Dune Çocukları

Kitap açıklaması henüz eklenmemiş.


Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Dune, o çöl gibi derin bir seri. Çöl hayatını, çöl insanlarının sert kişiliklerini etkileyici bir şekilde yansıtıyor. Bu kitapta Atreides ailesinin üyeleri arasındaki ayrışma ve karakterler arası güvensizliğin aşırı boyutta oluşu ruhumu kararttı. Kitabı sürekli bir tedirginlikle okudum. Leto'nun dönüşümü etkileyiciydi. Alia ise yürek burktu. Okuması biraz zor bir seri ama devam kitapları için merak da uyandırıyor.

1 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

2.seriden daha güzel ve bolca surprizler barındırıp hayal gücünü hayli zorlayan bir kitaptı.

6 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Serinin üçüncü kitabı çok düşündürücü bölümler içeren, güç - iktidar - inanç ilişkisi üzerine kurulmuş. Keyifle okunan, üzerinde tartışılacak alıntılarla dolu...

Çeviri (sarmal)konusundaki sıkıntılardan ötürü alıntıları orijinal dilinde veriyorum... Kabalcı yayınevinden yayınlanan Dost Körpe çevirilerini tercih etmenizi öneririm...

“Most deadly errors arise from obsolete assumptions.”

“Governments, if they endure, always tend increasingly toward aristocratic forms. No government in history has been known to evade this pattern. And as the aristocracy develops, government tends more and more to act exclusively in the interests of the ruling class -- whether that class be hereditary royalty, oligarchs of financial empires, or entrenched bureaucracy.”

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Dune serisinin üçüncü kitabında işlenen konular iktidar, din, fanatizm, kişisel zaaflar, ekoloji, vs.

Frank Herbert serinin bu kitabında iktidar mücadelesi veren birincil karakterleri (İkizler Leto ve Ganima, Alia, Jessica, Wensicia, Farad'n, Vaiz), sadakat, kişisel tercihler ve inanç konularında kendileriyle hesaplaşan ikincil karakterleri (Stilgar, Duncan Idaho, Tyekanik, Cavid) ve dinsel fanatizmin etkisiyle Dune sahnesini tamamlayan üçüncül karakterleri inceliyor. Romanın kurgusu içinde karakterler katı sınırlar içinde çizilmiş bir hiyerarşiye oturtuluyor ve bu hiyerarşi içindeki davranışları okuyucu için asla şaşırtıcı olmuyor.

Herbert roman karakterlerinin tek boyutlu düzleminde felsefi sorgulamalar, şaşırtıcı olaylar kurguluyor; ancak tümü bir araya geldiğinde okuması güç bir kurgu ortaya çıkıyor.

Bu güçlük, Orta doğu dillerinden alınan bazı kavramlarla da pekiştirilince okuyucunun romanın kurgusundan kopmadan kitabı bitirebilmesi için epeyce çaba harcaması gerekiyor.

Romanı okurken Herbert'in çok fazla şey anlatmak, hatta daha ileri giderek tartışmak istediğini düşündüm. Romanın kurgusu ile sınırlanmadan üzerine düşünülecek pek çok kavram var. Mesela melanet, ya da geçmişte yaşamış bir insan tarafından ele geçirilme. Mesela insan-kum balığı birleşmesi ile ortaya çıkan süper güç, mesela Altın Yol, mesela ekolojik yıkım...

Okurken Dune evreninde kaybolup gitmek muhteşem bir duygu; ancak Frank Herbert standartlarına göre de, BK standartlarına göre de "zor bir kitap.

5 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

DUNE 3- Paul atreides kör olduktan sonra fremen geleneklerine göre kendini çöle sunmuştur.. Paul'ün ikizleri: 2.leto ve ganimet ; Bunlar çocukluklarında benlik kazanmış, farkındalıkları gelişmiştir..Dune, çöl gezegeni olmaktan çıkıp, su cennetine dönüştüğü için baharatı sağlayan dev solucanların sonu gelmektedir. Leto bunu tersine çevirmek için Alia'yla iktidar savaşına girer..Yine muazzamdı.. keyifle okudum.

9 ay önce


Baskı Bilgileri

Karton Cilt, 552 sayfa
2016 tarihinde, İthaki Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9786053756026
Dil
Türkiye Türkçesi

Diğer baskılar


Benzer Kitaplar

Şu An Okuyanlar

Şu anda kimse okumuyor.

Okumuşlar

ahmetkoca35 Mashiara Rannek ahmetnurhak
4 kişi

Okumak İsteyenler

Okumak isteyen bulunamadı.

Takas Verenler

Takas veren bulunamadı.
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski