Kayıp Gergedanlar (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

İlk kitabı Klan'la Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Ödülü'nü alan Cem Kalender'den yeni bir roman... Kalender bu kez Maraş Katliamı'na odaklanan bir romanla çıkıyor okurlarının karşısına.

Kayıp Gergedanlar'ın ana kahramanı Suna Hanım'ın bütün ailesi Maraş'ta öldürülmüştür. Eşi Sümer Bey veterinerdir. Dört çocukları vardır: Arbor, Nubes, Nature ve Terra... Aile, bir Anadolu kasabasına, Sümer Bey'in yeni atanması nedeniyle taşınmıştır. Sümer Bey, bakımlarıyla görevlendirildiği gergedanları aramaya başlar. Ancak, gergedanların yaşadığı söylenen Binyayla'da gergedanlardan başka her şeyi bulacaktır; birbiri ardına kaybolan çobanlar, birbirinden tuhaf çoban çocukları, doğum yapan, ancak bebeğin her bir uzvunu ayrı ayrı doğuran kadınlar...

Suna Hanım, belediye başkanının kendilerine tahsis ettiği yeni evin bahçesini yüksek bir duvarla çevirttikten sonra bahçeye bir de kuyu açtırır. Çocuklarını dışarıdaki yaşamdan bütünüyle uzak tutan, onları kendi tuhaf hayat görüşüyle eğiten Suna Hanım, bu kuyuyu açtırmakla hem kendine bir mezar, hem de çocuklarına yeni bir rahim inşa ettirmiştir.

Okuru daha ilk sayfalarıyla içine çeken, Kafkaesk atmosferi, dehşet verici katliam sahneleri ve derin psikolojik tahlilleriyle Kayıp Gergedanlar, bu yılın en çok konuşulacak romanları arasına girmeye aday.
(Tanıtım Bülteninden)

İlk kitabı Klan'la Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Ödülü'nü alan Cem Kalender'den yeni bir roman... Kalender bu kez Maraş Katliamı'na odaklanan bir romanla çıkıyor okurlarının karşısına.

Kayıp Gergedanlar'ın ana kahramanı Suna Hanım'ın bütün ailesi Maraş'ta öldürülmüştür. Eşi Sümer Bey veterinerdir. Dört çocukları vardır: Arbor, Nubes, Nature ve Terra... Aile, bir Anadolu kasabasına, Sümer Bey'in yeni atanması nedeniyle taşınmıştır. Sümer Bey, bakımlarıyla g... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

283 sayfa

Alakarga Sanat Yayınları tarafından yayınlandı


Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.0 puan (4 kişi)
5 okumuş, 5 okumak istiyor, 0 okuyor

8.3 puan (3 kişi)
5 okumuş, 10 okumak istiyor, 0 okuyor

7.0 puan (3 kişi)
5 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

5.1 puan (7 kişi)
14 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

10.0 puan (1 kişi)
1 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

7.0 puan (1 kişi)
2 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (2 kişi)
3 okumuş, 3 okumak istiyor, 0 okuyor

9.2 puan (6 kişi)
7 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

8.3 puan (3 kişi)
3 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

9.0 puan (2 kişi)
3 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

gunes.c
1 kişi
Burak Uzun Ecavuslu hula bilalante bstmlg kitaplarla beslenmek danydarco cemo Şah-Rû
9 kişi
beyzaaa manivela giizemss hatice emeksiz
4 kişi
manivela
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

3 farklı koldan ilerleyen bu roman dikkatli bir okura sürprizler yaomayacaktır ancak soluksuz okunuyor. Maraş katliamı çırılçıplak gözlerimizin önünde.

5 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

uzun süre kafamı meşgul edecek sorular sorduran etkileyici bir roman.

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Cem Kalender çağımızın güçlü kalemlerinden ; kafkaesk bir anlatima sahip KAYIP GERGEDANLAR 1978 maraş katliami ve 2011 yilinda 4 universiteli gencin annelerin ölümü ile intihar etmelerini alt metin olarak bize sunuyor.

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Deri altındaki parazit gibi insanı kaşındıran çarpıcı bir eser. Maraş Katliamı ve yine Maraş’ta intihar eden 4 kardeşin hikayesiyle kurgulanan roman Kafkavari diliyle dikkat çekiyor. Katliam satırları gerçekten tüyler ürpertici. Böyle utanç verici bir olayın sadece kurgu değil yaşanmışlığın ta kendisi olması ise insanı kahrediyor. Romanın Binyayla’da geçen kısımları da Kafka’yı bolca andıran, insanı daraltacak bir derinlikte. Karakterlerin kendilerini bulma ve kendileri olma mücadeleleri modern dünyada yaşadığımız “varolma” sorununu akıllara getirirken insanlık kültürü üzerine de düşündürüyor.

3 yıl, 6 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski