Kitaplardan En Sevdiğimiz Alıntılar

Bazen öyle bir cümleye rastlarız ki kitapta, o tek cümleden koca bir roman yazılabilir... Bu grup, işte o sözler için...

Dip Not: Her kitap için ya da her yazar için bir konu açıp, o kitaptan veya yazardan alıntıları ekleyebilirz. Bol konulu, bol alıntılı, boooollll paylaşımlı bir grup olması dileğimle :)


Tür: Genel | Açılış, 27 Mayıs 2012
<< tüm tartışmalar

Dostoyevski Çağının Yazarı, Joseph Frank

Tartışma Cevapları
« geri ileri »

1 ile 11 arası cevap gösteriliyor, toplam 11 cevap.
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

1870'lerin radikalleriyse, Dostoyevski'nin bir mektubunda yazdığı gibi, Tanrı'yı reddetmiyor, "onun yarattığı dünyanın anlamı"nı reddediyorlardı.

Hristiyanlığın bu edebi ve ezeli ikilemini Dostoyevski öylesine görkemli bir şekilde sergiler ki hiçbir çağdaş yazar bu konuda onun ile su dökemez.

1 yıl, 7 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Dostoyevski kadar önemli Rus yazarlarının hiçbiri, Rus toplumunu, en alt basamaktan en üst basamağına kadar geniş bir yelpaze içinde tanıyan Dostoyevski ile yarışamaz.

1 yıl, 7 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

On dokuzuncu yüzyılın ilk yarısında, Puşkin Lermontov, Gogol, Herzen, Turgenyev, Tolstoy, Nekrasov gibi yazarlar arasında Dostoyevski toprak sahibi soylu bir aileden gelmeyen tek yazardı. Bu çok önemli bir olgudur, Dostoyevski'nin bir yazar olarak kendi konumuyla ilgili düşüncesini etkilemiştir.

1 yıl, 7 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Hayatının son dönemlerinde sık sık yaptığı gibi, kendisini Tolstoy ile karşılaştıran Dostoyevski, Tolstoy'un yapıtlarını bir romancının değil bir "tarihçin"nin ürünleri olarak tanımladı. Çünkü ona göre Tolstoy, "üst orta sınıf katmanında yer alan durmuş oturmuş, dengeli, köklü bir toprak sahibi aile"nin hayatını anlatıyordu.

1 yıl, 7 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Tolstoy'un 1866'da doğan ikinci oğlu İlya anılarında şöyle yazıyor: Dünya ikiye ayrılmıştı, bir parçasını biz oluşturuyorduk, öteki parçasını bizim dışımızdaki herkes. Biz özel insanlardık, ötekiler bizi eşitimiz değildi... Bu tür düşüncelere sahip olma suçu işleyen kişi daha çok annemdi elbette ama babam da bizim köy çocuklarıyla ilişki kurmamamıza kıskançlıkla dikkat ediyordu. Böyle bir yetişme tarzının bize aşıladığı temelsiz bir küstahlık ve kendini beğenmişlikten önemli oranda babam sorumluydu, bu duygulardan kendimi kurtarmam zor oldu.

1 yıl, 7 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Dostoyevski'de bayılıp diri diri gömülmek takıntısı vardı; böyle bir felaketi önlemek için, insanları kendisini gömmeden önce birkaç gün beklemelerini isteyen notlar bırakırdı.

1 yıl, 7 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Dostoyevski şimdiden insan hayatını, insanın doğasındaki maddi olanla manevi olan arasında bitmeyen bir savaş gibi görmeye başlıyordu; ayrıca dünyayı hep "günahtan arınmak için acı çekme mekanı" olarak görmeye devam edecekti, orada atlatılan sınavlar, çekilen çileler ahlaksal arınma gibi yüksek bir amaca hizmet ederdi.

1 yıl, 7 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Babasından defalarca fazladan para talep etmek Dostoyevski'nin kendisini de üzüyordu herhalde. Bütün bu talepler gereksinim kılıfına sarılarak yapılıyordu; ama gerçek nedeni daha varlıklı arkadaşlarının yanında Dostoyevski'nin çok acınası bir varlık durumuna düşmek istememesiydi.

1 yıl, 7 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

1837'de Puşkin'in öldüğünü duyan Dostoyevski, "zaten annem için yas tutuyor olmasaydım, Puşkin içinde tutardım demişti." Gençliğine özgü bu isteğin içgüdüsel anlamda doğru olan bir yanı var; onu etli canlı varlık olarak doğuran annesi idiyse, ruh dünyasında onu doğuran kişi de Puşkin'di. Dostoyevski'nin yazarlık hayatına başından sonuna kadar egemen olan kişi Puşkin'di.

1 yıl, 7 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Dostoyevski adı öylesine ayrılmaz bir biçimde St. Petersburg'un adıyla özdeşleşmiştir ki insan genelde onun Moskova'da -"kiliseler kenti, seslerin dinmeyen çanların, sonu gelmez tören alaylarının, birleşik olarak saray ve kilisenin kenti", köylülerin "Kutsal annemiz" dedikleri kent- doğduğunu unutur.

1 yıl, 7 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

güzel kitapmış

1 yıl, 7 ay önce     
« geri ileri »
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar