Kitap Tavsiyesi ve Fikir Alışverişi

Bazen elimizde birçok kitap oluyor ve hangisini okuyacağımıza karar veremiyoruz. Bazen de canımız bir kitap okumak istiyor ama bu kitabın ne olduğuna dair bir fikrimiz olmuyor. İşbu sebeple kurulan bu grupta, okuduğumuz kitaplar hakkında birbirimize yardımcı olabilir, okumak istediğimiz kitaplar hakkında fikir teatisinde* bulunabiliriz diye düşündüm.

* Hep cümle içinde kullanmak istemiştim buraya kısmetmiş.


Tür: Genel | Açılış, 28 Temmuz 2011
<< tüm tartışmalar

Ön Hazırlık

Tartışma Cevapları
« geri ileri »

1 ile 14 arası cevap gösteriliyor, toplam 14 cevap.
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Bazı kitaplar vardır ki, okumaya geçmeden önce hakkında bilgi edinmek lazım gelir. Tıpkı zahmetli bir yemeği pişirmeden önce en iyi malzemeyi seçmek gibi. Hani öyle evdeki malzemelerle yapılacak aperitif şeylerden olmayan...
Zira bu tür kitapları ön hazırlıksız okursanız pek çok anlatım havada kalır, sebep-sonuç ilişkisi "gayrı meşru" doğumlara gebe kalır. Sonuçta ortaya, tatsız-tuzsuz bir yemek ya da uzuvları eksik bir fikir çıkar ki ne okuyana ne yazana faydası olmaz bunun.

O yüzden ciddi ve hakikaten emek esirgenmeden yazılmış bu kitapları okumadan önce şöyle kapsamlı bir araştırma yapmak en iyisidir.

Örneğin .....'in-ın..................kitabı. *

çünkü.......

*boşlukları dolduralım bir zahmet : )))

1 yıl, 4 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Gazap Üzümleri
1929 Ekonomik Krizini anlatır ki çoğu kimse hangi dönem yazıldığını bilmez. 1929 yılında dünya borsası çökmüş, ekmek karne ile dağıtılmaya başlanmıştır. Tarihte Kara perşembe olarak bilinir. Yine bu romanı okuyanlar bu bilmez. Bu sebeple nedenle iyi araştırmak gerekir.

1 yıl, 4 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Milli mücadele yılları ile ilgili kitaplar okurken mutfak kısmında hazırlığı iyi yapmak gerekiyor. zira çok ciddi bilgi kirliliği var. ....'in-ın.........kitabı boşluğuna o dönemi anlatan bütün yazarları koyabiliriz. en güzeli de hatıratlar okumak gerek. bence en samimi ve tarafsız bilgi hatıratlarda saklı diye düşünüyorum.

1 yıl, 4 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Farklı bir toplumun içinden geçtiği buhranlı bir dönemi anlatması açısından Gazap Üzümlerine dair önemli bir not düşmüşsün Ahmet. Romanı okuyacaklar açısından güzel bir anekdot. Bizim değil, onların tarihi . İnsan olduğumuz üst başlığıyla fakat içselleştirerek değil ötekileştirerek okunması gereken bir kitap.

1 yıl, 4 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Yorumuna kesin olarak katılmakla birlikte Falih Rıfkı Atay'ın Zeytindağı kitabı bu anlamda doğru bir seçim olacaktır diye düşünüyorum Hakan. Samimi-yalın-tarafsız

1 yıl, 4 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Tarihte bizim tarihimizin, onların tarihi tarzında bir ayrıma katılmıyorum. Bu ekonomik kriz bizi de etkiledi. Fransa'a olan borçlar ekonomik krizden sonra tekrar düzenlendi. Yani tüm dünyayı etkiledi. Ayrım yapılmamalı. :(

1 yıl, 4 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Muhakkak. Zaten sanat özünde insan üst kimliği ile ilgilenir. "o","şu" "bu" diye ayırmaz. Verilmek istenen mesaj belirli bir kimlik altında yine insan olana aittir. Ancak tarihi bir bilinç oluşması açısından okuyucunun "insan olduğu üst başlığıyla birlikte "bu ayrımı yapması lazım diye düşünüyorum bende.:)

1 yıl, 4 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

sadece1984 ü okurken ön hazırlık yapma gereği duymadım çünkü yaşadığımız dünyada hatta daha da daraltacak olursak yaşadığımız coğrafyada anlatılan sistemin içindeyiz zaten. araştırmaya ya da uzaklarda aramaya gerek yok mevzuyu :)

1 yıl, 4 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Açıkçası içinde bulunduğumuz dönem hakkında kimsenin pekte şikayetçi olduğunu düşünmüyorum Hakan. Herkes çılgınca paylaşım yapmaktan çok memnun sanki. 1984 de okuyucunun soluduğu havaya yayılan korkuyu kaç kişi hissediyor ve önlem alıyor ki? Biz "sınırsızca", "özgürce" paylaşımlar yapmakta bir beis görmüyoruz. Gözetlenmeye bile bile lades diyoruz. Hatta memnunuz. Belki bu sayede kendimiz önemli hissediyor,Egomuzu, gizli açık tüm gözler üzerimizde olduğunda tatmin ediyoruz.

1 yıl, 4 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

belki de big brother'ın güdümünde yaşamaya alıştırıldık böyle de devam etmesini istiyoruz..sürü psikolojisi ile yaşamayı benimsedik.

kitapta da dediği gibi "parti üyesi daima düşünce polisinin gözetimi altında yaşar. parti üyesinin yaptığı her şeye dikkat ederler. parti üyesi düşüncesini söylemekten acizdir, söylediği takdirde bir boşluğa sürükleneceğini ve işkence göreceğini bilir. Parti yalnız kendisine güç vermesini ister. Partiler için başkalarının iyiliği değil, partinin iktidarda olması önemlidir"

bu bağlamda bizim için aslolan iktidardır. bu konuda bilinçli bir toplumuz sanırım

1 yıl, 4 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Kitaplar, tekerrür eden tarih döngüsünü , ışığıyla yalayıp geçen Deniz Fenerleri gibi.

1 yıl, 4 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Aslında hemen aklıma gelmese de bir çok kitapta bu ön hazırlık gereksinimi duydum okurken. Ancak, ben, bunun benim için zirveye çıktığı kitabı yazıyorum buraya:
Umberto Eco'nun Foucault Sarkacı
Bu kitaptan keyif almak için ya da en azından anlamak için tarihteki gizli tarikatlar (tapınak şovalyeleri, kabalacılar, gül haçlar, masonluk vs. ) hakkında ciddi bilgi birikimi gerekiyor. Benim gibi sıfır bilgiyle de okunabilir tabii ama hem okurken sürekli açıp bu nedir diye bakmak gerekecek, hem de kitabın detayları bilgisizlikten heba olacaktır.

1 yıl, 4 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Bu kitabı okunacaklar arasına ekliyorum Werevolf. En kısa sürede temin edeceğim. Paylaşımın için teşekkürler.

1 yıl, 4 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Werevolf aslında bu durum Umberto Eco' nun bütün kitaplarında mevcut. Ben de başka bir kitabını okurken Mussolini dönemini ve onun nasıl öldüğünü araştırmıştım. Gül'ün Adı kitabını da okuduktan sonra araştırdım.

1 yıl, 3 ay önce     
« geri ileri »
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar