Akıl ve Tutku (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Gurur ve Önyargının iki yılda 4 binden fazla satan yazarından ve çevirmenindenKırk iki yıllık gözden uzak ve sade yaşantısına karşın yazdıklarıyla İngiliz edebiyat tarihinin bir kült romancısı olmayı başardı. Eserlerinde güçlü kadın karakterleri başkahramanlar olarak yer aldı. Bütün romanları sinemaya uyarlanan Jane Austen, Akıl ve Tutkuda aile değerleri ve akrabalık ilişkileri ile kadın duyarlığı ve aşkı ele alır. Bu romanda da Jane Austenın derin gözlemi, zarif üslubu ve ince ironisi eserin konusu kadar dikkat çekicidir.

Gurur ve Önyargının iki yılda 4 binden fazla satan yazarından ve çevirmenindenKırk iki yıllık gözden uzak ve sade yaşantısına karşın yazdıklarıyla İngiliz edebiyat tarihinin bir kült romancısı olmayı başardı. Eserlerinde güçlü kadın karakterleri başkahramanlar olarak yer aldı. Bütün romanları sinemaya uyarlanan Jane Austen, Akıl ve Tutkuda aile değerleri ve akrabalık ilişkileri ile kadın duyarlığı ve aşkı ele alır. Bu romanda da Jane Austenın derin gözlemi, zarif üslubu ve ince ironisi eserin ko... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

392 sayfa


ISBN
9789944882552

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.3 puan (122 kişi)
297 okumuş, 162 okumak istiyor, 5 okuyor

7.9 puan (45 kişi)
102 okumuş, 63 okumak istiyor, 1 okuyor

8.0 puan (96 kişi)
266 okumuş, 89 okumak istiyor, 2 okuyor

8.4 puan (295 kişi)
886 okumuş, 252 okumak istiyor, 8 okuyor

8.0 puan (51 kişi)
119 okumuş, 55 okumak istiyor, 3 okuyor

8.2 puan (87 kişi)
300 okumuş, 82 okumak istiyor, 1 okuyor

8.5 puan (6 kişi)
22 okumuş, 16 okumak istiyor, 0 okuyor

8.1 puan (13 kişi)
19 okumuş, 30 okumak istiyor, 0 okuyor

7.7 puan (33 kişi)
82 okumuş, 40 okumak istiyor, 1 okuyor

8.7 puan (91 kişi)
212 okumuş, 91 okumak istiyor, 9 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

6 kitap, 34 oy
103 kitap, 1252 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

goncc lahoyaz karacay psychedelic Şehzade
5 kişi
TeukieBusra Fatigoo tugceeay sentirelpoder nilaysea muazzez111 awas evren79 Secura LadyMaria omertasus nurss gulsaht sedatly gzddrk Gayeycbc Serpil Aybirdi Merve Arslanalp İmroz que gizemke Nbanuo ateş düşesi rabiabeki adadenizi story simon candys ilkayzgr mrvilhn polen birgül_35 burcuva Canan aphreal pisipisipist feritagah micef dsaydam janeyre
147 kişi
Ophelia Carpe_Diem Jane senakuzu Trillian crescentdark efla halloween_1234 imdbsever GuLBeRG su'nun notu radyasyonbocegi melanieses Hayata devam deryacan feyza nur fatmai Emma mrs.mystery bennet en iyisi bu mu? emin misin? haremis bi kahve bi kitap arzu türkay nergis Tuba Akar seza tıkçe sheydas wickedleav Kareler Ve Sayfalar (Umut Babilon) nihal çetin melankolimelankoli Dutyemişbülbül SincappppNefesi supertrampt Minimaxy mayadick nesterm
84 kişi
ahmet bahadır
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Öncelikle kitabın arkasında yazan 'iki kı kardeşin evlilik öyküsü' cümlesini unutmnızı tavsiye ederim. Kitap iki genç kız kardeşin öyküsünü anlatıyor,ancak evlilik meraklısı izlenimi veren bu cümle abartılı olmuş.
Jane Austen'ın ilk romanı olan bu kitap gerçekten mükemmel ilk kitaplardan biri. Üslubundaki incelik ve dönemin cemiyet hayatının manasızlığına, kibir ve çıkarcı davranışlara yaptığı değinmeler de öylesine yerinde ki. Hem bir dönem eleştirisi barındırıyor içinde hem de akıcı bir dille yazılmış.

6 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

(Kitabı bitirdiğimde verdiğim ilk tepki: o.O)

Jane Austen ve yazım tarzı üzerine çok bir şey söylemeye gerek olmasa da kitap boyunca süren davetler arasından böyle bir olay örgüsünün nasıl çıktığına şaşırmamak elde değil. Yine aynı şekilde kitap boyunca okuyucunun kendine kız kardeşlerden biriyle özdeşleştirme çabası, en azından kendi adıma belirtmeliyim ki, pek sonuç vermiyor. Bana kalırsa Elinor ve Marianne sadece kitapta değil insanın benliğinde de olan ve birbirinden ayrılmayan iki kız kardeş. Akıl mı Tutku mu? Yazarın tüm telkinlerine rağmen ben karar veremedim.

Bunların dışında ironisi ve buna bağlı olarak mizahi yönü yüksek bir romandı Akıl ve Tutku. Austen, söylenecek şeyleri 'nezaket sınırları' gereği açıkça söylememiş olmasına rağmen satır aralarına sıkıştırdığı nüktelerle bize dönemin hoş bir tablosunu çiziyor. Jane Austen'ı bu romanıyla daha bir sevdim. ^^

Kitaba dair tek eleştirim, yazarın okuduğum önceki kitaplarına göre Akıl ve Tutku'nun biraz daha yavaş tempoyla ilerlemesinden dolayı oluşan 'yoruculuk'. Fakat bu, kitabın geneli ve içeriği bakımından gözardı edilemeyecek bir problem değil.

Velhasılı okunmaya değer bir Austen romanıydı.

Not: Yalnız Lucy, herkesi sevebilirim ama seni asla. u_u
Notiki: Nasıl böyle uzun cümleler kurabildiğimi ben de anlamıyorum.

5 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

incelikle yazılmış bir kitap sinema uyarlaması da oldukça başarılı.

7 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Jane Austenin her kitabı gibi bu da mutlaka okunması gereken bir kitabıdır.

7 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Yazarın ele aldığı konu çok iyi. İki kız kardeşin hayata farklı pencereden bakmasını çok iyi anlatmış. Yine bu iki kız kardeşin olaylar karşısında tepkilerinin farklı olacağına güzel bir örnek.

İki kız kardeş arasında neredeyse bir uçurum varken insanların arasında olmaz mı?
Kimilerimiz tüm duygularımızı içimizde yaşarken kimilerimiz her şeyi dışa vururuz. Tıpkı kitaptaki kız kardeşler gibi.

Kitap sıkıcı gelebilir. Sürükleyici bir kitap değil çünkü. Ama yazar başka türlü anlatmak istediğini bu kadar net anlatamazdı.

Eskiden çok daha kişisel gelişim kitapları okurdum. Şimdi artık okuduğum romanların her birisini kişisel gelişimde çok daha başarılı olduklarını düşünüyorum.

Teşekkürler Jane Austen.

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Jane Austen'ın zarif bir dili ve naif bir bakış açısı var her kitabında. ve kadın karakterlerini öyle gğçlü ve meziyetli erdemli betimliyor ki ütopik olduğu kadar gerçekliğin kendisini de taşıyorlar. kesinlikle okunması gerekn bir kitap

5 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Tek kelimeyle mükemmel bir kitaptı. Jane Austen mutlaka okunması gereken bir yazar. Kitapta iki kız kardeş o kadar güzel anlatılmış ki... Elinor aklı başında ve temkinliyken Marianne heyecanlı ve yerinde duramayan biri. Ama her ikisi de özlerinde çok duygusal ve iyi niyetliler. Tavsiye ederim

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Yazar bulunduğu dönemi çok iyi anlatmış,mizahi yönü de güzeldi,her ne kadar yavaş ilerlese de akıl ve tutkuyu okuyucuya vermeğe çalışmış;) Tavsoye ederim;)

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Jane Austen'in kitaplarından uyarlanan dizileri ve filmlerin hepsini izlemişimdir. O dönemlere bayılıyorum ve tabi ki Jane Austen'e bayılıyorum. Emma ve Aşk ve Gurur'u kitaplarını okuduktan sonra filmlerini ve diziyi izlemiştim. Ama Akıl ve Tutku'nun filmini ve dizisini kitabı okumadan önce izlemiştim.Galiba tüm kitaplarını okuyacağım yavaş yavaş. Filmleri izlemek yetmiyor. Austen'in kalemi ayrı, tarzını beğendiğim için kitaplarını okuyup ayrıntılarıyla o dönemlere daha fazla dalmak istiyorum.
Akıl ve Tutku'ya geçelim. Şöyle söylemeliyim küçük bir iki şey haricinde dizi, kitaba sadık kalmış.Şaşırdım. Ama biraz burada filmin ve kitabın karakterleri nasıl gösterdikleri açısından dizi-kitap karşılaştırması yapacağım. Aklımda ilk olan şey Alçak Willoughby ile Elinor'un yüzleşmesi. Austen, Elinor'u kitapta bazı konularda saf derecesinde iyimser yapmış anlattığının aksine. Çünkü Elinor sağduyulu, mantıklı biri bilemiyorum. Willoughby hikayesini anlattıktan onun adına üzülüp acımasını okumak beni şaşırttı çünkü dizideki Elinor çok bir büyük kararlılıkla konuşup konuyu bitiriyor ondan sonra kitaptaki gibi çatışmaya girmiyor. Çünkü öyle bir sahne yok. Belki de bu yüzden Willougby adına üzülmesine imkan yaratmamış da olabilirler. Kendi kendimi çürüttüm burada. Ama kusura bakmayın Willoughby'e neden acıdıklarına ya da empati kurduklarına anlam veremedim. Adam açık açık 'ben mal mülk seviyorum' diyor. Bu yüzden böyle oldu diye anlatıyor. Marianne'yi sevmesi yaptığı şeylerin üzerini örtemez. Hovarda Willoughby ya. Neyse Edward'a gelelim. Edward salaksın sen ya. Biraz dürüst ol be. Sözümü tutacağım niye hem kendine hem Lucy'e haksızlık yapıyorsun ve hala evlenme de neden ısrar ediyorsun? Elinor'u sevdiğini anlayınca işi bitirseydin ya. Elinor'u bırakalım, dört sene nişanlılık ne ya? Ayrıca o Lucy var ya tencere Lucy kesin Edward-Elinor arasındaki kıvılcımlamadan haberi olduğu için kıza aylarca eziyet etti ya. Neyse ki kapağını buldu da Edward kurtuldu. Edwardcığım verilmiş sadakan varmış canım benim. Dashwood kızlarına gelelim. Elinor'un karakteri de Marianne'nin karakteri de çok aşırı. Ortalarında bir karakter olmak en iyisi bence. Biri duygularını saklamak için kendi sıka sıka ölüp ölüp dirildi. Diğeri de 'üzgünüm, banane' diye etrafta dolaşıp herkesi üzdü ve başta ablası olmak üzere kimseyi düşünmedi. Marianne'nin bazen duygularını açık ifade etmesine katılıyorum ama gerektiği zamanda ve yerde olması şartıyla tabi. Son olarak Albay Brandon.
Albay Brandon = Mr. Knightley sizce de öyle değil mi? Karakterlerinde kusur bulamadığınız mükemmel karakterler. Canlarım... Bir de her Austen romanında olan dedikoducu, her şeyi yayan ve çöpçatanlık yapan karakterlerden bahsetmek istemiyorum bile. Kitabın içine girip ağızlarına iki yapıştırasım geliyor. Austen gibi nezaketli bir şekilde yazıp onlar hakkındaki duygularımı kolayca savuşturamıyorum, maalesef. Edward'ın dediği bir şeye hak vererek kitapta altını çizmiştim. onu paylaşarak yorumumu bitiriyorum. Bir sonraki Austen romanında görüşmek üzere. Adios.

"Utangaçlık, o ya da bu şekilde aşağılık kompleksinin bir etkisidir. Davranışlarımın gayet rahat ve zarif olduğuna kendimi inandırabilsem utangaç olmam."

4 hafta önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski