bifincankahve

28 takip ettiği ve 91 takip edeni var. 53 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

bifincankahve okumuş bitirmiş.
Ağrı Dağı Efsanesi

Bir aşk destanı olan Ağrı Dağı Efsanesi geleneklerini Mahmut Han'a karşı savunan Ahmet ile Gülbahar arasındaki aşkı konu alır. Efsanelere ve halk söylencelerine yürekten bağlı Yaşar Kemal'in bu romanı, insan psikolojisinin derinliklerini de içerir.

"Yaşar Kemal Anadolu'nun halk edebiyatıyla alışveriş içindeyken başladı yazmaya. Gerçek bir yazar olduğu için de dilin duyarlığından, şiirsel destanın tek kahramanıolan Türk halkının kültüründen esinlenmesini bildi."
- Jeliha Hafsia, La Presse, (Tunus)

"Yaşar Kemal'in romanı Tolstoy'un çapına ve Dickens'ın canlılığına sahiptir."
- Manchester Guardian, (İngiltere)

"Zengin, renkli ve zekice bir nitelikle bezenmiş bir üslup ve yazdığı her kelime sert, cilalanmış, ayrıksı ve bir buğday tanesi gibi potansiyel olarak üretken."
- Irish Times, (İrlanda)

'Kitabın güzelliği zengin şiirsel dilinde, efsane ve mit duygusunda yatıyor.'
-Sunday Telegraph

Bir aşk destanı olan Ağrı Dağı Efsanesi geleneklerini Mahmut Han'a karşı savunan Ahmet ile Gülbahar arasındaki aşkı konu alır. Efsanelere ve halk söylencelerine yürekten bağlı Yaşar Kemal'in bu romanı, insan psikolojisinin derinliklerini de... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 8 ay önce
bifincankahve bir değerlendirme yaptı.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 9 ay önce
bifincankahve okumuş bitirmiş.
Kör Baykuş

Kör Baykuş 1977'de Behçet Necatigil'in unutulmaz çevirisiyle Varlık Yayınları'ndan çıkmıştı. Philippe Soupault'nun Yirminci yüzyılın düşlemsel edebiyatında bir başyapıt, Andre Breton'un ise Başyapıt diye bir şey varsa o da budur sözleriyle nitelediği bu kült romanı, yine Necatigil'in çevirisinden, Necatigil'in önsözü (Türkçede İran Edebiyatı ve Doğumunun 75. Yılında Sadık Hidayet) ve Bozorg Alevi'nin sonsözü (Sadık Hidayet'in Biyografisi) ile sunuyoruz.

TADIMLIK

Türkçede Çağdaş İran Edebiyatı ve Doğumunun 75. Yılında Sâdık Hidâyet

*Behçet Necatigil
Önemli Bir Eksiklik
Günümüz İran edebiyatının Türkçedeki durumundan ve Sâdık Hidâyet'ten önce, önemli bir eksikliğe değinmek istiyorum: Çağdaş dünya edebiyatları üzerine, her millet için ayrı, küçük, kullanışlı kitaplar yok elimizin altında. Beş yılda, on yılda bir gözden geçirilecek; yeni baskıları yapılacak bu tür kılavuzlar, bize, 20. yüzyılın başından, hattâ 2. yarımından bugüne bir zaman aynasında, her milletin sonçağ edebiyatını topluca görmeyi sağlardı. Kısaca tanıtılacak yabancı edebiyatçıların Türkçeye yapılmış çevirilerinin de gösterilmesi gerekli bu tür kitaplar, okuyucuya neyi okumakta olduğunu ve okuduğunun o milletin diğer şair ve yazarları arasındaki yerini saptamayı mümkün kılardı. Yabancı yazarları milletlerine göre topluca tanıtacak bu kılavuz kitaplar; tek tek roman, hikâye, şiir, oyun çevirilerinde zaman zaman görülen bir sanatçıyı çevresinden yalıtarak değerlendirme amacı güden tanıtmalardaki kopukluğu, soyutlamayı da kapatır, telâfi ederdi. Böyle kitaplara, tanıtılması yapılacak yazarlarla ilgili ve dipnotlar biçiminde konulacak bir dizin, bir sıralama Türkçeye çevirileri de göstermelidir. Bu yöntem, çevrilmiş ve piyasada mevcut olduğu bilinmeyen bazı kitapların boş yere yeniden çevrilmesini de önlerdi. Anlatmak istediğime benzer bir çaba, bir ara Remzi Kitabevi'nce uygulanmıştı. Dünya Edebiyatına Toplu Bakışlar genel adı altında ve Prof. Sabri Esad Siyavuşgil'in yönetiminde, üniversite profesör ve doçentlerine yazdırılacak böyle bir dizi 1944'te başlamıştı. Ancak galiba dört kitapta kaldı (İkisi: Alman Edebiyatı ve İran Edebiyatı), oysa örneğin bu ikisinin arka kapağında 16 edebiyat sıralanmıştı: İtalyan, İspanyol, Bulgar vb. edebiyatları. Şu da var ki bu kitaplar her milletin edebiyatını ta başlangıcından aldıkları için hacimli ve tabiî ayrıntılara boğulmuş, bilimsel, hattâ ölü kitaplardı. Türkçeye şimdi bol bol çağdaş eserler çevrildiğine göre, çağdaş sıfatının sınırları içinde ve ayrıntılara ancak çok ünlü yazar ve şairlerde, o da kısmen açılacak, yön gösterici başvurma kitaplarına ihtiyacımız olduğunu söylüyorum. Zaman zaman antolojiler çıkıyor. Örneğin Balkan milletlerinin, Yunan edebiyatı dışında hepsinin hikâye antolojisi var Türkçede. Bu antolojilerdeki hikâyelerin başında yazarını tanıtan bölümler de var. Bu bölümlerin, yazarına göre biraz daha genişletilerek veya kısaltılarak bir bütünlüğe ulaştırılması, bir edebiyat tarihi doğrultusunda toplanması gerekiyor. Akademik bir çalışma değil de güncel, pratik kitaplar; benim söylemek istediğim. Çeviri furyası içinde bocalayan okuyucuya önce küçük, ama ciddî kılavuzlar bunun için gerekli.

Kör Baykuş 1977'de Behçet Necatigil'in unutulmaz çevirisiyle Varlık Yayınları'ndan çıkmıştı. Philippe Soupault'nun Yirminci yüzyılın düşlemsel edebiyatında bir başyapıt, Andre Breton'un ise Başyapıt diye bir şey varsa o da bu... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 9 ay önce
bifincankahve bir değerlendirme yaptı.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 9 ay önce
bifincankahve okumuş bitirmiş.
Kumru ile Kumru

2002 yılında yayınladığımız Yalan adlı romanı ile büyük ilgi toplayan Tahsin Yücel, yeni romanı Kumru ile Kumruda yine toplumumuzun aslında gözler önünde olan ama kimsenin bir türlü dile getiremediği, yüksek sesle söylemekten herkesin ürktüğü bir sorununu anlatıyor. Yaşamımıza egemen olan eşyanın, yalnızca günlük çalışma biçimimizi değil, aynı zamanda duygularımızı, düşüncelerimizi ve giderek kişiliğimizi de nasıl etkisi altına aldığı, son derece etkileyici ve inandırıcı bir dille anlatılmış Kumru ile Kumruda. Tahsin Yücel bu anlatılması güç konuyu ustalıkla romanlaştırmış; eşya zamanla bize egemen olur. Başka pek çok konuda olduğu gibi eşya tutkusunda da televizyonun belirli bir etkisi vardır. Oysa bir yerde durup kendi kendimize sormamız gerekir: kim kumanda etmekte? Biz mi televizyonu, yoksa televizyon mu bizi?

2002 yılında yayınladığımız Yalan adlı romanı ile büyük ilgi toplayan Tahsin Yücel, yeni romanı Kumru ile Kumruda yine toplumumuzun aslında gözler önünde olan ama kimsenin bir türlü dile getiremediği, yüksek sesle söylemekten herkesin ürktüğü bir sor... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 9 ay önce
bifincankahve okuma durumunu güncelledi.
Kumru ile Kumru

Sayfa: 80/291
%27

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 9 ay önce
Daha Fazla Göster

bifincankahve şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

Konstantiniyye Oteli

%0

Kütüphanesinden Seçmeler

Pi
Deri Değiştirmek
Salkım Hanım'ın Taneleri
Cıva Sanrıları
Hayvan Çiftliği
O Muhteşem Hayatınız
Darağacında Üç Fidan
Kimi Sevsem Sensin
Albayım Beni Nezahat İle Evlendir
Kör Baykuş
İnce Memed 2
Vadideki Zambak
Şeytan Yemini
Yüreğim Seni Çok Sevdi
Yaşamın Ucuna Yolculuk
Yaş On Yedi
Yedinci Gün
Latife Hanım
Karamazov Kardeşler
Fedailerin Kalesi Alamut
Yanlış Kadınlar Yanlış Erkekler
Ölü Evinden Anılar
Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
Puslu Kıtalar Atlası
Kaiken
Sevda Kafesi
Dostlukların Son Günü
Kıbrıs`ta Aşk ve Ölüm
Galiz Kahraman
Senden Önce Ben (Senden Önce Ben, #1)
1001 Gece Masalları
Küçük Kadınlar
Çiçek Kızlar
Kraliçenin Soytarısı
Empati

Favori Yazarları (6 yazar)

fyodor mihailoviç dostoyevski
zülfü livaneli
ipek ongun
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (3 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (4 liste)

Takip Ettikleri (28 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (91 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Okuma Kulübü

Okuma Kulübü

5 yıl önce üye olmuş.

Her ay grup üyeleri olarak bir kitap seçiyoruz, topluca kitap...

Bloggerlar

Bloggerlar

5 yıl, 7 ay önce üye olmuş.

Vikitap'a üye blogger'ların (blogger, blogcu, wordpress, tumblr vd....

Kitaplardan En Sevdiğimiz Alıntılar

Kitaplardan En Sevdiğimiz Alıntılar

5 yıl, 10 ay önce üye olmuş.

Bazen öyle bir cümleye rastlarız ki kitapta, o tek cümleden koca bir...

Okuma Güncesi (tümü)

Göçebe
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Konstantiniyye Oteli
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Delikanlı
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Sinekli Bakkal
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Erken Kaybedenler
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Aile Okulu
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz