Lolita

Soylu bir Rus ailesinin oğlu olan Nabokovun Lolitası için özetle cinsel tutkunun dünya çapında en önemli klasiklerinden biri denebilir. Okurların yabancısı olmadığı Nabokov yine dili ustalıkla kullandığı romanında, beyaz ırktan dul bir erkeğin küçük su periciklerine tutkusunu anlatıyor.

Soylu bir Rus ailesinin oğlu olan Nabokovun Lolitası için özetle cinsel tutkunun dünya çapında en önemli klasiklerinden biri denebilir. Okurların yabancısı olmadığı Nabokov yine dili ustalıkla kullandığı romanında, beyaz ırktan dul bir erkeğin küçük su periciklerine tutkusunu anlatıyor.


Değerlendirmeler

değerlendirme
5 kişiden, 5 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Estetikle ahlakın çarpışmasının edebiyattaki en dikkat çekici örneklerinden biri olan Lolita, okuyucusunu zor durumda bırakır. Kitabı okuyabilmek, büyüsüne kapılmak demek orta yaşlı bir erkeğin ergenlik çağındaki bir kızla yaşadığı cinselliği, ‘aşk’ı desteklemek demektir. Kitabın içine girmemek, etkilenmemek ise inanılmaz bir zihinsel, bedensel ve ruhsal deneyimden mahrum kalmak demektir.

10 yıl, 7 ay
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Okuduğum en cesur kitaptı sanırım. Ancak bu kadar iyi olmasının sebebi seçtiği konu değil, yazarın betimleme yeteneği ve anlatım biçimiydi. Özellikle bu kadar hassas ve ciddi bir konuyu anlatımda kullandığı hafif mizahi üslubunu hayranlıkla okudum.

9 yıl, 11 ay
3 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Henüz ilk sayfalarda negatif düşüncelere sahip oldum. Bakalım sonunda ne düşüneceğim.

Çok güzel bir anlatıma sahip olsa da en nihayetinde bir sapığın fantazyaları ve eylemlerinden oluşan bir roman. Belki bir çocuğa duyulan ilgi olsa kahramınımızın geçmişiyle bağlantı oluşturup bir parça kabul edilebilir gelebilirdi fakat beğendiği her "çocuğa" karşı olan sapıkça yaklaşımı kahramanımızı sapıklıktan kurtaramıyor. Evet çok güzel tasvirler var özellikle seyahat çok güzel anlatılmış, gözünüzü kapatıp kendinizi yolculuğa kaptırabilirsiniz fakat konu, kabul edilebilir değil. Kahraman kendine tarihten örnekler bulsa da, kendini bazı ülkelerin yasalarıyla temize çıkarmaya çalışsa da kendiside çıkmazdadır aslında. Sonuç olarak her güzel anlatılan konu edebi şaheser midir ? Bence hayır.

9 yıl, 10 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

.....Lolita'yı okumaya karar verdiğinde,
lütfen onun son derece ahlaki bir kitap
olduğunu unutma.

VLADİMİR NABOKOV (EDMUND WİLSON'A BİR MEKTUBUNDAN)

10 yıl, 9 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Her roman kahramanını sevmek zorunda değiliz. Okumaya kesinlikle değer harika bir kitap.

10 yıl, 1 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Lo'nun bir akşam güneşi, Dolly'nin huzur veren sabah meltemi ve Dolores'in bu çözülmez aşkın ulaşılamaz arzu nesnesi olduğunu; tüm bunlarla birlikte Lolita'nın, Humbert Humbert'ın supericikleri çizelgesinin en üst basamağında durduğunu görürürüz.

Dolores, beyaz çorapları ile supericiği Lolita'nın fiziksel bedenini taşır. Mevzu bahis H.H olunca aslında bu 'sapkın' tutkuyu ahlaki açıdan karşılaştırmalı biçimde sunuyor bize Nabokov. Yani ahlak zaten kültür ve gelenekten aldığı mirasla beslenirken H.H pek çok defa bu kavramlardaki geçiciliği ve değişimleri vurgular. Kendi günahkar suçsuzluğunu örtbas etme amacı elbette taşır, ama sübyancılıktan öte bir superisi tutkusudur bu. Edebiyatçıların dahil olduğu pek çok sav döker ortaya. H.H, sapkınlık ve ahlaki değerlerin zamanla değişebildiğini itirafları arasında edebiyatçıları anarak belirtir.

peki Dolores Haze nesne olarak burada ne durumdadır, sorusu geliyor. Humbert'in oluşturduğu fiziksel ve tinsel şemada, henüz küçük yaşlarda yaşadığı bir aşk macerası etkinlik gösterirken, Dolores, Humbert'in geçmişinin deneyimsiz aşk öznesinde yakaladığı benzerliği üzerinde taşımaktadır. Dolores, H.H'nin aradığı erotizmi bir gölge gibi onun gölgesine değdirip durur. Bilinçli olarak yapar bunu fakat biraz ilgi çekmek biraz da hiç anlaşamadığı annesini bertaraf etme amacı gütmektedir.

İnsana paha biçmekte pek aceleci olan okur, bu kurgusal itirafların izdüşümünde Humbert'ın tarafını tutuyor ilginç bir şekilde. Tutkunun şaşaasından olacak, okur, kendi yaşamındaki tutku ihtiyacını Humbert'ın ahlaki niteliği sorgulanabilir eylemleriyle uzlaşarak farkında olmadan gemiye binmiş sayılabilir. Yine de metin arasında sıkla anıldığı gibi kendi çıkarlarını yaşatmak adına Lolita'nın çıkarlarını sağlayan bir adamdır bu adam. Yıllar geçtikte ödül ve yasak ikileminden sıkılan Lolita'yı kavraması daha da zor olacaktır Humbert'ın. Yine de sevmiştir işte. Supericiği o kusursuzluk maskesini belki de ertesi yıl çıkaracaktır üstünden ama H.H artık vazgeçemez ve bu noktada supericiği mitosunun sadece fiziksel bir tutkudan fazlasını taşımaya başladığı görülecektir. Aşkın garipsenir tüm yanlarıyla insanı yakalaması nedense pek de garipsenmez.


Humbert'ın tüm pragmatist yanlarını - Charlotte Haze ile sırf Dolores ile aynı evde kalmak amacıyla evlenmeye mecbur kalması, bu ikiliyi tüm gün uyutacak uyku hapları ayarlamaya çalışıp Dolores'i uykusunda taciz etme planları, Charlotte'dan kurtulma amacıyla cinayet planları kurması, Dolores'in superisi olma ihtimali olan arkadaşlarıyla iletişim kurmaya çalışması- hesaba kattığımızda karakter yapısı olarak da değiştiğini görürüz. Eh sonuçta minik supericiği Dolores'i üzeni üzmeye gider son olarak.

Yayımlanma aşaması ve yayınlandıktan sonra Nabokov'un yaşadığı zorluklar, Kubrick'in filminin dahi kimi Avrupa ülkelerinde sansürlenmesi bir kenara plajda okumaya yeltenirken 'ahlaksız' olarak damgalanma çekincesiyle bir kaç sayfa okuyup ortadan kaldırdığım bir kitap olmuştur Lolita.

Ahlak güzel bir moda fakat;

“Lolita, hayatımın ışığı, kasıklarımın ateşi. Günahım, ruhum, lo-li-ta; dilin ucu damaktan dişlere doğru üç basamaklık bir yol alır, üçüncüsünde gelir dişlere dayanır. Lo-li-ta”

Sanat modadan yalıtılmış bir faaliyet olarak çok daha güzel.

7 yıl, 8 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

uzun zamandır merak ettiğim baslayamadığım bir kitaptı.
ahlaki olarak yanlış eylemlerde bulunan, katıksız kötü bulduğum birinin penceresinden bakabilecek olmak kitabın başlarında merak ettirse de hatta bu merak şahane bir anlatım ve betimlemelerle taçlansa da belirli bir yerden sonra anlatım tekrara düştü benim için tekrara düştükçe de odaklanmakta zorluk yaşadım.

4 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Mükemmel!

11 yıl, 11 ay
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Harika bir son sizi bekliyor.

10 yıl, 10 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Güzeldi. Okumaya değer.

9 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Konu ne kadar farklı olsa da yada yanlış olsa da yazarı çok sevdim.Siz sevgili okuyucular karar verin demesi yok mu bizimle iletişim kurmaya çalışması...Başka yazarlarda rastlamadığım bir özellikti.:)Diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.

9 yıl, 1 ay
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

güzel bir kitap, ama dili biraz daha hafif olabilirdi, genç arkadaşlarımız biraz sıkıntı çekebilirler bu romanı okurken

9 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Çok büyük bir heyecanla başlamıştım neden sarmadı anlayamıyorum.

8 yıl, 10 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

İnanılmaz etkilendim,çok hoşlandım okuduğuma çok çok sevindiklerimden oldu.Cesaret dolu bu yazar harika bir mizah da katmış bu hoş eserine,birinci şahıs anlatım dili de çok yakışmış!Müthiş bir dolu dili var ama sayfalar ilerledikçe okumak benim için zorlaşır gibi oldu,eksikliğim.Kesinlikle kaçırılmaması gerekenlerden..

5 yıl, 9 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

işte böyle büyük yazarlar olduğu için -iyi ki varlar- her yazarım diyen yazar olmuyor...

5 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bir türlü odaklanamadim evdeki durumlardan dolayı. Vladimir Nabokov kalemi sağlam yazarlardan biri. Ve kitabında oldukça cesur bir konuyu tercih etmiş. Küçük çocuklara karşı beslenen duygular eminim okuyucuyu rahatsız edecektir ama kalem o kadar sağlam ki kıtabin büyüsüne kapatılmaktan kendinizi alamıyorsunuz.. Muhteşem bir tasvir yeteneği var yazarda. Böyle riskli bir konuyu bu şekilde ele alması takdire sayan, yapilan geziler kitaba yine ilgi çekici bir boyut kazandırmış. Bir pedofili bakası deyip geçmemek , özümsemek gerekir diye düşünüyorum kitabı. Aşk bu kez olmayacak bir kişiye , olmayacak zamanda ziyaret etmiş sanırım. Küçük çocuk (Dolly) a karşı duyulan histen ziyade kahramanın cinsel anlamda oldukça cesur betimlemeler yapması biraz okuyucuda ters etki yaratabilir. Filmi de var. 1962 yapımı Stanley Kubrick filmi. Izlemistim. Bazı ülkelerde yasaklanmış bir filmdir konudan da anlaşılabileceği gibi. Kitabı ben sevdim, rahatsız edici bir konu olmasına rağmen aşkın en karmaşık, aşina olmadığınız hallerine tanık olduk . Tek sıkıntı yaşadığım nokta, tabi bunda odaklanma problemi yaşamam da çok büyük etken oldu , cümlelerin zor anlaşılması , yoğun bir yapıya sahip olması idi.

4 yıl, 8 ay


Baskı Bilgileri

Ciltsiz, 364 sayfa
2008 tarihinde, İletişim Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9754701016
Dil
Türkiye Türkçesi

Diğer baskılar


Kitabın Geçtiği Listeler


Benzer Kitaplar

Şu An Okuyanlar

Emre Acar bouchecoton ay_yurtoglu özz Buketer151
5 kişi

Okumuşlar

IşılBulut OmerFaruk elifkübra sbutakin Evrenakcora mizahihareketler beyzabalik Metafor promsyph eowynthir lolita filozoflar_kahvesi bikahvebikitap okuyucu aralikkapi Shurumshine fischermaux PulpFiction handgrenade bilalante bruce parkus piril artemis üyesiz mehmet_1902 arachnera petiteaiguille ceyda ndsykdmr HVenenosa s. üstün birazsoylebirazboyle myrantha seda Sonik Panik leuhrall Tuğçe Nihal haleigha Sons of Anarchy skyozlem
232 kişi

Okumak İsteyenler

pafkoatthewall eliferen counselor Noaseton Cessie Ophelia bocek rendekar kevir laynelovesme dozuarap defne slvalacahan krutzog hasar mudhoney yaprak prog_obs0 mmirac bilgeyakut Violet Zarpandit Trillian Süleyman portakallisut werdante tembel Novelist Charlotthy Tankut ılgın anagram yarimsaat goncaass gizemnurtozlu yisarisin chiviyazisi janeyre kacinciyeni Asena Ö. MeyRA
276 kişi

Takas Verenler

makden mehmet1979
2 kişi
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski