İlahi Komedya (3 Cilt Takım) (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Dünya şiirinin başyapıtı İlahi Komedya, Dante'nin Cehennem'e, Araf'a ve Cennet'e yaptığı düşsel bir geziyi destanlaştırır. İlahi Komedya, 14233'e ulaşan toplam dize sayısı ile, şiir tarihinin en uzun soluklu şiiridir. Dante'nin, 1300 yılının 7 Nisan Perşembe gecesi başlayan gezisi bir hafta sürer, Dante'ye Cehennem ve Araf yolculuğu boyunca Latin şair Vergilius rehberlik eder. Araf'ın tepesinde Vergilius yerini, Cennet'te Dante'ye rehberlik edecek olan Beatrice'ye bırakır. Dante, Beatrice'yi ilk gördüğünde kendisi dokuz, Beatrice sekiz yaşındadır. Dante, ömrü boyunca Beatrice'ye bağlı kaldığı gibi, düşünce dünyasının de esin kaynağı olur Beatrice.
Vergilius'un Aeneias destanını örnek alan ve sıra dışı bir aşka mitoloji, tarih ve kutsal metinlerle de desteklenen gerçeküstücü bir ortamda yakılan bir ağıt olarak da değerlendirilebilecek olan İlahi Komedya'nın tarih ve felsefeden dilbilime, gökbiliminden geometriye uzanan bir ansiklopedi niteliği taşınması da bir başka özelliğidir.
Oğlak Yayınları, eksiksiz ve ilk kez şiir olarak Türkçeleştirilen İlahi Komedya'yı gururla sunar.

Dünya şiirinin başyapıtı İlahi Komedya, Dante'nin Cehennem'e, Araf'a ve Cennet'e yaptığı düşsel bir geziyi destanlaştırır. İlahi Komedya, 14233'e ulaşan toplam dize sayısı ile, şiir tarihinin en uzun soluklu şiiridir. Dante'nin, 1300 yılının 7 Nisan Perşembe gecesi başlayan gezisi bir hafta sürer, Dante'ye Cehennem ve Araf yolculuğu boyunca Latin şair Vergilius rehberlik eder. Araf'ın tepesinde Vergilius yerini, Cennet'te Dante'ye rehberlik edece... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Ciltsiz , 976 sayfa

2010 tarihinde , OĞLAK YAYINLARI tarafından yayınlandı


ISBN
975-329-246-3
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.5 puan (79 kişi)
264 okumuş, 275 okumak istiyor, 5 okuyor

8.0 puan (96 kişi)
226 okumuş, 276 okumak istiyor, 5 okuyor

8.5 puan (190 kişi)
376 okumuş, 252 okumak istiyor, 8 okuyor

8.4 puan (220 kişi)
474 okumuş, 449 okumak istiyor, 15 okuyor

8.8 puan (149 kişi)
477 okumuş, 138 okumak istiyor, 6 okuyor

8.3 puan (50 kişi)
195 okumuş, 119 okumak istiyor, 4 okuyor

8.5 puan (210 kişi)
523 okumuş, 521 okumak istiyor, 19 okuyor

8.8 puan (147 kişi)
308 okumuş, 555 okumak istiyor, 52 okuyor

7.7 puan (198 kişi)
686 okumuş, 341 okumak istiyor, 24 okuyor

8.7 puan (89 kişi)
251 okumuş, 74 okumak istiyor, 8 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

23 kitap, 58 oy
36 kitap, 56 oy
140 kitap, 595 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

senelerdem serdakayman AyşeNur gkhngkdmr wertheimer beatrice bridella Windom Earle Mathilda vlabien Gargoyle pabloanddido Murat G. belki ezgipi tumbilik troublen9ne coccen ojos verdes magicalbronze meddah reminor dendenn
23 kişi
Acyk endlyy Hawkstone hasan fuat bayrak beste e. Simay oyuxii zerre meryemk çomakhücresi remycem CemÖztürk davut Arahni EmrEokur ayvalikkedisi muannitsahtegi marvin morw eskidünya Fatih'in Kitaplığı Kızılaslan NEMESİS Hatice KOCA istinaden Pollux Hypatia İkbal NeoNoir canan acar TheTurk cumartesinsani tilda HVenenosa muratdoganoz byd elsanin_mecnunu Metafor Elendil
200 kişi
filozoflar_kahvesi kedideli damla bender HakanCOLAK noreman Betty bikahvebikitap Aslındabirkonuvar dancemylifeaway rhineceros YBahadir tugcenur Temurah nrcnn minellfrtm ehlifasil air23 Sevinc Altincekic rare Asude Dalgakıran Dicle hyourinmaru demian iroshjum Dilan Nar mahsunonur urazzz eldalote sisifosunkayası ufukdonmez peltvanluce cimicipilis hamstergibiyasiyorum LoSttt lucy idil dozuarap Tankut
269 kişi
Batu2224
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Özellikle Cehennem bölümünün tasvirleri Dante'nin gelmiş geçmiş en büyük ustalardan biri olduğunun kanıtı.

8 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Cehennem'i okudum,Araf ve Cennet beni bekler.

7 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

bildiğim bütün anlatılan cennet cehennem tasvirlerinin en yücesi bu kitapda yer alıyor

6 yıl önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Edebiyat severlerin okuması gereken bir eser.

6 yıl önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Orta Çağ ile Rönesans arasındaki geçiş döneminde yazılmış ortaçağın döneminin bu şiiri, hayalgücü ve alegorik tasavvuru, ölüm sonrası hayatı anlattığı öyküsü ile Hristiyan batı kiliseleri tarafından benimsendi.
Eserin orijinal adı "Komedya" olmakla birlikte daha sonra 1360 yılında Giovanni Boccaccio tarafından başına "İlahi" kelimesi eklenerek Hristiyanlaştırılmıştır.

7 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Kuvvetle muhtemel meb yayınlarından alıp okuduğum için ağır Türkçesiyle insanı kasım kasım kasan kitaptır. Yoksa olaylar çok ilginç, güzel gelişiyor. Devlet elini kitaptan çekerse ne güzel olacak dedirten kitap.

7 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Herkesin okuması gereken, çok farklı bir kitap. Daha önce okuduğunuz kitaplara benzemez. Okumalısınız.

6 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Rönensansdaki hümanizm açık bir şekilde belli.olum ve sonrasinda neler ile karsilasabilecegimize bir ornek ve o bu ornegi oyle edebi bir uslupla anlatmiski bence sadece bir eser olmaktan daha cok sey ifade ediyor.

6 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Bu kitabı severim.

6 yıl, 7 ay önce
3 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Çok güzel kitaptır tiyatroların baş eseri gibidir. William şekspiri andırır :)

6 yıl, 7 ay önce
2 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Çevirmen notları yer yer insanı salak yerine koysa da titiz bir çalışma olmuş.

6 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Cehennem bölümü çok iyiydi ama Arafta sıkıldım ve şuan kitabı bıraktım.Daha rahat zamanda baştan sona okumak isterim.

5 yıl, 11 ay önce
2 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
4 puan

Dante nin eseri bence öyle başyapıt falan değil. Tasvirleri yaşar kemalin yada peyami safa nın tasvirlerinden daha iyi değil. Kitapta "ya hiç böyle düşünmemiştim" diyeceğiniz bir şeyde yok. Hatta kitap dini ve milli yönden ırkçı bi yaklaşım sergiliyor. Başyapıt denmesinin tek sebebi batının kitaba kendi inanç penceresinden bakarak göklere çıkarmasıdır.

5 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Ağır bir roman...

5 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

en sevdiğim kitap

5 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Dili biraz zor içinde çok fazla bilinmedik kelime var ama yinede güzel okuyacaksanız bu yayını(OĞLAK YAYINLARI) nı okuyun.

5 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Şiirselliğe ve tasvirlere diyecek lafım yok ancak Cehennem'in 28.kantosunda Hz.Muhammed'e alenen hakaret etmiş, hangi hakla diye sorarlar adama!!!

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

rekin teksoy çevirisi olmasa anlayamayacğım bir kitaptı. müthiş kitap çevirisiyle de

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kendisinden sonra neredeyse her türde sanat dalına ilham olmuş muazzam bir eser.

Yüzeysel olarak cehennemi daha eğlenceli bulduğumu söyleyebilirim. Gerçekten fantastik işkenceler vardı. Araf'ın işleme sistemi pek içime sinmedi doğrusu. Cennet'in alt basamağı gibi bir şey. Cennet ise gerçekten sıkıcı bir ortammış.:)

İşin şakası bir yana ciddi olarak çok tartışmalı bir eser. Sadece eleştiri babında değil inceleme olarak da uzunca ele alınır. Aşırı koyu Hristiyan olan üstadın böyle bir yolcuğa çıkma ve canlıyken kendini cennete çıkabilecek konumda görmesi bana kalırsa büyük bir kibir örneği. Evlilik dışı ilişki yaşayan din adamlarını cehennemde işkenceden işkenceye sürerken, evli olmasına rağmen vazgeçmediği Beatrice'ye duyduğu aşk da bir diğer ironi. Sevmediği, kınadığı, gözünde en büyük acılar çekmeye layık kim varsa tıkmış cehenneme. İşin gerçeği müthiş bir sanatsal güçle yazılmış olsa da büyük bir kindarlık belgesi aynı zamanda. Sırf bu yüzden bile etkileyici bence. Ayrıca modern İtalyanca'nın ilk örneği olması, astrolojiden sembolizme felsefeden dine tarihten bilime birçok konunun ayrıntılı olarak ele alınması ve başlı başına matematik üzerine kurulu olması da eseri sadece Rönesans eşiğindeki Ortaçağ'ın değil insanlık tarihinin en üst dereceli eserlerinden biri yapıyor.

Çeviri olarak ise Rekin Teksoy, açıklamaları bir kenara koyarak harikalar yaratmış. Çevirinin en uç noktası şiir çevirisidir. Kafiyeye dayalı bir yazım türünü başka dile oturtmak çok ama çok zordur. Şüphesiz orijinalini okumadan birebir çeviri başarısını tayin etmek mümkün olmaz. Ama uyarlama olarak çok iyi. Gelgelelim açıklama kısmı bazı yerlerde gerçekten bu kadar da olmasaydı dedirtti. Eğer biraz Yunan mitolojisine ve Hristiyanlık tarihine hakimseniz açıklamalara takılmadan okuyabilirsiniz. Çeviri zaten o kadar iyi yani. Fakat hadi kişileri geçtim eylemlere kadar açıklamak?

Aşırı koyu Hristiyan olan üstad: Dante :)

5 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu kitabın çok daha farklı bir konu işleyeceğini düşünmüştüm. Daha doğrusu olay örgüsünün bu derece hayat dersi vereceğini hiç tahmin etmemiştim. Baş kahramanlar üç tanedir bunlar; Dante, Dante'nin aşık olduğu kız Beatrice ve Dante'nin Beatrice'e kavuşmasını sağlayan rehber Vergilius. Dante'nin çoktan ölmüş olan Beatrice'e kavuşması için Cennete gitmesi gerekmektedir ve bu Cennete giden yol ise Cehennemden geçmektedir. Cehennemdeki acı çeken insanların dünyadayken işledikleri suçlar yüzünden bu hale düştüklerini gördüğünde her defasında korkuya kapılan Dante'nin güzel bir ibretlik macerası anlatılmakta. Benim okuduğum kitap, East Press tarafından mangalaştırıldığı için okunması daha kolay ve daha keyifli oldu. Kitabı ne ara bitirdim hiç bilmiyorum. Arka kapağı kapattıktan sonra çoğu şeyin farkına vardım ve bu farkına vardığım şeylerde daha dikkatli olma kararı aldım. Kitabı tavsiye ederim, mutlaka okunması gereken ve ders veren bir eserdir. Keyifli okumalar dilerim... :)

3 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

14. yüzyılın ilk yarısında Dante tarafından yazılan bu eser, İtalyan ve dünya edebiyatının önemli bir epik şiiri ve başyapıtıdır.

7 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski