Kitaplardan En Sevdiğimiz Alıntılar

Bazen öyle bir cümleye rastlarız ki kitapta, o tek cümleden koca bir roman yazılabilir... Bu grup, işte o sözler için...

Dip Not: Her kitap için ya da her yazar için bir konu açıp, o kitaptan veya yazardan alıntıları ekleyebilirz. Bol konulu, bol alıntılı, boooollll paylaşımlı bir grup olması dileğimle :)


Tür: Genel | Açılış, 27 Mayıs 2012
<< tüm tartışmalar

Dostoyevski, Karamazov Kardeşler.

Tartışma Cevapları
« geri ileri »

1 ile 5 arası cevap gösteriliyor, toplam 5 cevap.
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

"Ölümsüzlük için yaşamak istiyorum, yarım yamalak bir uzlaşmaya yanaşmayacağım."

Tanrı'nın, ölümsüzlüğün olmadığı kanısına varsaydı hemen bir tanrı tanımaz, sosyalist oluverirdi (sosyalizm yalnızca bir işçi, ya da dördüncü sınıf dedikleri insanların sorunu değil, daha çok bir tanrıtanımazlık, çağdaş tanrıtanımazlığın; özellikle Tanrı'sız kurulmuş, yerden göğe varmak için değil, göğün yere indirilmesini amaçlayan bir Babil Kulesi sorunudur.)

1 yıl, 5 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

"Tanrı yaratığının ruhunu,
Ölümsüz sevgi sular,
Mayalanmanın gizli gücüyle,
Yaşam kadehini alevlendirir;
Filizlenen otları o çeker ışığa,
Odur güneşlerde kaoslar yaradan,
Boşluğa sayısız yıldızlar serpen."
"Bereketli toprağın bağrında,
Soluyanları, mutlu olanları;
Tüm yaratıkları, tüm ulusları,
Peşinden sürükleyen odur;
Kara günlerimizde o verdi bize dost,
Üzüm suyunu, defne çiçeklerini,
BÖCEKELERE ŞEHVETİ..."1 yıl, 5 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

"Bu böcek benim kardeşim, bu söz özel olarak benim için söylenmiştir sanki. Biz Karamazovlar hepimiz böyleyiz. Bir melek olan senin içinde bile vardır bu böcek. Kanında fırtınalar yaratıyor! Fırtınadır bunlar çünkü şehvet fırtınadır, hatta fırtınadan da güçlüdür! Güzellik ürkünç, müthiş bir şeydir! Ürkünçtür, çünkü tanımlanamaz, tanımlanamaması da Tanrının bizlere yalnızca bilinmezlikler verdiği içindir. Burada, kıyılar birleşir, bütün karşıtlıklar bir arada yaşar. Pek cahilimdir kardeşim, ama bunun üzerinde çok düşündüm. Korkunç denecek kadar giz var! Çok sayıda bilinmezlik ezmektedir kişioğlunu yeryüzünde. Canın istediği gibi çöz onları, o zaman rahatlarsın. Hele o güzellik! Ruh bakımından da akıl bakımından da üstün bir insanın Madonna idealinden başlayıp Sodom idealiyle bitirmesine gene de dayanamıyorum. Daha ürküncü, ruhunda Sodom ideali olan bir kimsenin, Madonna idealini de reddetmemesi, onun için de yüreğinin yanmasıdır. Hem de gençlik yıllarındaki gibi masum, içten bir ateştir yüreklerindeki. Evet, derin, gereğinden çok derin bir yaratıktır insan, ben olsam bu kadar derin yaratmazdım onu."

1 yıl, 5 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

"Ne Allah'ın belası bir iştir bu? Aklın yüz karası dediği şey yüreğe katıksız bir güzellik olarak görünebiliyor. Güzellik Sodom'da mıdır? İnan ki çoğu insanlar için Sodom'dadır güzellik; bu sırrı biliyor muydun? Güzelliğin yalnızca ürkünç değil, aynı zamanda esrarlı bir şey de olması yıldırıyor insanı. Şeytanın Tanrıyla cenkleşmesidir bu; cenk alanı da insanın kalbidir. insan ağrıyan yerinden söz eder kuşkusuz."

1 yıl, 5 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

"Gerçek çoğu zaman iki zıt şeyin ortasındadır."

1 yıl, 3 ay önce     
« geri ileri »
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar