Kendi Everest'inize Tırmanın

Yaşamımız her gün yaptığımız binlerce seçimden oluşuyor. Her seçim bir kapı açar ya da kapatır. Şimdi elinize bu kitabı aldınız ve alayım mı, almayayım mı diye düşünüyorsunuz. Karar verme durumundasınız. Sıkıcı bir kitap olabilir; boşuna para ve zaman harcamış olursunuz. Ama belki de yaşamınızı zenginleştiren önemli bir kaynağa sahip olursunuz.
Bu kitabı okuyarak ruhunuza özen göstermiş olacağınızı biliyorum.
Hiç dağa tırmanmadım, dağa tırmanmakla hiç ilgilenmedim, şimdiden sonra ilgileneceğimi de sanmıyorum. Nasıl oluyor da dağa tırmanmayı büyük bir başarı olarak gören birinin yazdığı kitaptan bu kadar etkileniyorum? Üniversite öğrencilerinin, öğretmenlerin, yöneticilerin ve anababaların okumasını niçin istiyorum? Bu kitabı okumak benim için ruhsal bir yolculuk oldu. Yaşanmamış yaşamlar dünyasındayız. Ya sen hayatı yaşarsın ya da hayat seni yaşar. İnsanların çoğu bunun farkında değil. Yanı konu benim dağa tırmanmam değil, konu yaşamımın hakkını vererek yaşamam. Ve bu dünyada büyük bir çoğunluğumuz yaşamadan ölüyoruz. Kitap yaşarken yaptığımız seçimlerle ilgili. Yaşadığımız yaşamı seçiyoruz; hepsi bu.İ nsan kendi yaşamını yaşamayı nasıl seçer? Olabileceğinin en iyisi olma yolunu nasıl seçer? İlk adım farkına varmaktır, ilk adımı atmak isteyenler için bu kitap önemli bir kaynak. Bu kitapta, olabileceğinin en iyisi olmak isteyenlere gerçekçi altmış dört öğüt var. Unutmamak gerekir ki bu, kırk iki yaşında ve bugüne dek çok az insanın başarabileceği birçok şeyi başarmış bir insan tarafından kaleme alınmış bir kitap. Umarım bu kitabı okurken benim kadar haz alırsınız.
Doğan Cüceloğlunın önsözünden.

Yaşamımız her gün yaptığımız binlerce seçimden oluşuyor. Her seçim bir kapı açar ya da kapatır. Şimdi elinize bu kitabı aldınız ve alayım mı, almayayım mı diye düşünüyorsunuz. Karar verme durumundasınız. Sıkıcı bir kitap olabilir; boşuna para ve zaman harcamış olursunuz. Ama belki de yaşamınızı zenginleştiren önemli bir kaynağa sahip olursunuz.
Bu kitabı okuyarak ruhunuza özen göstermiş olacağınızı biliyorum.
Hiç dağa tırmanmadım, dağa tırmanmakla hiç ilgilenmedim, şimdiden sonra ilgileneceğimi de sanmıyorum. Nasıl oluyor da dağa tırmanmayı büyük bir başarı olarak gören birinin yazdığı kitaptan bu kadar etkileniyorum? Üniversite öğrencilerinin, öğretmenlerin, yöneticilerin ve anababaların okumasını niçin istiyorum? Bu kitabı okumak benim için ruhsal bir yolculuk oldu. Yaşanmamış yaşamlar dünyasındayız. Ya sen hayatı yaşarsın ya da hayat seni yaşar. İnsanların çoğu bunun farkında değil. Yanı konu benim dağa tırmanmam değil, konu yaşamımın hakkını vererek yaşamam. Ve bu dünyada büyük bir çoğunluğumuz yaşamadan ölüyoruz. Kitap yaşarken yaptığımız seçimlerle ilgili. Yaşadığımız yaşamı seçiyoruz; hepsi bu.İ nsan kendi yaşamını yaşamayı nasıl seçer? Olabileceğinin en iyisi olma yolunu nasıl seçer? İlk adım farkına varmaktır, ilk adımı atmak isteyenler için bu kitap önemli bir kaynak. Bu kitapta, olabileceğinin en iyisi olmak isteyenlere gerçekçi altmış dört öğüt var. Unutmamak gerekir ki bu, kırk iki yaşında ve bugüne dek çok az insanın başarabileceği birçok şeyi başarmış bir ins... tümünü göster


Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Kendi benliğine ulaş.

6 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Dağcılık hiçbir şekilde ilgimi çekmeyen bir spor dalı. Dağcı arkadaşlarım da var, ancak onların yaptıklarını hep delilik olarak gördüm. Fakat kitabı okurken uyku tulumu ve çadırında, dağa tırmanırken verdiği molalarda sürekli kitap okuyan, günlük tutan yazarın dağlardaki yolculuğunu ruhsal bir yolculuğa çevirdiğini gördüm.

“Herkes Everest’e tırmanamayabilir ama herkesin tırmanabileceği bir Everest’i vardır.” Bu Everest yaşam içinde kendimiz için belirlediğimiz hedeflerdir. O hedefe ulaşırken yapmamız gerekenler adım adım kitapta anlatılmış. Gerçek bir yaşam öyküsüne dayalı olması kitabı daha gerçekçi hale getirirken içi boş bir kişisel gelişim kitabı olmaktan çıkarıyor. Belki de bu yüzden bu kadar etkilendim… Bölümler arasındaki geçişler bir önceki bölümün son paragrafında geleceğini hissettiriyor. Geçiş cümlelerinin güzelliği bir taraftan, kullanılan sözcüklerin özellikle Türkçe kökenli olması ayrı bir anlam ve güzellik katıyor. Pek çok bilgin ve üstadın sözlerinden alıntılar yapılan kitapta yazarın daha önce yazdığı kitaplardan ilgili kısımlar da aynen alınmış. Bu da konu bütünlüğü ve anlatımı zenginleştiren bir diğer nokta.

6 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Hani bazen sıkılırsınız ya yapıcak birşeyim
yok , hayatta hedefim yok veya varsa bile ulaşmam
Çok zor diye yakınır , iç geçinirsiniz. Hayatı doya doya
yaşamak , zevk alacağınız şeylerle uğraşmak , uğraşacak
cesarete sahip olmak istersiniz. İşte bu kitap sizi yönlendirecek
her günüzüz son gününüzmüş gibi nasıl dolu dolu yaşanır öğreten
ce acayip motive eden bir kitap. Bitirdiğimde arkadan eye of the tiger çalıyormuşcasına enerji dolu ve birşeyler yapma isteğiyle yanıp tutuştuğumu hatırlıyorum. 7'den 70'e herkes okumalı , okutturmalı.
Ve sadece okumakla kalınmamalı uygulanmalı çünkü işin sırrı yönelgeleri uygulamakta :)

6 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Sadeliğiyle pek yormayan ve özlü sözlerle süslenmiş güzel bir kişisel gelişim kitabı.

5 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Gerçek hayattan örnekler içerdiği için oldukça faydalı. Oldukça akıcı bir dille yazılmış bir çırpıda okunabilecek bir kitap. Kişinin potansiyelinin farkında olması ve bu potansiyeli kinetiğe çevirebilmesi için sahip olması gerekenler aktarılmış kitapta.

4 yıl, 6 ay önce

Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski