E-Kitap Okuyucular

E-kitap okuyucu kullananlar yada kullanmayı düşünenler, kullandığınız ürünle alakalı paylaşmak istedikleriniz, aklınıza takılanlar, üründe çıkan sorunlarla alakalı yardımlaşmalar vb. için sizleri bu başlığa bekliyorum.

Kendim de yeni bir e-kitap okuyucu (kindle paperwhite) kullanıcısı olduğum için sormak istediklerim yada danışmak istediklerim oluyor. Bu amaçla grubu açıyorum. Tabii ki tek bir markadan değil bütün markalardan konuşulsun.

Şu anda bildiğim markalar;

Amazon ürünleri olan Kindle serisi
Barnes&Nobles ürünleri olan Nook serisi
Reeder markasına ait e-kitap okuyucular
Kobo markasına ait e-kitap okuyucular


Tür: Genel | Açılış, 19 Şubat 2013
<< tüm tartışmalar

Kindle hakkında sormak istedikleriniz

Tartışma Cevapları
« geri ileri »

1 ile 14 arası cevap gösteriliyor, toplam 14 cevap.
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Merhaba, uzun bir süredir Kindle Paperwhite kullanıcısıyım. Cihaz hakkında danışmak istedikleriniz konusunda olabileceğim kadar yardımcı olmaya çalışırım. Burada başka kullanıcılar ile de bilgi paylaşımında bulunabiliriz.

7 yıl, 2 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

İlk olarak benim merak ettiğim fiziksel kitap ile kindle arasında ne gibi bir fark var.

Kitap bulmak kolay mı ?

Rahat bir okuma sağlıyor mu ?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

7 yıl, 2 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Basılı kitap ile karşılaştıracak olursam sağladığı avantajlardan ilki kolay taşınabilir olması. Otobüste, metroda ya da boş durmaya dayanamayacağınız herhangi bir durumda elinizin altında okuyabileceğiniz onlarca kitap bulunuyor. Kalınca bir kitabı yanınızda taşımak zorunda kalmıyorsunuz. İkincisi, ekrandaki sayfa saman kağıdına basılı kitap sayfası gibi duruyor. E-ink denen bir teknoloji sayesinde beyaz ve parlak bir arka plan yok ve kesinlikle gözü yormuyor. Almadan önce benim en çok merak ettiğim bu olmuştu. Üçüncüsü, ekrandaki kelimeye dokunarak Wikipedia'dan araştırma yapabiliyor olmak ki basılı kitaptan okurken merak ettiğim konuyu, bilgisayarı açıp google'lamakla, sonra da o neymiş peki bu neymiş diye konudan konuya atlamamla geçen, hatta bazen kitaba geri dönmememle sonuçlanan, süreyi kısaltmış oluyor ve kaldığım yerden devam edebiliyorum. Dördüncüsü, basılı kitaplarımı çizmeye kıyamazken burada istediğim kadar cümlelerin altını çizip notlar düşebiliyorum. Üstelik pratik bir şekilde ulaşabiliyorum bunlara sonradan.

E-kitap bulmaya gelince...Bedava paylaşılan e-kitaplar var bloglarda, forumlarda, bunları bulmak kolay. Epeyce kar ettim ben bu sayede :) Ayrıca Kindle'dan direk amazon.com'a bağlanıp çok uygun fiyatlarda alışveriş yapabiliyorsunuz, hatta bir dolara günlük teklifler oluyor. Türkçe çevirisini bekleyemediğim ya da Türkçe e-kitabını bulamadığım birkaç kitap okudum bu şekilde. İdefix ve D&R'ın da e-kitap satışları var ama her kitabın e-kitabı bulunmuyor malesef.

