Akurgu Kitap Kulübü

Kitap konuşalım,tartışalım,kurgu dışı..


Tür: Genel | Açılış, 25 Şubat 2015
<< tüm tartışmalar

Kasım - Hermann Hesse - DAMIEN

Tartışma Cevapları
« geri ileri »

1 ile 3 arası cevap gösteriliyor, toplam 3 cevap.
4 kişiden 4 kişi beğenmiş.

İlk yorum benden olsun o vakit..
Şöyle ki : Yazarımız Hermann Hesse , kitabımıza kendinden bir karakterle yola çıkıyor. Aydınlık ve karanlığın birlikte olduğu bir dünyada yaşıyor.surekli soruyor, sorguluyor.

Tanrı sadece güzelliklere mi sahip çıkar? ya kötülükler insanı yiyip bitiren hesaplar? insan mükemmel mi? doğası gereği insan temiz olanı sevdiği gibi kirli olanları da seviyor. Şeytan da , melekte insanın içinde.

işte kitabimizda baş karakterimiz olan sinclair in
çocukluk ve delikanlılık dönemleri arayışları anlatılmış.Sinclair hem sıcak ve güvenilir bir ev ortamında ailesi ile birlikte huzurlu yaşamını özlüyor hem de farklı zevkler tatmak ve yeni insanlar tanımak istiyor.

Manevi anlamda ailesinden ve okulundan öğrendiği tüm bilgilere ve inançlara gün geliyor Demian ile tanışmasıyla şüpheyle yaklaşıyor. ya diyor Aslında öyle değil de böyle ise??

Kitap gerçekten çok etkili, kendi halinde yaşayan insanların bile yaşamlarında alışa geldikleri saygi ve minnet gibi güzel erdemlerle de çatışma durumuna girmekten yakalarını kurtaramadıklarını gösteriyor.icimizdeki susturamadigimiz sesleri, haykıran cinsten..keyifli okumalar diliyorum..

1 yıl, 8 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.
EMN

Demian, arayışın, olma mücadelesinin romanı...

Küçük yaşında iyi ve kötünün olduğu iki dünyanın varlığından haberdar olan bir çocuğun, şartları itibariyle 'iyi' kısımda hayata başladığını öğrenmesiyle o 'kötü' tarafa da müthiş bir biçimde merak duymaya başlar. Yolculuk 10'lu yaşların başından başlayıp 20 yaşına kadar da sürüyor. Ama yol boyu yaşla birlikte merak ve cüret edilenler de değişiyor. Zamanla bir inanç ve varoluş sorgulamasına dönüyor bu yolculuk. Baş karakter Emil Sinclair, kendince cevaplar da buluyor sorularına. Ancak bu cevaplar kısmi olarak tatmin edici. Hele de seçilmiş-gelişmiş insan olarak gördüğü o gelinen nokta ve kitabın bitiş kısmı o kadar da tatmin edici değil bana göre. Ancak benim önemsediğim kısım, kitabın gelişme kısmı. Yani o zorlayıcı soruların sorulduğu ve okuru da geliştirmeye yarayan yolculuk hali. Bu açıdan kitap, okuruna edebi zevkin dışında bilinç anlamında da katkıda bulunacaktır. Tabi bahsettiğim hazır bir bilgi değil. Sinclair gibi soruların peşine taklılıp, kendini rahatsız etmeyi göze alabilecek okurları kastediyorum.

Hesse, araştırdığım ve diğer kitaplarının içeriğine baktığım kadarıyla kendi hayatından yola çıkarak, biyografik özelliği de olan romanlar yazmış genellikle. Bu romanında da Doğu felsefesi ve mistik inançlara olan ilgi ve merakını görüyoruz. Ayrıca hayatının anlatıldığı bir kitaptan öğrendiğimize göre, bu kitabı savaş zamanı, psikolojik destek ve ilaçlar aldığı dönemde kaleme almış. Bunun da romandaki etkisi; oldukça karmaşık ve etkileyici sanrıların olduğu bölümlerdi bence.

Kitapsa genel olarak; durağanlıkta boğulmadan, merakla okunabilecek, zor olmayan bir roman. Deneyimlemek isteyen herkese şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

1 yıl, 8 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Merhabalar
Kitaba başladım ama daha ancak yarısındayım. Araya giren aksilikler hastalıklar derken bitiremedim.
İlk defa Hesse okuyorum. Bitince de inşallah yorum yazarım.

1 yıl, 7 ay önce     
« geri ileri »
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar