Akurgu Kitap Kulübü

Kitap konuşalım,tartışalım,kurgu dışı..


Tür: Genel | Açılış, 25 Şubat 2015
<< tüm tartışmalar

TEMMUZ - Zaman Makinesi - H.G. Wells

Tartışma Cevapları
« geri ileri »

1 ile 4 arası cevap gösteriliyor, toplam 4 cevap.
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Seçilen kitaba oy verenler lütfen okuyup,yorumlasınlar.

1 yıl önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

5-6 ay önce yazarın Görünmez Adam (1897'de yazılmış) kitabını okumuştum ilk, bu da okuduğum ikinci kitabı (1895'de yazılmış) oldu ve Wells'e neden modern bilim kurgunun babası denildiğini anlayabiliyorum. Zamanın çok ötesinde bir yazar ve türün öncülerinden olmuş, bir çok yazara ( aldous huxley, george orwell vs) ve çoğu bilim kurgu filmlerine de esin kaynağı olmuş.
Zaman Makinesi kitabına gelirsek; Wells'in Charles Darwin'nin fikirlerinden çok etkilendiği biliniyor nitekim kitapta da bunu görüyoruz.

"Bilim insanları zamanın yalnızca bir tür uzay olduğunu gayet iyi bilirler. Uzayda ileri geri gidebildiğimiz gibi zamanda da ileri geri gidebiliriz."
kitaptaki bu cümlesini aslında Einstein'ın genel görelilik kuramından yaklaşık yirmi yıl önce söylemiştir. Bir bilim adamı olan ana karakterimiz bu fikir üzerinden bir zaman makinesi tasarlıyor ve deneme amaçlı bir yolculuğa gidiyor, zamanda önce yavaş yavaş ilerlerken çok sonra uygarlığın neler yaptığını merak eden Zaman Yolcusu 802701 yılında bulur kendini. Uzak gelecek tahminlerin çok ötesinde teknoloji çağı değildir. Zaman Yolcusu, bu gelecek dünyasında insan ırkının ikiye bölünerek iki farklı ırk olarak yaşadığını görüyor. Bu ırklardan ilki, yeryüzünde yaşayan ve toplumsal gelişmeler neticesinde zekalarını kullanmak zorunda kalmayan, sürekli gülümseyen, barışçıl ve basit birkaç sözcük dışında konuşma yetisini kaybetmiş olan Eloiler. Diğer ırk ise, yer altı mağaralarında yaşayan, gün ışığından kaçan, savaşçıl ve yabani Marlocklar.

"Alışkanlık ve içgüdü çaresiz kalmadıkça doğa zekaya asla başvurmaz. Değişimin ve değişime gereksinimin olmadığı yerde akıl da yoktur."
Kitabı beğendim ve yazarın Dünyalar Savaşı kitabı da okunacaklar listemde. Kitabı öneren ve seçen arkadaşlara teşekkürler.

1 yıl önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Kitabı alalı günler oldu. Ama bir türlü başlayamadım... :(

12 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Kitabı az önce bitirdim.
Taze taze yorum yapayım.
Yazarın okuduğum ilk kitabı ve okurken ürperdim. Anlatım tarzı bana çok gerçekçi geldi.
Bu kitabı öneren arkadaşlara teşekkürler...

12 ay önce     
« geri ileri »
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar