"uzun hikaye" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Mustafa Kutlu ve Uzun Hikayeleri

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile değiştirilmesi kendi hikâyemizi yazamayışımızın da nedeni olan bir zihniyetin tezahürü olmuştur. Öykü öykünmekten gelen köksüz bir kelime olarak Türkçemizde yer etmiştir. Yine bize Tanzimat’la geçen bir tür olarak Kutlu romanı değil, hikâyeyi tercih eder. Kutlu hikâyede ısrar edişinin sebebini bir zanaat erbabının kendi çöplüğünde eşinmesi olarak görür. Çünkü romanın ucu bucağı belirsiz olduğu için ona korkutucu geldiğini ifade eder..." (Alıntı)

"...Türk hikâyeciliğine genel bir bakış attığımızda bir dönem hikâye isminin dahi Türkçemizden gerici bir ifade diye atılmak istenip, onun yerine öykü kelimesi getirilmek istendiğini görürüz. Edebiyatımızın uzun zaman kullanmış olduğu bu tür adının öykü ile de... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

çanakkale (1) mimarlık (1) okunması (2) obsidiyen (1) siyasi (1) kişisel gelişim (3) psikyati (1) bir gün (2) 100 temel eser (1) motivasyon (1) güldüren (1) beyaz kraliçe (1) cocuk edebiyatı (1) fısıltı (1) hazırlık kitabı (1) çizgi roman (1) harry potter ve felsefe taşı (1) ile (1) distopya (1) ateşböceği yolu (2) edinmek (1) gerilim (4) mimarlıki (1) kıraat (1) açlık oyunları (2) en iyi kitaplar (1) güzel kitaplar (1) silinmiş (1) 2 (1) insan ve toplum (1) kuğulu park cinayeti (1) çocuk kitabı (1) çağdaş roman (2) edebiyat > polisiye (1) türk dış politikası (1) bd (1) selma ve gölgesi (2) toplumsal gerçeklik (1) deneysel (1) paul auster (1) dönüşüm (1) fırtına (1) küçük mucizeler dükkanı ve daha kutuphanemde yer alan diğer kitaplar (1) bizimece dergisi (1) julia-günahkar çocuklar (1) geleceği olan yazarlar (1) philippa (1) aylak adam (1) tarihsel materyalizm (1) osmanlı (3)