"uzun hikaye" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Mustafa Kutlu ve Uzun Hikayeleri

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile değiştirilmesi kendi hikâyemizi yazamayışımızın da nedeni olan bir zihniyetin tezahürü olmuştur. Öykü öykünmekten gelen köksüz bir kelime olarak Türkçemizde yer etmiştir. Yine bize Tanzimat’la geçen bir tür olarak Kutlu romanı değil, hikâyeyi tercih eder. Kutlu hikâyede ısrar edişinin sebebini bir zanaat erbabının kendi çöplüğünde eşinmesi olarak görür. Çünkü romanın ucu bucağı belirsiz olduğu için ona korkutucu geldiğini ifade eder..." (Alıntı)

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile de... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

unutulmayanlar (1) politik (1) kitaplar (1) devrimler (1) favoriler (1) zaman bulutları (1) romantik (1) yeni yazarlar (1) tanzimat edebiyatı (1) ıskender (1) homo deus (1) için (1) tatil (2) cemal süreya (1) sürükleyici (1) komünizm (2) ahmet ümit (2) göçebe (1) cingöz recai (1) okumak (1) gezgin (1) okunması (2) obsidiyen (1) çorba (1) julia-günahkar çocuklar (1) mart menekşeleri (1) aranan (1) bilimkurgu (1) fantastik edebiyat (3) hobbit (2) arkeoloji (1) marksizm (1) kimya (1) tarikatler (1) tiyatro (1) hoş (1) en iyi kitaplar (1) aksiyon (2) biyoloji (1) soner yalçın (1) fransız balkon (1) ateşböceği yolu (2) pala (1) hazine (1) patasana (1) fısıltı (1) açlık oyunları (2) toplumsal gerçeklik (1) christe (1) felsefe (9)