Genelde e-kitaplara basılı kitapların yerini tutamaz diye ön yargılı yaklaşanlar var ama biri öbürünün yerini tutacak diye bir şey yok. E-kitap okuyucuların sağladığı avantajlar var yukarda saydığım gibi. Kitap kokusu, dokulu kitap kapakları, sayfa çevirme sesi...bunlar başka zevkler tabi :) Benim bazen e-kitabını okuduktan sonra satın alıp kütüphaneme eklediğim kitaplar oluyor.

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Bende o romantik düşünen insanlardanım kitap fiziksel olarak olacak ve dokunacağım. Hatta kütüphanede yer işgal edecek :)
Benim okuduğum kitapların çoğu zaten e-kitap olarak bulamama. Amacım amazon gibi sitelerden fiziksel kitap getirmek çok pahalıya mal oluyor. Bundan dolayı acaba diyorum Kindle alsam okuyabilirmiyim. Samsung S3 var bende ona bir ingilizce roman attım ama bir türlü bitiremedim. Tabi bunda okuma programlarınında etkisi var direk olarak bir sözlüğe bağlanmıyorlar yabancı kelimeye bakmak istediğinizde. Sürekli okuyucuyu kapat sözlükten bak sonra tekrar okuyucuyu aç güzel olmuyor. Acaba kindle da kelime üzerine bastığında sözlüğe yönlendirme olabilir mi ?

Diyelim ki Kindle almak istedik hangi modelini önerirsiniz.

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Sözlükten bahsetmeyi unutmuşum evet İngilizce sözlük var içinde. Ben İngilizceden Türkçeye sözlük yükledim ikisini birlikte kullanıyorum. Kelimeye dokunduğumda direk Türkçe anlamını görebiliyorum yani. Yeni kelimeler öğrenme konusunda da faydalı oluyor.

Kindle'ın Paperwhite ve Dx modeli en gelişmiş olanları şu anda zaten eski modelleri Amazon satıştan kaldırdı. Dx modelinin ekranı daha büyük ve akademik amaçlar için daha uygunmuş, sürekli makale, tez okuyanlar vs. için. Bir de mp3 çalma özelliği var farklı olarak. Ama amaç sadece kitap okumaksa Paperwhite yeterli.

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Bunu hatırlatman iyi oldu bende makale okuyorum. Şöyle bir şey duydum pdf dosyalarını tam açmıyormuş. Yani sayfayı yaklaştırdığında ekran boyutuna göre yazıları ayarlamıyor diyorlar doğru mudur ?

Dx modeli sanırım dokunmatik değil amazondan şöyle baktım gerçekten cezbetti beni biraz ama hala aklımda sorular var acaba iyi olur mu diye.

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Pdf konusunda şöyle bir şey var; diğer uzantılarda font büyüklüğünü, yazı tipini, satır aralıklarını vs. ayarlayabilirken pdf dosyalarında bunu yapamıyorsun. Sayfayı büyütüp sağa sola kaydırarak okumak gerekiyor. Sırf metinden oluşan pdf'leri program yardımıyla başka uzantılı dosyaya dönüştürüp sorunsuz okumak mümkün ama resim şeklindeki pdf'leri okumak sıkıntı. Bu yüzden DX'in ekran genişliği faydalı olabilir bu konuda.

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Bugün bakarken diğer siteler ekitap alırken sorun yaratıyor diyorlar. Amazondan kitap aldınız mı hiç ?

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Amazon'dan kitap aldım evet. Bahsettiğiniz siteler hangileri? Ne konuda sorun yaratıyorlarmış?

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Amerika üzerinden aldığında amerika bankalarından bir tanesinin kredi kartını istiyorlar diye yazmışlar. Tabi iletinin tarihi baya eski belki o zamandan bu zamana degişmiştir.

Ben DX modelini beğendim ne kadar büyük olsa da pw ye göre. Sadece PW modeli dokunmaktik sanırım. Bu global 3G nasıl oluyor tüm makinelerde wifi yok mu ? Birde diyelim netten bir ekitap buldum bunu yüklemek problem olmuyor değil mi?

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Uluslararası geçerli bir kredi kartı olması yeterli sanırım ben sorun yaşamadım alışverişlerimde.

3g konusunu çok bilmiyorum açıkçası bendekinde sadece wifi var. 3g almak gereksiz diye okumuştum çünkü Türkiye'de kullanılmıyormuş.

E-kitap yüklemek çok kolay, bulduğunuz e-kitabı hemen cihaza atıp okumaya başlamak inanılmaz mutluluk verici :) Yalnız bazı e-kitaplarda düzenleme yapmak gerekiyor, direk cihaza atınca satır arası veya sonu boşluklar düzensiz olabiliyor ya da Türkçe karakterler görünmeyebiliyor. Calibre diye bir program var, e-kitap düzenlemelerinde kullanılan bir program. Burda birkaç ayarlama yapmak gerekiyor. E-kitap okuyucu kullananların bilgisayarında mutlaka bulunmalı. Kindle almaya karar verirseniz bu konuda da yardımcı olabilirim sonra.

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Benim alma düşüncem daha önceden oluşmuştu fakat sürekli gel git yaşıyorum bu konuda. Şuanda DX modeli içinde bir süre düşünürüm sanırım. Biraz daha araştırma yaparım. Fakat yabancı kaynaklara çok para harcamadan erişim çok cazip, okuma kolaylığı da. Keşke yakınımda biri kullansa yada satılsa da şöyle bir bakabilsem.
Aklıma geldi yabancı gazeteleri okumayı denediniz mi NY Times gibi, yada yerli gazeteleri.


Alma konusunda nasıl yardımcı olabilir siniz ?

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

NY Times dahil yabancı gazetelere abonelik imkanı sağlıyor amazon. Çeşitli dergilere de hatta. Ben aylık bir dergi aboneliği aldım mesela her ay otomatik olarak cihaza yükleniyor. Ayrıca bahsettiğim programla da internetten yerli ya da yabancı gazeteleri, dergileri çekip istediğiniz gün ve saatte cihaza otomatik yüklenmesini sağlayabiliyorsunuz. Okumak istediğiniz her şeyi Kindle'a yönlendirebiliyorsunuz esasında. Bilgisayarda browserda okuduğunuz bir metni de app yardımıyla gönderip Kindle'da okuyabilirsiniz mesela. Hatta cep telefonundan da gönderim imkanı var.

Gerekli olup olmadığı konusunda mı tereddüt ediyorsunuz yoksa doğru modeli seçme konusunda mı?

7 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Daha öncede bahsettiğim gibi benim asıl amacım yabancı kaynakları okumak. Telefonda ekitap okumayı denedim olmadı okuyamadım. Gazate ve manga rahat okuyorum telefonda ama daha önce bahsettiğim ingilizce kelime bakma olayı beni yorduğu için sıkıcı geldi telefondan kitap okumak. Ayrıca pdf dosyalarını adam gibi sayfaya sıkıştıran bir okuyucuda bulamadım. Bende çeşitli makaleler okuyorum pdf formatında.

Aslında normal kitap fiyatına edinebilsek fiziksel kitabı tercih ederim. Bu konuda biraz romantik düşünüyorum. Fakat amazondan Türkiye'ye kitap getirmek çok pahalıya geliyor. Özelikle bunun için almayı düşünüyorum. Çok fazla ingilizce kaynak okuyan biri değilim daha yeni yeni ingilizcem gelişiyor.

Gereklilik konusunda tabi biraz düşünüyorum sonuçta 400TL bir cihaz, taksit yok, daha önce hiçbir yerde denememişim, birisi kullanırken bile görmemişim. Yurt dışından getirmek nasıl olur bu konularda tabi bazı soru işaretleri doğuyor aklımda.

Model konusunda sanırım benim için DX versiyonu uygun. Ne kadar büyük olsa da pdf ve diğerleri için en uygunu. Fakat bu model dokunmatik değil sanırım.

7 yıl, 1 ay önce     
« geri ileri »
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar