Fantastik Kurgu Severler

tüm fantastik kitapseverleri grubumuza bekleriz!


Tür: Fantastik | Açılış, 25 Mayıs 2011
<< tüm tartışmalar

Yeni Başlayanlar İçin Fantastik Kurgu

Tartışma Cevapları
« geri ileri »

1 ile 16 arası cevap gösteriliyor, toplam 16 cevap.
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Selamlar.
Tabi, fantastik kurgu severler grubu çoktan başlamıştır ama yine de yeni başlayanlar için dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım:

http://sebepsizyazarlasma.blogspot.com/2013/09/yeni-baslayanlar-icin-fantastik-kurgu.html

7 yıl, 1 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

margaret weis-tracy hickman ve r. a. salvatore kitaplarına neden değinmediğinizi merak ettim.

7 yıl, 1 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.
Profil Resmi

Bana da öneri lazım bu tür kitaplar için.

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

selamlar,

thyructus arkadaşım, o seriyi hiç okumadığım için ve seri hakkında hiç bilgim olmadığı için yazımda değinmedim ama yazının sonunda adını verdim, ilgililer için. Tolkien de okumadım ama sosyal medya olsun, filmleri olsun, hakkında fikrim var.


cryptex1915 arkadaşım, umarım yazı sana yardımcı olur :)


Eklemek istediğiniz seriler varsa, yorum olarak belirtebilirsiniz.

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

evet değinmişsiniz gözümden kaçmış :) gerçi o serileri çok sevmedim (weis-hickmanın ölüm kapısı serisi dışında) ama geniş bir külliyatları olduğu için yazıda konu edilmesi gerekirdi diye düşünmüştüm .

7 yıl, 1 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Yazın çok hoşuma gitti ben yeni başlayan için rehberden çok sana ait kısa bir günlük gördüm. Yalnız Martin'in dizisini izlemeyi hemen bırak ve epsilon yayın evinin kitaplarını sipariş et harika bir hikayeyi ve anlatımı kuru macera filminden biraz daha iyi bir hale getiren bir yapım o bir sezonu zor bitirdim bir tane daha kesinlikle izlemem. Bir de Eragorn'u da bir ara edinmelisin ejderha ile binicisi arasında olanlara bayılacağına iddiaya girerim. Yazının sonunda söylediğin bir şey var ki süper tespit. İnan bana gerçeğin dokusundan tadından tiksinir oldum. (Bildiğin ajan smith modu)

7 yıl, 1 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.
Profil Resmi

Sağol, Emel Elif.

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Rica ederim :)

7 yıl, 1 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Merhaba Emel Elif;
Bu kadar vakit harcayarak konu hakkında ayrıntılı yazman takdir edilesi. Elbette bu tür bir derya. Hepsine hakim olmak çok zor.

Yazıyı okuduğum zaman karşılıklı konuşmak istedim. Fkirlerin için antitezlerim mevcut. Bol bol da katıldığım noktalar.

Onaylama kısmına girmek istemiyorum sen zaten dile getirilecekleri yazmışsın. Ellerine sağlık.

Tolkien hayranlarının fanatikliğine aşina olduğunu düşünüyorum. Gelecek itirazlar seni bu noktadan yakalayacaktır.

Ben SUBJEKTİF bir görüşümü paylaşmak isterim.

Tolkien tamamen yetişkinlere yönelik değildir. Zaten Hobbit (maceranın çıkış noktası) çocuklar için masaldır. Amacı bu yönde.

Daha pratik ifade etmek gerekirse:
LOTR serisini 6. sınıfta keşfettim. Yaş 12. Defalarca okudum. Silmarillion'u çözmeye de bu yaşta başladım. Rünlerle oyunlar oynadık. Günlüklerimizi bu alfebe ile tuttuk.

Aradan üç sene geçti. Harry Potter kitaplarını YKY bastı. Çıkar çıkmaz aldığımız kitaplardı. Yaş 15. Hiç ikisini karşılaştırmaya kalkmadık.
Bunu yapanlara çok kızdık. Hala iki seriyi de zevkle okurum. Defalarca.

HP çocuklar için LOTR büyükler için hatasına kimse düşmesin. Sık sık yapıldı bu. (okumadığın için dillendirdiğin genel fikre itiraz) Silmarillion için aynı şeyi söylemem ama Hobbit'i okuma yazma bilmeden önce okusalardı bile keyif alırdım. Okuduğum çocuklar oldu ve keyif aldılar.


Son olarak senin yazının sonuna Tolkien'in meşhur sözü ile yanıt vermek isterim.
Bırak kaçış edebiyatı desinler. Elbette kaçış. Ama:

"Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Kimi olacak, gardiyanları."Not: Konuyla ilgili fikrin olmasından öte umarım Tolkien'in kelimeleriyle Orta Dünya'ya katılırsın.
Anlattıklarından/bahsedilenlerden çok daha fazlası var burada.
Çevirisi, enfes!


7 yıl önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Sevgili aden isyan, yorumun için ve yazımı okuduğun için çok teşekkür ederim.

Yorumlarında haklılık payı var, elbette.

Harry potter'ın bendeki yeri çok, çok ayrıdır. Hani potter generation derler ya, işte ben de onlardanım, seri ile birlikte büyüyenlerdenim. Ama benim gibi ( yazdıklarına bakılırsa bizim gibi demeliyim) seriyle büyüyenlerin kitaptan aldığı zevkle, 30 yaşında ilk defa böyle bir kitap okuyan alacağı zevk aynı olmazmış gibi geliyor bana. O konuda kendimi çok şanslı görüyorum, gençliğinin baharında The Beatles konserine gitmiş birinin müzikten aldığı zevk gibi düşün.

Tolkien dünyasına henüz giremediğim için ( kendimden utanıyorum bu yüzden) ne desen kabulümdür çünkü bizzat tecrübe edemedim.

Ama genel olarak Tolkien'in kitaplarının Rowling'ten daha olgun, daha ağır olduğunu düşünüyorum. Harry Potter'ın da satır aralarında güzel şeyler anlatır. (Hele Dumbledore'un sevgi kuramının 7 kitaba yedirilmiş olması) ama Tolkien dil, toplum, vs yaratarak daha bir adım öteye gitmiş. Belki de bu kadar komplike olması onun 'yetişkinlere uygun' görülmesine yol açmıştır.

Özelden de mesaj atmıştım, bunu blogumda da bilahare tartışabiliriz.

7 yıl önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.
Profil Resmi

bişe sorcam bu nasıl okuyoruz kitaplarııı??

6 yıl, 11 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

ilayda123,özür dilerim anlayamadım?

sırayla da okuyabilirsin ki sırayla yazmaya dikkat ettim. basitten zora doğru. ama bağlı değilsin tabii ki, gönlün çeker Tolkien'den başlarsın:)

6 yıl, 11 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.
Profil Resmi

ya yani biz burdan istediğimiz kitabın sayfalarını açabiliyo muyuz??? anlamadım yoksa sadece burda okuyup okumadığımızı mı belirtiyoruz ???????? anlamadım?????

6 yıl, 11 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

@ilayda başta bende seni anlamakta güçlük çektim. Google da e-kitap diye aradığında burayımı linkledi ? Burası bir sosyal kütüphane platformu burada bir çok kitap hakkında bir ön fikre sahip olabilir, tartışmalara katılabilir diğer üyelerin kitaplarını gördüğünde işte bunu bende okumalıyım diyebilirsin ama site üzerinden kitap okuyamazsın.

6 yıl, 11 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.
Profil Resmi

bilgi verdiin için saol :D

6 yıl, 11 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık emel elif. ursula Le Guin'i ben tek geçerim - yanlış anlaşılmasın Tolkien ya da diğerlerini yok saymıyorum. hepsini severek okurum. Ama Ursula benim teyzem gibi. Dediğin gibi gelse konuşsak saatlerce. Ben de en çok kitaplarda geçen fikirlere vuruldum. İncecik kitaplar ama defalarca okurum her okuduğumda da farklı bir şeyler bulurum. Bu arada Patrick Rothfuss'u okuyorum şu an. Sırf Ursula Le Guin yorum yaptığı için almıştım ama beğendiğim bir seri oldu. henüz birinci kitabı bitirdim. Ancak biraz basit kaçabilir fantastik kurguya aşina insanlar için.

6 yıl, 4 ay önce     
« geri ileri »
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar