdi bana. Zekice kurgulanmıştı, mizah doluydu, diğer serilere gönderme yapması ve tüm o diğer şeyler komikti, Katy diğer bir çok serideki şapşal-saf kızların aksine zeki ve kendini bilen biriydi, Daemon yine diğer bir çok serideki iyilik meleği asıl oğlanın aksine kışkırtıcıydı, Jennifer L. Armentrout'un elinden çıkmış muhteşem bir kitap daha da diyebiliriz.

E, o zaman karakterlerimizi tanıtalım;

Katy: Kedicik! Kitap tutkunu kendisi ( bizim gibi ^.^) inatçı (sonuçta Daemon'ın seksiliğine direndi), zeki ve komik. GRİ GÖZLERİ VAR *-*.

Daemon: Seksi öküzümüz! SİYAH SAÇLARI ve YEŞİL GÖZLERİ var! (aklım Fallen'daki Cameron'a kaydı bak..) Arada kibar insan taklidi yapıyor ama genel olarak hıyar. Bebeğim o benim. Onu sevmemek işten bile değil. Katy'i sinir edip, kızartmak hobilerinin arasında.Sağı solu belli değil, bir gün bakıyoruz Katy ile her şey lay lay lom, diğer gün Ash ile kırıtıp Katy'ye "kardeşimden uzak dur." diyor.

(Ash: Kitapta sonradan karşılaşacağımız bir karakter. Ailesi Black ailesi ile dost. O da uzaylı ve bir uzaylı bu kadar şırfıntı olabilirdi, hiç sevmiyorum bu kızı -,-. Fırsat bulduğu her anda Daemon ile yiyişiyor...)

Dee: Daemon'ın aynı onun gibi acayip çekici ikiz kız kardeşi (uzaylı DNA'sında ne var böyle?). Katy'nin en yakın arkadaşı unvanına sahip tatlı uzaylımız.ALINTILAR:

- Demek yavşağın bir ismi vardı. Daemon. Tam ona göre bir isimdi ve tabii kız kardeşi de onun kadar çekici olacaktı. Neden olmasındı? Kayıp modellerin memleketi Batı Virginia'ya hoş geldiniz. (sayfa 18 -Katy)


-İnternetimin bağlanması, seksi bir çocuğun popoma bakıp telefon numaramı istemesinden daha çok mutlu etti beni. (sayfa 27 -Katy)


-Ah, ilaçlar etkisini gösteriyordu. Şairaneydim. Ve kafam iyiydi. Büyük mutluluk. (sayfa 105-Katy)


- "Blogu'na baktım."
Ah. Tanrım. Bebeğim. Yüce İsa. Nasıl bulmuştu? Bir dakika. Önemli olan bulmuş olmasıydı. Blog'um artık Google'de çıkıyor muydu? Bu muhteşemdi işte. "Yine beni takip ediyorsun, anlıyorum. Yasaklama emri çıkarmama gerek var mı?"
"Rüyanda görürsün Kedicik." Pişmiş kelle gibi sırıttı. "Ah bekle, rüyalarında zaten baş roldeyim, değil mi?"
Gözlerimi devirdim. "Kabuslarımda, Daemon, kabuslarımda." (sayfa 125 -Katy ve Daemon)


- "Burada...tuhaf bir şeyler var."
"Senden başka mı?" dedi. (sayfa 153 -Katy ve Daemon)

- "Hastalıklı olsa da sinirlenmeni izlemeyi seviyorum ama bunun yanında başka soruların olacağını da tahmin ettim. (safya 191 -Daemon)

- "Daha kapımı çaldığın anda başıma bir bela getireceğini anlamıştım." (sayfa 336 -Daemon)

9 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

İlk olarak İngilizce okuyanların, daha sonra hızlı bir şekilde çıkan Türkçesini okuyanların yorumlarından öküz Deamon’u çok merak etmiştim. Biraz geç olsa da sonunda meşhur öküzle tanıştım. Kitap bitince ilk düşüncem ‘aceleye gerek yokmuş’ oldu. Özellikle devamı henüz gelmediği için.
Konusu artık herkesçe bilindiğinden değinmeye gerek yok sanırım. Hele ki şu uzaylı durumlarına. Uzaylı! Cidden mi? Lara Adrian’ın vampilerinde okuduğumda bile sevmediğim bir durumdur bu uzaylılar. Tamam tamam hepsinin hayal ürünü olduğunu biliyorum, vampirlere falan inanmıyorum ama nedense daha kabul edilebilir geliyor.
Kat, yani kedicik’i sevdim. YA karakterlerinin sorununu büyük ölçüde çözmüş. Konuşmayı, cevap vermeyi biliyor. Ne sürpriz değil mi :P
Gelelim Deamon’a. O kadar yazılıp çizilene göre benim için yetmedi. Aman aman bir kahraman değil gözümde. Öküzlük yaptığı doğru ama çokta değil hani. Hem öküzlük yapan gönlünü de alır değil mi? Bu denli ukalaları pek sevmiyorum sanırım.

Çok beklenen bir kitap olduğundan çeviri azıcık aceleye gelmiş gibi geldi. Rahatsız edecek bir bozukluk yoktu ama bazı yerlerde kimin ne söylediğini anlayamadım. İki kişinin konuşması aynı paragrafa falan düşmüş. İşte çok olmasa da bir aksaklık vardı.

Daha önce çıkan kitaplarını okumadığımdan mıdır nedir, anlatım bir parça zorladı. Bazı bölüm sonlarında sahnenin bittiği yerden devam etmemesi hiç sevmediğim bir durum. Mesela konuşuyorlar hop Kat Dee’lerde kalıyor. Arada nasıl karar vermiş iki cümle ile üstün körü anlatılmış. Bunu sevmiyorum maalesef.

Sevdiğim belki de kitapta en çok bayıldığım kısım son iki bölüm yani Deamon’un gözünden anlattığı yerler. Bu türde en sevmediğim şey kızın ağzından anlatmasıdır ve bu açıdan birazcık tatmin ediciydi. Keşke YA kitaplarının hepsinde bu olsa, böylece daha çok sevebilirim.

Sonuç olarak kitabı beğendim. Özellikle YA türü olduğu düşünülürse kesinlikle sıyrılan bir kitap oldu. İlerleyen kitaplarda konu olarak açılacağına inanıyorum. Bilmedikleri durumlarla karşılaşacaklar sanırım. Ee haliyle merak edip devam edilecek bu seriye de. Yazarın diğer serisine de el atacağım sanırım (:

9 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

http://kordugumhayaller.blogspot.com/2012/12/obsidiyen-obsidian-by-jennifer-l.html

Lux Serisi birinci kitaptır.
Dikkat bu öküz hem kalbe hem akla zarar!
Okuduktan sonra NASA'yla irtibatlaşıp gezegeni bulmak isteyebilirsiniz!

Kitap bittikten sonra düşüncelerimi anlatmaya çalıştım ama hislerimin tarifi yok. Yeni bir sözcük ve kavram eklesek sözlüğe o bile yetersiz kalır arkadaş! Böyle, hani ilk kez aşık olmuş sersem genç kızlar vardır ya. Dünya etraflarında döner, her şey toz pembe olur. Hah işte ben ondan bile beterim ve Dünya'nın etrafımda dönmesini bırak kendi etrafında dönemeyecek kadar dondu her şey! Yahşuhlu öküzüm Deamon'Mun her haline ayrı bir kalp çarpıntısı yaşadım. Bir insan bir öküze aşık olabilir mi? Ben oldum. Hem de çok feci şekilde....

Şimdi siz "bu kız neler diyor, kimlerden bahsediyor, aha sonunda bir kitap kurdunu daha kaybettik iyi mi?" tarzında şeyler söylüyor olabilirsiniz. Bunu söyleyenleri biliyorum.
Siz daha bu muhteşem kitabı okumayan kitap kurtlarısınız ve benim koleksiyonum nadide mi nadide, muhteşem mi muhteşem, öküz mü ÖKÜZ, hıyar mı HIYAR, seksi mi SEKSİ.... öhöm tamam toparlanıyorum. Evet, salyalarımı da sildim. Nerde kaldık, ah, evet, koleksiyonumun "yahşuhlu öküz" kategorisinden kıyyymetlimmmm, biricik aşkım Deamon'M ile tanışmamışsınızdır demektir. Ki kendisi öyle bildiğiniz erkeklere benzemez. Hoş böyle bir erkeği bileceğiniz de sanmam çünkü kendisi bir uzaylı. Evet, yanlış okumadın o bir uzaylı amma ne uzaylıııı *.* Bir bakışı önce yakıyor sonra küle çeviriyor. Durum vaziyet bu olunca kim takar uzaylı olmasını ya da tam bir öküz olmasını!

Kitap, kızımızın taşınma sonrası yaşadığı o sevimsiz ruh haliyle başlıyor. Etrafta açılması gereken onlarca kutu ve güncellenmemiş bir blog da sizde aynı etkiyi yapar. Bunlar yetmezmiş gibi annesi de yemek yapacağım diye etrafı dağıtır ve yumurtaları yakar. Yine de tüm bunlara rağmen kızımız annesine kızamaz çünkü babası öldükten sonra dağılan annesi kendisini toparlamak ve kızıyla arasını eskisi gibi yapmak için çaba harcıyordur. Kitap boyunca annesi ile olan ilişkilerini sevdim. Annesi çok muzur ve kızını sürekli bir şeylere teşvik etse de Katy pek o tarafların insanı değil. Yani değildi. Ta ki sevgili öküz Deamon'la tanışıncaya kadar.

Deamon ile karşılaşmalarına öyle bir dalmışım ki kız ne yaparsa ben de aynen tekrar ediyorum. Hem tekrar etmemek elde mi? Böyle bir ilk karşılaşma olabilir mi ki? Aklınızdaki tüm o efsanevi ve peri masalı karşılaşmalarını unutun. Daha önce böyle bir ilk karşılaşma yaşamamışsınızdır eminim. Sizinle bu karşılaşmayı paylaşmayacağım boşuna beklemeyin. Okuyun ve sonra bana "iyi ki yazmamış ya yoksa büyüsünü bozardı" diyerek bolca Deamon'lı dilekler yollayın. Seve seve, koşarak ve sekerek kabul ederim böyle dileği sevgili okuyucu O.O *.*

Kızımızın hayatı bu karşılamadan sonra değişiyor zaten. Çünkü bu karşılaşmadan sonra yahşuhlu öküzümün kızkardeşi Dee ile tanışıyor, Siyah Giyen Adamlar vari insanlar görüyor, kasabalıların gözleri ona dikiliyor, bazen gördükleri yüzünden kendinden şüphe duyuyor, sessiz sakin Katy'nin yapmayacağı bir şekilde bir kıza haddini biliriyor ve okulda bayağı konuşuluyor, içindeki güçlü bir karakter uyanıyor ve belki de her ne kadar itiraf edemese de ilk aşkı ve getirdiği üzüntüleri yaşıyor. Fazla üzücü oldu sanki bu son durum. Merak etmeyin elbet rüzgar ters eser ve her şey düzelir. Hatta düzelmiş bile olabilir. Orasını keşfetmek size kalıyor.

Şimdi şu uzaylı meselesine gelirsek. Katy'nin bunu öğrenene kadar haşatı çıkıyor resmen. Çünkü bizim sevimli Luxen ırkını öldürmek isteyen karşı gruptan bir Arum kızımızı fena hırpalıyor. Neyse ki Deamon'nun bir diğer kişiliği olan kahramanlık baş gösteriyor ve kızımızı kurtarıyor. Üstelik bu son değil. Biliyorum inanması zor ama Deamon'M benim ondan her şeyi bekleyin. Tahmin edilemez bir uzaylı o hem de hıyar olanından. Tabi Arum saldırıları bununla bitmiyor. Kitap bizi sonuna kadar bir diken üstünde tutuyor. Katy ve Deamon ateşle barut olunca yan yana geldiklerinle onlar bu fitili ateşlemezse evren ateşler misali olaylar oluyor. Bu olaylar sonucunda kızımız Deamon'nun uzaylı olduğunu öğreniyor. Kızımız bu durumu sakin karşılıyor yani hemen hemen. Dışarıdan pek belli etmese de içinde bazı şaşkınlıkları oluyor. Kitabı okuduğunda merak ettiğiniz bu uzaylı türünü daha iyi anlayacağınızdan sizden bu bilgileri mahrum bırakıyorum ;)

Şimdi gelelim kitabımızın karakterlerine:
Katy: kendisi bir blog sahibi ki bu özelliği onu bir kez daha sevmemi sağlıyor. Diğer sevme nedenlerim de hem düşünce tarzını beğenmem hem de hemen hemen her konuda samimi olması. Öyle diğer kızlar gibi sadece dış görünüşe aldanmıyor, anne babası gibi bir ilişki istediği için Deamon'a bile karşı koyabiliyor. En azından bir yere kadar. Ben olsam üstüne atlardım heralde daha ilk karşılaşmada :) Sonra kızımız böyle çok zorlu durumlarda bayılan baş karakterler gibi değil. Sonuna kadar dayanıyor. İçinde güçlü bir yan var. Karşısındaki iyi biri olduktan sonra türü umrunda değil ya da başkalarını düşünceleri. Kim ne derse desin ve ne olursa olsun Dee'ye asla sırtını dönmüyor. Hatta arkadaşı için hayatını tehlikeye atıyor.

Deamon'M: ne desem yetersiz kalır. Zaten onu bir anlatmaya başlasam uzun olan yazım kendini aşıp Dünya'nın en uzun yazısı olur, sonsuzlukla buluşur. Bu yüzden size kısaca anatırsam. Kendilerini her görüşte aşkım diye bağrıma bassam da bir yerde öyle bir öfkelendiriyor ki damarlarım alev alıyor. Beyzbol sopası ile beynini dağıtmak ve adam etmek istiyorum. Nasıl olsa iyileşebileceği için öldürme korkum da yok. Tabi ben ona ne zaman kızsam, böyle pataklamak istesem hooop bir şey yapıyor ve bende tüm film kopuyor. Sonra tekrar sırıtıyorum ve erimeye devam ediyorum. Tamam, çok öküz ama kendi çapında da bir romantikliği var. Hıyar, öküz ve çok uyuz olabilir ama unutmayın ki yaşadıkları onu böyle biri yapmış. Tüm bu bileşimleri düşününce insan kendinden geçmiyor değil. Size bir uyarım var, olur ki onu bir yerde görürsünüz lütfen benimle irtibata geçiniz hemen! Aramıza girmeye çalışmanızı tavsiye etmem. Zira bu yahşuhlu öküzüm için seri katil bile olabilirim. Ve kurbanlarımı da Deamon'M hayranlarından seçerim ona göre!

Dee: Deamon'nun kız kardeşi ve öküzümüze göre oldukça iyi biridir. Sevecen, güzel ve kendi türünden çok insanları seven bir kızdır. Katy ve o en iyi arkadaştır birbirleri için. Uzaylı gezegeninden gelen diğer üçüzlerden Adam ile çıkmaktadır. Onu sevmemek elde değildir.

Ash: bu kız varya bu kız, bu uyuz sinir ve pislik insanı -pardon uzaylıyı elime verseler evire çevire meydan dayağı atarım. Gerçi bu her okuduğumda gözlerimden ateş fışkırmasına sebep olan kıza yüzü gene Deamon veriyor. Bu sebeple öfkem iki katı artıp Fantastic Dörtlü'nin Johhny'sinden daha fazla ısı yaydığıma eminim. Kızımızın bir ara ona haddini bildirmesi bile bana yetmiyor ya neyse...

Diğer karakterlerde okurken arada karşımıza çıkan ve sevip sevmemin size kaldığı karakterlerdir. Ben yukarıda benim için önemli ya da uyuz olan karakterleri tanıttım. Gerisi tamamen sizin insiyatifinize kalmış.

Kitaptaki keilme saçimleri ve atışmalar kitabı okumayı oldukça zevkli kılıyor. Kitabı okurken insan kendini sürekli sırıtırken buluyor. Gerçekten komik yerlerle dolu. Arada bazen duygulanıp ağlama noktasına ya da o üzüntüyü derinden hissedeceğiniz noktalara da geldiğiniz oluyor. Zaten bu iki hal durumunda değilseniz eminim bolca Deamon'a sövüp sayıyorsunuz demektir.

Kitapta olumsuz olarak, bazı yerlerinde bana alacakaranlığı hatırlatması hoşuma gitmedi. Deamon'nun ruh halinin çok değişken olması da beni ayrı sinir etti. Hele kızımızla onca şey yaşadıktan sonra bunu krediye bağlaması ya da Ash'le çok samimi olup "hayır biz çıkmıyoruz" demesi beni deli etti. Kayışı kopardığım yer aslında şu yemekhanedeki rezil etme kısmı olabilirdi ama kızımız haddini bildirince benim için o nokta, yaşadıkları hızlı bir sahne sonrası bunu izi geçirmeye bağlaması oldu. Bir de sevgili blogger arkadaşımın dediği gibi son yerdeki karışılamada Arum öldürdüğü yer beni tatmin etmedi. Olayı daha iyi anlatabilirdi ya da olanları daha iyi bir şekilde açıklayabilirdi yazar hadi hiç olmadı bu gösteriyi yahuşuhlu uzaylımız yapsaydı belki gizeminden daha tatmin edici bulabilirdim. Bunlar dışında bir de en sonda hafif bir tatminsizlik yaşadım ama belki de böylesi daha iyi oldu. İkinci kitaba bizi keyifli bir kedi-fare oyunu bekliyor olabilir ;)

Son olarak verdikleri yahşuhlumun bakış açısından bölümleri okurken kalbim nasıl dayandı hiç bilmiyorum. Ama bitirip devam edince ve böyle bir süprizle karşılaşınca halimi siz düşünün O.O <3
Bitirdikten sonra tek düşüncem, sıradaki kitabın bir an önce çıkması için Dünya'nın yarısını gözümü kırpmadan Arum'lara teslim edebileceğim oldu.

9 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

2013 yılında okuyup bir kenara bıraktığım seriyi tekrar okumaya başladım. o zaman 7 puan vermişim ama şimdi iyi bir sekiz vereceğim. Her kitabın bir zamanı var bence. Bazı kitaplar o zamanlarda daha akıcı geliyor insana tabi ki tarzınızsa.
Genel olarak genç yetişkin kitaplar sevmesemde bu kitapta beni saran şey aksiyon ve karakterlerin sertliği oldu. Genel olarak kadın karakter hep biraz bayık gelir bana bu tarzda. Fakat Kat gayet aklı başında ve güçlü bir karakter. Deamon ise bildiğniz erkek karakter işte. Benim için kadın karakterin yapısı daha önemli yoksa erkek karakter her zaman güçlü kötü çocuk tadında yazılıyor.. Neyse lafı fazla uzatmadan sadete gelelim ; biraz da Alacakaranlık havası yok değil kitapta. Bu da normal çünkü malum bu tarzın mihenk taşıdır nede olsa :)

3 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Fantastik edebiyat sevmem derdim ama okuduğum her blogda karşıma çıkınca bu kitaba karşı koyamadım. Araya seyahatim girmeseydi bir haftada biterdi, gayet akıcı ve rahat okunan bir kitaptı. Üçlemeymiş, ben kendi adıma diğerlerini de okuyacağımı söyleyebilirim.

9 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

süper bir kitap twilighttan sonra en iyi kitaplarımdan biri

9 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Extra güzel bir kitap. Mutlaka okunmalı.

9 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Günümüz fantastik romanlarına bir örnek daha teşkil ediyor tek fark kahramanımızın vampir yada kurt adam olmayışı .Bu romanda uzaylılarla tanışıyoruz :) Sürükleyici,zevkli, basit bir kitap çok olmasa da beğendim.

9 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Tek kelimeyle muhteşem. Kesinlikle okumalısınız. Bayıldım herşeyine :)

9 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

bu kitap okuduğum en güzel kitap

9 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

bu kitap hayatımda okuduğum en iyi aşk kitabı (aslında ben daha çok savaş kısımlarına bayılıyorum)

9 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Klişeleşmiş normal bi kızın doğaüstü güçlere sahip çocuğumuzla tanışması,birbirlerinden hoşlandıklarını belli etmeden geçen bir süre ve çocuğun kızımızı araba çarpmasından kurtarması (alacakaranlıkta bile aynıydı) ve kızımızın olaylara dahil edilmesi... Daemon hatrına 6/10.

9 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
3 puan


http://kitapsarayii.blogspot.com/2013/07/jennifer-l-armentrout-lux-serisi-1.html

Evet eğlenceli tamam güldüm.Daemon'ı sevdim fakat seriye alışamadım.Bir türlü ısınamıyorum jenny nin yazdığı kitaplara bu da onlardan biri :/

9 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Jennifer L.Armentrout ilk kitabıyla gerçekten iyi işler başarmış.Uzaylı konusu ve aşkı ele alarak ortaya çok hoş bir kurgu sunmuş.Bence fantastik kitapseverlerin okuması gereken kitaplardan biri.Serinin ilk kitabıyla çok iyi bir çıkış yakaladığını düşünüyorum.Karakterler ve anlatım çok kuvvetli olmuş.Sıkıcı unsur bulunmuyor bile.İyi bir yazar olduğunun kanıtını bu kitabında göstermiş yazar.

9 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Fantastik serilerden okunabilir iyi kitaplardan.Akıcı eğlenceli ve kurgusu çok güzeldi

9 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

biricik öküzüm daemon <3 seviliyosun bunu bil ama lütfen katy'e daha iyi davran yazık kızcağızın aklı zaten yerinde değil bu kadar taş olduğun için :D

katy kadar şanslı bi kız olamaz:D
yan komşusu bu kadar taş meteor uzaylı olan başka biri yoktur heralde di mi varsa biri bana adresi söyleyebilir mi? :D

9 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Daemon ve Katynin gel gitli tutkulu sıradışı aşk hayatı : gerçek olamayacak kadar tuhaf ve imkansız yaratılışın içinde bu kadar kaybolabilen bir uzaylı ve insanın sizi derinden etkileyecek bağımlılık yaratacak sıradan ama enterasan duygu seline kapılmaya hazır olun. Obsidiyen kesinlikle mükemmel bir kitap. Herkese tavsiye ediyorum.

9 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Daemon tam bir öküz :) Ama farklı bir öküz:) Katy ye kedicik deyişi,aralarındaki diyaloglar aldı götürdü resmen :) Çok güzellll.

9 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
3 puan

http://kitapsarayii.blogspot.com/2013/07/jennifer-l-armentrout-lux-serisi-1.html
Benim görüşüm evet kitap fantastik ama kızın her şeyi öğrenmesi kitabın neredeyse yarısı gibi oluyor ve olayların aşırı derecede yavaş ilerlemesi sonucunda ben kitaptan soğudum desem yalan olmaz. Daha ikinci kitabı almadım ama umarım o da böyle değildir olayların akıcı olmasının fazla durağandı. Deyim ve almayanlar veya çok okumak isteyenler varsa alabilirsiniz açıkçası. Bende bu kitabı büyük hayallerle okumaya başlamıştım maalesef kitaplar bizim hayal ettiğimiz gibi değil de yazarın yazdığı gibi oluyor.

9 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

İlginç, eğlenceli, komik ve paranormal... Jennifer L. Armentrout artık sahiden favori yazarlarımdan!!! Obsidiyen'i gerçekten tavsiye ediyorum=) İYİ OKUMALAR =D

9 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Çevirmenin kafasından istiyorum ben resmen arada random gülüş vardı "sdkflds" nedir abi kitabın ortasında? Yazım hataları da çoktu.
Daemon'lu bölümlerde surat ifadem şu şekildeydi; O-O
Fakat Daemon'un Kat'i 983423489 kere kurtarması diğer fantastik gençlik kitaplarında da fazlaca bulunan bir klişeydi. Kamyon kazasından kurtarması, tecavüzden kurtarması, arumdan kurtarması, ayıdan kurtarması. Fazlaydı sanki. :D
Her neyse, Daemon naber?

9 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Uzun zamandir okudugum en guzel fantastik seri bayildim sayfalar su akip gidiyor ne zaman bitti anlamıyorum sevmiyorum aslında boyle kitaplari bitince cok buyuk bir bosluga düşüyorum ve daemon ona aşık olmamak elde degil ve katy ile aralarindaki elektirik beni bile carpti yani :)♥♥♥

9 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Kitabı okurken kendimi teen wolf , genç vampir,zombi sevgilim tarzı bir diziyi izliyormuş gibi hissettim açıkçası.

Lise çağında yakışıklı ve doğa üstü güçleri olan çocuk uzaylıdır.. esas kızımız ise güzel ve zekidir....vs gerisi malumunuz ilerler..
Aralarındaki bu fark onların bir araya gelmesini engelleyebilecek midir ?..... :)

Hedef kitlesi kapaktan bile anlaşıldığı üzere
kitabı genç bayanlar çok daha fazla beğeneceklerdir sanırım.

Bu tarz kitapları sürükleyici olduğu için severim hemen bir solukta tüm seriyi tamamlatırlar okuyana

Fakat sürükleyicilik bakımından ne yazık ki pek iyi olduğu söylenemez..
Kısacası tüm seri hediye olarak gelmemiş olsa ikinci kitabı alma fikri yakın gelmezdi.


Zaten kitabın hedef kitlesi de ben olmadığım için sorun da olmazdı sanırım :)

9 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Daemon ...
Sen nasıl bir öküzsün . Ve hıyarın tekisin !
Şimdi niye herkesin Daemon'a öküz dedğini anlıyorum.
Bazı yerlerde o kadar gıcık etti ki beni , dövesim geldi neredeyse.
Kıza o sözler söylenir mi şimdi ?
Bazı yerlerde acayip dangalaklık yaptı yani.
Ama yine de sevdim ben Daemon'u .
Her ne kadar öküzün teki olsa da , o öldürücü yeşil gözlere kim kapılmaz ki :)
*
Katy...
Bazı yerlerde saçını başını yolacaktım ama tuttum ben bu kızı.
Bence Daemon'la muhteşem bir ikili oldular.
Daemon'a karşı gelmesi ve didişmeleri çok güzeldi.
*
Dee..
Çok sevdim ben bu kızı .
Daemon gibi bir hıyarın nasıl böyle kardeşi olur dedim okurken .
Ve Daemon ile Dee kardeşliği de gözlerimi doldurdu yani.
*
Eğer bu kitabı okumadıysanız alın ve bir an önce okuyun derim.
Daemon ile Katy'in didişmeleri çok güzeldi.
Okurken kendimden geçtim ve bir solukta okudum.
Bırakamadım kitabı . Elime yapıştı sanki .
Ve bir gün gibi kısa bir sürede okudum .
Ve ikinci kitabı okumak için can atıyorum diyebilirim.
Okumayanlara sesleniyorum ; Bir an önce okumalısınız. :)

Puan: 10 numara 5 yıldız :)

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puanKötü müydü? Hayır.

Okuduğum en iyi kitapların yanında buna "vay be, iyiymiş!" diyebilir miyim? Hayır.

Çok... çocuksuydu açıkçası. Merak ögesi falan yoktu. Tamam yazar hayal gücünü kullanıp "uzaylı" yazmış ama konu, gidişat bildiğin diğer kitaplardan :))

Bella'yla Edward'ın çayırı bize göl olmuş. (Onlarda yanlız kalıp konuşmak istediklerinde oraya gidiyorlardı)

Vampir uzaylı olmuş.

Bunlarında ailesi var ve kızı uzak tutmaya çalışıyorlar. Tamam bir Cullen ailesi değil ama hepsi kusursuz derecede güzel, okulda birlikte oturuyorlar vs. Bu kızın da iki arkadaşı var Dee (Bana Alice gibi geldi :D ) haricinde. Lesa ve adını unuttuğum kız. (Bana Bella'nın da iki tane arkadaşı vardı öyle Jessica'yla diğeri)

Ne bileyim.

Daha sayfa otuzdayken sonunu tahmin eder oldum :D O öküz herif bir anda nasıl öyle ayyy seni bırakamam olaylarına girdi. Çok gevşekti orası.

Her neyse kitaba gelirsek.

Feci derecede major hatalar vardı :D Edit'te. Bir yerde bildiğin shdsaj gibi bir şey yazıyordu :D Hatalar vardı.

Araya başka kitaplar sokacağım. Seriyi okuyacağım ama. İnsanların niye bu kadar delirdiğini merak ediyorum. Ama İngilizce okurum devamını herhalde.

9 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Klişe yaşadığı ailevi sorunlar nedeniyle yeni ve sevmediği bir ortama taşınan kızın oradaki seksi ve hiçbir kıza pas vermeyen oğlanla tanışıp aşk yaşaması iskeleti üzerine, bariz bir şekilde ergen dili ile yazılmış gençlik kitaplarından biri daha. Sayamayacağım kadar çeviri ve yazım hatası vardı, öyle ki orijinal metni görmeden hissedebiliyorsunuz bunu. Kitaptan çıtır-çerez olması dışında pek bir beklentim yoktu, daha önce belirttiğim gibi klişe bir temel üzerine uzaylılar yerleştirmek suretiyle oluşturulmuş. Bütün uzaylıların seksi olması durumu bana saçma geldi. Bütün bunlara rağmen eğlenceli ve kafa dağıtıcıydı. Genelde daha sağlam ve alt metne sahip olan romanlar okumayı tercih etsem de arada bu tarz romanlar okumayı dinlendirici ve eğlendirici buluyorum. Son olarak olay örgüsü, karakterlerin başına gelenler açısından Fısıltı serisini ciddi bir şekilde hatırlattı bana. Kendi beyninizin karmaşasından sıyrılıp kimi zaman ergen beyniyle düşünmeyi sevenlerdenseniz okuyabilirsiniz. Muhtemelen çıkmış bütün kitapları okumak bir haftanızı falan alacaktır.

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Jennifer'ı çok seviyorum,fakat Daemon'u ilk gördüğü andan itibaren sulanması yüzünden mi bilmiyorum Kat biraz itici geldi.


Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski