Eskici ve Oğulları (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Türk edebiyatının büyük ustası Orhan Kemal, en yetkin kitaplarından biri olan Eskici ve Oğullarında ekonomik koşulların nasıl da aile bağlarını zorladığını ele alıyor. Edebiyatımızda her zaman emeğin, umudun, aydınlığın yanında tavır almış olan Orhan Kemal, insan eliyle kurulan çarpık düzenin nasıl da insanın kendini yozlaştırdığını en iyi dile getiren yazarlarımızdan biri. Eskici ve Oğullan, ekonomik zorluklar nedeniyle çözülmenin eşiğine gelmiş aile ilişkilerini tüm canlılığıyla gözler önüne seriyor.

Türk edebiyatının büyük ustası Orhan Kemal, en yetkin kitaplarından biri olan Eskici ve Oğullarında ekonomik koşulların nasıl da aile bağlarını zorladığını ele alıyor. Edebiyatımızda her zaman emeğin, umudun, aydınlığın yanında tavır almış olan Orhan Kemal, insan eliyle kurulan çarpık düzenin nasıl da insanın kendini yozlaştırdığını en iyi dile getiren yazarlarımızdan biri. Eskici ve Oğullan, ekonomik zorluklar nedeniyle çözülmenin eşiğine gelmiş aile ilişkilerini tüm canlılığıyla gözler önüne s... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 470 sayfa

2012 tarihinde , Everest Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9789752895034
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.2 puan (44 kişi)
72 okumuş, 49 okumak istiyor, 1 okuyor

7.6 puan (33 kişi)
177 okumuş, 39 okumak istiyor, 1 okuyor

8.3 puan (74 kişi)
180 okumuş, 47 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (86 kişi)
213 okumuş, 80 okumak istiyor, 4 okuyor

7.6 puan (39 kişi)
97 okumuş, 50 okumak istiyor, 2 okuyor

8.0 puan (25 kişi)
93 okumuş, 49 okumak istiyor, 2 okuyor

7.8 puan (54 kişi)
131 okumuş, 46 okumak istiyor, 3 okuyor

7.3 puan (69 kişi)
228 okumuş, 19 okumak istiyor, 0 okuyor

8.2 puan (34 kişi)
107 okumuş, 107 okumak istiyor, 3 okuyor

7.3 puan (45 kişi)
180 okumuş, 24 okumak istiyor, 2 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

100 kitap, 278 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Btlcrp yagmur..uzun havejoker alihanemre102 buketb ddamlapinar Kartuğ ceren714 sanenelen meryemclk nazliarslan Berat01240 lisbethsalander ümmühanzilan Ee guests
16 kişi
aysetgl iso336 Gamzeakkya storedlight Ahahha asau maggie herhangibiri daracfsf imrenn fsalim54 Mehmet Özkan Berinoyib senay celik cakmakoglu Ardabe6 efendi zibidi Arcamenel mustafasahin tiktak shine13 haticeazra hatandöz Ekekkd edep Kzbn sanane61616516 Tuğçe Nihal İlker Özten buggie Pamuk şeker MUHARREM KARAKUŞ ılgınayse erdinc72 aleyna.mtluu ghasdemir agokhana sorguc adnantopcu adadenizi
215 kişi
ehlifasil Minimaxy gizlem_lee c i m i Lenoboria yusufgzlby haksıztahrik nurtenpkr geleceginpatronu angela818 umursamaz uykucu PeBi mevize alihanemre102 tugceb helen sezgi dilsizmütercim R.R.Raskolnikov c_atay Gkhn DMRTRK beyzaaa UfukÖksüz cbaa elifkübra zeynep112 Begimay deniz sekman gamzelimbuak elifpotok Nasaroh luthieren seliiinakkor helenra .blue TESLİME Oguzkrblt İrem Sarıkaya Sagelanur
38 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
5 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
3 puan

Zar zor bitirdiğim kitaplar arasında 1. sırada.

7 yıl önce
3 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Eskici bir baba; karısı, kızı ve oğullarıyla bir babanın yaşadığı sorunlar ve zor geçim şartları anlatılıyor kitapta.

Kitabın daha ilk sayfalarından itibaren Topal Eskici'nin bini bin parça küfürleri ile karşılaşıyorsunuz. Ne anne ne kardeş bırakıyor, din iman dümdüz gidiyor. Tamam, anladık; yazar Orhan Kemal, karakteri daha baştan bize iyice tanıtma gereği duyuyor. Ancak insan biraz usturuplu bir tarz kullanır. Dine, imana, Allah'a küfürler kitabı okuyanı bile dinden çıkarır valla! Kitap anaya, avrata, dine Allah'a küfürle başlıyor, Allaha karşı isyan bayrağı çekmekle bitiyor!
Bu kitabı neye göre 100 temel eserden biri olarak seçmişler anlamış değilim. Konunun ve olayların işleniş tarzı vasatı aşamıyor, betimlemeler olması gerektiği kadar değil. Olaylar yerelde geçiyor, ama sadece küfürler ve argolar yerel dilden, diğer konuşmalar İstanbul dilinden! Tek artı tarafı konunun gerçekçiliği. Olayların oluş sırası düzgün, karakterler halktan. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmak için yol gösterir bir tarz kullanılıyor. Herşeye rağmen bir umut doğuyor bir yerlerden. Kitabın sonu bir umutla (fabrikada iş bulunuyor) bitiyor.

6 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Ekonomik koşulların , ekmek kavgasının içinde bir ailenin dramı...
Romanda bu aile bir çok kez çok zor durumlara düşer ama her durumda ailenin yeşeren umutları ve hayata tutunma çabaları muhteşem anlatılmış. Romanın son sayfaları da gerçekten etkileyici..
üstelik romandaki küçük velet Cavit karakteri harikuladeydi :)

Orhan Kemal severler mutlaka okumalı ..okutmalı

6 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Okuduğum ilk Orhan Kemal kitabı. Çok beğenerek yer yer üzülerek okudum. Zor hayat şartlarının bir aileyi nasıl dağıttığı ve toparladığını anlatan edebi yönü güçlü bir kitap. Ayrıca vasat olarak niteleyenlere kesinlikle katılmıyorum.

5 yıl, 9 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Elli altmış yıl kadar öncesine gidip Anadolu'ya ve Anadolu insanına karışmak, zamanı ve şartları anlamak için okunabilecek muhteşem bir kitap.

5 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

kitaptan sonra muhakkak filmi izlenmeli ve fikret hakan ın son sahnesi üzerinde epeyce konuşmalı.adana taş köprü ve tahta bacak...

6 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Makineleşmeye geçiş sürecindeki, makineleşme sonucu işsiz kalıp sert hayat şartları altında ezilen bir aile çok güzel anlatılmış. Acıklı hikaye sevenlerin okuması gereken bir kitap.

6 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

3 sene oldu okuyalı güzel bir kitaptı okunması gereken bi kitap

6 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

sade bir dilde yazılmış ' güm güm gümüleyen konak ' uğruna fakir bir ailenin başından geçenler etkili bir dille anlatılmış

5 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

harika ötesiii:)

5 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Pek akıcı olmayan sırf Orhan KEMAL e ait olduğu için okumuş olduğum kitap.Aslında güzel denilebilir ama fazla uzamış...

3 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Bir ailenin dramını, yaşam mücadelesini anlatır Eskici ve Oğulları. Kitap ilerledikçe Gazap Üzümleri'ni yeniden okuyorum hissine kapıldım.

3 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Acıları, sevinçleri, ihtirasları ile bir aile dramı. Betimlemeleri, kusursuz anlatımı ile bir anda kendinizi Adana'nın kavurucu sıcağında, ekonomik sıkıntının aile bağlarını nasıl zorladığını ve mücadelelerini ıslak gözlerle okuyup,o dönemin şartlarına ve çıkmazlarına da şahit oluyorsunuz. ..

9 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski